آموزش و مشاوره مالی

آنچه باید از شرایط وام مسکن یکم بدانید

 

خرید خانه برای اکثریت جامعه‌ اتفاقی نیست که هر روز اتفاق بیفتد. چه بسا بسیاری از مردم در طول عمرشان تنها یک بار بتوانند خانه بخرند و صاحب خانه شوند. علت اصلی این امر قیمت بالای مسکن نسبت به درآمد اکثریت جامعه است. اینجاست که افراد زیادی به خصوص زوجین جوان برای خرید خانه به فکر گرفتن وام خرید خانه می‌افتند. در ایران طبق قانون تمامی بانک‌ها مجوز پرداخت وام‌های مسکن را دارند، اما به علت نداشتن اعتبار تقریبا هیچ بانکی غیر از بانک مسکن، که مسئول اصلی پرداخت‌ وام‌های مسکن است، چنین وامی را پرداخت نمی‌کند. بانک مسکن وام‌ها و تسهیلات متفاوتی دارد که یکی از آن‌ها «وام مسکن یکم» است. اما این وام چیست و برای دریافتش چه شرایطی باید داشت؟

 

شرایط وام مسکن یکم

 • وام مسکن یکم در دو بخش انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود. متقاضی باید ۱۸ سال تمام و درآمد مستقل داشته باشد.
 • شرط اصلی برای دریافت این تسهیلات آن است که متقاضی پیش از این نباید از هیچ بانکی، مثل بانک مسکن یا سایر بانک‌ها، تسهیلاتی برای خرید، احداث یا تعمیر واحد مسکونی دریافت کرده باشد. همچنین متقاضی نباید پیش از این از امکانات دولتی (مثل مسکن مهر) استفاده کرده باشد. بنابراین اگر پیش از این از وام‌های دیگر مسکن استفاده کرده‌اید احتمالا باید دور این وام را خط بکشید. اما نام «مسکن یکم» نباید شما را به اشتباه بیندازد. اگر مالک خانه‌ای باشید ولی برای تهیه‌ آن از تسهیلات استفاده نکرده باشید، باز هم می‌توانید از وام مسکن یکم استفاده کنید.
 • متقاضی باید نیمی از مبلغ وامی که می‌خواهد بگیرد را حداقل یک سال در بانک مسکن سپرده‌گذاری کند و در این یک سال به سپرده‌ مذکور هیچ سودی تعلق نمی‌گیرد. حداقل مبلغ جهت افتتاح حساب نیز ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.
 • متقاضی باید توانایی پرداخت اقساط را داشته باشد و این توانایی به صورت (حکم استخدامی، فیش حقوقی، گردش حساب، ضامن و…) برای بانک اثبات شود. بنابراین اگر بانک در این زمینه قانع نشود می‌تواند از پرداخت وام به شما خودداری کند.
 • وام مسکن یکم تنها برای خرید خانه‌هایی داده می‌شود که در محدوده‌ شهری باشند و نمی‌توان برای خرید خانه‌های روستایی از این تسهیلات استفاده کرد.

 

تسهیلات وام مسکن

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

سقف وام مسکن یکم

تسهیلات با توجه به منطقه‌ شهری و متاهل یا مجرد بودن متقاضی اهدا می‌شود. سقف تسهیلات دریافتی و حداقل متوسط موجودی مورد نیاز در هر دوره ۶ ماهه به این صورت است:

 • در شهر تهران سقف تسهیلات برای مجردها ۸۰ میلیون تومان، برای متاهل‌ها ۱۶۰ میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۱۳.۵ میلیون تومان.
 • در شهرهایی با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر سقف تسهیلات برای مجردها ۶۰ میلیون تومان، برای متاهل‌ها ۱۲۰ میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۱۰ میلیون تومان.
 • در سایر مناطق شهری سقف تسهیلات برای مجردها ۴۰ میلیون تومان، برای متاهل‌ها ۸۰ میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۶.۷ میلیون تومان.

نرخ سود بازپرداخت تسهیلات مسکن یکم ۸ درصد است و حداکثر زمان بازپرداخت آن ۱۲ سال تعیین شده است.
بازپرداخت این تسهیلات را علاوه بر روش ساده می‌توان به صورت پلکانی نیز پرداخت کرد. یعنی سال‌های اول اقساط پرداختی کمتر باشد و به مرور زمان افزایش پیدا کند.

تسهیلات مسکن

شرایط ملک برای وام مسکن یکم

 • نباید بیش از ۱۵ سال از صدور مجوز ساخت ملکی که متقاضی قصد خرید آن را دارد گذشته باشد. هم‌چنین ملک باید حتما پایان‌کار داشته باشد و شهرداری استحکام بنا و مواردی مانند رعایت آیین‌نامه زلزله را تایید کرده باشد.
 • ارزش ملکی که قصد خریداری آن را دارید باید حداقل ۲۰ درصد بیش از وامی باشد که دریافت می‌کنید. مثلا اگر قصد دریافت وام ۸۰ میلیونی دارید، ملک موردنظرتان باید حداقل ۱۰۰ میلیون تومان ارزش داشته باشد. تعیین ارزش ملک نیز توسط کارشناس بانک صورت می‌گیرد.

 

شرایط وام مسکن یکم

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام

پس از گذشت یک سال از سپرده‌گذاری در حساب ویژه مسکن یکم، با توجه به امتیازاتی که کسب کرده‌اید و حداکثر تا سقفی که پیش از این عنوان شد، می‌توانید درخواست دریافت وام کنید. برای این درخواست مدارک زیر مورد نیاز است:

 1. اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت
 2. اصل و تصویر پروانه ساختمانی
 3. اصل و تصویر پایان‌کار ساختمانی
 4. اصل و تصویر کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه‌ی خریدار و فروشنده
 5. قبض برق ساختمان (در صورت لزوم با تشخیص شعبه)
 6. تکمیل و امضای فرم درخواست

البته توجه کنید تحویل مدارک فوق صرفا به منظور بررسی درخواست شماست و صرف تحویل مدارک توسط شما، بانک را ملزم به پرداخت وام نمی‌کند. بانک مدارک و شرایط شما را بررسی می‌کند و در صورت تایید آن‌ها، و اینکه سابقه چک برگشتی یا بدهی سررسید شده در هیچ بانکی نداشته باشید، وام به شما پرداخت می‌شود.

نکاتی پیرامون وام مسکن یکم

 • شما می‌توانید هر زمان که خواستید از دریافت تسهیلات انصراف داده و حسابتان را ببندید. در این صورت بانک سود سپرده شما را بر اساس نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت حساب کرده و به شما پرداخت می‌کند.
 • اگر پس از تسلیم مدارک بانک به شما اعلام کرد که شرایط دریافت وام را ندارید، می‌توانید سودی برابر با سپرده‌های کوتاه مدت دریافت کنید یا به جای تسهیلات مسکن یکم از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن تا سقف تعیین ‌شده‌ آن استفاده کنید.
 • شما پس از دریافت وام مسکن یکم می‌توانید وام‌های دیگر بانک مسکن (مثلا وام با اوراق ممتاز) را دریافت کنید. اما برعکس آن صادق نیست و اگر پیش از این چنین وام‌هایی را دریافت کرده‌اید مشمول تسهیلات مسکن یکم نمی‌شوید.
 • اگر پیش از این از تسهیلات مسکن استفاده کرده‌اید، تنها در یک صورت می‌توانید وام مسکن یکم دریافت کنید. باید یکی از بستگان نزدیک شما (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدربزرگ، مادربزرگ) این وام را دریافت کرده و قسط اولش را پرداخت کرده باشد و بعد وام را به شما انتقال دهد. در هر صورت هر فرد بیش از یک بار نمی‌تواند وام مسکن یکم بگیرد.
 • اگر به سقف امتیاز وام مسکن‌تان رسیده باشید، می‌توانید پول را از حسابتان خارج کنید ولی نباید حسابتان را فسخ کنید. در این صورت تا یک سال امتیازتان محفوظ خواهد ماند. همچنین پس از رسیدن به سقف امتیاز تا زمانی که حداقل موجودی (تهران ۱۳.۵ میلیون، شهرهای بزرگ ۱۰ میلیون و شهرهای دیگر ۶.۷ میلیون تومان) را در حساب نگه‌دارید، امتیازتان حفظ می‌شود.

 

مطالب مرتبط

شرایط دریافت وام مسکن یکم در ۱ دقیقه

  خرید خانه برای اکثریت جامعه‌ اتفاقی نیست که هر روز اتفاق بیفتد. چه بسا بسیاری از مردم در طول عمرشان تنها یک بار بتوانند خانه بخرند و صاحب خانه […]

گره افزایش تسهیلات مسکن باز شد

  طرح «ترمیم قدرت خرید مسکن» پس از یک سال تشخیص کارشناسان، سرانجام به جریان افتاد و در آخر  پس از بررسی، مورد تصویب قرار گرفت. «افزایش سقف وام مسکن» […]

آیا افزایش وام مسکن راه‌حلی مناسب برای رونق این بازار است؟

  نوسان قیمت در بازار مسکن اتفاق رایجی است، اما تلاطم‌های قیمت در بازار مسکن و رشد عجیب و غیرمنطقی قیمت خانه در ایران باعث شده که بیشتر خانواده‌ها به […]

وام ۲۰۰ میلیون تومانی تسهیلات بانک مسکن

  تسهیلات مسکن به واسطه تغییرات در بازه‌های زمانی کوتاه و مدل‌های مختلف همیشه در بین مردم پر از ابهام بوده و متقاضیان دریافت تسهیلات نمی‌دانند کدام یک از وام‌های […]

جدیدترین مشوق ناکارآمد در بازار مسکن!

افزایش سقف سنی خانه‌های مشمول دریافت وام مسکن، جدیدترین راهکار دولت و بانک مسکن برای رونق‌دهی به بازار مسکن است؛ بازاری که بعد از حدود ۲ سال سرکشی و جهش […]

399 نظر در مورد : “آنچه باید از شرایط وام مسکن یکم بدانید

  1. سلام
   کسانی تو توی یکسال نتونستن سپرده گذاری لازم رو برای گرفتن سقف تسهیلات انجام بدن آیا بعد از یکسال میشه سپرده گذاری رو تکمیل کرد؟

   2
   3
   1. بله.
    در هر ۶ماه میانگین موجودی حساب شما به صورت روز شمار محاسبه میشود.
    مجموع این میانگین های ۶ ماهه سقف تسهیلات شما را معین میکند.
    البته حداکثر تا ۷ دوره ۶ ماهه این میانگین ها قابل جمع شدن است.
    مثال:
    در تهران با داشتن ۱۳/۵ میلیون تومان در حساب یکم بعد از ۳/۵ سال میتوانید از سقف تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی استفاده کنید.

 1. سلام. وقت بخیر. من یکساله در تهران ۴۰ تومن تو حساب مسکن یکم گذاشتم. ولی میخام برم شهرستان خودمون. مجرد هم هستم. اونجا سقف وام برای مجردها ۴۰ تومنه نه ۸۰ تومن. اگر به نام پدرم انتقال بدم میتونه ۸۰ تومن رو بگیره با مادرم؟؟؟؟

  1. با سلام. همانطور که در متن نیز مشخص شده است امکان انتقال وام بعد از پرداخت اولین قسط وجود دارد. البته پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر حتما با روابط عمومی بانک مسکن نیز تماس بگیرید.

  1. با سلام. این شرایط را میتوانید از خود سایت بانک مسکن مشاهده نمایید و یا با مراجعه به نزدیکترین شعبه بانک این موارد را جویا شوید و سپس ملک موردنظر را قولنامه کنید.

 2. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من صندوق یکم باز کردم
  الان نوبتم شده
  ولی قبلاً به خانه به نام پدربزرگم بوده که اون با وام انتقال دادم بنام خودم
  الان بانک پرسیدم گفت شما شرایط مسکن یکم را نداری
  در صورتی که ۲ سال قسط وام را پدربزرگم پرداخت کرده
  لطفاً راهنمایی کنید
  با تشکر از لطف شما

   1. سلام دوست عزیز
    به دلیل اینکه خانه پدربزرگ‌تان با وام به شما منتقل شده است، مشمول دریافت وام یکم مسکن نمی شوید اما می‌توانید از یک تبصره برای دریافت وام یکم مسکن استفاده کنید و در بافت فرسوده که نقشه آن را باید از شهرداری درخواست کنید، خانه‌ای خریداری کنید که کمتر از ۱۵ سال از ساخت آن گذشته باشد.

 3. سلام، سوال من اینه من خانم خانه دار هستم و همسرم شغل آزاد داره با توجه به متن که گفتید شغل جدا داشته باشن زوجین
  تکلیف من چیه؟

  1. سلام
   تا جایی که اطلاع دارم، در صورتی که برای زوجین درخواست وام بدید باید هر دو نفر شاغل باشن، در غیر اینصورت به زوجی که خانه‌دار هست و یا شغلی که بیمه برایش پرداخت نمی شود وامی تعلق نمی‌گیرد. اما برای اطمینان از قوانین به بانک مراجعه کنید. چون ممکنه هر روز قوانین عوض بشه.

  2. سلام
   جسارتا میخواستم بپرسم مت وام مسکن یکم ثبت نام داشتم و نوبتم رسیده حالا قصد دارم آپارتمان خواهر همسرم را بخرم آیا مانعی وجود ندارد؟

 4. سلام، ببخشید در خصوص ” وام مسکن یکم در دو بخش انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود. متقاضی باید ۱۸ سال تمام و درآمد مستقل داشته باشد.” من و همسرم هر کدام ۴۰ میلیون تومان حساب مسکن یکم داریم ولی همسرم خانه‌دار هست آیا ما از طرح زوجین و یا انفرادی می‌توانیم در مجموع ۱۶۰ میلیون تومان وام برخوردار شویم یا نه؟

  1. دقیقا همینطوره! یکسال سود پولتونو میخورن، بعدشم دوبرابر پس میگیرن! ازین مملکت باید رفت خونه واسه بخریم؟ تا ده سال دیگه همه از بی آبی از همین تهران فرار میکنن

 5. سلام.ما قبلا از وام اوراقی استفاده کردیم ولی دونفری باهمسرم سه دنگ سه دنگ ..وحالا بانک گفته که میشه یدونه مسکن یکم بگیرید چون اوراق یدونه حساب میشه.ولی خونه وام اوراقی هم فروختیم.تکلیف چیه.شصت تومنو میتونم بگیرم چون قبلا۴۵اوراقی داشتیم؟

  1. با سلام
   دوست عزیز باتوجه به اینکه شما در واقع یک وام اوراقی گرفتید، یک نفر از شما می‌تواند وام مسکن یکم را (در تهران تا سقف ۸۰ تومن) دریافت کند. اما باز هم جهت کسب اطلاعات بیشتر به نزدیکترین شعبه بانک مسکن مراجعه نمایید.

 6. با سلام
  ممنون از توضیحات
  الان یه سوالی که دارم اینه که ۳۰ تومن بذارم ۶۰ تومن وام میگیرم یعنی کلا ۹۰ میلیون … با این شرایط من قسط ۹.۵ درصد میدم …
  اما اگر بخوام ۶۰ تومن رو همین جوری وام بگیرم علاوه بر خرید اوراق باید قسط ۱۷.۵ درصدی بدم درسته؟
  پول آدم یکسال بخوابه خیلی به صرفه تر میشه تو قسط و سودش که …درست حساب‌ کردم ؟؟؟؟

  1. با سلام
   بله درسته. البته ظاهرا سود ۹٫۵ درصد اخیرا به ۸ درصد کاهش داشته.
   یکی از تفاوت های اصلی وام یکم با وام خرید اوراق در این است که شما یک سال پولتان را بدون گرفتن هیچ سودی در اختیار بانک میگذارید. در واقع باید خواب پولتان را هم حساب کنید.

   1. یک سوال دارم
    ببینید وام مسکن یکم پارسال ۹%بود الان شده ۸%…وام من تقریبا یکماه دیگه موعدش میرسه. الان با نرخ جدید وام میدن بهم یاهمون نرخ پارسال؟
    لطفا سریع جوابمو بدین

    1. من هم این سوال رو دارم، لطفا سریعتر جواب بدید، تو اخبار سایت بانک مسکن نوشته بود فقط واسه اونایی که قرارداد جدید دارن و نه برای اونایی که اقساطشون محاسبه شده و دارن پرداخت میکنن، حالا ما که موعدمون نرسیده جزو کدوم دسته ایم؟

   2. با این حال باز از خرید اوراق خیلی بهتر میشه … من شاید تو بانک دیگه این مبلغ رو بیشتر از سه ساله دارم حتی.
    با توجه به اینکه ۸% هم داره میشه عالیه…
    فقط قسمت ارزش خونه رو متوجه‌ نشدم …
    ۳۰ بذاریم ۹۰ میگیریم … ارزش خونه چقدر باید باشه؟

 7. سلام
  من فکر میکردم مثلا ۵۰ تومن پول بذارم ۶ماه اول ۵۰ بهم میده ولی اینجا گفته باید حتما یک سال باشه درست متوجه شدم؟؟؟
  اگه ی وام برای ۶ ماه دیگه بخوام باید اوراقی بخرم؟؟؟
  کاش میشد مبلغ اقساطش رو هم دکر میکردید
  بازم ممنون

 8. با عرض سلام و خسته نباشید
  ایا میشه مبلغ اولیه رو بیشتر گذاشت مثلا به جای ۴۰ میلیون ۶۰ میلیون بزاری و ۹ ماهه وام رو دریافت کنی
  با تشکر فرزاد

 9. سلام من سپرده گذاشتم چتدماه دیگه ۱ سال میشه..آیا بانک کل پول وام رو به حساب مالک میریزه..اگه مالک مقدار کمتری از من پول طلب داشته باشه چی میشه؟یعنی مبلغ وام بیشتر از مبلغ مانده که مالک از من طلبکار است

 10. سلام سه تا سوال داشتم.پیشاپیش از پاسختون ممنونم.
  اول اینکه آیا امکان انتقال حساب مسکن یکم از یک شعبه از بانک مسکن به شعبه دیگه تو همون شهر وجود داره؟(دو ماه از افتتاح حساب گذشته است)
  دوم در کل دوازده ماه میانگین باید ۳۰تومن باشه یا شش ماه اول و دوم جدان و در هر شش ماه حتما باید میانگین باید ۳۰باشه(در شهرهای بزرگ که مبلغ وام ۶۰تومن هست منظورم هست)
  سوم هم اینکه ما که زمان دریافت واممون ۱۰ ماه دیگه هست شامل سود ۸ درصد می شیم؟

  1. سلام
   خیر، امکان انتقال حساب وجود ندارد. میانگین سپرده در شش ماه اول و دوم به صورت مجزا محاسبه می شود و میانگین مجموع سپرده در یکسال را مشخص می کند و در صورتی که میزان سود وام تغییری نکند شامل سود ۸% خواهد بود.

  1. سلام
   برای دریافت وام یکم مسکن، بانک استعلام می کند و در صورتی که قبلا وام مسکن یا جعاله دریافت کرده باشید، وام یکم مسکن به شما تعلق نمی‌گیرد اما می توانید از یک تبصره استفاده کنید و در بافت فرسوده که نقشه آن را باید از شهرداری درخواست کنید، خانه‌ای خریداری کنید که کمتر از ۱۵ سال از ساخت آن گذشته باشد.

  1. سلام
   حداقل موجودی برای افتتاح حساب وام یکم مسکن، مبلغ ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. برای دریافت وام در شهر تهران، میانگین موجودی در دو دوره باید ۱۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باشد. در شهرهای بزرگ، میانگین موجودی در دو دوره، مبلغ ۱۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری باید ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد. مبلغ وام دریافتی هم به ترتیب ۸۰، ۶۰ و ۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

 11. سلام من کارمندم اگه به اسم همسرم خانمم وام بردارم بعدا خودم میتونم برای وام مسکن که اداره مون به ما میده اقدام کنم یا دیگه اداره مون به خودم وام مسکن نمیده؟اینم بگم اداره منو جهت اخذ وام به خود بانک مسکن معرفی میکنه.ممکنه بانک با دادن وام مخالفت کنه یا ن؟

 12. سلام من شاغلم فرهنگی هستم همسرم شغل آزاد داره و بیمه هم هست،آیا وام زوجین ۱۲۰ میلیون به ما تعلق میگیره برای شهر اصفهان ‌و چقدر باید سپرده گذاری کنیم؟

  1. سلام
   در شهر اصفهان مبلغ سپرده ۳۰ میلیون تومان و میزان وام پرداختی، ۶۰ میلیون تومان است و در صورت داشتن ضامن و مدارکی که نشان دهد شما توانایی پرداخت اقساط را دارید، وام یکم مسکن به شما تعلق می گیرد.

 13. سلام
  میخواستم ببینم اگه وام به اسم یکی از زوجین باشه حتما سند یا مباهی نامه خانه مورد خرید باید به اسم همون شخص باشه ؟یا موردی نداره که به اسم هردو سه دنگ سه دنگ باشه؟

  1. سلام
   خیر، در همه‌ی شهرها سقف زمان بازپرداخت وام یکم مسکن ۱۲ سال است مگر اینکه متقاضی وام تمایل به کمتر کردن مدت زمان بازپرداخت اقساط داشته باشد.

 14. سلام… وقت بخیر
  سوال: ۱۸ خرداد یکسال زمان مسکن یکم میشه و وام تعلق میگیره به من حالا آیا همان روز میتونم ۳۰ تومن خودم رو بردارم؟
  سوال دوم: آیا زوجین وام بگیریم با توجه به اینکه همسرم پول نذاشت برای وام لا اوراق میشه اقدام کرد؟ و نکته مهمتر بر ام اینکه من ۶۰ میلیون میگیرم .. اگر برای وام همسرم تنها ۲۰ میلیون بخواهیم میشه؟
  یعنی ۶۰ میلیون خودم( از طریق حساب صندوق یکم)+ ۲۰ میلیون همسرم( با خرید اوراق) + ۲۰
  تومن جعاله
  با تشکر

  1. سلام
   بله، شما می توانید در همان روز دریافت وام، سپرده خود را برداشت کنید و از زمان برداشت آن یازده ماه برای خرید خانه فرصت دارید و اگر ساکن تهران هستید، می‌توانید ۸۰ میلیون تومان وام یکم + ۵۰ میلیون تومان وام اوراق + ۲۰ میلیون تومان وام جعاله تعمیرات دریافت کنید.

   1. سلام .. ما یک هفته است واممون درومده و وام به نام همسرمه اما مشترکا داریم خونه رو میخریم. خونه ای که قولنامه کردیم ۱۷۰ میلیونه که نمیشه سه دونگ سه دونگ کرد،چون ارزش سه دونگش بالای ۲۰% نیست. میخواییم ۴دونگ و ۲دونگ بکنیم که ۱۱۳ میلیون ارزش ۴ دونگ بشه و بالای ۲۰% باشه. اما بانک گفت تا کارشناس ارزش گذاری نکنه نمیشه کاری کرد. با توجه به اینکه قولنامه کردیم و کد رهگیری هم گرفتیم. قابل تغییر هست؟

 15. سلام من همسرم قبلا وام ١٨ میلیونی مسکن دریافت کرده الان من خودم به تنهای می توانم وام بااوراق تا جه اندازه ای دریافت کنم و وام با اوراق تعداد ضامن می خواهد

  1. سلام
   بله شما می توانید برای وام با اوراق اقدام کنید و مانعی برای دریافت این تسهیلات وجود ندارد. مبلغ وام با اوراق در تهران ۵۰ میلیون تومان برای هر یک از زوجین و در شهرهای بزرگ و کوچک به ترتیب، ۳۰ و ۴۰ میلیون تومان است. برای آگاهی بیشتر از شرایط دریافت وام و ضامن می‌توانید به شعبه‌ی موردنظرتان مراجعه کنید.

  1. سلام
   بله، بعد از اینکه سند زمین یا ملک کلنگی را در رهن بانک می گذارید، بانک با توجه به میزان پیشرفت کار، بخشی از سهم الشرکه که درصدی از مبلغ کل وام است را به حساب شما واریز می کند. برای دریافت اولین سهم الشرکه لازم است پروژه ساختمانی ۲۰ تا ۲۵ درصد پیشرفت کرده باشد.

 16. با سلام و خسته نباشید
  من یه خونه با وام بیست میلیون بانک مسکن خریده بودم که اونو چند ماه پیش فروختم آیا الان میتونم برای مسکن یکم حساب باز کنم؟

  1. سلام
   یکی از شرایط دریافت وام یکم مسکن این است که متقاضی قبلا وام مسکن دریافت نکرده باشد اما شما می توانید از تبصره‌ای که وجود دارد، استفاده کنید و در بافت فرسوده، خانه ای خریداری کنید که کمتر از ۱۵ سال از ساخت آن گذشته باشد تا وام یکم مسکن به شما تعلق بگیرد.

 17. سلام و خسته نباشید
  سوال من در خصوص کسانیکه وام اوراق مسکن گرفته اند ولی بعد از یکسال اون وامو واگذار کردند میتونن مسکن یکم حساب باز کنن

  1. سلام
   اگر شما امتیاز حساب را قبل از دریافت وام واگذار کرده باشید، محدودیتی برای دریافت وام یکم مسکن وجود ندارد اما اگر بعد از دریافت وام، آن را به شخص دیگری واگذار کرده باشید، نمی توانید از تسهیلات وام یکم مسکن استفاده کنید، مگر اینکه در بافت فرسوده‌ی شهری، خانه‌ای خریداری کنید که حداکثر ۱۵ سال از ساخت آن گذشته باشد.

 18. باعرض سلام وتشکر ازپاسخگویی شما دوست عزیز.آیا بعدازاینکه نوبت وام رسیدمیتوانم موجودی حسابم رابرداشت کنم.نکته بعدی اینکه ازموعددریافت وامم گذشته ولی هنوز تقاضای دریافت وام ندادم این مدت زمان اضافه ای که پول درحساب مانده سودی تعلق میگیرد.باتشکر فراوان

  1. سلام
   بله، شما می‌توانید اصل سپرده را برداشت کنید اما از زمان برداشت، ۱۱ ماه برای خرید خانه فرصت دارید و در خصوص سوال دوم شما؛ خیر، سودی به پول مانده در حساب تعلق نمی گیرد.

 19. باعرض سلام وخسته نباشید.من برای دریافت وام مسکن یکم دربانک مسکن شعبه دانشگاه صنعتی شریف سپرده گذاری نمودم ولی ملکی که میخواهم بخرم درمنطقه شهرک ولیعصراست آیااین موضوع مشکلی ندارد پیشاپیش ازپاسخگوییوصبوری شما کمال تشکررادارم موفق باشید

 20. با سلام
  باتوجه به داشتن وام به اسم خودم که میخام وام انتقال بدم خونه جدید که سه دانگ سه دانگ با همسرم هستین ایا به همسرم وام اولی تعلق میگیره؟
  شرایط چطوره؟

  1. سلام
   بله، همسر شما می تواند برای دریافت وام یکم مسکن اقدام کند. برای آگاهی از شرایط مربوط به وام می توانید به صورت حضوری به یکی از شعبات بانک مسکن مراجعه کنید.

 21. سلام منو همسرم وام مسکن یکم باز کردیم ازوقت مون ۲۰ ماه میگذره بانک به ما وام نمیده .میگه زمین شما تومحدوده شهر نیست منهم گفتم از اون زمانی که حساب باز میکردیم میگفتید زمینتون هرکجا باشد بهتون وام مدیم فقط ۴۰ میلیون تون یه سال دست نخورده بموند ماهم قبول کردیم از تاریخ ۹۵٫۷٫۲ حساب بازکردیم الان موندیم چه کار کنیم .زمینمون یه کیلو متر کمتر بامحدوه شهر فاصله داره .بانک میگه چون پروانه تون رو دهیار داده وام شاملتون نمیشه …الان موندم .فقط کمکی یا راهنماییومون کنید…..امیر استان آذر بایجان غربی شهر ماکو

  1. سلام
   وام مسکن یکم تنها برای خرید خانه‌هایی داده می‌شود که در محدوده‌ شهری قرار دارند و امکان استفاده از این تسهیلات برای خرید خانه‌های روستایی وجود ندارد.

 22. سلام بایت وام اولی مسکن وقتی ۶ ملیون ۷۰۰ هزار تومان حساب باز میکنیم برای وام ۸۰ میلیونی در تهران که ۴۰ ملیون یکسال سپرده میشود ۶ ملیون ۷۰۰ هزار تومن از ۴۰ ملیون کم میشود.ممنون بعد من تازه میخوام حساب باز کنم زامن من فیش حقوقی ۱ ملیون است و قسط ۹۴۰ وام تعلق می‌گیرد ممنون

 23. اقا من رفتم فرم مدارک مورد نیازو گرفتم برا وام ۶۰تومانی میگه ضامن کسر از حقوق هم میخواد برا همه میخواد ولی هر جا سرچ کردم نوشته تخلف بانکی حساب میشه قانون عوض شده ضامن میخوان ؟

 24. باسلام
  با توجه به اینکه سقف وام در شهرهای بزرگ ۶۰ میلیون هست، در هر دوره ۶ ماهه متوسط ۳۰ میلیون باید تو حساب باشه تا وام شامل بشه. سئوال من اینه که اگه ۶ ماهه اول متوسط ۲۰ میلیون شد، میشه در ۶ ماهه دوم متوسط رو ۴۰ میلیون کنیم تا باز هم ۶۰ میلیون تعلق بگیرد؟ یا ۵۰ میلیون (۲۰+۳۰ میلیون) تعلق میگیرد؟

 25. سلام. اگر خونه با تمام شرایط مذکور که بنام پدر هست از پدر به فرزند منتقل بشه آیا امکان دریافت وام مسکن یکم هست ؟ یا این کار انتقال سوری تلقی میشه و بانک موافقت نمیکنه ؟ اگه اینطور هست باید مسکنی که بنام پدر است یه نوبت به نام یه نفر دیگه بشه و سپس به من منتقل بشه ؟ اینجوری میشه دور زد بانکو ؟

  1. سلام
   فقط در صورتی که سازنده‌ی خانه، پدرتان باشد، امکان دریافت وام مسکن یکم را دارید، یعنی پروانه ساخت و پایانکار خانه یا واحد موردنظر باید به نام پدر شما باشد. در غیر این صورت، نمی توانید از وام مسکن استفاده کنید.

   1
   1
 26. سلام
  اگر واریز بیش از ۴۰ میلیون باعث کوتاه تر شدن زمان انتظار گرفتن وام نمی شود پس چه حسنی دارد؟
  آیا به تعداد اقساط یا کاهش سود وام کمک می کند؟

 27. سلام
  اگر زمان بنام زدن یکی از زوجین دانگ بیشتری به نامش زده شه ، بانک با این موضوع مشکلی داره ؟
  مثلا برای خرید یه خونه سیصد تومنی بعد از دریافت صدو بیست تومن وام که اونم فقط نصفش برای همسرم هست بانک قبول میکنه فقط دو دانگ یا یکی و نصف به نام همسرم باشه چون ارزش ریالی وامش به همون میزان هست، بانک با این موضوع مشکلی نداره و یا حتما باید سه دانگ سه دانگ باشه

 28. سلام من پولم ۳۰ میلیون نمیشه که یه سال صبر کنم تا ۶۰ تومن پول بگیرم . الان من ۲۲ تومن پول دارم میخوام بدونم چه مدت باید تو بانک بمونه تا وام ۶۰ میلیونی تعلق بگیره

  1. سلام
   دوست عزیز، لطفا نظرات مشابه و پاسخ آنها را ملاحظه بفرمایید. البته برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در این خصوص بهتر است به نزدیک‌ترین شعبه بانک مسکن مراجعه کنید.

 29. سلام من ۲۰میلیون دارم که بعنوان سپرده وام زوجین میذارم آیا بانک بعداز ۲سال بمن مبلغ ۸۰ میلیون را میده یا حتما باید سپرده ۴۰ میلیون باشه که یک ساله وام بدن؟؟ لطفا جواب بدید ممنون میشم با سپاس از برنامه خوبتون

  1. سلام
   حداقل مدت انتظار اولیه برای دریافت وام مسکن یکم، یک سال است و میانگین سپرده‌ی شما در دو بازه‌ی شش ماهه محاسبه و میزان وام پرداختی بر اساس آن تعیین می‌شود و این امکان وجود دارد که با افزایش طول مدت سپرده گذاری، میزان وام افزایش پیدا کند.

 30. سلام
  وقت بخیر
  من یه سوال دارم
  همسرم ۳ سال مبلغ ۱۳.۵ میلیون پول گذاشت بانک که وام ۸۰ تومنی بگیره.اما بعد ۱سال و نیم به مدت ۶ روز مبلغ ۸ میلیون رو برداشت کرد.بلافاصله مبلغ رو به حساب مجدد ریخت.
  حالا که موعد وام رسیده گفتن ۸۰ تومن وام نمیدن.۶۰ تومن میدن.درصورتی که ما از متصدی بانک پرسیدیم که ایا مشکلی پیش میاد یاخیر.گفتن مساله ای نیس….
  الان میگن ۵۳۰۰ بذارین یه سال دیگه تا ۸۰ تومن بدیم…
  ما میتونیم از متصدی به خاطر اطلاع اشتباهش شکایت کنیم یا خیر؟

 31. من یه سوال دیگه داشتم…
  اگه الان با وام خونه ای بخریم…چندسال قسط هم بدیم….بعدش میتونیم خونه مذکور رو بفروشیم و وام خونرو به یه خونه دیگه منتقل کنیم؟
  اگه میشه شرایطش به چه صورته….مثلا پرداخت هایی که توی چندسال شده…

 32. با سلام و عرض خسته نباشید
  با توجه به اینکه بنده وام مسکن مهر گرفته بودم و همسرم هم امکان دریافت این وام را نداشت به اسم خانم برادرم ثبت نام کردم الان متوجه شدم میشه تو بافت فرسوده وام بنام خودم یا خانمم بگیرم آیا امکان انتقال این وام هست.

  1. سلام
   دارندگان حساب های صندوق پس انداز مسکن یکم می توانند حساب خود را به بستگان نزدیک (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدر بزرگ و مادر بزرگ ) انتقال دهند.

 33. سلام
  با توجه به اینکه سقف وام در شهرهای بزرگ ۶۰ میلیون هست، در هر دوره ۶ ماهه متوسط ۳۰ میلیون باید تو حساب باشه تا وام شامل بشه. سئوال من اینه که اگه ۶ ماهه اول متوسط ۲۰ میلیون شد، میشه در ۶ ماهه دوم متوسط رو ۴۰ میلیون کنیم تا باز هم ۶۰ میلیون تعلق بگیرد؟ یا ۵۰ میلیون (۲۰+۳۰ میلیون) تعلق میگیرد؟

 34. ادمین محترم در صورت امکان سئوال منو هم جواب بدید
  سلام
  با توجه به اینکه سقف وام در شهرهای بزرگ ۶۰ میلیون هست، در هر دوره ۶ ماهه متوسط ۳۰ میلیون باید تو حساب باشه تا وام شامل بشه. سئوال من اینه که اگه ۶ ماهه اول متوسط ۲۰ میلیون شد، میشه در ۶ ماهه دوم متوسط رو ۴۰ میلیون کنیم تا باز هم ۶۰ میلیون تعلق بگیرد؟ یا ۵۰ میلیون (۲۰+۳۰ میلیون) تعلق میگیرد؟

 35. سلام
  اگه ۱۰ میلیون بزاری و بعد از سه سال ۶۰ میلیون وام بگیری ، مبلغ قسطش نسبت به اینکه ۶۰ میلیون بزاری و بعد یک سال ۶۰ میلیون بگیری فرقی نمی کنه ؟

 36. لطفا جواب من و بدین …
  سلام
  اگه ۱۰ میلیون بزاری و بعد از سه سال ۶۰ میلیون وام بگیری ، مبلغ قسطش نسبت به اینکه ۶۰ میلیون بزاری و بعد یک سال ۶۰ میلیون بگیری فرقی نمی کنه ؟

  1. سلام
   دوست عزیز، برای دریافت وام ۶۰ میلیون تومانی باید میانگین حساب شما در دو دوره‌ی ۶ ماهه، ۳۰ میلیون تومان باشد و نه ۶۰ میلیون تومان و سود در نظر گرفته شده در حال حاضر ۸ درصد است. برای کسب اطلاعات در خصوص مبلغ دقیق اقساط در هر دو حالت، می توانید به نزدیک‌ترین شعبه بانک مسکن مراجعه کنید.

 37. سلام اقا من دو حساب زوجین باز کردم یه حسابم ۳۰تومان و حساب دومم ۲۰تومانه ایامیشه من وام ۱۲۰تومان را کامل بگیرم بعدازگذشت یه سال یا باید هر دو حساب ۳۰تومان باشه؟اگ بخام کامل ۱۲۰تومان رو بگیزم چه باید کرد لطفا راهنمایی کنید و پاسخ دهید بادتشکر

  1. سلام
   برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی باید مجموع میانگین حساب‌ها در دو بازه زمانی ۶ماهه یعنی یکسال، ۶۰ میلیون تومان باشد یا می توانید علاوه بر وام یکم مسکن از وام اوراق یا جعاله تعمیرات هم استفاده کنید.

 38. سلام بعد از دریافت وام آیا امکان تسویه بخشی از وام وجود داره ؟ مثلا اگر ٨٠ تومن وام گرفتیم ۴٠ تومنشو چند ماه بعد از گرفتن وام یکجا پرداخت کنیم و سود کمتری پرداخت کنیم؟

 39. سلام وخسته نباشید سوالی داشتم موعد دریافت وامم رسیده اما فعلا تا چند ماه قصد برداشت رو ندارم آیا باید پولم در حساب بمونه ؟ مسئول شعبه میگه باید ده تومن بمونه تا وقتی که بخوای برداری ؟

 40. سلام
  اگر در سال حدودا ۹۰ برای خرید مسکن مهر از وام مسکن استفاده کرده باشیم و الان هم خانه را فروخته باشیم و صاحب خانه نباشیم از وام مسکن میتونیم استفاده کنیم؟ حالا وام مسکن یکم نه، وام مسکن بهمون تعلق میگیره؟ در تهران این وام چقدره؟
  ممنون

 41. سلام
  با تشکر از شما سوال من این بود .
  وام ما مسکن یکم هست و چند روز دیگه میتونم بگیرم به مبلغ ۱۲۰ تومان
  قسط اول وام بعد از دریافت وام از چه زمانی شروع میشه .؟
  و ایا میشه قسط وام رو به صورت سالیانه به بانک پرداخت کرد ؟

  1. سلام
   زمان اولین قسط شما، یکماه بعد از دریافت وام خواهد بود. در مورد شرایط و روش پرداخت اقساط به شعبه‌ای که در آن سپرده‌گذاری کرده‌اید، مراجعه بفرمایید.

 42. سلام خسته نباشید ، مادر من خانه دار هست و پدرم هم بازنشسته ارتش و تا کنون وام مسکنی دریافت نکرده اند ایا وام زمجین به آنها تعلق می گیرد.

 43. سلام.اگر مجوز ساخت تمدید شده باشد چطور؟منظورم این هست که مجوز اول بیشتر از ۱۵ سال است ولی به دلایلی اقدام به ساخت نشده و مجوز تمدید شده و مجوز دوم در بازه ۱۵ سال قرار دارد.

  1. سلام
   در صورتی که در جواز ساخت قدیمی، پیشرفت فیزیکی ساخت، صفر باشد، ملاک بانک مجوز ساخت جدید خواهد بود، در غیراینصورت نمی توانید از این وام استفاده کنید.

 44. سلام.ما پارسال نزدیک ۹۰ میلیون اوراق خریدیم و از طریق اون و طرح مسکن یکم یه آپارتمان خریدیم.حالا میخواستم ببینم میتونیم با همین شرایط که وام مسکن یکم رو داریم خونه رو عوض کنیم؟

  1. سلام
   بله، در صورتی که برای خرید خانه از تسهیلات وام مسکن استفاده نکرده باشید، می توانید از وام مسکن یکم استفاده کنید. در مورد شرایط دریافت وام، در صورتی که رئیس شعبه مربوطه گواهی کسر از حقوق همسر شما را به عنوان ضامن بپذیرد، این امکان وجود دارد.

 45. باسلام وتشکر از راهنمایی های خوبتون . تا جایی که من متوجه شدم بابت اشتراک گذاری سند بین زوجین ( سه دانگ سه دانگ شدن سند یا غیر از اون ) بانک مشکلی نداره ولی ظاهرا بانک فقط ۸۰ درصد ارزش سهم هر یک از زوجین رو وام میده اگه اینطور باشه به یکی از زوجین مبلغ ۸۰ میلیون تعلق نمی گیره درسته؟

 46. سلام اقساط ۸۰میلیون بستگی به توانایی وام گیرنده است یا نه؟وایا باید برای گرفتن ۸۰میلیون حتما۴۰میلیون باید سپرده بانک بزاریم یا کمتر؟

  1. سلام
   سقف مبلغ وام مسکن یکم در تهران ۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر، ۶۰ میلیون تومان و در سایر مناطق شهری، ۴۰ میلیون تومان است. میزان وام پرداختی بر اساس میانگین سپرده‌ی شما در دو بازه زمانی ۶ ماهه یعنی یکسال مشخص می شود که ۲ برابر میانگین خواهد بود.

 47. سلام من همسرم از طرف نظام پرستاری بهش یک واحد با وام سی میلیون تومن مسکن مهر دادند و سند هم به نام همسرم هست ایا من میتونم از تسحیلات مسکن یکم استفاده کنم

 48. آیا خانم خانه داری که تا کنون از تسهیلات مسکن استفاده نکرده میتونه با وام مسکن یکم برای خرید آپارتمانی که مالک اون شوهرش هست اقدام کنه؟

  1. سلام
   طبق قاعده کلی گیرنده وام مسکن یکم باید شاغل باشد و توانایی پرداخت اقساط را داشته باشد. فقط در صورت ارائه ضامن معتبر میتواند وام بگیرد که البته شرایط و تایید ضامن هم در اختیار شعب است.

  1. سلام
   شرایط ضمانت و تایید نهایی مدارک توسط شعبه‌ای که در آن سپرده‌گذاری کرده‌اید، مشخص می شود. بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق به شعبه‌ی مربوطه مراجعه کنید.

  1. سلام
   در صورتی که وام خانه‌ موردنظر تسویه نشده باشد، سند خانه در رهن بانک است و شما نمی‌توانید برای خرید آن از وام مسکن یکم استفاده کنید.

  1. سلام
   اخذ وام مسکن یکم روی ۳ دانگ یک واحد مسکونی در شرایطی امکان‌پذیر است که:
   شریک (فردی که باقی سهم منزل بنام اوست) در شعبه حاضر شده و رضایت خود را از این موضوع اعلام نماید.
   سه دانگ منزل ارزش وام را داشته باشد به عبارتی طبق نظر ارزیاب بانک ارزش آن سه دانگ بیشتر از ۱۲۵ درصد مبلغ وام باشد.
   و نکته‌ی آخر اینکه، شش دانگ منزل رهن بانک خواهد بود و رضایت شریک برای این موضوع الزامی است.

  1. سلام
   شرایط ضمانت توسط شعبه‌‎ای که در آن قصد سپرده‌گذاری دارید، مشخص می شود. بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کنید.

 49. سلام ایا امکانش هست تو شهر هایی که وام ۶۰ میلیونی هست بجا ۳۰ میلیون ۱۵ میلیون دوسال گذاشت یا بعد یک سال جتما با میانگین باید وام رو گرفت ؟

 50. ممنون از کمک و راهنمایی های خوبتون.
  اون طور که متوجه شدم، وام مسکن یکم ۱۶۰ میلیونی، یا وام اوراق قرضه زوجین رو تنها یک بار میشه دریافت کرد.
  میدونم که اگر از اوراق قرضه زوجین استفاده کرده باشیم نمیتونیم دوباره وام قرضه زوجین رو بگیریم. سوال من اینجاست که اگر قبلا خونه ای رو با اوراق قرضه زوجین خریده باشیم، امکانش هست خونه ی دیگری رو که برای فروشه و روش وام زوجین یک زوج دیگر هست رو بخریم و اون وام زوجین به ما منتقل بشه؟ یعنی دو تا خونه با دو تا وام قرضه زوجین

  1. سلام
   بله، در صورتی که برای خرید خانه جدید از وام دیگری به جز وامی که به شما منتقل خواهد شد، استفاده نکنید، این امکان برای شما وجود دارد.

 51. یک سوال دیگه از خدمتتون
  میشه یک زوج از وام مسکن یکم ۱۶۰ میلیونی برای خرید خونه ای استفاده کنن، و بعد از اون هم بتونن در آینده برای خرید خونه ی دیگری از وام اوراق قرضه زوجین ۱۰۰ میلیونی استفاده کنن؟

 52. سلام
  یه سوال ذهن منو درگیر کرده. من و خانمم ۱۰ تیر پارسال حساب باز کردیم و طبق قانون ۱۰ تیر امسال موعد وام ماست بنظرتون من از چه زمانی باید نسبت به خرید اقدام کنم که بتونم زمان هم از فروشنده بگیرم تا به وام برسیم. خوبی کرج اینه که نسبت به تهران قیمت ملک پایین تره ولی دردسرهای خودش رو داره هم قوانین من در آوردی برخی شعب بانکی و هم شهرداری ها. ترسم اینه ۱۰ تیر مدارک و قولنامه رو ببریم بگن برو بعدا بیار و ما متضرر شیم

 53. سلام من یک خانه قدیمی در بافت فرسوده خریدم که نمی دانم چند سال است ساخته شده آیا می توانم از این وام استفاده کنم، البته حداکثر تا سال آینده میخواهم خرابش کنم و سه طبقه بسازم

 54. ادمین بزرگوار سلام
  من و همسرم در تاریخ ۱۹ اسفند، دوتا حساب مسکن اولی در شهرستان باز کردیم، همسرم همون روز ۳۰ تومن رو توی حساب گذاشت و توی حساب من ۱۳ تومن گذاشتیم، روز ۱۳ اردیبهشت من حسابم رو به ۲۵ تومن رسوندم و در روز ۲۶ اردیبهشت به ۳۵ تومن.حالا میخواستم ببینم این ۵ تومن اضافه چند روز موعد وام من رو جلو میندازه که به وام همسرم نزدیک بشه؟ممنون میشم جواب بدین

 55. سلام خسته نباشید بنده میخواستم وام مسکن اولی بگیرم مجرد هستم شغل بنده آزاد هست متاسفانه با بانک قبول نکردن برادر بنده سپاهی هستن مادر بنده خانه دار هستن یعنی شاغل نیستن میشه وام رو به اسم مادرم گرفت و برادرم ضامن اون بشه ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   برای کسب اطلاعات دقیق در خصوص شرایط متقاضی وام مسکن یکم و ضامن، بهتر است به شعبه‌ای که قصد سپرده‌گذاری در آن را دارید، مراجعه کنید.

 56. سلام ممنون از توضیحات خوبتون
  میشه بفرمائید وام مسکن به مبلغ شصت میلیون تومان با سود هشت درصد و بازپرداخت ده ساله ، چقدر سودش میشه؟ یعنی جمعا بازپرداختش چقدر میشه ؟ تشکر

  1. سلام
   شما باید در طول ۱۰ سال، جمعا مبلغ ۸۷ میلیون تومان به بانک پرداخت کنید. سود وام شما مبلغ ۲۷٫۳۵۵ تومان است و باید ماهانه مبلغ ۷۲۷٫۹۷ هزار تومان به بانک پرداخت کنید.

 57. سلام من قبلا وام مسکن استفاده کردم وام جعاله ام استفاده کردم وپرداخت اقساط شده ازبانک تجارت بود حالا میتونم مسکن یکم بگیرم به نام همسرم

 58. باسلام
  دو دانگ از خانه پدری بنام بنده بود که با سند آن خانه وام ۵ میلیون تومانی تعمیر از بانک مسکن دریافت نمود و سپس آن را تسویه کرده ایم
  میخواستم بدانم آیا وام مسکن یکم به من تعلق میگیرد یا نه؟؟؟

  1. سلام
   در صورتی که وام تعمیرات به نام شما و پدرتان گرفته شده است، باید سابقه وام تعمیرات به پدر منتقل شود تا شما بتوانید از تسهیلات وام مسکن یکم استفاده کنید، در غیر اینصورت باید از تسهیلات بافت فرسوده استفاده کنید.

 59. سلام.یک سوال داشتم.من و همسرم حساب پس انداز مسکن یکم باز کردیم و ۷ ماه پیش امتیاز لازم رو کسب کردیم.بعد از اون هم تا الان ۱۰ تومن تو حساب هر کدوم از ما باقی گذاشتیم.الان نیاز به تاج وام جعاله داریم.حتما باید اوراق بخریم؟ امتیاز اون ۱۰ میلیون که هر کدوم از ما تو حساب داشتیم نمیتونه به حساب جعاله منظور بشه با توجه به اینکه همزمان با افتتاح حساب پس انداز صندوق یکم،حساب جعاله رو هم باز کردیم ولی چیزی به اون حساب واریز نکردیم؟در صورت امکان سقف جعاله همون ۵ تومن میشه برای هر کدوم از ما یا میشه به صورت ترکیبی گرفت جعاله رو یعنی ۵ تومن از سپرده و ۵ تومن اوراق برای هر کدوم از ما؟ممنون از راهنمایی تون

  1. سلام
   برای دریافت وام ۴۰ میلیونی مسکن با سپرده‌گذاری یکساله، لازم است میانگین حساب شما در دو دوره‌ی شش ماهه نیمی از مبلغ وام را پوشش دهد.

 60. با سلام
  فرمودید پس از برداشت موجودی فقط ۱۱ ماه فرصت استفاده از وام خانه اولی مهیا میباشد اگر تاریخ سند زدن از یک سال فراتر رود چه مقدار از مقدار وام کاسته میشود
  با تشکر

  1. سلام
   بله در صورتی که برای خرید خانه از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشید، می توانید برای دریافت وام مسکن یکم اقدام کنید.

 61. سلام، وقت بخیر
  من تیر ماه وام یکم آماده دریافت میشه و میگیرم، یک سوال دارم
  مثلاً یکی دو سال دیگه بخوام خونهه رو بفروشم
  ۱- میشه وام رو به خریداری منتقل کرد؟ چجوری؟
  ۲- میتونم وام رو با خودم به یه خونه دیگه ببرم؟ این چطوری میشه و حساب میشه؟
  ممنونم