وام مسکن یکم

تمام آنچه باید از وام مسکن یکم بدانید

تمام آنچه باید از وام مسکن یکم بدانید


خرید خانه برای اکثریت جامعه‌ اتفاقی نیست که هر روز اتفاق بیفتد. چه بسا بسیاری از مردم در طول عمرشان تنها یک بار بتوانند خانه بخرند و صاحب خانه شوند. علت اصلی این امر قیمت بالای مسکن نسبت به درآمد اکثریت جامعه است. اینجاست که افراد زیادی، به خصوص زوجین جوان، برای خرید خانه به فکر گرفتن وام مسکن می‌افتند. در ایران طبق قانون تمامی بانک‌ها مجوز پرداخت وام‌های مسکن را دارند، اما به علت نداشتن اعتبار تقریبا هیچ بانکی غیر از بانک مسکن، که مسئول اصلی پرداخت‌ وام‌های مسکن است، چنین وامی را پرداخت نمی‌کند. بانک مسکن وام‌های متفاوتی دارد که یکی از آن‌ها «وام مسکن یکم» است. اما این وام چیست و برای دریافتش چه شرایطی باید داشت؟

شرایط وام مسکن یکم

 • وام مسکن یکم در دو بخش انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود. متقاضی باید ۱۸ سال تمام و درآمد مستقل داشته باشد.
 • شرط اصلی برای دریافت این تسهیلات آن است که متقاضی پیش از این نباید از هیچ بانکی، مثل بانک مسکن یا سایر بانک‌ها، تسهیلاتی برای خرید، احداث یا تعمیر واحد مسکونی دریافت کرده باشد. همچنین متقاضی نباید پیش از این از امکانات دولتی (مثل مسکن مهر) استفاده کرده باشد. بنابراین اگر پیش از این از وام‌های دیگر مسکن استفاده کرده‌اید احتمالا باید دور این وام را خط بکشید. اما نام «مسکن یکم» نباید شما را به اشتباه بیندازد. اگر مالک خانه‌ای باشید ولی برای تهیه‌ آن از تسهیلات استفاده نکرده باشید، باز هم می‌توانید از وام مسکن یکم استفاده کنید.
 • متقاضی باید نیمی از مبلغ وامی که می‌خواهد بگیرد را حداقل یک سال در بانک مسکن سپرده‌گذاری کند و در این یک سال به سپرده‌ مذکور هیچ سودی تعلق نمی‌گیرد. حداقل مبلغ جهت افتتاح حساب نیز ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.
 • متقاضی باید توانایی پرداخت اقساط را داشته باشد و این توانایی به صورت (حکم استخدامی، فیش حقوقی، گردش حساب، ضامن و…) برای بانک اثبات شود. بنابراین اگر بانک در این زمینه قانع نشود می‌تواند از پرداخت وام به شما خودداری کند.
 • وام مسکن یکم تنها برای خرید خانه‌هایی داده می‌شود که در محدوده‌ شهری باشند و نمی‌توان برای خرید خانه‌های روستایی از این تسهیلات استفاده کرد.

وام مسکن یکم

سقف وام مسکن یکم

تسهیلات با توجه به منطقه‌ شهری و متاهل یا مجرد بودن متقاضی اهدا می‌شود. سقف تسهیلات دریافتی و حداقل متوسط موجودی مورد نیاز در هر دوره ۶ ماهه به این صورت است:

 • در شهر تهران سقف تسهیلات برای مجردها ۸۰ میلیون تومان، برای متاهل‌ها ۱۶۰ میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۱۳.۵ میلیون تومان.
 • در شهرهایی با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر سقف تسهیلات برای مجردها ۶۰ میلیون تومان، برای متاهل‌ها ۱۲۰ میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۱۰ میلیون تومان.
 • در سایر مناطق شهری سقف تسهیلات برای مجردها ۴۰ میلیون تومان، برای متاهل‌ها ۸۰ میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۶.۷ میلیون تومان.

نرخ سود بازپرداخت تسهیلات مسکن یکم ۹.۵ درصد است و حداکثر زمان بازپرداخت آن ۱۲ سال تعیین شده است.
بازپرداخت این تسهیلات را علاوه بر روش ساده می‌توان به صورت پلکانی نیز پرداخت کرد. یعنی سال‌های اول اقساط پرداختی کمتر باشد و به مرور زمان افزایش پیدا کند.

شرایط دریافت وام مسکن یکم

 

شرایط ملک برای وام مسکن یکم

 • نباید بیش از ۱۵ سال از صدور مجوز ساخت ملکی که متقاضی قصد خرید آن را دارد گذشته باشد. هم‌چنین ملک باید حتما پایان‌کار داشته باشد و شهرداری استحکام بنا و مواردی مانند رعایت آیین‌نامه زلزله را تایید کرده باشد.
 • ارزش ملکی که قصد خریداری آن را دارید باید حداقل ۲۰ درصد بیش از وامی باشد که دریافت می‌کنید. مثلا اگر قصد دریافت وام ۸۰ میلیونی دارید، ملک موردنظرتان باید حداقل ۱۰۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد. تعیین ارزش ملک نیز توسط کارشناس بانک صورت می‌گیرد.

وام مسکن یکم

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام

پس از گذشت یک سال از سپرده‌گذاری در حساب ویژه مسکن یکم، با توجه به امتیازاتی که کسب کرده‌اید و حداکثر تا سقفی که پیش از این عنوان شد، می‌توانید درخواست دریافت وام کنید. برای این درخواست مدارک زیر مورد نیاز است:

 1. اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت

 2. اصل و تصویر پروانه ساختمانی

 3. اصل و تصویر پایان‌کار ساختمانی

 4. اصل و تصویر کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه‌ی خریدار و فروشنده

 5. قبض برق ساختمان (در صورت لزوم با تشخیص شعبه)

 6. تکمیل و امضای فرم درخواست

البته توجه کنید تحویل مدارک فوق صرفا به منظور بررسی درخواست شماست و صرف تحویل مدارک توسط شما، بانک را ملزم به پرداخت وام نمی‌کند. بانک مدارک و شرایط شما را بررسی می‌کند و در صورت تایید آن‌ها، و اینکه سابقه چک برگشتی یا بدهی سررسید شده در هیچ بانکی نداشته باشید، وام به شما پرداخت می‌شود.

 

وام مسکن یکم

 

نکاتی پیرامون وام مسکن یکم

 • شما می‌توانید هر زمان که خواستید از دریافت تسهیلات انصراف داده و حسابتان را ببندید. در این صورت بانک سود سپرده شما را بر اساس نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت حساب کرده و به شما پرداخت می‌کند.
 • اگر پس از تسلیم مدارک بانک به شما اعلام کرد که شرایط دریافت وام را ندارید، می‌توانید سودی برابر با سپرده‌های کوتاه مدت دریافت کنید یا به جای تسهیلات مسکن یکم از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن تا سقف تعیین ‌شده‌ آن استفاده کنید.
 • شما پس از دریافت وام مسکن یکم می‌توانید وام‌های دیگر بانک مسکن (مثلا وام با اوراق ممتاز) را دریافت کنید. اما برعکس آن صادق نیست و اگر پیش از این چنین وام‌هایی را دریافت کرده‌اید مشمول تسهیلات مسکن یکم نمی‌شوید.
 • اگر پیش از این از تسهیلات مسکن استفاده کرده‌اید، تنها در یک صورت می‌توانید وام مسکن یکم دریافت کنید. باید یکی از بستگان نزدیک شما (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدربزرگ، مادربزرگ) این وام را دریافت کرده و قسط اولش را پرداخت کرده باشد و بعد وام را به شما انتقال دهد. در هر صورت هر فرد بیش از یک بار نمی‌تواند وام مسکن یکم بگیرد.
 • اگر به سقف امتیاز وام مسکن‌تان رسیده باشید، می‌توانید پول را از حسابتان خارج کنید ولی نباید حسابتان را فسخ کنید. در این صورت تا یک سال امتیازتان محفوظ خواهد ماند. همچنین پس از رسیدن به سقف امتیاز تا زمانی که حداقل موجودی (تهران ۱۳.۵ میلیون، شهرهای بزرگ ۱۰ میلیون و شهرهای دیگر ۶.۷ میلیون تومان) را در حساب نگه‌دارید، امتیازتان حفظ می‌شود.

374
دیدگاه بگذارید

avatar
214 Comment threads
160 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
211 Comment authors
زهرهمهردادف عبهنامناشناس Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
زهره
Guest
زهره

سلام همسر من سیزده سال پیش وام مسکن 18ملیونی به نام خودش گرفته وتصویه کرده من به نام خودم حساب مسکن اولی باز کردم وام گرفتن همسر من باعث میشه نتونم وام اولی باشم ؟من شرایط وام اولی را دارم یا خیر؟

مهرداد
Guest
مهرداد

سلام.اگر زمین به نام خود داشته باشیم.آیا می شود از تسهیلات مسکن یکم استفاده کرد؟؟؟

ف ع
Guest
ف ع

سلام وقت بخير … آيا براي منطقه پرديس وام 80 ميليوني داده ميشود البته نه مسكن مهر فازهاي آزاد آن

بهنام
Guest
بهنام

ايا ميتوان از وام مسكن براي خريد زمين استفاده كرد؟

ناشناس
Guest
ناشناس

الان با این پول ووام نمیشه خونه خرید
میشه از شیش دانگ خونه چهار دانگ‌بخریم؟!

Reza
Guest
Reza

مبلغش که افزايش پيدا نکرد. باز پرداختش هم که افزايش داده نشد. با پولي که يکسال پيش گذاشتيم و وام مسکن ميتونيم خونه اي بخريم که فقط با پولمون ميتونستيم بخريم. حداقل يه تنفس يکساله بعد دريافت وام قرار بدين

علی
Guest
علی

وام تنفس داره یا نه؟

حشمت
Guest
حشمت

سلام، اگه مثلا ۵ ماه مبلغ ۳۰ ملیون تو حساب باشه و نیاز به برداشت پول بشه، نحوه حفظ امتیاز چجوره؟ مثلا من نیازم بشه همه ۳۰ ملیون رو بعد ۵ ماه برداشت کنم باید چکاری انجا م بدم که بعدا” بتونم وام ۶۰ ملیونی بگیرم
با تشکر

هستی
Guest
هستی

سلام من پارسال برای وام مسکن اقدام کردم و شاغل بودم ولی امسال ازکار بیکارشدم میشه راهنمایی کنید ایا وام به بنده تعلق میگیرد یاباید به شوهرم انتقال دهم که او شاغل است واینکه خیلی اینکار طول میکشد یا نه؟؟

فاطمه
Guest
فاطمه

ایا انتقال وام از مثلا کرج به فردیس باید حتما به شعبه نزدیک ملک منتقل بشه یا فرقی نمیکنه به کدوم شعبه فردیس ببرم .چون خونه خریداری شده در فردیس هست.

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: