آموزش و مشاوره مالی توصیه‌های اجاره و خرید خانه

وام ودیعه مسکن 1403 (شرایط + راهنمای ثبت نام)

وام ودیعه مسکن 1402

وام ودیعه مسکن به عنوان یک ابزار مالی در کشورهای مختلف، به همراهی دولت و سازمان‌های مربوطه، برای حمایت از افراد جهت خرید یا ساخت مسکن ارائه می‌شود. اصلی‌ترین هدف این نوع وام‌ها، افزایش توانایی اقتصادی افراد برای دستیابی به مسکن است. وام ودیعه مسکن عموماً با نرخ بهره کمتری نسبت به وام‌های معمولی ارائه شده و به عنوان یک راهکار مهم در تسهیل دسترسی به مسکن برای جامعه شناخته می‌شود.
در کشور ما نیز شرایطی برای دریافت این وام برای اجاره‌نشین‌ها و کمک به بهبود اوضاع مسکن کشور در نظر گرفته شده است. در این مقاله، به بررسی وام ودیعه مسکن سال 1403، چگونگی کارکرد و آخرین تغییرات آن خواهیم پرداخت.

مبلغ وام ودیعه مسکن 1403 چقدر است؟

براساس آخرین تغییرات، وام ودیعه مسکن در مبالغ زیر در اختیار مستاجرین قرار می‌گیرد:

 • تهران بزرگ: 200 میلیون تومان
 • مراکز استان‌ها: 150 میلیون تومان
 • شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر: 100 میلیون تومان
 • روستاها: 40 میلیون تومان

کارمزد در نظر گرفته شده برای این وام 23 درصد است و باید در طی پنج سال بازگردانده شود. در نمودار زیر، می توانید اقساط تقریبی این وام و مجموع سودی که باید به بانک بازگردانده شود را ببینید:

جدول اقساط وام ودیعه مسکن 1403
(تا این لحظه مبالغ همانند سال 1402 است. درصورت تغییر مبلغ وام، اعداد بروزرسانی خواهد شد)
نحوه دریافت کد رهگیری اجاره نامه برای وام ودیعه مسکن:

شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن 1403

هدف اصلی تسهیلات ودیعه مسکن پشتیبانی و حمایت از زنان سرپرست خانوار، حقوق‌بگیران، کارگران و بازنشستگان است. همچنین، خانواده‌های ۵ نفره، خانه‌اولی‌ها و افرادی که امسال ازدواج کرده‌اند نیز مجاز به درخواست وام ودیعه مسکن هستند.

برای دریافت وام ودیعه مسکن در سال 1403، باید شرایط زیر را داشته باشید:

شرایط تاهل متقاضی برای ثبت نام:

 • متاهل و یا سرپرست خانواده باشید؛ البته، زنان مجردی که بالای 35 سال سن دارند و مردان مجردی که بالای 45 سال سن دارند نیز با شرایط زیر می‌توانند برای دریافت وام اقدام کنند:
  • دارای طلاق‌نامه رسمی و فرزند
  • نخبگان علمی با معرفی بنیاد ملی نخبگان کشور
  • معلولان جسمی و حرکتی با دارا بودن حداقل 20 سال سن (با معرفی سازمان بهزیستی کشور)
  • زن مجرد خودسرپرست بالای 35 سال
  • مرد مجردی که سابقا، سرپرست خانوار بوده، اما در حال حاضر، به دلیل طلاق یا فوت همسر مجرد می باشند.

شرایط اجاره نامه برای ثبت نام وام ودیعه مسکن:

 • اجاره‌نامه منزل شما باید به صورت رسمی تنظیم شده باشد و در سامانه ایران املاک ثبت شده و کد رهگیری داشته باشد.
 • تاریخ اجاره‌نامه شما باید حداکثر تا پایان مدت زمان ثبت نام وام اعتبار داشته باشد. (اگر هنوز قرارداد اجاره ملک خود را نبسته‌اید، عجله نکنید، ابتدا این مقاله را بخوانید)
 • از تاریخ یکم فروردین ماه سال 84 به بعد صاحب ملک نبوده باشید.
 • منع قانونی برای دریافت وام نداشته باشید (چک برگشتی، اقساط معوقه،…)

لازم به ذکر است که اولویت پرداخت با کسانی است که سال گذشته وامی دریافت نکرده‌اند.

کدام بانک‌ها وام ودیعه مسکن ارائه می‌دهند؟

بانک مرکزی بودجه 80 هزار میلیارد تومانی برای پرداخت وام ودیعه مسکن در نظر گرفته که این اعتبار را بین 20 بانک کشور تقسیم نموده است.

19 بانک و 1 موسسه مالی زیر این وام را به متقاضیان پرداخت می‌کنند:
مسکن، ملی، ملت، صادرات، تجارت، سپه، پست‌بانک، رفاه، اقتصاد نوین، سامان، کارآفرین، پارسیان، پاسارگاد، سینا، شهر، آینده، خاورمیانه، گردشگری، ایران‌زمین و مؤسسه اعتباری ملل.

مدارک لازم برای ثبت نام وام ودیعه مسکن مستاجران 1403

برای ثبت درخواست در سامانه، نیاز است تا مدارک زیر را دم دست بگذارید:

 • مدارک شناسایی (شناسنامه، کارت ملی)
 • اجاره‌نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات (قول‌نامه)

پس از بارگذاری مدارک در سامانه، یک شعبه بانک جهت مراجعه حضوری تعیین می‌شود که باید ظرف 15 روز به آن جا مراجعه کنید و مدارک زیر را در اختیارشان بگذارید:

 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • اجاره‌نامه رسمی (دارای کد رهگیری)
 • گواهی کسر از حقوق و یا مستمری به همراه شماره حسابی که یارانه نقدی به آن واریز می‌شود. (اگر این مدارک را نداشته باشید، باید سفته ارائه دهید)

در آخر، ارائه یک ضامن به بانک الزامی است. ضامن شما باید یکی از مدارک زیر را به همراه داشته باشد:

 • گواهی کسر از حقوق
 • گواهی حقوق مستمری از نهادهای دولتی
 • در صورت نداشتن مدارک بالا، ارائه چک و یا سفته

مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن

اگر واجد شرایط دریافت وام ودیعه مسکن 1403 هستید و تاکنون اقدام نکرده‌اید، تا پایان سال 1403 فرصت دارید تا در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به آدرس  https://saman.mrud.ir ثبت نام کنید.

مراحل دریافت وام ودیعه مسکن

 1. دریافت کدرهگیری اجاره نامه
 2. ثبت نام در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن
 3. دریافت پیامک جهت مراجعه به بانک
 4. مراجعه حضوری به بانک تسهیلات دهنده و تکمیل مدارک

چگونه در سامانه ثبت نام کنیم؟

ثبت نام این وام بصورت غیر حضوری و اینترنتی انجام می‌شود. ثبت نام در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن، راحت و ساده است.

 1. ابتدا روی آدرس رو به رو کلیک کنید تا وارد سامانه شوید: https://saman.mrud.ir
 2. در صفحه اول سایت روی «ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه» کلیک کنید.
 3. در صفحه بعد برای ورود به درگاه ملی خدمات دولت هوشمند، شماره تلفن همراه و کد امنیتی را وارد کنید تا رمز عبور یک‌بار مصرف برای شما ارسال شود.

(اگر تا به حال در درگاه ملی خدمات دولت هوشمند ثبت نام نکرده‌اید، می‌توانید با وارد کردن کد ملی، تاریخ تولد و کدپستی این کار را انجام دهید. پس از آن، دوباره از گام اول شروع کنید.)

4. در صفحه بعد، می‌توانید قوانین و شرایط گرفتن تسهیلات را ببینید. روی گزینه «متن بالا را مطالعه کرده‌ و می‌پذیرم» کلیک کرده و به مرحله بعد بروید.
5. در این مرحله، مشخصات فردی خودتان را در سامانه وارد کنید و به مرحله بعد بروید.
6. در مرحله بعد، با زدن روی دکمه به علاوه سبز، افراد تحت تکفل سرپرست خانوار را اضافه کنید.
7. در آخر کار، یک کد تایید برایتان پیامک می‌شود. کد را وارد کرده و گزینه «تایید» را انتخاب کنید.
8. مشاهده این پیغام به این معنی است که ثبت نام شما تکمیل شده است.

 

بخشنامه بانک مرکزی برای وام ودیعه مسکن

بانک مرکزی
بانک مرکزی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در اوایل تیر ماه سال گذشته، طی بخشنامه‌ای، دستورالعمل اجرایی تسهیلات کمک ودیعه مسکن را به استناد ماده (۴) قانون جهش تولید مسکن مصوب ۳۰ شهریور ماه سال ۱۴۰۰ مجلس شورای اسلامی و مصوبات سوم تا ۳۱ خردادماه ۱۴۰۱ شورای پول و اعتبار و در راستای حمایت از مستأجرین کم‌درآمد، به شرح زیر اعلام کرد:

 • ماده1-متقاضیان مشمول این دستورالعمل از سوی وزارت راه و شهرسازی و بر اساس ضوابط موضوعه، در چارچوب سهمیه‌های تعیین شده از طریق سامانه طرح‌های حمایتی مسکن به آدرس https://saman.mrud.ir به بانک‌های عامل معرفی می‌شوند.
 • ماده2-سقف تسهیلات اعطایی مشمولان موضوع این دستورالعمل، حسب درخواست متقاضی و ضوابط اعطای تسهیلات بانکی در مناطق شهری کشور در تهران، کلانشهرها، سایر شهرها (بالای 200 هزار نفر) و روستاها به ترتیب 200 میلیون تومان، ‌150 میلیون، 100 میلیون تومان و 40 میلیون تومان است.
  • ‌تبصره:مبالغ در نظر گرفته شده برای تسهیلات موضوع این ماده، پس از اخذ مدارک و مستندات مورد نیاز و استعلامات صورت گرفته از سوی بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی و بر اساس توافق متقاضی و بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی می‌تواند به مبالغ کمتر از سقف‌های تعیین شده تقلیل یابد. در این صورت متقاضی موظف است نسبت به اصلاح سقف تسهیلات درخواستی در سامانه اقدام کند.
 • ماده3-بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی موظف است قبل از پرداخت تسهیلات نسبت به اخذ استعلام از سامانه سمات بانک مرکزی بابت عدم دارا بودن تسهیلات جاری در بخش مسکن شامل تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و ودیعه مسکن برای متقاضی و همسر ایشان اقدام و درصورت مثبت بودن این استعلام نسبت به رد درخواست متقاضی در سامانه با ذکر دلیل اقدام کند.
 • ماده4-تسهیلات موضوع این دستورالعمل در قالب عقد مرابحه خرید کالا و خدمات توسط بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی به مستأجر پرداخت می‌شود.
 • ماده5-تسهیلات مزبور با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار و بازپرداخت حداکثر 5 سال قابل پرداخت است.
 • ماده6-وثایق مربوط به تسهیلات موضوع این دستورالعمل مطابق با دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات خرد ابلاغی طی بخشنامه شماره 01/24792 مورخ 1401/2/4مدیریت کل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی است.
 • ماده7-شرایط متقاضیان دریافت تسهیلات موضوع این دستورالعمل به شرح ذیل می‌باشد:
  • متقاضیان می‌بایست دارای اجاره‌­نامه رسمی یا اجاره‌نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری، از تاریخ 1401/1/1به بعد باشند. متقاضی موظف است اطلاعات سکونت و مالکیت خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت کند.
 • تبصره:بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی مکلف است نسبت به مطابقت کد رهگیری و شهر مندرج در سامانه با اجاره‌نامه دریافتی اقدام نماید.
  • کلیه متقاضیان و همسر ایشان متعهد هستند که در زمان ثبت­ نام، فاقد مسکن و یا زمین مسکونی ملکی باشند. چنانچه در هر زمان سابقه مالکیت ایشان محرز شود، از فرآیند پرداخت تسهیلات حذف شده و در صورت اخذ آن تسهیلات، متعهد به استرداد کلیه تسهیلات دریافتی و جبران خسارات و جرایم مربوطه خواهند بود.
  • متقاضی باید متاهل باشد، چنانچه متقاضی مجرد باشد در خصوص زنان بایستی بالای 35 سال سن و در خصوص مردان بالای 45 سال سن داشته باشند.
  • متقاضیانی که در سالهای 1399 و 1400 از تسهیلات کمک ودیعه مسکن موضوع مصوبات ستاد ملی کرونا استفاده نموده اند در سال 1401 امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند.
 • ماده8-چنانچه متقاضی تا حداکثر 15 روزکاری از تاریخ معرفی به شعب، نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی مکلف است نسبت به رد درخواست متقاضی در سامانه اقدام نماید.
 • ماده 9-چنانچه بانک/موسسه اعتباری غیر بانکی نسبت به اعطای تسهیلات موضوع این دستورالعمل به متقاضیان بدون داشتن توجیه بانکی در سقف سهمیه ابلاغی اقدام ننماید، مشمول جریمه مالیاتی مندرج در تبصره (5) ذیل ماده (4) قانون جهش تولید مسکن می‌شود.
  • تبصره:بانک‌های عامل موظف‌اند تا زمان تکمیل سهمیه ابلاغی از سوی بانک مرکزی در سال 1401 فرآیند پرداخت تسهیلات به متقاضیان را ادامه دهند.

وام ودیعه مسکن 200 میلیون تومانی

نمایندگان مجلس در اردیبهشت 1402 با کلیت افزایش سقف وام ودیعه مسکن به مبلغ 200 میلیون تومان برای شهر تهران موافقت کردند. در نهایت بانک مرکزی در آذر ماه 1402 طی بخشنامه افزایش مبلغ تسهیلات وام ودیعه مسکن را به 20 بانک ابلاغ کرد.

جمع بندی

وام ودیعه مسکن یک نوع وام مسکن است که توسط دولت یا سازمان‌های مالی در برخی کشورها به منظور کمک به افراد برای خرید یا ساخت مسکن در نظر گرفته می‌شود. این نوع وام برای کاهش بار مالی بر دوش خریداران مسکن و تسهیل فرآیند خرید یا ساخت خانه به کار می‌رود. در ایران نیز، جهت کمک به بهبود اوضاع مسکن، این وام برای تهران و سایر شهرهای کشور به مقادیر متفاوتی در نظر گرفته شده است.

در این مقاله، وام ودیعه مسکن 1403 را که توسط وزارت راه و شهرسازی ارائه می‌شود، بررسی کردیم و نکات مهمی را که برای دریافت آن باید بدانید با هم مرور کردیم.

نظر شما درباره این وام و شرایط دریافت آن چیست؟ آیا مقدار این وام را برای مستاجرین کافی می‌دانید؟ دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 

سوالات متداول

وام ودیعه مسکن 1403 چقدر است؟

 • تهران بزرگ: 200 میلیون تومان
 • مراکز استان‌ها: 150 میلیون تومان
 • شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر: 100 میلیون تومان
 • روستاها: 40 میلیون تومان

اقساط وام ودیعه مسکن چقدر است؟

 • قسط وام 40 میلیون تومانی: یک میلیون و 127 هزار و 619 تومان در ماه
 • قسط وام 100 میلیون تومانی: دو میلیون و 819 هزار و 47 تومان در ماه
 • قسط وام 150 میلیون تومانی: چهار میلیون و 228 هزار و 571 تومان در ماه
 • قسط وام 200 میلیون تومانی: پنج میلیون و 638 هزار و 94 تومان در ماه

سود وام ودیعه مسکن چند درصد است؟

کارمزد در نظر گرفته شده برای این وام 23 درصد است و باید در طی پنج سال بازگردانده شود.

 • سود وام 40 میلیون تومانی: 27 میلیون و 657 هزار و 131 تومان
 • سود وام 100 میلیون تومانی: 69 میلیون و 142 هزار و 827 تومان
 • سود وام 150 میلیون تومانی: 103 میلیون و 714 هزار و 240 تومان
 • سود وام 200 میلیون تومانی: 138 میلیون و 285 هزار و 653 تومان

کدام بانکها وام ودیعه مسکن می‌دهند؟

 • 19 بانک و 1 موسسه مالی زیر این وام را به متقاضیان پرداخت می‌کنند:
  مسکن، ملی، ملت، صادرات، تجارت، سپه، پست‌بانک، رفاه، اقتصاد نوین، سامان، کارآفرین، پارسیان، پاسارگاد، سینا، شهر، آینده، خاورمیانه، گردشگری، ایران‌زمین و مؤسسه اعتباری ملل.

آدرس سامانه ثبت وام ودیعه مسکن چیست؟

وام ودیعه مستاجران چیست؟

 • وام ودیعه مستاجران همان وام ودیعه مسکن است که در این مقاله به آن پرداخته ایم و برای کمک هزینه پول پیش اجاره خانه به مستاجران ارائه می‌شود.

مطالب مرتبط

محله نارمک، محله‌ی 100 میدان شرق تهران

محله نارمک محله‌ای خوش آب و هوا و سرسبز در شمال شرق تهران و منطقه 8 شهرداری است که به صد میدان نیز مشهور است. بافت نارمک منظم است و […]

محله یوسف‌آباد محله‌ای اصیل در تهران

محله یوسف‌آباد از محله‌های قدیمی و معروف تهران است که در گذشته باغ های زیادی داشته. این محله در مرکز تهران و منطقه ۶ شهرداری واقع شده. تاریخچه یوسف‌آباد گواه قدمت این محله است […]

مقایسه هزینه اجاره خانه در تهران با دیگر شهرهای جهان

    خرید، رهن یا اجاره مسکن موضوعی است که همه ما در طول سالیان مختلف زندگی خود برای یک بار هم که شده قطعاً آن را تجربه خواهیم کرد. […]

وام مسکن روستایی 1403 (توضیح کامل + راهنمای ثبت نام)

بازسازی و نوسازی خانه های فرسوده امری رایج در همه جای دنیا به حساب می آید. با توجه به قیمت بالای خرید مسکن و هزینه های بالای ساخت بسیاری ترجیح […]

افزایش قیمت اجاره خانه 1402

افزایش اجاره خانه در پایان مدت قرارداد، دغدغه مشترک همه مستاجران است. نرخ بالای تورم سالانه در سال های اخیر باعث شده تا صاحبین خانه راهی جز افزایش اجاره خانه […]

4 نظر در مورد : “وام ودیعه مسکن 1403 (شرایط + راهنمای ثبت نام)

 1. سلام وقت بخیر ببخشین واسه وام ودیعه مسکن پایان خدمت هم میخاد یانه؟؟؟؟میشه خاهش کنم یکی راهنمایی کنه کمک کنه اخه بانک به خاطره نداشتن پایان خدمت بهم گفت نمیتونی وام ودیعه مسکن برداری توروخدا یکی بگه من کجا مراجعه کنم کجا برم بلکه مشکلم حل بشه به خدا قسم من به این وام نیاز دارم زندگیم درخطره از هم میپاشه بگین کجا برم مشکلم حل بشه زندگیم خراب نشه خاهش میکنم بگین چیکار کنم
  09917849236
  شماره تماس گذاشتم بگین چیکار کنم بلکه این وام ودیعه مسکن رو بردارم تشکر نذارین زندگیم از هم بپاشه ممنون

 2. دست مریزاد واقعا چقدر سود بانکی کم است. لذت میبره ادم از این همه بذل و بخشش

  34
  2
 3. سلام وقت بخیر .
  اگه زنی متاهل باشد ولی شوهر داشته باشد و اجاره نامه به نام اون زن باشه . میتونه وام ودیعه مسکن بگیره ؟

  11
  15

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *