آموزش و مشاوره مالی

شرایط وام مسکن روستایی در سال ۹۹

وام مسکن روستایی

 

یکی از وام‌های پرطرفدار دریافت وام مسکن روستایی است. باتوجه به شرایط و همچنین قیمت خانه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای گرفتن این وام در روستای خود اقدام کنند. اما شرایط این وام چگونه است؟

شاید برای هر فردی اتفاق افتاده باشد که بخواهد کاری را انجام دهد و هزینه‌ کافی برای انجام آن کار را نداشته باشد بخصوص برای خرید و ساخت و ساز امور مربوط به مسکن، که در این صورت مجبور می‌شود یا کار مورد نظر را ناتمام بگذارد یا اینکه در صورت ادامه به کار، از طریق مجاری رسمی مانند وام، بودجه مورد نظر را تامین کند.

از جمله وام‌هایی که بیشتر مورد استفاده هستند می‌توان به وام مسکن، خودرو، ازدواج، تعویض خودرو‌های فرسوده، کشاورزی و غیره اشاره کرد که هر کدام شرایط اخذ و تسهیلات خاص خود را دارند. بنابراین گرفتن وام نیز به نوبه‌ خود دارای مراحلی نسبتا پیچیده است که لازم است شخص آشنایی کافی با این مراحل را بخصوص در زمینه‌ شناخت هر یک از بانک‌ها و تسهیلات آن‌ها و همچنین شعب مختلف آن را داشته باشد.

مثلا فردی که قصد دارد برای دریافت وام مسکن اقدام نماید، بهترین گزینه‌ مورد نظر می‌تواند بانک مسکن باشد چون سایر بانک‌ها با وجود مجوز پرداخت وام مسکن به علت نداشتن اعتبار کافی این وام را پرداخت نمی‌کنند و همچنین از طرفی در کشور ما نیز به علت قیمت بالای مسکن اکثر مردم، بخصوص زوجین جوان مجبور می‌شوند برای دریافت و گرفتن وام مسکن اقدام کنند پس باید برای انتخاب بهتر و دردسر کمتر، تلاش کنند که به خوبی با شرایط اخذ و باز پرداخت و سایر شرایط نیز در این زمینه آشنا شوند.

در این مقاله با عنوان شرایط وام مسکن روستایی در سال ۹۹ توضیحات روشن‌تری از شرایط دریافت و گرفتن وام مسکن روستایی را به شما عزیزان ارائه خواهیم داد. عناوین بررسی شده در این مقاله عبارت است از:

وام مسکن چیست
وام مسکن روستایی چیست
وام مسکن روستایی ۹۹ چقدر است
شرایط وام مسکن روستایی ۹۹
بازپرداخت اقساط وام مسکن روستایی چگونه است؟
وام مسکن روستایی بنیاد مسکن
وام مسکن روستایی بنیاد شهید
جمع بندی

 

وام مسکن روستایی

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

وام مسکن چیست

هر کشور با توجه به بودجه و امکانات تسهیلاتی را در اختیار مردم قرار می‌دهد که با کمک آن تسهیلات به هدفی که دارند رسیدگی کنند. یکی از این تسهیلات وام مسکن است. از آنجایی که خیلی از افراد نمی‌توانند به صورت یکجا مبلغ زیاد خرید خانه را متقبل شوند، وام مسکن یکی از گزینه‌های پیش‌روی این افراد است. درخواست کنندگان این نوع وام معمولا از پس بازپرداخت آن بر می‌آیند.

اما موضوع به همینجا ختم نمی‌شود. هر کشور باتوجه زیر ساخت‌های اقتصادی و فرهنگی که دارد مبلغ مشخصی را برای وام مسکن اعلام می‌نماید. هچنین سود این وام‌ها نیز در کشورهای مختلف متغیر است. از سود ۲ درصد گرفته تا ۲۰ درصد.

در ایران سال‌ها است که بانک مسکن و دیگر بانک‌ها تسهیلات وام مسکن یکم را با شرایطی مشخص و تعریف شده به درخواست‌کنندگان اعطا می‌نماید. البته گرفتن وام شرایط و مدارک خود را در ایران دارد که در ادامه مقاله بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

به طور کلی در سال‌های اخیر وام مسکن در ایران با استقبال خوبی از مردم روبرو شده و همین امر باعث شده افراد زیادی برای درخواست خود هر ساله به بانک‌ها برای پرسیدن شرایط اینگونه وام‌ها مراجعه کنند. در این مقاله با عنوان انواع وام مسکن و شرایط دریافت تسهیلات در سال ۹۹ سعی شده تمامی موارد به صورت موشکافانه بررسی شود.

 

وام مسکن روستایی

 

وام مسکن روستایی چیست؟

با توجه به زیرساخت‌ها و شرایط حاکم بر جامعه دولت به بخش‌های مختلف کشور وام تخصیص داده است. این وام در زمینه و بخش‌های مختلف کارآمد است. از وام خرید خانه گرفته تا تسهیلات امور کشاورزی. هر کدام از وام‌ها با در نظر گرفتن منطقه جغرافیایی به متقاضیان تخصیص می‌یابد.

در سال‌های اخیر بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل بیشتر از همه به خانه‌‌های روستایی خسارت وارد کرد. مانند زلزله قطور و سیل کرمان که باعث تخریب بسیاری از خانه‌های روستایی شد. دولت برای جبران این خسارت و پیشگیری از خسارت در سال‌های بعد سقف وام ساخت مسکن روستایی را افزایش داد.

در حال حاضر وام ساخت مسکن روستایی ۵۰ میلیون به ازاری ساخت هر واحد مسکونی است. نرخ سود وام ساخت مسکن روستایی ۵ درصد محاسبه خواهد شد. این کاهش نرخ سود جهت تشویق به ساخت خانه‌های ایمن در روستاها و جلوگیری از خسارت‌های بعدی در اثر بالایای طبیعی است.

مدت زمان بازپرداخت وام مسکن روستایی در دوران مشارکت مدنی ۳ سال و در دوران فروش اقساطی حداقل ۱۲ سال است و نباید مجموع مدت زمان بازپرداخت تسهیلات ساخت مسکن روستایی از ۱۵ سال بیشتر شود.

وام مسکن روستایی ۹۹ چقدر است

همانگونه که گفته شد یکی از انواع وام مسکن، وام مسکن روستایی مبلغ ۵۰ میلیون تومان است. با اینکه این عدد زیاد نیست اما می‌تواند کار افراد نیازمند را بر طرف کنید. نکته مهم این وام نرخ سود آن است. نرخ سود این وام ۵ درصد است و دریافت کنندگان وام باید به این موضوع آگاه باشند.

زمانی که برای بازپرداخت این وام فرصت دارید ۱۲ سال است و نکته مهم این است که نباید بازپرداخت این وام از ۱۵ سال بیشتر شود.

 

وام مسکن روستایی

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

شرایط وام مسکن روستایی ۹۹

آخرین تغییرات در تسهیلات مسکن روستایی در قالب وام ساخت مسکن روستایی متعلق به سال ۹۸ است، که طی آن همانطور که اشاره کردیم سقف تسهیلات ساخت مسکن روستایی به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت. تا کنون که در ابتدای سال ۹۹ هستیم تغییراتی در ارائه این تسهیلات ایجاد نشده است.

متقاضیان تسهیلات ساخت مسکن روستایی می‌توانند از وام جعاله مسکن تا سقف ۱۰ میلیون تومان از بانک مسکن دریافت کنند.

طیفی از جامعه هدف که بضاعت مالی مناسبی ندارند متاسفانه قادر به استفاده از این تسهیلات نبوده به همین دلیل تفاهم نامه‌ای بین سازمان برنامه و بودجه و بنیاد مسکن در هفت استان کشور منعقد شده است تا افرادی که از لحاظ مالی توانایی بازئرداخت وام را به طور کامل ندارند بتوانند از این تسهیلات استفاده نمایند.

مدیرکل دفتر معاونت مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفته است بر اساس این تفاهم نامهمنعقد شده، مقرر شده است در مجموع ۳۲ هزار و ۴۴۰ واحد، از تسهیلات مسکن روستایی در سقف ۵۰ میلیون تومان با کارمزد پنج درصد و کمک بلاعوض در سقف ۲۵ میلیون تومان استفاده کنند.

مطابق برنامه طرح جامع مسکن و ماده ۵۹ برنامه ششم توسعه، احداث سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی تا افق ۱۴۰۵ در دستور کار است تا ضریب مقاوم سازی در این حوزه به ۷۰ درصد برسد.

وثیقه قابل‌قبول برای دریافت و گرفتن وام مسکن روستایی، سند مالکیت زمین در دست احداث، اموال غیر منقولی که قابلیت گرو گذاشتن داشته باشد یا سفته زنجیره‌ای سه نفره به میزان ۱۲۰ درصد مجموع اصل تسهیلات اعطایی و سود دوران مشارکت و دوران بازپرداخت سفته اخذ می‌شود. چنانچه زمین در دست احداث فاقد سند رسمی ‌باشد، پرداخت تسهیلات با وثیقه مازاد انجام می‌شود.

همچنین افراد مجردی که متقاضی دریافت تسهیلات مسکن روستایی هستند باید ۲۵ سال یا بیشتر داشته باشند یا به استناد تایید شورای محل، سرپرستی خانوار را بر عهده دارند، نیز می‌توانند از تسهیلات مسکن روستایی استفاده کنند.

 

خرید خانه

 

بازپرداخت اقساط وام مسکن روستایی چگونه است؟

زمانی که برای بازپرداخت این وام فرصت دارید ۱۲ سال است و نکته مهم این است که نباید بازپرداخت این وام از ۱۵ سال بیشتر شود. پس قبل از دریافت و گرفتن وام مسکن روستایی باید به این نکته توجه کنید.

وام‌مسکن روستایی بنیاد مسکن

بنیاد مسکن نهادی است که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و در پی فرمان امام خمینی تاسیس شد. هدف اصلی این بنیاد تامین مسکن محرومان به ویژه روستاییان است. در همین راستا بانک مسکن با همکاری بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی به متقاضیان تسهیلات ساخت مسکن روستایی را ارائه می‌دهد.

بنابراین برای دریافت و گرفتن تسهیلات وام ساخت مسکن روستایی در روستاها به مبلغ ۴۰ میلیون تومان، متقاضی باید معرفی نامه‌ای از بنیاد مسکن به بانک مسکن ارائه دهد.

همچنین بنیاد مسکن تسهیلاتی برای تعمیرات، مرمت و نگهداری خانه‌ها به روستاییان در قالب وام قرض‌الحسنه تعمیر مسکن روستایی با همکاری بانک‌ها ارائه می‌دهد. سقف وام قرض الحسنه تعمیر مسکن روستایی بنیاد مسکن برای تعمیرات و
بازسازی خانه‌ها ۵ میلیون تومان با نرخ سود ۴ درصد است.

وام ساخت مسکن بنیاد شهید

طبق آخرین تغییرات در سال ۹۸ سقف تسهیلات ساخت مسکن برای خانواده‌های شهدا و ایثارگر به دستور دولت افزایش پیدا کرد. طبق این دستور سقف تسهیلات ساخت مسکن برای خانواده شهدا و ایثارگر در شهرهایی با بیش از یک میلیون جمعیت ۱۳۰ میلیون تومان خواهد بود. همچنین سقف تسهیلات ساخت مسکن برای خانواده‌های شهدا و ایثارگر در مراکر استان‌ها ۱۰۰ میلیون و در سایر شهرها ۸۵ میلیون خواهد بود.

خانواده‌های شهدا و ایثارگر ساکن روستاها نیز می‌توانند تسهیلات ساخت مسکن تا سقف ۵۰ میلیون تومان دریافت کنند.

نرخ سود تسهیلات ساخت مسکن برای خانواده‌‌های شهدا و ایثارگر ۴ درصد محاسبه خواهد شد که مدت زمان بازپرداخت آن ۲۰ سال است. روش بازپرداخت تسهیلات ساخت مسکن برای خانواده‌های شهدا و ایثارگر تنها به روش ساده است.

متقاضیان دریافت این وام لازم است معرفی نامه‌ای از بنیاد شهید و امور ایثارگران به بانک ارائه دهند.

 

خرید خانه

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

جمع بندی

 • یکی از وام‌های پرطرفدار دریافت و گرفتن وام مسکن روستایی است. باتوجه به شرایط و همچنین قیمت خانه بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای گرفتن این وام در روستای خود اقدام کنند.
 • از جمله وام‌هایی که بیشتر مورد استفاده هستند می‌توان به انواع وام مسکن، خودرو، ازدواج، تعویض خودرو‌های فرسوده، کشاورزی و غیره اشاره کرد.
 • مدیرکل دفتر معاونت مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفته است بر اساس این تفاهم نامه منعقد شده، مقرر شده است در مجموع ۳۲ هزار و ۴۴۰ واحد، از تسهیلات مسکن روستایی در سقف ۵۰ میلیون تومان با کارمزد پنج درصد و کمک بلاعوض در سقف ۲۵ میلیون تومان استفاده کنند.
 • زمانی که برای بازپرداخت این وام فرصت دارید ۱۲ سال است و نکته مهم این است که نباید بازپرداخت این وام از ۱۵ سال بیشتر شود. پس قبل از دریافت و گرفتن وام باید به این نکته توجه کنید.
 • مطابق برنامه طرح جامع مسکن و ماده ۵۹ برنامه ششم توسعه، احداث سالیانه ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی تا افق ۱۴۰۵ در دستور کار است تا ضریب مقاوم سازی در این حوزه به ۷۰ درصد برسد.
 • بنیاد مسکن نهادی است که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی و در پی فرمان امام خمینی تاسیس شد. هدف اصلی این بنیاد تامین مسکن محرومان به ویژه روستاییان است. در همین راستا بانک مسکن با همکاری بنیاد مسکن و وزارت راه و شهرسازی به متقاضیان تسهیلات ساخت مسکن روستایی را ارائه می‌دهد.
 • طبق آخرین تغییرات در سال ۹۸ سقف تسهیلات ساخت مسکن برای خانواده‌های شهدا و ایثارگر به دستور دولت افزایش پیدا کرد. طبق این دستور سقف شرایط دریافت و گرفتن وام مسکن روستایی برای خانواده شهدا و ایثارگر در شهرهایی با بیش از یک میلیون جمعیت ۱۳۰ میلیون تومان خواهد بود.

 

مطالب مرتبط

وام ساخت مسکن در تهران، شهرستان و روستاها چگونه است؟

  بانک‌ها علاوه‌بر تسهیلات خرید خانه در قالب انواع وام مسکن مانند وام اوراق مسکن یا وام مسکن جوانان، تسهیلات ساخت مسکن نیز ارائه می‌دهد. تسهیلات ساخت مسکن در قالب […]

آنچه باید از شرایط وام مسکن یکم بدانید

  خرید خانه برای اکثریت جامعه‌ اتفاقی نیست که هر روز اتفاق بیفتد. چه بسا بسیاری از مردم در طول عمرشان تنها یک بار بتوانند خانه بخرند و صاحب خانه […]

بازار ملک تهران و کرج در روزهای کرونا | اسفند ۹۸

  سال ۹۸ با تمام فراز و نشیب‌هایش سپری شد ولی یکی از مهمترین اتفاقات این سال شیوع ویروس کرونا در ایران بود. طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزشی […]

دکور آشپزخانه و بررسی اصول طراحی مورد نیاز

  آشپزخانه یکی از ارکان اصلی هر خانه‌ای به شمار می‌رود. غذا در آشپزخانه پخته و حتی گاهی سرو می‌شود. بعد از اتاق نشیمن آشپزخانه فضایی است که اهل منزل […]

7 نظر در مورد : “شرایط وام مسکن روستایی در سال ۹۹

 1. باسلام‌ رفتم‌ بنیادمسکن‌ خوزستان‌ شهرستان‌ شادگان…میخواستم‌ وام‌ روستایی‌ بگیرم‌ گفتن‌ که‌ اعتبار‌ نداریم‌ برو‌ سه‌ ماه‌ بعد‌ بیا‌ حالا‌ باید‌ چکار‌کنم‌ ممنون

  16
  1
 2. سلام…وام ۴۰ میلیونی بسیار کم می باشد…در واقع با این تورم و گرانی اصلا نمی توان کاری انجام داد…لطفا مبلغ وام را زیاد کنید…

  35
  1
 3. سلام.وام ۴۰ میلیون فقط کفاف پی ریزی وستون ها میشه! حتی ب سقف هم نمیرسه! حدود ۲۰۰ میلیون نیازه تا یه خونه کامل بشه تازه با ساده ترین مصالح ومتریال! توروخدا یکم بیشترش کنید:'( اخه با حقوق ۲۵۰۰ کارگری ک نمیشه خونه ساخت! ما ۲۰ ساله ازدواج کردیم ومستاجریم:'( پیرشدیم و هیچی از زندگی نفمیدیم!:-(

  38
 4. سلام
  راجب این وام چند نکته وجود داره
  ۱.این مبلغ ۴۰ میلیونی رو چه سالی تایید کردن و الان چه سالی هستیم ؟
  ۲. با توجه به شاخص تورم و قیمت مصالح که روبه رشد هست سوال اینکه این وام به چه اندازه از سال گذشته کارایی داره ؟
  ۳. با توجه به افزایش میزان وام خریدو ساخت مسکن در کلان شهر ها و شهر ها ایا نیاز به افزایش وام بنیاد مسکن احساس نمی شود ؟
  ۴. ایا قیمت مصالح برای ساخت خانه در روستا و شهر و کلان شهر متفاوت است ؟

  16
 5. قیمت مصالح برای ساخت در شهر و روستا یکی است. حتی قیمت نقل و انتقال مصالح و آجرو بلوک و میلگرد و قیر و تیر آهن و… به خاطر دوری راه بیشتره. اونوقت مبلغ وام ۴۰ تا ۵۰ تومان. با این پول فقط میشه پی و دیوار زد. آب برق گاز و سیم کشی برق و لوله کشی آب و گچ کاری و نصب پنجره و در و… از کجا بیاریم. مگه کشاورز گنج داره؟ باید امسال ۹۹ حداقل ۱۰۰ میلیون تومان بدین تا ۸۰ میلیون کشاورز بذاره یک خونه حداقل ۸۰ متری بسازه. این معاون بنیاد مسکن باید به فکر روستا باشه.

  6
  1
 6. اولا که بابت دادن وام بنیاد مسکن هزار جور بهانه میارن که وامو ندن یکی اینکه روستا طرح هادی نداره یکی اینکه شما چون توش اتاق ندارین و زندگی نمیکنین واجد شرایط نیستین یکی اینکه اول به کمیته امدادیها میدن و اگه بتونی مدتها دوندگی کنی و از هفت خان رستم بگذری اخرش مرحله ۴۰ تومن مرحله به مرحله میدن که دیوارهای ساختمونم نمیشه از اونطرف میگن به سمت شهرها نرین از اونطرف توی روستامون نمیتونیم دو تا اتاق بسازیم زندگی کنیم. تو زمینهای کشاورزی هم که اجازه ساختو ساز نمیدن که حداقل بجای اینکه زمین جای دیگه بخریم تو همن زمینهای کشاورزیمون خونه بسازیم . میدونم هر چی بگیم گوش شنوایی نیست ولی اینارو میگم برای اونایی که اول کار هستن و میخوان خونه بسازن تو روستا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *