اخبار بازار مسکن

افزایش معاملات مسکن در آبان ۹۶

طبق گزارش بانک مرکزی در خصوص تحولات بازار مسکن تهران در آبان ماه سال ۹۶ تعداد واحدهای مسکونی معامله شده به ۱۴۷۲۴ واحد رسید. تعداد معاملات مسکن نسبت به آبان ماه سال گذشته (۱۳۹۵) حدود ۱۸/۵ درصد افزایش یافته است. که بیش‌ترین سهم این معاملات مربوط به خانه‌های زیر ۵ سال است که سهم ۴۷ درصد را به خود اختصاص داده‌اند.

 


مقایسه تعداد معاملات مسکن در آبان ماه سال ۹۶ و ۹۵

با مقایسه تعداد معاملات آبان ماه سال ۹۶ با معاملات سال ۹۵ مشاهده می‌شود که سهم معاملات خانه‌های زیر ۵ سال حدودا ۵ درصد کاهش یافته و خانه‌های بالای ۱۶ سال حدودا ۶ درصد افزایش یافته است. اما اگر تعداد فروش‌های آبان ماه امسال و سال قبل را با هم بررسی کنیم همان‌طور که در نمودار زیر می‌بینید تعداد معاملات در همه طبقه‌ها حتی طبقه خانه‌های زیر ۵ سال هم بیشتر از سال قبل است (حدود ۷ درصد). اما افزایش معاملات در خانه‌های ۱۶ تا ۲۰ سال و بالای ۲۰ سال بسیار چشم‌گیر است همانطور که مشاهده می‌کنید افزایش معاملات مسکن برای خانه‌های ۱۶ تا ۲۰ سال حدود ۷۸ درصد و برای خانه‎‌های بالای ۲۰ سال حدود ۴۹ درصد بوده است.

 

نحوه توزیع معاملات مسکن در آبان ماه ۹۶

توزیع تعداد معاملات مسکن بر حسب مناطق حاکی از آن است که از میان مناطق ۲۲گانه شهر تهران منطقه ۵ با ۱۶.۵ درصد معاملات انجام شده شهر تهران رتبه نخست را دارد و پس از آن به ترتیب مناطق ۴ و ۲ با سهم‌های ۱۱.۶ و ۱۰.۱ در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌‍اند. در مجموع حدود ۷۵ درصد معاملات صورت‌گرفته در شهر تهران به ۱۰ منطقه شهر (به ترتیب بیشترین فراوانی معاملات شامل مناطق ۵، ۴، ۲، ۸، ۱۰، ۱۴، ۷، ۱، ۳ و ۱۵) بوده و ۱۲ منطقه باقی‌مانده حدود ۲۵ درصد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. در شکل زیر این تقسیم‌بندی به خوبی مشخص شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *