گزارش

لایحه بودجه 1401 چه تاثیری بر بازار مسکن خواهد گذاشت؟

 

مدتی است که از انتشار متن لایحه بودجه 1401 می‌گذرد و اخبار متعددی در ارتباط با آن منتشر شده است اما اعلام بودجه 1401 به تنهایی بر بازارهای مختلف هم تاثیر خواهد داشت. یکی از بازارهایی که لایحه بودجه بر آن تاثیر می‌گذارد؛ بازار مسکن است. کارشناسان اعتقاد دارند که با توجه به متن بودجه سال آینده دولت سیاست‌های انقباضی را در پیش خواهد گرفت. در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر آنچه در لایحه بودجه در ارتباط با مسکن آمده است خواهیم پرداخت.

تعیین مالیات بر خانه‌های لوکس در لایحه بودجه 1401

در لایحه بودجه 1401 آن دسته از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهایی که قیمت بالایی دارند، مشمول مالیات می‌شوند. بر این اساس آن دسته از واحدهای مسکونی  و باغ ویلاهایی که قیمت آنها زیر 10 میلیارد تومان است از پرداخت این نوع مالیات معاف هستند. بنابراین واحد مسکونی لوکس به حساب نمی‌آیند.

با توجه به متن لایحه بودجه 1401 خانه‌هایی که قیمت آنها بین 10 تا 15 میلیارد تومان است مشمول یک دهم درصد مالیات هستند. بنابراین مالکان این خانه‌ها باید سالانه 5 میلیون تومان مالیات بدهند. مالکان خانه‌هایی که قیمت آنها بین 15 تا 25 میلیارد تومان است هم مشمول مالیات دو دهم درصدی خواهند شد. واحدهای مسکونی لوکس در حال احداث و همچنین واحدهای گران قیمت در سال تملک از این مالیات معاف هستند.

مسکن مهر در لایحه بودجه 1401

دولت در این بخش مالیات 300 هزار تومانی برای مسکن مهر در نظر گرفته است و سود وام مسکن مهر به بیشتر از 4 برابر رسیده است. در واقع این سود به 18 درصد افزایش داشته است. به پیشنهاد دولت از خرداد 1401 تسهیلات واحدهای مسکن مهر فروش اقساطی نشده و به 18 درصد می‌رسد. این موضوع به معنای آن است که آن دسته از واحدهای مسکونی مهر که تحویل مشتریان شده‌اند؛ مشمول افزایش سود تسهیلات نمی‌شوند.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

تحویل 600 هزار مسکن حمایتی در لایحه بودجه 1401

دولت برای ساخت مسکن برای نیازمندان هم در لایحه بودجه برنامه دارد. بر این اساس دستگاه‌های مختلف دولتی باید زمین ساخت 4 میلیون واحد مسکونی دولتی را تا پایان سال فراهم کنند. وزارت راه هم اعلام کرده بود که تا کنون زمین ساخت برای حدود 2 میلیون واحد مسکونی حمایتی را فراهم کرده است. این کار به خودی خود موجب افزایش عرضه مسکن و در نهایت کاهش یا ثبات قیمت مسکن خواهد شد زیرا فاصله میان عرضه و تقاضا کاهش پیدا خواهد کرد. با برنامه ساخت مسکن دولت در کنار پیش بینی کاهش قیمت مسکن، انتظار می‌رود که افزایش قدرت اجاره مستاجران هم انجام شده و به تدریج شاهد کاهش اجاره بهای مسکن خواهیم بود.

در لایحه بودجه 1401 همچنین تاکید شده است که اعتبارات صندوق ملی مسکن تقویت شود تا برای ساخت دو میلیون واحد مسکن حمایتی بتوان برنامه ریزی کرد. در این طرح پیش بینی شده است که دولت تا پایان سال آینده حدود 600 هزار واحد مسکن حمایتی را تحویل بدهد.

از سوی دیگر دولت پیشنهاد راه اندازی صندوق مسکن محرومین را هم مطرح کرده است که برای آن 5 هزار میلیارد اختصاص داده است. محل تامین این اعتبار هم از ظرفیت دارایی‌های غیر منقول وزارت راه و شهرسازی و منابع صندوق پیشرفت و عدالت در نظر گرفته شده است. بنابراین از ظرفیت داراییهای غیر منقول وزارت راه و شهر سازی و منابع صندوق پیشرفت و عدالت برای تقویت منابع صندوق ملی مسکن استفاده خواهد شد.

مالیات معامله مسکن در لایحه بودجه 1401

علاوه بر این، دولت برای نقل و انتقال ساختمان‌های نوساز که حداکثر ۳ سال از تاریخ صدور پایان کار آنها نگذشته باشد، در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مالیات ۲.۵ درصدی در نظر گرفته است. البته در لایحه بودجه توضیح داده شده است که این مالیات مشمول خانه‌های در حال ساخت نخواهد شد.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

جمع بندی

  • در لایحه بودجه 1401 آن دسته از واحدهای مسکونی و باغ ویلاهایی که قیمت بالایی دارند، مشمول مالیات می‌شوند. بر این اساس آن دسته از واحدهای مسکونی  و باغ ویلاهایی که قیمت آنها زیر 10 میلیارد تومان است از پرداخت این نوع مالیات معاف هستند.
  • با توجه به متن لایحه بودجه 1401 خانه‌هایی که قیمت آنها بین 10 تا 15 میلیارد تومان است مشمول یک دهم درصد مالیات هستند. بنابراین مالکان این خانه‌ها باید سالانه 5 میلیون تومان مالیات بدهند.
  • دولت در این بخش مالیات 300 هزار تومانی برای مسکن مهر در نظر گرفته است و سود وام مسکن مهر به بیشتر از 4 برابر رسیده است. در واقع این سود به 18 درصد افزایش داشته است.
  • در لایحه بودجه 1401 همچنین تاکید شده است که اعتبارات صندوق ملی مسکن تقویت شود تا برای ساخت دو میلیون واحد مسکن حمایتی بتوان برنامه ریزی کرد.
  • علاوه بر این، دولت برای نقل و انتقال ساختمان‌های نوساز که حداکثر ۳ سال از تاریخ صدور پایان کار آنها نگذشته باشد، در لایحه بودجه ۱۴۰۱ مالیات ۲.۵ درصدی در نظر گرفته است.

 

مطالب مرتبط

محله ایران با بافت سنتی و اصیل

در معرفی محله ایران تهران باید بگوییم که پیدایش این محله، به زمان رضا شاه و حتی پیش از آن باز می‌گردد که در دوران رضاشاه به نام ایران تغییر […]

نرخ بازگشت سرمایه در ملک چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

  بازار مسکن، به عنوان بازاری نسبتا کم ریسک بین سایر بازار‌های مالی، همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا بوده است. افراد مختلف، با دلایل مختلف در این بازار […]

گزارش سامانه کیلید از بازار مسکن در سال 1400

  تیم دیتای کیلید با بررسی و آنالیز داده‌های مختلف بازار مسکن، گزارشی جامع در این حوزه برای سال 1400 ارائه کرده است. به تفسیر در مورد چند اسلاید مهم […]

گرانترین و ارزانترین محله‌های تهران در دی ماه 1400

  بر اساس جدیدترین برآوردها در دی‌ماه ۱۴۰۰ قیمت مسکن در زعفرانیه به عنوان گرانترین محله شهر تهران ۹۱.۷ میلیون تومان در هر متر مربع و در خاورشهر به عنوان […]

فروشندگان مسکن باز هم کوتاه آمدند

  پس از کاهش ۰.۲ درصدی قیمت‌های قطعی مسکن در مهرماه، بررسی آخرین وضعیت بازار مسکن شهر تهران در آبان ماه از کاهش ۱.۳ درصدی قیمت‌های پیشنهادی، افت ۳.۲ درصدی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *