اخبار بازار مسکن

سهم مسکن در هزینه خانوار ایرانی

سهم هزینه مسکن هر ایرانی

 

این روزها مسکن و تامین هزینه‌های مرتبط با آن بخش مهمی از سبد هزینه خانوار ایرانی را به خود اختصاص داده است. سهم هزینه مسکن بخصوص در خانوار شهری افزایش قابل توجهی داشته است و نسبت به گذشته خانواده‌های ایرانی از این نظر رفاه کمتری را تجربه می‌کنند. بر اساس اعلام بانک مرکزی نسبت هزینه مسکن در شهرهای مختلف متفاوت است و رکرد دار این آمار تهران است.

سهم کل مسکن در هزینه خانوار ایرانی

  • سهم مسکن از کل هزینه خانوار ایرانی ۳۳٫۴ است (توجه داشته باشیم که این آمار شامل هزینه آب و برق و سوخت مصرف شده در خانه می­‌شود).
  • سوال ۱) در گذشته سهم هزینه­ از کل هزینه­ خانوار ایرانی چگونه بوده؟ کمتر بوده یا بیشتر؟ روند آن از کل هزینه­ خانوار ایرانی به چه شکل بوده؟ (صعودی بوده یا نزولی)

هزینه خانوار ایرانی بانک مرکزی

 

  • همانطور که می‌­بینید هزینه از سال ۷۱ تا سال ۸۴ (به جز سال ۸۲) زیر ۲۸ درصد بوده اما از سال ۸۵ سهم هزینه از کل هزینه خانواده ایرانی روند صعودی به خود گرفته و تا سال ۹۲ به حداکثر (۳۴ درصد) رسیده است.
  • سوال ۲) آیا این مقدار سهم هزینه­ از کل هزینه­ خانوار، در کل ایران یکسان است؟

 

هزینه خانوار ایرانی بانک مرکزی

سهم مسکن در شهرهای مختلف ایران

  • بر اساس اعلام بانک مرکزی نسبت هزینه مسکن در شهرهای مختلف متفاوت است بیشترین مقدار را در شهر تهران (۵۰ درصد هزینه خانوار) و کمترین مقدار را در شهر ایلام  (۱۵ درصد هزینه خانوار) را به خود اختصاص می­‌دهد.
  • توجه داشته باشید که این هزینه، هزینه اجاره است، یعنی برای افراد مالک معادل اجاره­ آن لحاظ می‌­شود (در واقع هزینه فرصت آن لحاظ می‌شود به عبارت دیگر مقدار اجاره‌­ای که شما می‌­توانستید از ملک خود دریافت کنید اما به دلیل آن‌که در آن زندگی می‌‌­کنید این اجاره را در­یافت نمی­‌کنید لحاظ می‌­شود).

یک نظر در مورد “سهم مسکن در هزینه خانوار ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *