گزارش

وضعیت بازار مسکن کلانشهر تهران در تیر ماه ۱۳۹۸

 

قیمت خانه مسکونی در مناطق ۲۲ گانه کلانشهر تهران با توجه به معاملات ملک روند افزایشی به خود دیده است. با شروع فصل تابستان و افزایش هرچه بیشتری درخواست خرید و فروش خانه در تهران، بررسی اجمالی بر روی وضعیت بازار مسکن در تیر ماه ۱۳۹۸ صورت گرفته است.
با اتمام مدرسه‌ی دانش آموزان و شروع فصل تابستان بازار مسکن جنب و جوش بیشتری پیدا می کند. مدرسه‌ها تعطیل شده و خانواده‌ها با خیال راحت تری می‌توانند محل زندگی خود را جابجا کنند. در یک سال گذشته شرایط به گونه‌ای رقم خورده است که قیمت‌های بازار مسکن دچار تغییرات مختلفی شده است. اشخاصی که پارسال خانه خود را خریداری یا اجاره کرده‌اند امکان دارد با قیمت های امسال بازار مسکن آشنایی چندانی نداشته باشند. موضوعی که در خرید و فروش خانه و رهن و اجاره پر رنگ است تفاوت قیمت‌ها میان امسال و پارسال است.
در ۲۲ منطقه کلانشهر تهران قیمت خانه مسکونی افزایش داشته اما این افزایش قیمت در همه‌ی مناطق و محله‌ها به یک نسبت نبوده است. شرایط جغرافیایی، امکانات دسترسی، امکانات فرهنگی – آموزشی، ساخت و ساز، تعداد معاملات ملک و دیگر عواملی از این دست، درصد نسبت افزایش قیمت خرید و فروش خانه و مسکن را در منطقه‌های مختلف کلانشهر تهران مشخص کرده‌اند.
طبق بررسی و آنالیز سایت کیلید محمودیه در منطقه ۱ تهران با خرید و فروش خانه به قیمت متری ۳۲٫۸ میلیون تومان گران قیمت‌ترین نقطه کلانشهر تهران به حساب می آید. از طرف دیگر خرید و فروش خانه در محله مسگرآباد در منطقه ۱۵ تهران با قیمت متری ۲٫۸ ارزان‌ترین محله تهران است. با مقایسه قیمت همین دو محله تهران با یکدیگر می‌توان متوجه تفاوت فاحش قیمت خرید و فروش خانه در تهران شد.

 

نقشه منطقه 1 تهران

 

 

با بررسی و آنالیز سایت کیلید طبق معاملات ثبت شده تهران، محله محمودیه در منطقه ۱ تهران با خرید و فروش خانه به قیمت متری ۳۲٫۸ میلیون توامن گران قیمت‌ترین نقطه کلانشهر تهران به حساب می‌آید.

 

میانگین قیمت کل مسکن در مناطق ۲۲ گانه کلانشهر تهران – تیر ماه ۱۳۹۸

سایت کیلید با کمک گرفتن از معامله‌های ثبت شده در یک سال گذشته و همچنین استفاده از هوش مصنوعی برای هر یک از مناطق تهران به صورت میانگین قیمت هر منطقه را استخراج کرده است. در این بررسی تمامی خانه‌ها با هر نوع شرایطی مورد ارزیابی قرار گرفته است.

 

کلانشهر تهران

 

از جدول بالا مشخص است قیمت خانه مسکونی در منطقه‌های ۱ و ۲ و ۳ و ۵ و ۶ و ۲۲ میانگین قیمت بالاتری نسبت به دیگر مناطق تهران دارند. همچنین منطقه‌های ۱۸ و ۱۷ و ۱۵ و ۱۹ و ۲۰  میانگین قیمت پایین‌تری نسب به مناطق دیگر کلانشهر تهران دارند.

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

میانگین قیمت هر متر مربع مسکن در مناطق ۲۲ گانه کلانشهر تهران – تیر ماه ۱۳۹۸

با کمک از معامله‌های ثبت شده در یک سال اخیر هوش مصنوعی سایت کیلید میانگین قیمت هر متر مربع در منطقه های مختلف کلانشهر تهران را محاسبه کرده است.

 

کلانشهر تهران

 

از جدول بالا مشخص است قیمت هر متر مربع خانه در منطقه‌های ۱ و ۲ و ۳ و ۵ و ۶ و ۲۲ قیمت بالاتری نسبت به دیگر مناطق تهران دارند. همچنین منطقه‌های ۱۸ و ۱۷ و ۱۵ و ۱۹ و ۲۰  میانگین قیمت هر متر مربع پایین‌تری نسب به دیگر منطقه‌های کلانشهر تهران دارند.

تعداد معاملات ملک در مناطق ۲۲ گانه کلانشهر تهران – تیر ماه ۱۳۹۸

تعداد معاملات ملک در یک سال گذشته در کل کلانشهر تهران ۹۹٫۸۶۱ بوده است. در جدول زیر به صورت منطقه به منطقه تعداد معاملات ملک مشخص شده است.

 

منطقه ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹ ۱۰ ۱۱
تعداد معاملات ملک ۵٫۲۳۲ ۸٫۷۷۵ ۴٫۲۵۷ ۸٫۹۸۴ ۱۴٫۵۶۵ ۳٫۵۹۹ ۵٫۵۱۰ ۵٫۵۳۷ ۲٫۴۲۳ ۶٫۷۴۱ ۴٫۴۰۴

 

منطقه ۱۲ ۱۳ ۱۴ ۱۵ ۱۶ ۱۷ ۱۸ ۱۹ ۲۰ ۲۱ ۲۲
تعداد معاملات ملک ۳٫۰۳۹ ۳٫۲۶۰ ۶٫۱۰۹ ۵٫۴۶۳ ۱٫۷۱۰ ۱٫۹۴۱ ۲٫۱۵۹ ۸٫۲۱ ۲٫۷۴۳ ۱٫۵۶۶ ۱٫۰۲۳

 

تعداد معاملات ملک در مناطق ۲۲ گانه کلانشهر تهران همانگونه که از جدول بالا مشخص است ارتباطی با میانگین قیمت کل یا قیمت هر متر مربع خانه و مسکن ندارد. بیشترین معاملات ملک در یک سال گذشته با تعداد ۱۴٫۵۶۵ از آن منطقه ۵ در کلانشهر تهران است و پس از آن منطقه ۴ و ۲ و ۱۰ و ۱۴ و ۸ قرار دارند. منطقه ۱۹ با ۸۲۱ معامله کمترین معامله را در بین دیگر مناطق دارد و پس از آن منطقه‌های ۲۲ و ۲۱ و ۱۶ و ۱۷ قرار دارند.
در اردیبهشت ۹۸ بیشترین تعداد معاملات کماکان مربوط به منطقه پنج با تعداد ۱٫۷۸۲ معامله بوده است. محله جنت آباد جنوبی در همین منطقه با ۱۳۸ معامله بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده است. در آماری دیگر تعداد کل معاملات مسکن در فروردین ۹۸ عدد ۳٫۴۹۵ قرارداد را نشان می دهد. این عدد در اردیبهست همین سال برابر با ۱۲٫۳۱۷ است. این عدد در اردیبهشت سال ۹۷ برابر با ۱۹٫۴۸۱ بوده است که نشان می‌دهد تعداد معاملات نسبت به پارسال روند کاهشی داشته است.

 

کلانشهر تهران

 

 

تعداد معاملات ملک در یک سال گذشته در کل کلانشهر تهران ۹۹٫۸۶۱ بوده است.

 

روند تغییر شاخص قیمت – تیر ماه ۱۳۹۸

شرایط ارزی در یک سال گذشته بازار مسکن را نیز دستخوش تغییرات کرده است. با توجه به بررسی قیمت‌های یک سال گذشته و معاملات صورت گرفته و ثبت شده از تیر سال ۱۳۹۷ تا تیر سال ۱۳۹۸ میانگین قیمت خانه مسکونی در تمام کلانشهر تهران ۱۰۰٪ افزایش قیمت داشته و قیمت‌ها دو برابر شده است. این میانگین برای تمامی کلانشهر تهران است اما هر منطقه با توجه به شرایط خود امکان دارد درصد مختلفی افزایش داشته باشد.

 

مناطق 22 گانه

 

همانگونه که در جدول بالا مشخص است بیشترین درصد تغییرات برای منطقه ۱۱ و ۱۰ با ۱۸۸ درصد است و به دنبال آن‌ها مناطق ۸ و ۱۸ و ۲۰ بیشترین درصد تغییر یک سال گذشته در میانگین قیمت خانه مسکونی را داشته‌اند. منطقه ۱ با ۸۲ درصد کمترین افزایش را داشته است و بعد از آن منطقه های ۲۱ و ۵ و ۴ قرار دارند.

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

قیمت خانه در مناطق ۲۲ گانه کلانشهر تهران – تیر ماه ۱۳۹۸

نمودارهای پایین بیانگر قیمت تقریبی یک خانه با متراژهای ۶۰ و ۸۰ و ۱۰۰ و ۱۲۰ و ۱۵۰ متر مربع در کلانشهر تهران بر مبنای آخرین معاملات رسمی ثبت شده بازار مسکن است. این نمودار نشان می‎دهد که برای خرید در هر کدام از مناطق مختلف تهران، به طور حدودی چه مبلغی باید هزینه کرد.

 

قیمت خانه

 

قیمت خانه

 

قیمت خانه

 

 

تعداد معاملات در اردیبهشت ۹۸ با ۱۲٫۳۱۷ است. این عدد در اردیبهشت سال ۹۷ برابر با ۱۹٫۴۸۱ بوده که نشان می‌دهد تعداد معاملات نسبت به پارسال روند کاهشی داشته است.

 

قیمت خانه

 

قیمت خانه

 

گران‌ترین و ارزان‌ترین محله‌های هر یک از مناطق ۲۲ گانه تهران – تیر ماه ۱۳۹۸

در هر منطقه نقاط ارزان قیمت و گران قیمت را به راحتی می‌توان با جستجویی ساده پیدا کرد. دلایل تفاوت قیمت برای هر منطقه متفاوت است و بستگی به شرایط موجود در منطقه دارد. بعضی از مناطق کلانشهر تهران در حاشیه مرزی شهر قرار دارند و همین مسئله سبب کاهش قیمت آن‌ها در مقابل دیگر محلات شهر شده است. یکی دیگر از دلایل تفاوت قیمت در محله‌های مختلف یک منطقه دسترسی و قدمت خانه‌های آن است. به طور مثال در محله گلاب دره منطقه یک تهران، خانه‌هایی با بافت قدیمی وجود دارند که باعث شده قیمت آن محدوده به نسبت دیگر محله‌های این منطقه عدد پایین‌تری را نشان دهد.
اگر بخواهیم به صورت تیتر وار دلایل دیگر تفاوت قیمت را بررسی کنیم با عواملی همچون نوع مصالح ساختمانی، استخر، سونا، سالن اجتماعات برخورد می‌کنیم. البته خیلی از این موارد بیشتر در خانه‌های مناطق شمالی شهر طراحی و جایگذاری می‌شوند.
بیشترین افزایش رشد قیمت مسکن در اردیبهشت سال ۹۸ به منطقه بیست با ۵٫۲۳ درصد اختصاص دارد. همچنین محله سرتخت در منطقه بیست با رشد ۷/۳۱ درصدی در محله‌های مختلف مناطق ۲۲ گانه تهران بیشترین رشد قیمت را داشته است.
کمترین افزایش رشد قیمت مسکن در اردیبهشت سال ۹۸ به منطقه چهارده با ۳٫۹۵ درصد اختصاص دارد. همچنین محله گذر پایین دولاب در منطقه چهارده با رشد ۲٫۱۹ درصدی در محله‌های مختلف مناطق ۲۲ گانه تهران کمترین رشد قیمت را در سطح کلانشهر تهران داشته است. در جداول زیر گران‌ترین و ارزان‌ترین محله‌های هر یک از مناطق ۲۲ گانه تهران آورده شده است.

 

خرید و فروش خانه

 

خرید و فروش خانه

 

خرید و فروش خانه

 

 

محله محمودیه در منطقه ۱ گران‌ قیمت‌ترین و محله مسگرآباد در منطقه ۱۵ ارزان قیمت‌ترین محلات تهران هستند.

 

خرید و فروش خانه

 

کلانشهر تهران

 

کلانشهر تهران

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

جمع بندی

  • در یک سال گذشته شرایط به گونه ای رقم خورده است که قیمت های بازار مسکن دچار تغییرات شده است.
  • در ۲۲ منطقه کلانشهر تهران قیمت خانه مسکونی افزایش داشته است اما این افزایش قیمت در همه ی مناطق و محله ها به یک نسبت نبوده است.
  • قیمت خانه مسکونی در منطقه های ۱ و ۲ و ۳ و ۵ و ۶ و ۲۲ میانگین قیمت بالاتری نسبت به دیگر مناطق تهران دارند.
  • بیشترین معاملات ملک در یک سال گذشته با تعداد ۱۴٫۵۶۵ از آن منطقه ۵ کلانشهر تهران است.

مطالب مرتبط

هر آنچه باید درباره فسخ قرارداد خرید ملک بدانید

  تعهدات معامله و قول‌نامه ملک و نقل و انتقال اموال و انتقال سند و تنظیم قول‌نامه، همواره پیچیدگی‌ها و دشواری‌هایی داشته است. بسیاری موارد در قراردادها وجود دارد که […]

با هوش مصنوعی کیلید نیازی به مراجعه حضوری به بنگاه معاملات ملکی نیست

  این روزها متاسفانه به دلیل شیوع کرونا خیلی از افراد در خانه به سر می‌برند و سعی می‌کنند کمترین مراجعه را به بیرون از خانه داشته باشند. مثلاً سفارش […]

همه چیز درباره خرید خانه در منطقه ۱۷ تهران

  منطقه ۱۷  تهران یکی از مناطق جنوب غرب شهر تهران است. میانگین قیمت منطقه ۱۷ در محله‌های مختلف نسبتا به یکدیگر نزدیک است و تفاوت قیمت به شرایط مختلفی […]

مارکت پلیس در حوزه املاک و مستغلات چیست؟

  یکی از داغ‌ترین مباحث حوزه املاک و مستغلات در مورد سرمایه گذاری در حوزه فناوری مسکن توسط سرمایه داران است. املاک و مستغلات به عنوان یکی از معدود گروه‌های […]

مناطق میانی تهران رکوردار معاملات مسکن شدند

رئیس اتحادیه املاک: معاملات مسکن شهر تهران در مهر، حدود ۲۰درصد نسبت به شهریور افزایش یافته است. مصطفی‌قلی خسروی با بیان اینکه از یکم تا بیست و هفتم مهر امسال […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *