آموزش و مشاوره مالی

وام 200 میلیون تومانی تسهیلات بانک مسکن

وام 200 میلیونی بانک مسکن

 

تسهیلات مسکن به واسطه تغییرات در بازه‌های زمانی کوتاه و مدل‌های مختلف همیشه در بین مردم پر از ابهام بوده و متقاضیان دریافت تسهیلات نمی‌دانند کدام یک از وام‌های مسکن مناسب شرایط آنها است. از طرفی تبصره‌ها و آئین نامه‌های مختلف در خصوص ضمانت‌ها باعث شده نتوان به راحتی با معرفی یک نوع تسهیلات به اشخاص آنها را به مقصودشان که همان دریافت تسهیلات مناسب است، رساند. از این رو، بر آن شدیم تا گزارشی از جدیدترین و کاراترین تسهیلات بانک مسکن یعنی تسهیلات حساب پس‌انداز جوانان و طرح «۲و۱» را معرفی کنیم.

یکی از قدیمی‌ترین تسهیلات بانک مسکن که اگر تورم و رکود صنعت ساختمان و مسکن به این نقطه نمی‌رسید می‌توان گفت کاراترین وام این بانک نیز به شمار می‌رفت، تسهیلات حساب پس‌انداز جوانان است.

هر شخصی که به سن هیجده سال تمام رسیده و یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شده باشد می تواند به نام خود یا کسانی که تحت ولایت و قیومیت او باشند، حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح نماید.

متقاضیان افتتاح حساب پس‌انداز مسکن جوانان می‌توانند سپرده‌گذاری خود را با واریز حداقل مبلغ ماهیانه (به دفعات یا به صورت یکجا در ابتدای دوره) آغاز نمایند.

 

مدت انتظار تسهیلات مسکن جوانان بین 5 تا 15 سال بوده و نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی آن  9 درصد محاسبه می‌شود. این مبلغ باید در مدت حداکثر 20 سال بازپرداخت شود که به صورت ساده و پلکانی امکان بازپرداخت آن به بانک میسر است.

 

برای افرادی که در سال 1398 افتتاح حساب می نمایند حداقل مبالغ واریزی ماهیانه (به ریال) در هر سال به شرح زیر است :

 

تسهیلات بانک مسکن 

 

حداکثر تسهیلات اعطایی مسکن با توجه به تقسیم بندی جغرافیایی (شهر تهران) برای حسابهای افتتاحی طی سال 1398 به ترتیب:

در پایان سال پانزدهم بالغ بر 2500 میلیون ریال
در پایان سال ششم به ترتیب بالغ بر 1600میلیون ریال
در پایان سال پنجم به ترتیب بالغ بر 1500میلیون ریال تعیین شده است

گفتنی است برداشت از حساب پس‌انداز مسکن جوانان در هر مقطعی بلامانع است لیکن برداشت از حساب مذکور باید به صورتی انجام پذیرد که متوسط موجودی حساب از حداقل مبلغ تعیین شده توسط بانک مرکزی در هر سال کمتر نشود.
از سوی دیگر، پیکر حساب، متوسط موجودی و تسهیلات متعلقه بر اساس واریزی‌های ماهانه محاسبه می‌شود. لازم به ذکر است متوسط موجودی در هر سال به طور جداگانه از تقسیم مبلغ پیکر حساب در هر سال سپرده‌گذاری بر عدد 12 (ماه) محاسبه می‌گردد.

تسهیلات متعلقه در هر سال سپرده‌گذاری به طور جداگانه از حاصل ضرب ضریب هرسال در متوسط موجودی آن سال محاسبه می گردد. نکته ای که حائز اهمیت است تعدد شرایط بازپرداخت است که باید جهت محاسبه حتما به شعبه مراجعه شود.

مدنظر داشته باشید در ابتدای هر سال حداقل مبلغ واریزی ماهانه افتتاح کنندگان حساب‌های جدید در آن سال توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین و ابلاغ خواهد شد.

سوالی بسیاری از خوانندگان مجله کیلید پرسیده‌اند این است که چگونه میتوان مبالغ را قبل از اتمام سررسید از حساب خارج کرد. اینگونه باید پاسخ داد که چنانچه دارنده حسابی بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده نماید باید سپرده گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند.

برای افتتاح کنندگان حساب در سال 98، ضرایب لازم برای استفاده از سقف تسهیلات بانک مسکن در پایان سال پنجم عبارتند از :

 • 8/97 برابر حداقل واریزی ماهیانه برای تهران

8/97 برابر واریز نماید که برای سال اول سپرده گذاری تقریبا معادل ماهانه

4.485.000ریال است 4.485.000=97/8×500.000

 

 

حساب پس‌انداز جوانان

 

جدیدترین تسهیلات بانک مسکن کلید خورد؛ تا 200 میلیون تومان وام مسکن بگیرید

 اوایل آبان ماه 98 باهدف تجهیز بهینه منابع و تخصیص هدفمند اعتبارات، طرحی تحت عنوان طرح «۲و۱» در بانک مسکن کلید خورد که براساس آن، همزمان با سپرده‌ ‌گذاری با حداقل سپرده مشخص، در ازای درصدی از مبلغ سپرده، تسهیلات میان­ مدت (حداکثر پنج ساله) به فرد سپرده گذار پرداخت می­ شود.

براساس جزئیات طرح «۲و۱»، حداقل مبلغ لازم برای سپرده ‌گذاری در این طرح ۱۰ میلیون تومان تعیین شده است و سقف تسهیلاتی که یک فرد با تشکیل حساب در قالب طرح «۲و۱» می‌تواند هم زمان با سپرده گذاری، از بانک مسکن دریافت کند نیز معادل ۸۵ درصد میزان سپرده و تا حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان است؛ به این معنا که اگر مبلغ سپرده هر چقدر از ۲۳۵ میلیون تومان بیشتر باشد، آن فرد بیش از ۲۰۰ میلیون تومان نمی‌تواند دریافت کند.

در این طرح، نرخ سود سپرده­ گذاری به شکل نرخ سود علی­ الحساب سالانه معادل دو درصد است که همانند سایر سپرده‌های کوتاه ­مدت عادی محاسبه و به حساب مشتریان واریزمی­ شود. همچنین نرخ سود تسهیلات نیز رقمی برابر با یک درصد سالانه است.

در طرح «۲و۱»، سپرده ­گذار می ­تواند نرخ سود سپرده‌­گذاری و تسهیلات مربوطه را همزمان دریافت کند. تسهیلاتی که در چارچوب طرح «۲و۱» به مشتریان پرداخت می­ شود، تسهیلات مرابحه است؛ به این معنا که یک کالا یا خدمات با قیمت مشخص فروخته می­ شود و اقساط آن از خریدار دریافت خواهد شد.

تسهیلات مرابحه برای خرید کالا همچون مسکن، خودرو و … و همچنین خرید خدمات همچون سفر‌های زیارتی و سیاحتی، شهریه مدرسه یا دانشگاه و مواردی از این دست پرداخت می­ شود که تسهیلات­ گیرنده لازم است در هر ماه نسبت به پرداخت اقساط معین تسهیلات اقدام کند.

طبق اعلام بانک مسکن، حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات طرح «۲و۱»، ۶۰ ماهه تعیین شده است و تسهیلات­ گیرنده در عین حال می­‌تواند در قرارداد خود، مدت زمان کمتری را برای بازپرداخت کامل تسهیلات اعلام کند.

 

 

سپرده بانکی، ضامن دریافت تسهیلات بانک مسکن می‌شود

در طرح «۲و۱» تسهیلات بانک مسکن، مبلغ سپرده فرد به عنوان وثیقه تسهیلات توسط بانک پذیرفته می­ شود و در مدت بازپرداخت، نسبتی از سپرده به تسهیلات به عنوان سپرده مسدودی نزد بانک به عنوان وثیقه قرار می‌گیرد. این نسبت به شکل ۱۰۰ به ۸۵ است به این معنا که اگر فرد سپرده ­گذار در ازای ۱۵۰ میلیون تومان سپرده­ گذاری، ۸۵ میلیون تومان تسهیلات مرابحه در قالب این طرح از بانک مسکن دریافت کرده است، ۱۰۰ میلیون از کل ۱۵۰ میلیون تومان سپرده آن فرد، به عنوان وثیقه تسهیلات بانک مسکن تا انتهای مراحل بازپرداخت کامل تسهیلات، نزد بانک مسدود خواهد ماند.تسهیلات طرح «۲و۱» هم به سپرده­ گذار و هم به بستگان درجه یک او همچون پدر، مادر، همسر و فرزند قابل پرداخت است.

بانک مسکن در عین حال برای ارایه تسهیلات به مشتریان حقوقی خود، امکان استفاده از امکانات طرح «۲و۱» از سوی کارفرمایان برای کارمندان شرکت­‌ها را نیز فراهم کرده است.

در این خصوص برای اشخاص حقوقی بر اساس نظر و درخواست سپرده‌گذار، تسهیلات به شخص حقوقی و اشخاص حقیقی زیرمجموعه و تحت پوشش شخص حقوقی پس از احراز تحت پوشش بودن شخص معرفی شده از طریق اخذ مدارک از جمله تصویر قرارداد استخدامی، لیست بیمه، فیش حقوقی و … قابل پرداخت خواهد بود.

هر فرد حقیقیِ مجاز به اخذ تسهیلات بانک مسکن (اشخاص حقیقی معرفی شده از سوی شخص حقوقی و یا بستگان درجه یک اشخاص حقیقی) در قالب این طرح می‌تواند تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان با رعایت سایر شرایط و ضوابط از تسهیلات استفاده کند. در دستورالعمل اجرای طرح «۲و۱» آمده است، افتتاح حساب به نام اشخاص حقوقی و توثیق سپرده نزد بانک به نفع اشخاص زیرمجموعه یا خود شخص حقوقی، صرفاً در صورت پیش‌بینی موضوع در اساسنامه شرکت امکان‌پذیر خواهد بود.

 

مطالب مرتبط

آشنایی با محله دروس (منطقه سه تهران)؛ اصالت در کنار زیبایی

«دروس» برای پایتخت‌نشینان و مخصوصا ساکنین منطقه سه تهران نامی آشناست. بیشتر ما چندین بار از کوچه‌پس‌کوچه‌های زیبای این محله گذر کرده‌ایم. دروس از محله‌های قدیمی و اعیان‌نشین تهران است […]

انواع وام مسکن و شرایط دریافت تسهیلات در سال ۱۴۰۲ (تمامی بانک‌ها)

امروزه مسکن تبدیل به یکی از حوزه‌های سرمایه‌گذاری‌ پرسود برای بیشتر مردم شده است. از همین رو، خیلی از افراد تلاش می‌کنند تا بتوانند یک خانه‌ هر چند کوچک برای […]

آشنایی با محله داودیه (منطقه سه تهران)؛ از اعتمادالدوله تا میرداماد

هنگامی که از خروجی بزرگراه مدرس وارد بلوار میرداماد می‌شوید، انگار حس و حالی نو همراه با آرامش روح شما را در بر می‌گیرد. بلواری زیبا، پر از فروشگاه‌های مختلف، […]

محاسبه اقساط وام مسکن چگونه باید انجام شود؟

اگر شما هم می‌خواهید خانه بخرید و به دنبال گرفتن وام مسکن هستید این مقاله را از دست ندهید. وام مسکن را می‌توانید از بانک‌های مسکن، ملی و سامان بگیرید […]

نرخ بازگشت سرمایه در ملک چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

  بازار مسکن، به عنوان بازاری نسبتا کم ریسک بین سایر بازار‌های مالی، همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا بوده است. افراد مختلف، با دلایل مختلف در این بازار […]

6 نظر در مورد : “وام 200 میلیون تومانی تسهیلات بانک مسکن

 1. این تسهیلات ده درصد قیمت مسکن در محله های متوسط تهران ومحله های نسبتا” خوب شهرستانها است اونهم با هزار تا شرایط جور وا جور که برای همه محیا نیست

  29
  1
 2. من از سال ۸۳ حساب مسکن جوانان دارم و تا الان خیلی بیشتر از مبلغ مورد نیاز پول به این حساب ریختم اما الان پس از از پانزده سال فقط ۵۰ میلیون وام به من تعلق میگیره با توجه به شرایط اخذ این وام و بالا بودن قیمت ملک عملا این وام برام کاربردی نداره، توصیه میکنم کسی سراغ این وام نره چون زمانی موعد پرداخت وام میشه که به هیچ کارش نمیاد، مثل من کا ۱۳ میلیون واریز کردم که اگه اون موقع این پول رو طلا خریده بودم چندین برابر الان ارزش داشت، ولی الان در سن ۳۵ سالگی بدون خونه موندم.

  83
  3
 3. من هم سال 95 سپرده گذاشتم تا از وام 60 میلیونی مسکن اول استفاده کنم ولی زمان دریافت تسهیلات و وام که رسید اولا قیمت خونه ها بسیار بالا رفت و این وام کارایی نداشت و دوما ما برای اینکه بتوانیم از این وام استفاده کنیم با بردارم قرار گذاشتیم یک خونه با بردارم مشترک بخریم متاسفانه بانک مسکن به سه دانگ خونه این وام رو پرداخت نکرد و مانتوانستیم از این وام استفاده کنیم و هنوز سپرده ما در بانک مسکن موجود می باشد و قیمت خونه ها هم چندین برابر شد و ارزش پول بسیار پایین آمد. بنابراین طرح های بانک مسکن با شرایط فعلی هیچ گونه کاربرد و کارایی ندارد. بهتراست در جای دیگری سرمایه گذاری کنید.

  31
  1
 4. بانک ها با پرداخت وام مردم رو فقیرتر می کنند، خصوصا قشر متوسط هدف قرار می گیرند و ثروتمندان ثروتمندتر می شوند. دوستان در خصوص تئوری ساعت شنی مطالعه بفرمایید متوجه عرض بنده می شوید.

 5. من ادم دیونه باشه بیاد صد میلیون پول سپرده گذاری کنه و معادل هشتاد و پنج میلیون وام بگیره و تازه سود هم به بانک بده! خوب چرا باید ادم همچین کاری رو بکنه که پول خودش رو بامنت از بانک وام بگیره؟

  8
  2
 6. این وام ها فقط مردم بدبخت میکنه و خود سهامدارها و بانک ها خون مردم فقیر میگرند و پولشون بی ارزش و خونه قیمتاشون به فلک می رسه این وام ها یه نوع ربا خوری در کشور است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *