بازار مسکن تهران

محله ساعی پر از ادارات خصوصی

محله ساعی تهران

 

یکی از محلات شلوغ و پر رفت و آمد تهران محله ساعی است. این محله در مرکز تهران و در منطقه ۶ شهرداری قرار دارد. دلیل پر رفت و آمد بودن این محله حضور تعداد زیادی از شرکت‌های خصوصی شهر تهران در این محله است. از شاخص‌ترین عناصر این منطقه پارک ساعی و پایانه بیهقی است. خیابان ولیعصر و خیابان احمد قصیر و خیابان شهید بهشتی از مهم‌ترین شریان‌های ارتباطی این محله به حساب می‌آیند.

صبح‌ها کارمندان زیادی برای شروع کار به این محله می‌آیند و عصرها از این محله خارج می‌شوند. البته باید به این موضوع اشاره کرد که این محله بافت مسکونی مناسبی هم دارد. افراد زیادی هم در این محله سال‌ها است که در حال زندگی و گذران عمر خود هستند. در این متن موارد زیر به طور مفصل توضیح داده شده است:

 • توضیحی در مورد پیدایش محله ساعی تهران
 • تاریخچه محله ساعی
 • موقعیت این محله
 • بافت مسکونی این محله
 • دسترسی‌های محله ساعی
 • مراکز آموزشی و مذهبی این محله
 • قیمت خانه در این محله

 

محله ساعی تهران

 

پیدایش محله ساعی تهران

پیدایش این محله بیشتر تحت تاثیر ساخت پارک ساعی است. اگر بخواهیم توضحی کامل در مورد پارک ساعی بدهیم باید به سال ۱۳۲۴ باز گردیم. در این سال مهندس کریم ساعی زمینی به مساحت ۱۲ هکتار را شروع به درختکاری کرد. سرانجام طرح و ایده شکل‌گیری این پارک در سال ۱۳۴۰ شکل گرفت و در نهایت در سال ۱۳۴۲ با طراحی حسین محجوبی این پارک ساخته شد.

طراحی و تکمیل تمام مراحل پارک ساعی تهران از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۵۲ ادامه داشت و در نهایت در سال ۱۳۵۲ افتتاح گردید. محلات مسکونی این محله نیز از سال ۱۳۳۰ به بعد شروع به شکل‌گیری گرفت. افراد محتلف از محلات دیگر خانه‌های دو طبقه دو طبقه را در این محله ساخته و شروع به زندگی کردند.

همانگونه که مشخص است علت نام‌گذاری این محله به خاطر نقش پر رنگ پارک ساعی است. گفتنی است هم اکنون قسمتی از پارک آب و آتش که در پایین بزرگراه همت قرار دارد جزو این محله است.

 

محله ساعی تهران

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

محله ساعی در کجای تهران قرار دارد؟

محله ساعی در مرکز تهران و در منطقه ۶ قرار دارد. محله ساعی از شمال با محله کاووسیه از غرب با محله نظامی گنجوی و یوسف‌آباد از جنوب با محلات سنایی و بهجت‌آباد و از شرق با محله نیلوفر همسایه است.

این محله از شمال به بزرگراه همت از شرق به بزرگراه مدرس از جنوب به خیابان شهید بهشتی و از غرب به خیابان ولیعصر محدود می‌شود.

بافت محله ساعی در مرکز تهران

همانگونه که اشاره شد این محله نسبتا قدیمی است و بناهای قدیمی زیادی در این محله پیدا می‌شود. البته بسیاری از خانه‌های این محله در دهه‌های ۳۰ و ۴۰ ساخته شده است.

با توجه به اینکه ادارات خصوصی و نیمه خصوصی زیادی در چند سال اخیر محل شرکت خود را در این محله انتخاب کرده‌اند، صاحبخانه‌های زیادی ترجیح می‌دهند زمین خود را برای سود بیشتر به فروش برسانند.

از طرف دیگر بعضی دیگر از صاحبخانه‌ها ترجیح می‌دهند خانه خود را به صورت مشارکتی بسازند. هنوز هم در کوچه‌های این محله می‌توان خانه‌های ویلایی دو طبقه را پیدا کرد.

 

پایانه بیهقی

 

 

یکی از محلات شلوغ و پر رفت و آمد تهران محله ساعی است. این محله در مرکز تهران و در منطقه ۶ شهرداری قرار دارد. دلیل پر رفت و آمد بودن این محله حضور تعداد زیادی از شرکت‌های خصوصی شهر تهران در این محله است.

 

دسترسی‌های محله ساعی تهران

چهار شریان اصلی شمالی – جنوبی در این محله قرار دارد. خیابان ولیعصر، بزرگراه مدرس، خیابان احمد قصر و خیابان خالد اسلامبولی این چهار شریان اصلی هستند. بزرگراه همت و خیابان شهید بهشتی از شریان‌های شرقی – غربی این محله هستند.

ایستگاه اتوبوس تندرو راه‌آهن – تجریش یکی از مهترین راه‌های دسترسی به این محله است. ایستگاه اتوبوس تندرو پایانه بیهقی – پایانه علم و صنعت نیز از این محله گذر می‌کند. البته اتوبوس‌های محلی در خیابان‌های اصلی این محله در حال جابجایی مسافران هستند.

خط ۳ مترو آزادگان – قائم نیز از این محله عبور می‌کند. ایستگاه مترو میرزای شیرازی در این محله قرار دارد. در بهمن سال ۹۸ در زمان‌های شلوغ مترو هر ۷٫۵ دقیقه یکبار قطار به این ایستگاه می‌رسد.

 

پایانه بیهقی

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

مراکز آموزشی این محله

دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی ایران، دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی، دانشکده بهداشت و دانشکده صدا و سیما در این محدوده قرار دارند.

مدارس این محله به شرح زیر است:

 • ابتدایی پسرانه شهید باهنر به نشانی خیابان ولیعصر تقاطع خیابان بهشتی
 • ابتدایی دخترانه تقوی پیشگان به نشانی خیابان خالد اسلامبولی نبش خیابان بیستم
 • ابتدایی دخترانه زینبیه به نشانی خیابان ولیعصر بالاتر از سه راه خیابان شهید بهشتی کوچه پردیس
 • ابتدایی پسرانه هاتف به نشانی خیابان ولیعصر  کوچه ساعی  جنب فرهنگسرای سرو  پلاک ۴۵
 • دبیرستان دخترانه بنت‌الهدی به نشانی  میدان آرژانتین خیابان الوند
 • دبیرستان پسرانه شهدای هفتم تیر به نشانی خیابان احمد قصیر کوچه اول
 • دبیرستان دخترانه توحید به نشانی میدان آرژانتین خیابان الوند پلاک ۷

 

پایانه بیهقی

 

 

محله ساعی در مرکز تهران و در منطقه ۶ قرار دارد. محله ساعی از شمال با محله کاووسیه از غرب با محله نظامی گنجوی و یوسف‌آباد از جنوب با محلات سنایی و بهجت‌آباد و از شرق با محله نیلوفر همسایه است.

 

مراکز خرید محله ساعی

میوه و تره‌بار الوند در میدان آرژانتین خایابان الوند نبش کوچه آویژ از اصلی‌ترین مراکز خرید محله به حساب می‌آید. فروشگاه زنجیره‌ای افق کوروش و فروشگاه جانبو در این محله در حال خدمت رسانی به مردم هستند.

در بر خیابان ولیعصر مغازه‌های خدماتی زیادی برای رفع نیازهای روزانه مردم قرار دارد. محدوده محله ساعی در طرح کاهش آلودگی هوا قرار دارد. پس باید حواستان باشد که چه ساعت‌هایی مجاز به حرکت درون این محدوده هستید.

مراکز مذهبی

مسجد اکبر به نشانی ضلع شمالی میدان آرژانتین خیابان بهاران و مسجد ولیعصر به نشانی خیابان خالد اسلامبولی جنب پارک ساعی دو مسجد این محله هستند.

 

خیابان شهید بهشتی

 

بیمارستان‌ها و مراکز درمانی:

 • بیمارستان گاندی به نشانی خیابان گاندی جنوبی پلاک ۱۳۰ یا خیابان ولیعصر نرسیده به توانیر انتهای کوچه ترابنده
 • بیمارستان آسیا به نشانی خیابان احمد قصیر خیابان دوم
 • بیمارستان پاستورنو به نشانی خیابان احمد قصیر خیابان هشتم
 • بیمارستان کسری به نشانی خیابان الوند
 • بیمارستان مهرگان به نشانی خیابان ولیعصر ابتدای مهرگان
 • درمانگاه آذر به نشانی خیابان ولیعصر بالاتر از پارک ساعی

 

خیابان شهید بهشتی

 

 

ایستگاه اتوبوس تندرو راه‌آهن – تجریش یکی از مهترین راه‌های دسترسی به این محله است. ایستگاه اتوبوس تندرو پایانه بیهقی – پایانه علم و صنعت نیز از این محله گذر می‌کند.

 

توضیحات تکمیلی محله ساعی

در سال‌های اخیر با توجه به دسترسی مناسب و همچنین مراکز اداری و تجاری محدوده محله ساعی تهران و محلات اطراف، به یکی از شلوغ‌ترین نقاط تهران تبدیل شده است. 

پایانه اتوبوسرانی بین شهری بیهقی در بالای میدان آرژانتین یک نقطه مهم برای این محله به حساب می‌آید. روزانه تعداد زیادی مسافر برای جابجایی به پایانه بیهقی می‌روند.

قیمت خانه در منطقه ۶ تهران و محله ساعی(دی ۹۸)

طبق بررسی سایت کیلید میانگین قیمت در دی ماه سال ۹۸ در منطقه ۶ تهران ۱۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. در محله ساعی قیمت هر متر خانه ۱۶ میلیون و ۶۰۸ هزار تومان است. با بررسی این محله با سایر محلات دیگر منطقه ۶ این محله بین یکی از محلات خوش قیمت منطقه ۶ قرار دارد.

نزدیکی این محله به مراکز اداری و خرید و دسترسی حمل و نقل مناسب باعث شده افراد زیادی منطقه ۶ و محله ساعی را برای زندگی انتخاب کنند.

دلیل این موضوع نزدیک بودن به محل کار و رفت و آمد آسان است. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای اینکه در ترافیک تهران بمانند، خانه خود را نزدیک محل کار اجاره یا خریداری کنند.

 

خیابان شهید بهشتی

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

مختصر در مورد محله ساعی

منطقه: ۶ تهران

محل استقرار: مرکز تهران

بافت محله: قدیمی‌ساز و نوساز

همسایه های محلی: شرق به محله نیلوفر | از شمال به محله کاووسیه | از غرب به محله نظامی گنجوی و یوسف‌آباد | از جنوب به محلات سنایی و بهجت‌آباد

دسترسی : خیابان ولیعصر | بزرگراه مدرس| بزرگراه همت

ایستگاه مترو : دارد (میرزای شیرازی)

ایستگاه اتوبوس تندرو: دارد (راه آهن – تجریش و پایانه بیهقی – پایانه علم و صنعت)

سطح قیمت: متوسط

 

مطالب مرتبط

محله جهاد با دسترسی مناسب

  محله جهاد در مرکز تهران و در منطقه شش شهرداری قرار دارد. این محله در گذشته جزئی از محله یوسف‌آباد تهران بود که در سال ۱۳۸۴ قسمت جنوبی یعنی محله […]

محله وصال شیرازی پر از دانشگاه و پاتوق دانشجویان

  اسم خیابان وصال شیرازی زیاد به گوشتان خورده است اما شاید برای شما جالب باشد که همین اسم روی یک محله نیز گذاشته شده باشد. محله وصال شیرازی در […]

محله باغ فردوس محله‌ای با شب‌هایی زیبا

  محله باغ فردوس در منطقه ۱ شهر تهران و شمال شهر قرار دارد. محله‌ای که راستایی شمالی – جنوبی دارد و اسم خود را از بنای عمارت باغ فردوس […]

محله کاووسیه پیوند کاربری مسکونی و اداری

  شاید اسم محله کاووسیه کمتر به گوشتان خورده باشد ولی بارها و بارها از این محله گذشته باشید. برای نمونه می‌توان به میدان ونک اشاره کرد. یا حتی قسمت […]

محله انقلاب گذر دانشجویان و کتابفروشی‌ها

  هنگامی که اسم محله انقلاب و خیابان انقلاب به گوش شما می‌رسد به طور ناخودآگاه یاد دانشگاه تهران و بورس کتابفروشی تهران خواهید افتاد. محله‌ای که اقشار مختلف مردم […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *