گزارش

گزارش سامانه کیلید از بازار مسکن در سال 1400

بازار مسکن در سال 1400

 

تیم دیتای کیلید با بررسی و آنالیز داده‌های مختلف بازار مسکن، گزارشی جامع در این حوزه برای سال 1400 ارائه کرده است. به تفسیر در مورد چند اسلاید مهم و تاثیرگذار در این مقاله توضیحات لازم داده شده است اما اگر می‌خواهید گزارش مفصل و کامل را داشته باشید می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید:

 

دانلود گزارش سامانه کیلید از بازار مسکن در سال 1400

 

برخی آمارها از شهر تهران نشان می‌دهد سال ۱۴۰۰ محله‌های مرادآباد در منطقه ۵، باغ فردوس، زعفرانیه، حصار بوعلی و تجریش در منطقه ۱ بیشترین میزان رشد قیمت‌های پیشنهادی مسکن را به خود اختصاص داده‌اند و در سوی مقابل پنج محله که چهار تای آن در منطقه ۲۲ واقع شده‌اند کمترین میزان افزایش قیمت را داشتند.

روند تغییرات قیمت سالیانه مسکن برای ۳۲۰ محله شهر تهران که از اطلاعات سامانه کیلید استخراج شده حاکی از آن است محله‌ی مرادآباد در منطقه ۵ با افزایش ۴۲ درصد، بیشترین میزان رشد قیمت مسکن در آگهی‌های ملکی را در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ به خود اختصاص داده و پس از آن باغ فردوس با ۳۱.۴ درصد، زعفرانیه با ۳۰ درصد، حصار بوعلی با ۲۹.۶ درصد و تجریش با ۲۹ درصد قرار دارند. تمامی چهار محله‌ی مذکور در منطقه ۱ هستند.

بازار مسکن در سال 1400

کمترین رشد پیشنهادی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن هم به ترتیب مربوط به محله هرندی در منطقه ۱۲ با ۱۸ درصد، شهید باقری در منطقه ۲۲ با ۱۸.۶ درصد، شریف در منطقه ۲۲ با ۱۹.۱ درصد، آبشار در منطقه ۲۲ با ۱۹.۱ درصد و دریاچه چیتگر در منطقه ۲۲ با ۱۹.۳ درصد تعلق داشته است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید، روند رشد قیمت مسکن شهر تهران در سال ۱۴۰۰ کند شد و از ۹۴ درصد در پایان سال قبل از آن به ۱۶ درصد رسید. در این بین نرخ‌های پیشنهادی نیز افت کرد. البته داده‌های میان‌مدت گویای آن است کاهش سرعت رشد در همه‌ی محله‌ها و مناطق شهر تهران یکسان نبوده است.

به طور مثال از آذر ماه ۱۳۹۶ تا پایان سال ۱۴۰۰ میزان افزایش قیمت مسکن در منطقه ۱۰، ۳ و ۲۲ بالغ بر ۶۰۵ درصد بوده در حالی که طی بازه زمانی مذکور این رقم برای منطقه ۱۲ به میزان ۴۷۲ درصد بوده که کمترین رشد را در بین مناطق شهر تهران به خود اختصاص داده است.

زعفرانیه سکان‌دار گران‌قیمت‌ترین محله‌های سال ۱۴۰۰

در سالی که سپری شد محله زعفرانیه با رقمی معادل ۷۶.۱ میلیون تومان در هر متر مربع گران‌قیمت‌ترین محله در فروردین ماه بود که این پیشتاز بودن در ماه‌های بعد نیز حفظ شد و در اسفند ماه به متری ۹۸.۹ میلیون تومان رسید. به همین منظور در سال ۱۴۰۰ محله زعفرانیه گران‌قیمت‌ترین محله برآورد شده است. پس از زعفرانیه محله باغ فردوس، محمودیه، حصار بوعلی و در نهایت ولنجک در جرگه گران‌قیمت‌ترین محله‌های تهران قرار گرفته‌اند.

بازار مسکن در سال 1400

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

بازار مسکن در سال 1400 خاور شهر ارزان‌قیمت‌ترین محله 

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید، اما در سال گذشته در فروردین ماه محله خاور شهر در منطقه ۱۵ شهرداری تهران با رقمی معادل ۱۰.۱ میلیون تومان در هر متر مربع ارزان‌قیمت‌ترین محله محسوب شد که این رقم در اسفند ماه به متری ۱۲.۵ میلیون تومان رسید. در کنار محله خاور شهر محله یافت‌آباد جنوبی، تقی‌آباد، قیام دشت وعلائین نیز در جرگه ارزان‌قیمت‌ترین محله‌های تهران در سالی که گذشت قرار گرفتند.

منطقه ۱ پیشتاز بالاترین میانگین قیمت در سال ۱۴۰۰

با توجه به افزایش قیمت هرمتر مربع واحد مسکونی در کلان‌شهر تهران در سالی که سپری شد در مناطق مختلف کلان‌شهر تهران تنوع قیمتی بسیاری دیده شد اما این تنوع قیمت به‌گونه‌ای بود که بازهم همچون سال‌های گذشته منطقه ۱ در رأس گران‌قیمت‌ترین مناطق شهر تهران قرار گرفت.

بازار مسکن در سال 1400

در این منطقه که گران قیمت ترین واحدهای مسکونی قراردارند قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در اسفند ماه به اوج خود رسید و شاهد میانگین ۸۶.۵ میلیون تومان در آگهی‌ها بود. اما منطقه ۱۸ در اسفند ماه با میانگین ۱۸.۳ میلیون تومان به ازای هر متر مربع، ارزان ترین منطقه تهران در آگهی‌ها بود.

با بررسی آگهی‌های ثبت شده در سامانه کیلید بر مبنای قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ازابتدای سال ۱۴۰۰ تا به امروز به‌خوبی مشهود است که قیمت هرمتر مربع واحد مسکونی همچنان سیر صعودی را طی می‌کند.

بازار مسکن در سال 1400

روزشمار بازار مسکن در سال 1400

‌این روزها که قیمت خرید خانه روزبه‌روز در حال افزایش است تأمین مسکن به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های خانوارها تبدیل شده است به شکلی که بنا به اظهارنظر مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ۸ سال اخیر بازار مسکن شاهد رشدی ۹۸۰ درصدی بوده که حدود ۵۰۰ درصد آن مربوط به ۲ سال و نیم اخیر بوده است.

این در حالی است که امروزه ۵۸ درصد از خانوارهای تهرانی در آپارتمان‌های خریداری شده خود و ۴۲ درصد از خانوارها نیز در خانه‌های استیجاری روزگار را سپری می‌کنند این در حالی است که اگر مقایسه‌ای بین حقوق ۲ میلیون و ۶۵۵ هزارتومانی وزارت کار و همچنین میانگین متوسط قیمت خرید یک مترمربع واحد مسکونی در تهران که رقمی معادل با ۳۲ تا ۳۳ میلیون تومان است صورت بگیرد به‌وضوح این مسئله مشهود خواهد بود که اگر فردی تمام این میزان حقوق را پس‌انداز کند ۷۲ سال طول می‌کشد تا قادر به خریداری یک واحد مسکونی با ۷۲ متر زیربنا باشد.

بر پایه آمارها و داده‌های بانک مرکزی در سال ۱۴۰۰ بیشترین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ماه‌های آذر و دی به میزان ۹.۸ هزار واحد مسکونی بوده و این در حالی است که در بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران، منطقه ۵ هر ماهه بالاترین میزان معاملات را به خود اختصاص داد. به طوری که فروردین ماه ۲۹۶، اردیبهشت ۶۰۱، خرداد ۷۰۸، تیر ۷۳۱، مرداد ۸۸۸، شهریور ۱۱۰۹، مهر ۷۹۳، آبان، ۱۰۱۱، آذر ۱۴۰۰، دی ۱۴۵۴، بهمن ماه ۱۲۶۲ و اسفند ماه ۹۷۴ فقره معامله در منطقه ۵ به ثبت رسیده است.

بازار مسکن در سال 1400

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

اما کمترین تعداد معاملات در این ۱۲ ماه نیز مربوط به منطقه ۱۹ شهرداری تهران در فروردین ماه به میزان ۱۵ فقره بوده است که در ماه‌های اردیبهشت نیز ۵۱، خرداد ۴۴، تیر ۴۴، مرداد ۴۱، شهریور ۵۲، مهر ۳۷، آبان ۵۶، آذر ۹۷، دی ۹۳، بهمن ماه ۶۴ و اسفند ماه ۵۴ فقره قرارداد منعقد شده است.

در سالی که سپری شد، میانگین قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیر بنای واحدهای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی به ۳۵.۱ میلیون تومان در اسفند ماه رسید که این میزان سیر صعودی قیمت‌ها را با سرعتی کند نشان داده است.

بازار مسکن در سال 1400

از سوی دیگر اگر نیم‌نگاهی به بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده در بین مناطق ۲۲ گانه کلان‌شهر تهران در سال ۱۴۰۰ داشته باشیم بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید، بالاترین قیمت‌ها را در اسفند ماه و در منطقه یک شهرداری تهران به‌عنوان لوکس‌ترین و مرفه‌نشین‌ترین منطقه به میزان ۷۷.۴ میلیون تومان خواهیم دید و کمترین متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی را در اردیبهشت ماه و منطقه ۱۸ شهرداری تهران به میزان ۱۱.۹ میلیون تومان مشاهده خواهیم کرد.

بررسی داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد از نظر سن بنا بیشترین معاملات سال گذشته شهر تهران در واحدهای کمتر از پنج سال انجام شده است. سهم واحدهای کمتر از پنج سال ساخت در خرداد ماه ۳۵.۸ درصد از کل معاملات بوده و پس از آن اردیبهشت ماه با ۳۵.۷ درصد درصد و فروردین ماه با ۳۵.۱ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

بازار مسکن در سال 1400

سال ۱۴۰۰ بیشترین حجم معاملات به لحاظ سطح زیربنای واحدهای مسکونی به واحدهای مسکونی با متراژ زیر ۸۰ متر اختصاص‌یافته است. بر پایه آمارها و داده‌های بانک مرکزی واحدهای مسکونی کمتر از ۸۰ مترمربع زیربنا در آبان ماه بیشترین میزان معاملات را به خود اختصاص داده این در حالی است که پس از این ماه، دی با ۵۸.۵ درصد و آذر ماه با ۵۸ درصد در رتبه‌های بعدی بیشترین معاملات برای واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از ۸۰ متر را داشته‌اند.

بازار مسکن در سال 1400

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

از طرف دیگر در سال گذشته وضعیت اجاره مسکن آن‌چنان تعریفی نداشته است؛ زیرا بر پایه آمارها و داده‌های منتشر شده هر ماه شاخص کرایه مسکن استیجاری نیز در سال ۱۴۰۰ با افزایش مواجه بوده؛ به شکلی که در شهر تهران میزان افزایش نرخ اجاره بها در مقایسه با ماه‌های مشابه سال ۱۳۹۹ از ۳۲.۳ درصد در فروردین ماه به ۵۱.۶ درصد در آبان ماه رسیده و در اسفند ماه این شاخص ۴۶ درصد بوده است. در واقع روند افزایش قیمت اجاره مسکن در کلان شهر تهران از آبان ماه به بعد کندتر از قبل شده است. امید می‌رود با ادامه روند کاهشی در سال ۱۴۰۱ وضعیت قیمت‌ها در بازار مسکن اجاره‌ای ادامه یابد.

اما در کل مناطق شهری کشور نیز وضعیت شاخص‌های مسکن استیجاری به‌گونه‌ای بوده که در آبان‌ماه در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته بیشترین میزان رشد به میزان ۵۴.۹ درصد مشاهده شده و کمترین میزان رشد نیز در فروردین‌ماه با ۳۶ درصد افزایش بوده است. از فروردین ماه تا آبان ماه شاخص مسکن استیجاری صعودی بوده و در آذر تا اسفندماه نیز روند کاهشی مشاهده شده است.

خرید و فروش واحدهای مسکونی در سال ۱۴۰۰

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید، آگهی‌های ملک در سال ۱۴۰۰ به‌گونه‌ای بوده که در کل کلان‌شهر تهران در خرداد ماه بیشترین آگهی فروش به ثبت رسید. از بین مناطق تهران نیز، بیشترین میزان آگهی‌های خرید و فروش مربوط به منطقه 5 و کمترین آن به منطقه 19 تعلق داشته است.

اما در کنار شرایطی که برای خریدوفروش آپارتمان در سال ۱۴۰۰ وجود داشت بسیاری از شهروندان که به دلیل افزایش قیمت‌ها قادر به خریداری واحد مسکونی موردنیاز خود و خانواده نبودند نیز به جرگه متقاضیان اجاره آپارتمان در تهران پیوستند به شکلی که بر اساس آگهی‌های اجاره بیشترین میزان آگهی‌های اجاره ثبت شده در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران مربوط به خرداد و شهریور ماه و کمترین آگهی به اسفند ماه اختصاص‌یافته است.

آپارتمان‌های زیر ۸۰ متر از پرتقاضاترین‌های بازار مسکن در سال 1400

اما آنچه که باتوجه‌به افزایش قیمت خریدوفروش واحدهای مسکونی در سال گذشته مشاهده شد گرایش شهروندان به آپارتمان‌های با سطح زیربنای پایین بوده است زیرا به دلیل افزایش قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کلان‌شهر تهران قدرت خرید آپارتمان‌های با متراژ بالا وجود ندارد و علاوه بر خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان شمار بسیاری از خانوارها نیز اقدام به خرید آپارتمان‌های زیر ۸۰ متر کرده‌اند.

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

بیشترین تقاضا در سال ۱۴۰۰ مربوط به آپارتمان‌های بین ۶۰ تا ۷۰ متر زیربنا بوده که در مهر ماه ۱۳.۹ درصد، آبان ماه ۱۳.۷ درصد و شهریور ماه ۱۳ درصد از کل معاملات شهر تهران به این گروه متراژی تعلق داشته است.

اما وضعیت واحدهای مسکونی استیجاری بر حسب سطح زیر بنای واحدهای مسکونی نیز در این سال به‌گونه‌ای بوده که بیشترین تقاضای اجاره آپارتمان در خرداد ماه دیده می‌شود. بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید، در سال ۱۴۰۰ شاهد کاهش تقاضای واحدهای بزرگ متراژ و افزایش تقاضا واحدها با متراژ های کوچک‌تر بوده‌ایم.

به گونه‌ای که در ابتدای سال، واحدهای ۶۰ تا ۹۰ متر بیش از ۳۲ درصد از تقاضا را به خود اختصاص می‌دادند، اما در اسفند ماه ملک‌های با این متراژ تنها ۲۶.۴ درصد از تقاضا را به خود اختصاص داده و در مقابل تقاضای ملک‌های ۳۰ تا ۶۰ متری افزایش یافته است.

 

مطالب مرتبط

همه چیز درباره منطقه 3 تهران و خرید خانه در این منطقه

  منطقه 3 تهران که در بخش شمال شرقی تهران واقع شده است یکی از مناطق خوب برای خرید خانه و سرمایه‌گذاری در زمینه ملک است. قیمت خرید خانه در […]

معرفی منطقه 2 تهران

منطقه 2 تهران یکی از بهترین مناطق این شهر از لحاظ سکونت است. این منطقه از 9 ناحیه تشکیل شده که آریاشهر، گیشا، سعادت آباد، طرشت، شهرآرا، شهرک ژاندارمری، فرحزاد […]

معرفی منطقه 5 تهران و خرید خانه در این منطقه

خرید خانه و صاحب‌خانه شدن اگر بزرگترین آرزوی هر خانواده‌ای نباشد، بی‌شک از مهم‌ترین دغدغه‌های آن‌ها به شمار می‌آید. این امر در سال‌های اخیر و خصوصا در کلان‌شهرها بسیار سخت […]

همه چیز درباره خرید خانه در منطقه 10 تهران

اگر به دنبال خانه‌هایی با قیمت مناسب هستید بهتر است منطقه 10 تهران را نیز در نظر داشته باشید. منطقه 10 تهران یک منطقه بسیار قدیمی است که 100 سال […]

همه چیز درباره خرید خانه در منطقه ۲۲ تهران

هر خانواده‌ای دوست دارد سرپناهی برای خود داشته باشد. امروزه با توجه به شرایط کشور داشتن مسکن مستقل برای جوانان یکی از شروط اصلی ازدواج محسوب می‌شود. لذا هر فردی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *