گزارش

نگاهی به بازار مسکن تهران در آذر۹۸

بازار مسکن تهران در آذر98

 

تحولات بازار مسکن تهران در آذر۹۸ بسیاری از کارشناسان این حوزه را متعجب کرد. با توجه به تجربه «ابر رکود» در بازار مسکن و تحولات دو سال گذشته مانند افزایش سرسام آور قیمت ملک و کاهش قدرت خرید مردم و همچنین افت تولید مسکن، پیشبینی می‌شد دوره رکورد تا ماه‌ها ادامه داشته باشد. اما بازار مسکن بعد از گرانی بنزین در واکنشی غیر قابل پیشبینی با رشد ۱۳۶ درصدی تعداد معاملات و همچنین افزایش ۶/۸ درصدی قیمت خانه وارد فاز تازه‌ای شد. در این گزارش علاوه بر مرور تحولات بازار مسکن در آذر۹۸، تعداد معاملات مسکن در آذر۹۸ ، ۵محله اول تهران در آذر۹۸ ،  پرتقاضاترین منطقه تهران در آذر۹۸ و گران‌ترین ملک تهران در آذر۹۸ را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • تحولات بازار مسکن تهران در آذر۹۸
  • گران‌ترین ملک تهران در آذر۹۸
  • ۵محله اول تهران در آذر۹۸

 

 

تحولات بازار مسکن تهران در آذر۹۸ بر خلاف پیشبینی‌های کارشناسان رخ داد. تعداد معاملات مسکن در جهشی عجیب ۱۳۸ دردص افزایش یافت و دوران رکود را پشت سر گذاشت.

 

بازار مسکن تهران در آذر۹۸ و تعداد معاملات 

بازار مسکن پایتخت در ماه گذشته از رکورد خارج شد. بر اساس داده‌های سامانه هوشمند کیلید تعداد معاملات مسکن در آذر۹۸، ۹۶۷۶ فقره به ثبت رسیده است.

تعداد معاملات مسکن در آذر۹۸ در حالی به این رکورد دست یافته که در آبان۹۸ همه شاخص‌ها خبر از رکودی عمیق در بازار مسکن می‌داد.

دولت در ماه‌های گذشته بارها سعی کرد با برنامه‌هایی چون طرح اقدام ملی مسکن یا افزایش وام خرید خانه بازار را از رکود خارج کند اما موفقیتی کسب نکرد.

بسیاری از خریداران مسکن چشم انتظار کاهش قیمت در آینده‌ای نزدیک بودند و فروشنده‌ها هم نمی‌خواستند ملک خود را با قیمتی پایین‌تر از قیمت بازار بفروشند.

اما تصمیمی ناگهانی در حوزه‌ای دیگر بازار مسکن را زیر و رو کرد. گرانی بنزین و تبعات اقتصادی و روانی‌اش به بازار خرید و فروش ملک سر ریز کرد و باعث افزایش تعداد معاملات شد.

بر اساس داده‌های سامانه هوشمند کیلید، تعداد معاملات مسکن در آذر۹۸ نه تنها نسبت به ماه گذشته و دوران رکود افزایش داشته بلکه از سقف معاملات در سال گذشته نیز بیشتر است.

در آذر۹۷ تعداد معاملات مسکن ثبت شده در شهر تهران ۶۹۶۴ فقره بوده است. یعنی در آذر امسال نسبت به سال گذشته ۳۸ درصد معاملات مسکن افزایش داشته است.

 

بازار مسکن تهران در آذر98

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

۵محله اول تهران در آذر۹۸

در ماه‌های گذشته ۵محله اول تهران در بازار مسکن معمولا مناطق ثابتی بوده‌اند. مناطقی که اغلب در شمال و غرب پایتخت قرار دارند و یا به دلیل تعداد معاملات یا گرانی ملک در صدر محلات با ارزش پایتخت قرار گرفته‌اند.

۵محله اول تهران در آذر۹۸ نیز مانند ماه‌های گذشته به مناطق شمالی و غربی پایتخت اختصاص داشته‌اند.

بر اساس داده‌های سامانه هوشمند کیلید، سعادت آباد در رتبه نخست جدول ۵محله اول تهران در آذر۹۸ قرار داشت. این محله در ماه گذشته تعداد ۷۵ معامله مسکن را با ارزش کل ۳۱۰ میلیارد و ۱۶۷ میلیون تومان به ثبت رسانده است.

بر اساس داده‌های سامانه هوشمند کیلید، متوسط قیمت خانه در این محله و ماه گذشته ۲۶ میلیون و ۴۳۵ هزار تومان بوده‌است.

سعادت آباد در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار دارد. منطقه ۲ در آذر۹۸ تعداد ۸۶۴ معامله مسکن را با ارزش کل ۱ هزار و ۹۰۹ میلیارد تومان به ثبت رسانده‌است.

سهم خانه‌های نوساز در معاملات مسکن این منطقه و ماه گذشته ۳۷ درصد و سهم خانه‌های قدیمی‌ساز ۶۳ درصد بوده‌است.

همچنین بر اساس داده‌های سامانه هوشمند کیلید از تعداد کل معاملات مسکن این منطقه سهم خانه‌های زیر ۸۵ متر، ۳۹ درصد، خانه‌های ۸۵ تا ۱۵۰ متر ۵۰ درصد و خانه‌های بالاتر از ۱۵۰ متر ۱۲درصد بوده‌است.

منطقه ۲ شهرداری تهران در یک سال گذشته و حوزه مسکن ۳۲/۸۳ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده‌است.

 

5محله اول تهران در آذر98

 

رتبه دوم در جدول ۵محله اول تهران در آذر۹۸ متعلق به باغ فردوس است. محله‌ای در شمال پایتخت که در ماه‌های گذشته در کنار ولنجک گران‌ترین محله تهران بوده‌است.

باغ فردوس در آذر۹۸ تعداد ۲۶ معامله مسکن را با ارزش کل ۳۰۷ میلیارد و ۶۶۵ میلیون تومان به ثبت رسانده‌است.

قیمت متوسط ملک در این محله نیز ۳۳ میلیون و ۴۱۱ هزار تومان است. باغ فردوس در منطقه ۱ شهرداری تهران قرار دارد.

منطقه ۱ در ماه گذشته ۳۴۰ معامله مسکن با ارزش کل ۱ هزار و ۸۱۳ میلیارد تومان را به ثبت رسانده است. سهم خانه‌های نوساز از این تعداد معاملات ۵۲ درصد و سهم خانه‌های قدیمی‌ساز ۴۸ درصد بوده‌است.

خانه‌هایی با متراژ زیر ۸۵ متر ۱۴ درصد، خانه‌های ۸۵ تا ۱۵۰ متر ۴۶ درصد و خانه‌های بالاتر از ۱۵۰ متر ۴۰ درصد خانه‌های معامله شده در آذر۹۸ را تشکیل می‌دهند.

جنت آباد جنوبی در رتبه سوم محله‌های با ارزش تهران است. در این محله و ماه گذشته تعداد ۱۶۲ معامله مسکن با ارزش کل ۲۷۷ میلیارد و ۱۳۵ میلیون تومان به ثبت رسیده است.

قیمت متوسط خانه در این محله بر اساس داده‌های سامانه هوشمند کیلید، ۱۶ میلیون و ۳۹ هزار تومان به ثبت رسیده است.

جنت آباد جنوبی در منطقه ۵ پایتخت قرار دارد. منطقه‌ای که در ماه‌های گذشته در رتبه اول تعداد معاملات مسکن تهران قرار داشته است.

این منطقه در ماه گذشته تعداد ۱۵۲۴ معامله مسکن را با ارزش کل ۲ هزار و ۱۰۵ میلیارد تومان به ثبت رسانده‌است.

سهم‌خانه‌های نوساز در معاملات مسکن این منطقه ۳۴ درصد و سهم خانه‌های قدیمی‌ساز ۶۶ درصد به ثبت رسیده‌است.

خانه‌هایی با متراژ زیر ۸۵ متر ۶۲ درصد، خانه‌های ۸۵ تا ۱۵۰ متر ۳۵ درصد و خانه‌های بالاتر از ۱۵۰ متر ۴ درصد خانه‌های معامله شده در آذر۹۸ را در این منطقه تشکیل می‌دهند.

مرزداران غربی در رتبه سوم محلات با ارزش تهران است. در این محله و ماه گذشته ۱۱۴ معامله مسکن با ارزش کل ۲۳۸ میلیارد و ۶۵ میلیون تومان به ثبت رسیده‌است.

قیمت متوسط خانه در این محله که مانند سعادت آباد جزئی از منطقه ۲ شهرداری تهران است نیز ۱۸ میلیون و ۴۹ هزار تومان به ثبت رسیده است.

در رتبه آخر ۵محله اول تهران در آذر۹۸ محله دریا قرار دارد. محله‌ای در منطقه ۲ شهرداری تهران. در این محله و ماه گذشته تعداد ۷۳ معامله مسکن با ارزش کل ۲۳۵ میلیارد و ۴۵۴ میلیون تومان به ثبت رسیده است.

قیمت متوسط خانه در این محله بر اساس داده‌های سامانه هوشمند کیلید ۲۴ میلیون و ۶۳۲ هزار تومان به ثبت رسیده است.

 

5محله اول تهران در آذر98

 

 

در ماه‌های گذشته ۵محله اول تهران در بازار مسکن معمولا مناطق ثابتی بوده‌اند. مناطقی که اغلب در شمال و غرب پایتخت قرار دارند و یا به دلیل تعداد معاملات یا گرانی ملک در صدر محلات با ارزش پایتخت قرار گرفته‌اند.

 

کدام منطقه و محله بیشترین و کمترین رشد قیمت را داشته‌اند

بازار مسکن تهران در آذر۹۸ رکود چند ماه گذشته را پشت سر گذاشت و دست‌اندکاران حوزه مسکن را امیدوار کرد. بررسی تحولات بازار مسکن در آذر۹۸ نشان می‌دهد برخی شاخص‌های مسکن دچار تغییرات ریز و درشتی شده‌است.

البته تحولات بازار مسکن در آذر۹۸ همه شاخص‌ها را دچار تغییر نکرده است. از جمله این شاخص‌ها می‌توان به مناطق و محلات دارای رشد قیمت اشاره کرد.

مانند ماه‌های گذشته مناطق جنوبی تهران با افزایش قیمت مسکن همراه بوده‌اند. در ماه گذشته منطقه ۱۶ تهران رشد ۱۴/۱ درصدی قیمت خانه را به ثبت رسانده‌است.

محله بهمنیار در منطقه ۱۹ تهران نیز با رشد ۱۶ درصدی در صدر محله‌های تهران از نظر رشد قیمت مسکن قرار دارد.

در مقابل نیز منطقه ۲۲ تهران رشد -۵ درصد را تجربه کرده و محله گلستان در همین منطقه نیز رشد -۶/۲ درصد را.

 

تعداد معاملات مسکن آذر98

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

پرتقاضاترین منطقه تهران در آذر۹۸

پرتقاضاترین منطقه تهران در آذر۹۸ مانند ماه‌های گذشته منطقه ۵ است. منطقه‌ای در غرب پایتخت که در ماه گذشته ۱۵۵۷ معامله مسکن را به ثبت رسانده‌است.

منطقه ۵ تهران که لقب پرتقاضاترین منطقه تهران در آذر۹۸ را یدک می‌کشد در یک سال گذشته ۳۵/۵ درصد رشد قیمت را به ثبت رسانده‌است.

میانگین قیمت هر متر مربع خانه در پرتقاضاترین منطقه تهران در آذر۹۸ ، ۱۶میلیون و ۲۶۰ هزار تومان به ثبت رسیده است.

این منطقه در سه ماه گذشته رشد ۷ درصدی قیمت مسکن را به ثبت رسانده‌است.

 

پرتقاضاترین منطقه تهران آذر98

 

 

پرتقاضاترین منطقه تهران در آذر۹۸ مانند ماه‌های گذشته منطقه ۵ است. منطقه‌ای در غرب پایتخت که در ماه گذشته ۱۵۵۷ معامله مسکن را به ثبت رسانده‌است.

 

نگاهی به بازار مسکن تهران در آذر۹۸ و گران‌ترین منطقه پایتخت

مانند ماه‌های گذشته منطقه ۱ شهرداری تهران، گران‌ترین منطقه بازار مسکن پایتخت لقب گرفته است.

متوسط قیمت خانه در منطقه ۱ و آذر۹۸ ، ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده‌است.

با توجه به آنکه در مدت مشابه و سال گذشته متوسط قیمت خانه در این منطقه ۲۱ میلیون و ۷۴۰ هزار تومان به ثبت رسیده، این منطقه طی یک سال ۴۰/۸۹ درصد رشد را تجربه کرده‌است.

 

تعداد معاملات مسکن آذر98

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

گران‌ترین ملک تهران در آذر۹۸

گران‌ترین ملک تهران در آذر۹۸ در محله امام‌زاده قاسم معامله شده است. محله‌ای در منطقه ۱ شهرداری پایتخت. بر اساس داده‌های سامانه هوشمند کیلید این ملک ۳۰ ساله با قیمت هر متر مربع ۸۲ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان معامله شده است.

قیمت کل این خانه ۳۴۸ متری، ۲۸ میلیارد و ۸۰۰ م لیون تومان بوده‌است.

گران‌ترین ملک تهران در آذر۹۸ تهران هم از نظر قیمت کل و هم از نظر قیمت هر متر مربع به این ملک اختصاص دارد.

 

گران‌ترین ملک تهران آذر98

 

 

گران‌ترین ملک تهران در آذر۹۸ در محله امام‌زاده قاسم معامله شده است. محله‌ای در منطقه ۱ شهرداری پایتخت. بر اساس داده‌های سامانه هومشند کیلید این ملک ۳۰ ساله با قیمت هر متر مربع ۸۲ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان معامله شده است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *