آموزش و مشاوره مالی

دریافت وام اوراق مسکن برای خرید خانه

وام اوراق مسکن

 

بازار مسکن بازار پر التهابی است و که تاثیر مستقیم از بازارهای اقتصادی دیگر می‌گیرد. در این چند سال اخیر تحریم‌ها و به تبع آن افزایش قیمت در بازار ارز منجر به بالا رفتن قیمت در بازار خرید و فروش مسکن و بازار رهن و اجاره شد. در این بازار پر از آشوب اقشار با درآمد کم و متوسط، متعلق به دهک‌های اول بیش از دیگر افراد از این سیر صعودی قیمت مسکن آسیب دیدند. قیمت خرید و اجاره سر به فلک کشید. دولت و بانک‌ها برای مهار بحران در بازار مسکن، سقف تسهیلات خرید مسکن را افزایش دادند. یکی از انواع وام مسکن که افراد برای خرید خانه می‌توانند از آن کمک بگیرند، تسهیلاتی است با عنوان وام اوراق مسکن که افراد با خرید اوراق بهادار بانک مسکن می‌توانند در زمان کوتاهی وام مسکن دریافت کنند. این وام مسکن بدون سپرده گذاری است. در ادامه مطلب از شرایط دریافت وام مسکن بدون سپرده و نرخ سود وام بدون سپرده گذاری و همچنین اقساط وام مسکن اوراق خواهیم گفت.

وام مسکن بدون سپرده

یکی از تسهیلاتی که بانک مسکن برای خرید خانه در اختیار افراد قرار می‌دهد وام مسکن با اوراق بهادار است. وام اوراق بهادار از نوع تسهیلات بدون سپرده گذاری بلند مدت است که به وام مسکن بدون سپرده نیز معروف است. وام مسکن بدون سپرده از محل اوراق بهادار یا ممتاز پرداخت می‌شود.

بانک مسکن به عنوان یکی از بنگاه‌های اقتصادی فعال در بازار مسکن، حسابی با عنوان حساب ممتاز تعریف کرده است، جنس این حساب از نوع حساب‌های کوتاه مدت است که تسهیلات بدون سپرده گذاری برای خرید مسکن در قالب وام اوراق مسکن از این حساب پرداخت می‌شود. البته ناگفته نماند که نرخ سودی که به این وام تعلق می‌گیرد نسبت به وام مسکنی که از محل صندوق پس‌انداز پرداخت می‌شود بالاتر است.

سال گذشته طبق تصمیم شواری پول و پول و اعتبار سقف تسهیلات این وام افزایش پیدا کرد. طبق این تصمیم سقف وام مسکن بدون سپرده گذاری برای زوجین ساکن تهران تا ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد، همچنین  سقف وام جعاله یا تعمیرات نیز طی تصمیم شوار به دو برابر رسید. بنابراین هر زوج تهرانی می‌تواند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان وام مسکن بدون سپرده از محل اوراق مسکن دریافت کند. در ادامه به توضیح شرایط دریافت این وام توسط زوجین در تهران و دیگر شهرها خواهیم پرداخت.

 

خرید آپارتمان

 

 

سقف وام مسکن بدون سپرده گذاری برای زوجین ساکن تهران تا ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد، همچنین  سقف وام جعاله یا تعمیرات نیز طی تصمیم شوار به دو برابر رسید. بنابراین هر زوج تهرانی می‌تواند تا سقف ۲۴۰ میلیون تومان وام مسکن بدون سپرده از محل اوراق مسکن دریافت کند.

 

همچنین مقرر شد که سقف وام مسکن بدون سپرده گذاری برای به صورت انفردای برای ساکنین تهران از ۶۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کند. در ادامه مفصل در مورد وام مسکن بدون سپرده گذاری به صورت انفرادی توضیح خواهیم داد.

 افزایش سقف وام مسکن اوراق بهادار راه‌حلی برای تسهیل خرید خانه بود. افراد برای دریافت وام مسکن با اوراق بهادار نسبت به وام مسکن از طریق سپرده گذاری زمان کمتری را صرف می‌کنند. بنابراین دریافت وام مسکن بدون سپرده در بازار پر نوسان مسکن در ایران می‌تواند راه‌حل مناسبی باشد.

البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که هر چقدر مدت زمان دریافت وام مسکن اوراق بهادر کم است در مقابل نرخ سود این نوع وام بیشتر است. نرخ سود وام مسکن بدون سپرده برای خرید خانه در مناطق با بافت فرسوده ۱۶ درصد و در مناطق خارج از بافت فرسوده ۱۷٫۵ درصد است. اما  در مقابل نرخ سود وام مسکن از طریق سپرده‌گذاری مانند وام مسکن جوانان از محل صندوق پس‌انداز مسکن یکم ۶ تا ۸ درصد است، یعنی حدود ۱/۲ وام مسکن بدون سپرده گذاری. 

 

وام اوراق مسکن

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

اوراق بانک مسکن چیست؟

گفتیم بانک مسکن از بنگاه‌های اقتصادی معتبر است که در بازار مسکن فعالیت می‌کند. این بنگاه اقتصادی معتبر علاوه تولید واحدهای مسکونی، تسهیلات و خدماتی را برای خرید خانه به متقاضیان ارائه می‌دهد. بانک مسکن تسهیلات خرید مسکن را در قالب وام‌هایی به متقاضیان ارائه می‌دهد. بانک مسکن علاوه‌بر پرداخت انواع وام مسکن مانند وام مسکن یکم یا وام مسکن بازنشستگان، تسهیلات ساخت در قالب وام ساخت مسکن در شهرها و روستاها پرداخت می‌کند. 

وام مسکن بانک مسکن از دو طریق پرداخت می‌شود:

 • وام مسکن از محل صندوق پس‌انداز
 • وام مسکن از محل اوراق بهادار (ممتاز)

وام مسکن از محل صندوق پس‌انداز، از طریق سپرده گذاری است که در مطالب آینده به آن می‌پردازیم.

همانطور که قبل‌تر توضیح دادیم بانک مسکن، وام مسکن بدون سپرده گذاری را از محل اوراق ممتاز به متقاضیان پرداخت می‌کند. متقاضیان دریافت این وام باید اوراق تسهیلات مسکن یا اوراق تسه را خریداری کنند. هر برگ از اوراق بهادار بانک مسکن معادل ۵۰۰ هزار تومان از تسهیلات بانک مسکن است و افراد باید به میزان تسهیلاتی که از بانک می‌خواهند اوراق تسه خریداری کنند.

 

خرید آپارتمان

 

 

هر برگ از اوراق بهادار بانک مسکن معادل ۵۰۰ هزار تومان از تسهیلات بانک مسکن است و افراد باید به میزان تسهیلاتی که از بانک می‌خواهند اوراق تسه خریداری کنند.

 

خرید اوراق بهادار بانک مسکن

افراد برای خرید اوراق بهادار بانک مسکن یا تسه باید به یکی از شعب بانک مسکن و یا یکی از شعب کارگزاری فرابورس مراجعه کنند. قبل از خرید اوراق بهادار بانک مسکن و دریافت تسهیلات از این بانک، متقاضی باید در سامانه سجام ثبت نام کند، همچنین متقاضی ملزم است که دارای کد بورسی باشد.

گفتیم هر برگ از اوراق بهادار  بانک مسکن معادل ۵۰۰ هزار تومان از تسهیلات بانک مسکن است. دقت کنید که سقف تسهیلات از محل اوراق بهادار تعیین و تعریف شده است. یعنی نمی‌توان با خرید اوراق تسه به میزان نامحدود از باتک مسکن وام دریافت کرد.

متقاضیان وام اوراق مسکن باید با توجه به میزان درخواست وامی که از بانک مسکن دارند اوراق بهادار یا اوراق تسه خریداری کنند و با ارائه آنها به بانک مسکن، وام بانک مسکن بدون سپرده را در زمان کوتاه‌تری نسبت به وام مسکن از محل صندوق پس‌انداز دریافت کنند.هر یک برگ از اوراق بهادار بانک مسکن حدود ۵۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

برای دریافت سقف وام مسکن بدون سپرده یعنی وام ۱۰۰ میلیون تومانی، افراد باید ۲۰۰ برگه تسه خریداری کنند که حدود ۱۰ میلیون تومان هزینه خرید آنها می‌شود. اگر متقاضی خواهان دریافت وام جعاله یا وام تعمیرات مسکن نیز باشد باید ۸۰ برگ دیگر نیز خریداری کند. یعنی برای دریافت ۱۴۰ میلیون وام باید حدود ۱۲ میلیون هزینه خرید اوراق تسه کند. 

بنابراین زوج‌های تهرانی برای دریافت وام مسکن یکم از طریق اوراق برای دریافت وام مسکن بدون سپرده باید ۴۰۰ برگ اوراق بهادار خریداری کنند، که هزینه خرید ۴۰۰ برگ تسه حدود ۲۰ میلیون تومان هزینه دارد. اگر قصد خرید یکی از واحدهای مسکن مهر را دارید، باید وام مسکن مهر واحد مذکور تسویه شده باشد و واحد دارای سند باشد تا بتوانید از انواع وام مسکن بانک مسکن استفاده نمایید، این شرایط برای وام مسکن بازنشستگان نیز وجود دارد.

 

سود وام اوراق مسکن

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

 شرایط وام مسکن زوجین بدون سپرده

وام مسکن زوجین بدون سپرده یکی از انواع تسهیلات بانک مسکن برای خرید واحد مسکونی است که به زوجین تعلق می‌گیرد. این وام از محل اوراق بهادار به زوجین واجد شرایط پرداخت می‌شود.

طبق آخرین تصویب شورای پول و اعتبار سقف وام اوراق مسکن برای زوج‌های تهرانی از ۱۰۰ میلیون تومان به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد. همچنین سقف وام مسکن بدون سپرده برای زوج‌‌های ساکن مراکز استان‌ها و شهرهایی که ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، از ۸۰ میلیون به ۱۶۰ میلیون تومان افزایش یافت. زوج‌های ساکن شهرهای کوچک که کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند نیز می‌توانند به جای ۶۰ میلیون تومان ۱۲۰ میلیون تومان وام مسکن بدون سپرده از محل اوراق بهادار دریافت کنند. متقاضیان وام مسکن روستایی نیز می‌توانند تا سقف ۱۰ میلیون تومان وام جعاله از طریق اوراق دریافت کنند.

همانطور که اشاره کردیم هر برگ اوراق بهادر بانک مسکن معادل ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات بانک مسکن است، بنابراین زوجین تهرانی برای دریافت سقف وام مسکن بدون سپرده باید ۴۰۰ برگ تسه خریداری کنند که حدود ۲۰ میلیون تومان هزینه خرید این اوراق است.

از شرایط دریافت وام اوراق مسکن برای زوجین این است که هیچ یک از متقاضیان سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی کشور نداشته باشند. این وام به ساختمان‌هایی تعلق می‌گیرد که ساخت آنها بیش از ۲۵ سال نباشد.

نرخ سود وام مسکن اوراق بهادار برای زوجین تا ۱۷٫۵ درصد است. اکر ملک در بافت فرسوده باشد نرخ سود وام مسکن با اوراق بهادار به ۱۶ درصد کاهش پیدا می‌کند.

 

وام مسکن با اوراق بهادار

 

 

نرخ سود وام مسکن اوراق بهادار برای زوجین تا ۱۷٫۵ درصد است. اکر ملک در بافت فرسوده باشد نرخ سود وام مسکن با اوراق بهادار به ۱۶ درصد کاهش پیدا می‌کند.

 

مدت بازپرداخت وام مسکن بدون سپرده گذاری به این صورت است:

 • اگر ملک در خارج از بافت فرسوده شهری باشد با احتساب ۱۷٫۵ درصد نرخ سود وام مسکن، مدت زمان باز پرداخت آن به دو روش ساده و پلکانی حداکثر ۱۲ سال خواهد بود.
 • اگر ملک در بافت فرسوده شهری قرار گرفته باشد با احتساب ۱۶ درصد نرخ سود وام مسکن، مدت زمان بازپرداخت آن با روش ساده حداکثر ۱۵ سال و با روش پلکانی حداکثر ۱۲ سال خواهد بود.

بازپرداخت وام به روش پلکانی اقساط به صورت مساوی تقسیم می‌شوند، بنابراین مبلغ اقساط وام مسکن از محل اوراق ممتاز برای زوج‌های تهرانی که سقف تسهیلات یعنی ۲۰۰ میلیون را دریافت کرده‌اند حدود ۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان است. متقاضی موظف است تا ۱۲ سال این مبلغ را به عنوان قسط به بانک مسکن بپردازد.

بازپرداخت وام به روش پلکانی ۳ درصدی به این صورت است که در پایان هر سال ۳ درصد به مبلغ وام اضافه می‌شود. مبلغ اقساط وام بدون سپرده زوجین در سال اول با روش محاسبه پلکانی حدود ۲ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان است که در پایان سال  ۳ درصد به این رقم افزوده می‌شود. در روش پلکانی، اقساط سال اول کمتر است و در ادامه افزایش پیدا می‌کند.

بازپرداخت به روش پلکانی ۲۰ درصدی نیز در پایان هر سال ۲۰ درصد به رقم اقساط ماهانه اضافه خواهد شد. در روش پلکانی ۲۰ درصدی مبلغ اقساط سقف وام مسکن اوراق بهادار برای زوجین ۲ میلیون و ۹۷۴ هزار تومان است که در پایان سال اول ۲۰ درصد به این مبلغ افزوده می‌شود.

 

وام مسکن با اوراق بهادار

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

شرایط وام مسکن انفرادی بدون سپرده

وام مسکن با اوراق بهادار به صورت انفرادی نیز قابل دریافت است. طی آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار سقف این تسهیلات برای ساکنین تهرانی از ۶۰ میلیون تومان به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. افراد ساکن مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر تا سقف ۸۰ میلیون تومان به صورت انفرادی می‌توانند وام از محل صندوق اوراق بهادار دریافت کنند، همچنین ساکنین سایر شهرهایی که کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند قادر به دریافت وام تا سقف ۶۰ میلیون تومان بدون سپرده‌گذاری هستند.

شروط دریافت وام مسکن انفرادی بدون سپرده مانند وام اوراق مسکن برای زوجین است، بنابراین فرد متقاضی نباید سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی کشور داشته باشد. ملکی که فرد متقاضی قصد خرید آن با وام بانک مسکن بدون سپرده را دارد نباید بیشتر از ۲۵ سال از صدور جواز ساخت آن گذشته باشد. اگر تاریخ صدور جواز ساخت بیش از ۲۵ سال گذشته باشد و تا حداکثر ۳۰ سال باشد، سقف تسهیلات برای تهران از ۱۰۰ میلیون تومان به ۸۰ میلیون تومان کاهش پیدا می‌کند.

محاسبه نرخ سود وام مسکن انفرادی بدون سپرده نیز مانند وام مسکن زوجین است، یعنی اگر ملک در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری باشد، نرخ سود وام مسکن اوراق ۱۷٫۵ درصد و اگر ملک در مناطق بافت فرسوده باشد، نرخ سود ۱۶ درصد محاسبه خواهد شد.

روش‌های بازپرداخت وام مسکن انفرادی به صورت ساده و پلکانی است. اگر ملک در خارج از بافت فرسوده شهری باشد با احتساب ۱۷٫۵ درصد سود مدت زمان بازپرداخت وام به هر دو روش ساده و پلکانی حداکثر ۱۲ سال است. اگر ملک در مناطق بافت فرسوده باشد،  با احتساب ۱۶ درصد سود مدت زمان بازپرداخت آن به روش ساده حداکثر ۱۵ سال و به روش پلکانی حداکثر ۱۲ سال خواهد بود.

 

خرید آپارتمان

 

 

محاسبه نرخ سود وام مسکن انفرادی بدون سپرده نیز مانند وام مسکن زوجین است، یعنی اگر ملک در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری باشد، نرخ سود ۱۷٫۵ درصد و اگر ملک در مناطق بافت فرسوده باشد، نرخ سود ۱۶ درصد محاسبه خواهد شد.

 

شرایط وام اوراق مسکن

شرایط دریافت وام مسکن از محل اوراق بهادار:

 • دریافت کد بورسی و ثبت نام در سامانه سجام
 • خرید اوراق بهادار بانک مسکن از طریق مراجعه به یکی از شعب بانک مسکن یا شعب کارگزاری فرابورس
 • عدم سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی کشور

مدارک لازم برای دریافت وام اوراق مسکن

 • اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت
 • اصل و تصویر پروانه ساختمانی
 • اصل و تصویر پایان کار ساختمانی
 • اصل و تصویر بنچاق (درصورت لزوم) با تشخیص شعبه
 • اصل و تصویر مبایعه نامه (قولنامه)
 • اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه خریدار و فروشنده (تمام صفحات)
 • اصل و تصویر کارت پایان خدمت یا کارت معافیت
 • قبض برق ساختمان (در صورت تشخیص شعبه)
 • اصل و تصویر وکالتنامه (در تسهیلات دریافتی از محل حساب صندوق پس انداز مسکن وکیل صرفا می بایست از بستگان درجه یک باشد)
 • اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه وکیل (تمام صفحات)
 • اصل و تصویر اجاره نامه ملک ( در خصوص املاک اوقافی)
 • فرم درخواست تکمیل و امضا شده

 

خرید آپارتمان

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

جدول اقساط وام اوراق مسکن

نحوه تقسیط وام مسکن از محل اوراق بهادار به صورت زیر است:

 

جدول اقساط وام اوراق مسکن انفرادی:

شهر شهرسقف تسهیلات سقف تسهیلاتنرخ سود مدت زمان بازپرداخت اقساط
تهران ۱۰۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد  ۱۲ سال ۱ میلیون و ۶۶۶ هزار تومان
مراکز استان‌ها ۸۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال ۱۲ سال۱ میلیون و ۳۳۳ هزار تومان
سایر شهرها ۶۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال ۱ میلیون تومان
تهران  ۱۰۰ میلیون تومان ۱۶ درصد ۱۵ سال ۱ میلیون و ۴۶۹ هزار تومان
مراکز استان‌ها  ۸۰ میلیون تومان ۱۶ درصد ۱۵ سال ۱ میلیون و ۱۷۵ هزار تومان
سایر شهرها ۶۰ میلیون تومان ۱۶ درصد ۱۵ سال ۸۸۲ هزار تومان

 

جدول اقساط وام اوراق مسکن زوجین:

 

شهر سقف تسهیلات  نرخ سود مدت زمان بازپرداخت روش بازپرداخت اقساط
تهران ۲۰۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال ساده ۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان
تهران  ۲۰۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال پلکانی ۳ درصدی  ۲ میلیون و ۹۸۴ هزار تومان (در سال اول)
تهران  ۲۰۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال  پلکانی ۲۰ درصدی ۲ میلیون و ۹۷۴ هزار تومان (در سال اول)
مراکز استان‌ها ۱۶۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال ساده ۲ میلیون و ۶۶۴ هزار تومان
مراکز استان‌ها  ۱۶۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال  پلکانی ۳ درصدی ۲ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان (در سال اول)
مراکز استان‌ها  ۱۶۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال  پلکانی ۲۰ درصدی ۲ میلیون و ۳۷۸ هزار تومان (در سال اول)
سایر شهرها ۱۲۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال ساده ۱ میلیون و ۹۸۸ هزار تومان
سایر شهرها ۱۲۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال پلکانی ۳ درصدی ۱ میلیون و ۷۹۰ هزار تومان (در سال اول)
سایر شهرها ۱۲۰ میلیون تومان ۱۷٫۵ درصد ۱۲ سال پلکانی ۲۰ درصدی ۱ میلیون و ۷۸۴ هزار تومان (در سال اول)

 

وام مسکن بدون سپرده ۹۹

در حال حاضر که در ابتدای سال ۹۹ هستیم، شرایط دریافت وام مسکن بدون سپرده شامل تغییرات نشده است و افراد طبق توضیحات در سطرهای بالا می‌توانند برای دریافت وام مسکن بدون سپرده اقدام کنند. وام ساخت مسکن نیز از طریق اوراق قابل دریافت است.

جمع بندی

 • متقاضیان وام بانک مسکن با اوراق بهادار طی زمان کوتاه‌تری وام مسکن دریافت می‌کنند.
 • سقف وام مسکن بدون سپرده طبق تصویب شورای پوا و اعتبار افزایش یافت، طی این مصوبه هر زوج تهرانی می‌تواند تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان وام با اوراق مسکن دریافت کند.
 • نرخ سود انواع وام مسکن بدون سپرده نسبت به وام مسکن از صندوق پس‌انداز بیشتر و ۱۷٫۵ درصد و مدت زمان بازپرداخت آن ۱۲ سال است.
 • متقاضی دریافت وام مسکن بدون سپرده نباید به سابقه چک برگشتی و بدهی سررسید شده در سیستم بانکی کشور داشته باشد.

 

یک نظر در مورد “دریافت وام اوراق مسکن برای خرید خانه

 1. سلام حداکثر مبلغ وام از طریق اوراق برای خرید مسکن برای اولین بار برای مجرد در سال ۹۹ چقدره منظورم غیر از تهران و مراکز استان است

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *