آموزش و مشاوره مالی

نکاتی که باید در خصوص دریافت تسهیلات وام مسکن بدانید

دریافت وام و تسهیلات

 

خوشبختانه با ایجاد سامانه بانک مسکن دیگر مشکلی برای اطلاع از مدل‌های مختلف دریافت تسهیلات مسکن باشد وجود ندارد و با جستجوی کلیدواژه‌هایی همچون، وام مسکن، تسهیلات خرید یا تعمیر مسکن می‌­توانید به هدف خود که آگاهی از انواع تسهیلات است، برسید. مواردی چون شرایط دریافت وام و اقساط وام و ضمانت ضامن معتبر همگی در سایت درج شده‌اند.

از آنجا که  برای کاربران مختلف به خصوص دوستانی که قصد کسب این اطلاعات را از کیلیدمگ داشتند، سوالاتی مطرح شده که در این گزارش به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

در ابتدا مواردی که تسهیلات مسکن که به مشتریان داده نمی‌شود را متذکر شویم:

1- باید توجه داشته باشید اگه موجودی حساب شما در پايان روز کمتر از حداقل باشد (در تهران 13،500،000 و شهرهای بالای 200 هزار نفر 10،000،000و بقيه شهرها 6،700،000 باشد) موجودی آن روز شما صفر حساب می‌شود و امتیاز دریافت وام شما کسر خواهد شد.

2-  حتماً بايد در دوره‌های 6 ماهه معدل بگيريد واگر به معدل لازم نرسید بايد يک دوره 6 ماهه بيشتر برای دریافت وام صبر کنيد.

3-  اگه بخواهيد بعد از رسيدن موعد وام پول را کامل برداشت کنید فقط يک سال از تاريخ برداشت وقت داريد تا از وام استفاده کنید، در غیر این صورت تسهیلات شما باطل می‌­شود.

4-  اگر بخواهيد بعد از رسيدن موعد وام همچنان امتيازات خود را نگه داريد، بايد حداقل موجودی درحسابتان باشد (در تهران 13،500،000و شهر بالای 200 هزار نفر 10،000،000و شهرهای کوچک 6،700،000 تومان)

همان‌طور که می‌دانید این تسهیلات برای خانه های نوسازدر نظر گرفته شده است. سوالی که پیش می‌آید نحوه محاسبه سال ساخت خانه‌ها است. از این رو لازم است بدانید که عمر ساختمان کمتر از 15 سال را بر مبنای تاریخ پروانه ساخت در نظر می­‌گیرند و با این اوصاف ساختمان‌هایی که پروانه ساخت آنها سال 83 به بعد صادر شده می توانند در سال 98 تسهیلات مسکن یکم دریافت کنند و اقساط وام را بپردازند.
 

دریافت وام و تسهیلات

 

 

 در همین رابطه بخوانید:


انواع ضمانت برای دریافت تسهیلات وام مسکن

گفتنی است به مبالغی که برای دریافت تسهیلات سپرده می کنید هیچ سودی پرداخت نمی شود. بانک مسکن در برخی از رسانه‌ها عنوان کرده است که این تسهیلات نیازی به ضامن معتبر ندارد و مسئله ضمانت در تسهیلات خانه مطرح نیست.

حال بسیاری از کاربران پس از مراجعه به بانک متوجه شدند که نیاز است همچون سایر تسهیلات ضامن معتبر برای جلوگیری از عدم پرداخت اقساط وام به بانک معرفی کنند و ضمانت در تسهیلات مسکن هم وجود دارد.

در جواب به این سوال رییس یکی ازشعب بانک مسکن گفت: هیچگاه بانک ها بدون ضمانت نمی­‌توانند تسهیلات پرداخت کنند و ضمانت در تسهیلات خانه باید وجود داشته باشد.

این ضمانت در تسهیلات مسکن می­تواند سپرده شخص، بیش از 110 درصد مبلغ تسهیلات باشد؛ می‌تواند سند معتبری که ارزش واقعی آن بیش از مبلغ تسهیلات باشد و می‌­تواند در قالب دو ضامن معتبر به بانک معرفی شود.

گفتنی است هنگامی که مبلغی را سپرده می‌­کنید، نمی‌­توان پس از دریافت وام آن مبلغ را برداشته و به جای آن سند ملک خریداری شده را جایگزین کنید؛ چراکه اولویت بانک دریافت وجه نقد است.

گفتنی است هنگامی که شخصی تسهیلات مسکن یکم را به صورت انفرادی دریافت می‌­کند همسر او نیز پس از ازدواج می‌­تواند به صورت انفرادی برای دریافت تسهیلات مسکن اقدام کند. هم به صورت اوراق و هم به صورت سپرده این امر میسر است.

 

ضامن معتبر

 

 

 در همین رابطه بخوانید:


ملک‌های وام دار

اگرشخصی منزلی انتخاب کرده باشد که قبلا وام داشته ، و خود آن شخص هم قبلا برای وام مسکن خانه اولی اقدام کرده چه‌طور می‌­تواند از هر دو وام استفاده کند؟ یعنی برای آن ۸۰ میلیون برای ۳دانگ و وام قبل هم برای ۳ دانگ دیگر باید اقدام کند؟

بگذارید به این صورت پاسخ این سوال را بدهیم: اگر این امکان وجود داشته باشد که وام قبلی انتقال داده شود به زوجین، مشکلی به وجود نمی‌آید. البته لازم به ذکر است این مبحث پیچیدگی‌های خودش را دارد که حتما قبل از اقدام به خرید خانه وام دار با نیت دریافت مجدد وام به شعبه مراجعه و از اینکه وام قابل انتقال است و مشکل ضمانتی وجود ندارد، مطمئن شوید.

گفتنی است زوجینی که ملکی را خریداری می­‌کنند باید به صورت مشترک سند خانه را به نام بزنند. میزان سهم طرفین برای بانک اهمیتی ندارد و صرفا به نام هر دو متقاضی بودن سند کافی است. در ضمن با پول تسهیلات مسکن نمی­‌توانید زمین خریداری کنید و فقط باید ملک مسکونی باشد.

درخصوص مبالغی که برای دریافت تسهیلات سپرده کرده‌اید و از دریافت وام منصرف شده‌اید باید بدانید که به این مبالغ هیچ سودی تعلق نمی­‌گیرد. منتها بانک مسکن برای اینکه فرصت دریافت وام را کامل از دست ندهید، یک بازه زمانی 11 ماهه در نظر گرفته تا امتیاز دریافت تسهیلات شما از بین نرود.

مدنظر داشته باشید ضمانت اینکه شما شغل ثابت و درآمد مناسب داشته باشید برای بانک و بازپرداخت اقساط وام بسیار اهمیت دارد و صرفا داشتن ضامن معتبر کفایت نمی‌کند. در ضمن نمی‌توان با این توجیه که اقساط وام را از اجاره همان ملکی که با تسهیلات مسکن خریداری کرده ام پرداخت میکنم مورد قبول بانک نیست.

گفتنی است اشخاصی که از هرگونه امتیازات دولتی همچون خانه‌های سازمانی، مسکن مهر و … استفاده کرده باشند نمی‌­توانند تسهیلات مسکن یکم را دریافت کنند.

اگر فردی امتیاز تسهیلات مسکن یکم را داشته باشد و همسر وی بخواهد از طریق اوراق تسهیلات دریافت کند، به شرطی که هر دو یک ملک را خریداری کنند، مانعی وجود ندارد.

منتها به دلیل اینکه سقف پرداخت دو وام با هم متفاوت است در مجموع زوجین می‌توانند 160 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند. 80 میلیون تومان تسهیلات مسکن یکم و 60 میلیون تومان تسهیلات اوراق ممتاز که با سود 17 و نیم درصد پرداخت می‌­شود.

 

ضامن معتبر

 

 

 در همین رابطه بخوانید:


نتیجه‌گیری

  • شرایط تسهیلات مسکن در سایت بانک مسکن به خوبی مشخص شده و بهتر است پیش از اقدام درمورد شرایط دریافت وام و ضمانت در تسهیلات مسکن یا همان ضامن معتبر و اقساط وام تحقیق کنید.
  • بهتر است بدانید این وام به خانه‌هایی که کمتر از 15 سال از ساخت آن‌ها گذشته تعلق می‌گیرد.
  • همچنین اشخاصی که از هرگونه امتیازات دولتی همچون خانه‌های سازمانی، مسکن مهر و … استفاده کرده باشند نمی‌­توانند تسهیلات مسکن یکم را دریافت کنند.

 

مطالب مرتبط

وام مسکن 960 میلیون تومانی بانک مسکن

بانک مسکن یکی از قدیمی ترین بانک های کشور است که به عنوان یک بانک تخصصی در حوضه مسکن تاسیس شده است. ارائه تسهیلات به مردم در رابطه با تامین […]

آنچه باید از شرایط وام مسکن یکم بدانید

  خرید خانه برای اکثریت جامعه‌ اتفاقی نیست که هر روز اتفاق بیفتد. چه بسا بسیاری از مردم در طول عمرشان تنها یک بار بتوانند خانه بخرند و صاحب خانه […]

شرایط دریافت وام مسکن یکم در 1 دقیقه

  خرید خانه برای اکثریت جامعه‌ اتفاقی نیست که هر روز اتفاق بیفتد. چه بسا بسیاری از مردم در طول عمرشان تنها یک بار بتوانند خانه بخرند و صاحب خانه […]

وام 200 میلیون تومانی تسهیلات بانک مسکن

  تسهیلات مسکن به واسطه تغییرات در بازه‌های زمانی کوتاه و مدل‌های مختلف همیشه در بین مردم پر از ابهام بوده و متقاضیان دریافت تسهیلات نمی‌دانند کدام یک از وام‌های […]

جدیدترین مشوق ناکارآمد در بازار مسکن!

افزایش سقف سنی خانه‌های مشمول دریافت وام مسکن، جدیدترین راهکار دولت و بانک مسکن برای رونق‌دهی به بازار مسکن است؛ بازاری که بعد از حدود ۲ سال سرکشی و جهش […]

2 نظر در مورد : “نکاتی که باید در خصوص دریافت تسهیلات وام مسکن بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *