نکات خانه‌داری

چگونه حشرات و مگس فاضلاب را از بین ببریم؟

حشرات و مگس فاضلاب

 

آشپزخانه و انباری دو مرکز جذب حشرات موذی هستند، اما نقطه‌ی دیگری هم در خانه وجود دارد که نوع خاصی از حشرات موذی را به خود جذب می‌کند. دستشویی و حمام هم زیستگاه خوبی برای انواع خاصی از حشرات هستند. علت جذب حشرات به این دو نقطه هم رطوبت است، حشرات عاشق رطوبت هستند و به هرجایی که مرطوب باشد علاقه دارند. حشرات و مگس فاضلاب جزو حشرات ریز توالت هستند. پشه ریز هم جزو حشرات موذی است که به سرویس بهداشتی علاقه دارد. برای اینکه بتوانید از دست این حشرات موذی و پشه ریز خلاص شوید باید ابتدا انواع آن‌ها را بشناسید و ضمن از بین بردن عواملی که به ایجاد آن‌ها کمک می‌کند از سم مخصوص حشرات فاضلاب استفاده کنید و سمپاشی مگس فاضلاب را انجام دهید. در متن زیر با انواع حشرات و مگس فاضلاب و راه‌های از بین بردن آن‌ها آشنا شوید:

انواع حشرات و مگس فاضلاب: بید کاغذ یا سیلورفیش

یکی از انواع حشرات ریز توالت بید کاغذ است. بید کاغذ خاکستری نقره‌ای و عاشق رطوبت هستند. شناختن بید کاغذ با شاخک‌های بلندشان، دم دو شاخه و حرکت شنامانندشان کار سختی نیست. بید کاغذ در محیط‌های مرطوب مثل حمام و سرویس بهداشتی زندگی می‌کند.

راهکار از بین بردن بید کاغذ

برای از بین بردن بید کاغذ استفاده از سم مخصوص حشرات فاضلاب در یک نقطه کارساز نیست چون این حشرات ریز توالت در همه‌جای خانه حرکت می‌کنند. بنابراین برای خلاص شدن از بید کاغذ لازم است از سم مخصوص حشرات فاضلاب در همه‌جای خانه استفاده کنید.

 

حشرات و مگس فاضلاب

 

 

شناختن بید کاغذ با شاخک‌های بلندشان، دم دو شاخه و حرکت شنامانندشان کار سختی نیست. بید کاغذ در محیط‌های مرطوب مثل حمام و سرویس بهداشتی زندگی می‌کند.

 

انواع حشرات و مگس فاضلاب: پشه ریز توالت

سرو کله‌ی پشه ریز سرویس بهداشتی اکثرا دور روشویی در سرویس بهداشتی و سینک آشپزخانه پیدا می‌شود. علت وجود پشه ریز توالت در این نقاط این است که لارو این حشرات ریز توالت از بقایای لوله‌های فاضلاب تغذیه می‌کنند و به محض بزرگ شدن از لوله خارج می‌شوند و اطراف روشویی و سینک پیدای‌شان می‌شود.

سرعت رشد پشه ریز سرویس بهداشتی زیاد است و در صورت ورود و پیدا کردن جای مناسب خیلی زود تبدیل به لشکر پشه ریز سرویس بهداشتی می‌شوند. پشه ریز توالت بسیار کوچک است و شاخک‌های بلندی دارد و اگرچه آزاردهنده است، خطرناک نیست.

راهکار از بین بردن پشه ریز سرویس بهداشتی

برای خلاص شدن از پشه ریز توالت باید از سم مخصوص حشرات فاضلاب استفاده کنید و علاوه بر آن هرگونه نشتی در لوله‌ها را هم تعمیر کنید.

انواع حشرات و مگس فاضلاب: هزارپای خانگی

هزارپای خانگی از انواع حشرات ریز توالت است و همان‌طور که از اسمش پیدا است درون خانه زندگی می‌کند. هزارپای خانگی زندگی در انباری و زیرشیروانی مرطوب که کسی مزاحمش نشود را ترجیح می‌دهد اما اگر هیچ‌جای مرطوبی در خانه پیدا نکند سراغ سرویس بهداشتی و حمام می‌رود.

هزارپای خانگی از شکاف‌ها و درزها وارد خانه می‌شود اما به محض ورود و پیدا کردن جایی مرطوب تخم می‌گذارد و امپراتوری‌اش را تشکیل می‌دهد.

راهکار از بین بردن هزارپای خانگی

به جز استفاده از سم مخصوص حشرات فاضلاب راهکار موثر خلاص شدن از شر هزارپای خانگی نظافت منظم فضاهای دور از دسترس‌تر حمام و سرویس بهداشتی مثل داخل و پشت کابینت‌ها و زیر قفسه‌ها است.

همچنین باید حمام سرویس بهداشتی را تا جای ممکن خشک نگه دارید. برای این کار باید سیستم تهویه را تقویت کنید. نشتی لوله‌ها هم باید زود تعمیر شوند. تعمیر نشتی لوله‌ها علاوه بر جلوگیری از زیاد شدن هزارپای خانگی مانع شد حشرات موذی دیگر مثل پشه ریز سرویس بهداشتی هم می‌شود.

 

حشرات و مگس فاضلاب

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

انواع حشرات و مگس فاضلاب: سوسک

در میان حشرات و مگس فاضلاب سوسک یکی از آزاردهنده‌ترین انواع آن‌ها است. سوسک زندگی در محیط‌های تاریک و مرطوب را دوست دارد و فاضلاب یکی از بهترین زیستگاه‌ها برای سوسک است. اگر فضای سرویس بهداشتی و حمام تند تند تمیز نشود و به مشکلات لوله‌کشی هم توجهی نشود، این دو فضا تبدیل به بهشتی برای سوسک می‌شود.

سوسک‌ها فقط از راه فاضلاب وارد خانه نمی‌شوند و ممکن است از راه‌های دیگری مثل درزها یا سوراخ‌های خانه و در و پنجره‌ی باز هم وارد شوند. چیزی که به رشد و ازدیاد سوسک‌ها کمک می‌کند این است که می‌توانند راحت بین دیوارها و فضاها جابه‌جا شوند و به خاطر کوچکی تخم‌های‌شان هرجایی تخم بگذارند. با این اوصاف حتی آپارتمانی که حسابی تمیز باشد هم احتمالا خانه‌ی سوسک‌ها است.

مگس فاضلاب:

مگس فاضلاب جزو حشرات موذی است که در سرویس بهداشتی و حمام دیده می‌شود. مگس فاضلاب غالبا مشکی است اما ممکن است قهوه‌ای هم باشد. مگس فاضلاب معمولا در لوله‌های فاضلاب روشویی و سینک تخم‌گذاری می‌کند بنابراین لازم است نشتی‌های لوله‌ها را چک کنید تا مانع از تخم‌گذاری این حشرات موذی شوید.

راهکار از بین بردن مگس فاضلاب:

با رعایت نظافت و سمپاشی مگس فاضلاب این حشرات موذی به سرعت از بین می‌روند. ساده‌ترین روش نظافت روشویی و سینک استفاده از آب جوش است. ترکیب نمک، بیکینگ پودر و سرکه هم در از بین بردن مگس فاضلاب موثر است.

به جز این موارد و سمپاشی مگس فاضلاب نظافت منظم سینک و روشویی فرصت تخم‌گذاری و زیاد شدن را از مگس فاضلاب می‌گیرد و این حشرات موذی در مدتی کوتاه ناپدید می‌شوند.

 

موجودات ریز توالت

 

 

چیزی که به رشد و ازدیاد سوسک‌ها کمک می‌کند این است که می‌توانند راحت بین دیوارها و فضاها جابه‌جا شوند و به خاطر کوچکی تخم‌های‌شان هرجایی تخم بگذارند.

 

انواع حشرات و مگس فاضلاب: عنکبوت

در میان حشرات ریز توالتی که هجوم می‌آورند عنکبوت‌ها کمی متفاوت هستند. برخی عنکبوت‌ها را فرصتی برای از بین رفتن پشه ریز توالت و سوسک می‌دانند و برخی دیگر به قدری از این موجودات می‌ترسند که ترجیح می‌دهند هرچه زودتر آن‌ها را از بین ببرند.

عنکبوت‌ها مثل سایر حشرات و مگس فاضلاب عاشق رطوبت نیستند اما ممکن است گهگاه در سرویس بهداشتی و حمام دیده شوند.

سمپاشی حشرات و مگس فاضلاب

با رعایت نظافت و خشک نگه داشتن سرویس بهداشتی و حمام می‌توان از ورود حشرات و مگس فاضلاب جلوگیری کرد اما باید در قدم اول حشرات ریز توالت را از بین برد تا این راهکارها اثر داشته باشند. استفاده از سم مخصوص حشرات فاضلاب و سمپاشی مگس فاضلاب قدم اول در از بین بردن این حشرات موذی است.

بهترین زمان سمپاشی مگس فاضلاب

بهترین زمان برای سمپاشی مگس فاضلاب وقتی است که تا چند ساعت آبریزی درون فاضلاب ساختمان انجام نشود. در خانه‌های آپارتمانی بهتر است با همسایه‌ها هماهنگ کنید و بعد سمپاشی مگس فاضلاب را انجام دهید تا کار اثربخش باشد.

 

موجودات ریز توالت

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

بهترین فصل استفاده از سم مخصوص حشرات

بهترین فصل استفاده از سم مخصوص حشرات فصل بهار است که هوا رو به گرمی می‌رود و حشرات موذی شروع به تخم‌ریزی می‌کنند. البته این زمان برای مرحله اول سمپاشی مناسب است و مرحله دوم سم مخصوص حشرات فاضلاب باید در تابستان انجام شود تا حشرات ریز توالت ریشه‌کن شوند.

قبل و بعد از سمپاشی مگس فاضلاب چه کنیم؟

قبل از سمپاشی مسواک، حوله‌ها و سایر وسایل بهداشتی را از دستشویی و حمام خارج کنید تا بخار سم روی آن‌ها تاثیر نگذارد. پس از سمپاشی هم 4 تا 6 ساعت آب روی سم نریزید تا اثرگذاری بیشتر شود.

 

 

بهترین فصل استفاده از سم مخصوص حشرات فصل بهار است که هوا رو به گرمی می‌رود و حشرات موذی شروع به تخم‌ریزی می‌کنند.

 

چه‌طور جلوی ورود این جانوران را بگیریم؟

برای جلوگیری از ورود حشرات و مگس فاضلاب و حشرات ریز توالت باید کاری کنید محیط حمام و سرویس بهداشتی برای زندگی این موجودت ایده‌آل نباشد. استفاده از سم مخصوص حشرات فاضلاب و سمپاشی مگس فاضلاب راه حلی لازم است اما برای تداوم نبود این حشرات موذی لازم است نکاتی را رعایت کنید:

رطوبت را کم کنید: گفتیم که رطوبت یکی از مهم‌ترین عوامل جذب حشرات موذی به حمام و سرویس بهداشتی است. از مواد ضدرطوبت و تهویه هوا استفاده کنید تا رطوبت این دو فضا را کاهش دهید.

مشکلات روشویی و لوله‌کشی را رفع کنید: اگر حشرات و مگس فاضلاب به دستشویی و حمام خانه‌تان هجوم برده‌اند لازم است لوله‌کشی را بررسی و مشکلات احتمالی را رفع کنید.

مرتب نظافت کنید: اگر حشرات موذی راه‌شان را به سرویس بهداشتی و حمام باز کنند و غذای مناسب هم گیرشان بیاید دیگر ماندگار می‌شوند. بنابراین با نظافت منظم سرویس بهداشتی و حمام این فرصت را از آن‌ها دریغ کنید.

درزها را بپوشانید: اگر پنجره‌ی حمام و سرویس بهداشتی خوب چفت نشود، معبر خوبی برای حشرات ریز توالت است. بنابراین درزهای پنجره‌ها و دیوار را بپوشانید.

مراقب باشید: باید بدانید که حضور پشه ریز توالت و حشرات موذی در سرویس بهداشتی و حمام به معنای راه یافتن آن‌ها به سایر فضاهای خانه است. بنابراین علاوه بر رفع مشکل و رطوبت این دو فضا رطوبت سایر نقاط خانه را هم کنترل کنید.

 

موجودات ریز توالت

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

جمع بندی

 • بید کاغذ، پشه ریز توالت، سوسک، هزارپا، عنکبوت و مگس فاضلاب جزو حشرات ریز توالت هستند که به دلیل رطوبت بالای حمام و سرویس بهداشتی در این دو فضا دیده می‌شوند.
 • با سمپاشی مگس فاضلاب می‌توان از شر این حشرات موذی خلاص شد و بهتر است سمپاشی در فصل بهار باشد.
 • پس از استفاده‌ی سم مخصوص حشرات مرتب سرویس بهداشتی و حمام را نظافت کنید و این فضاها را خشک نگه دارید تا دوباره شاهد هجوم حشرات ریز توالت نباشید.

 

مطالب مرتبط

11 نظر در مورد : “چگونه حشرات و مگس فاضلاب را از بین ببریم؟

 1. مشکل من اینکه که مگس های توالت از خروجی سیفون میان بالا منظورم شیارهایی که باید آب سیفون رو خرج کنن توی سیفون سم میریزم یه چند روزی نیستن بعد دوباره میان

  0
  1
 2. من یه مدت تو دستشویی کرم‌ می‌دیدم و هرچی سم زدم فایده ای نداشت بعد دوماه که خارش شدید گرفتم رفتم دکتر گفت خودت کرم و انگل روده داری ، و خداراشکر بامصرف دارو خوب شدم . ولی الان از این پشه های کوچیک زیاد شدن و هرچی سم و چسب و سرکه و…..غیره میزارم فقط صدتا شکار میشن ولی یه عالمه هستن و تمام نمیشن و شب ها هم تو اتاق م کلا خونه پرواز میکنن، . من متوجه نمیشدم و فکر میکردم فقط تو دستشویی هستن ولی وقتی چراغ ها شب خاموش باشن و گوشی موبایل دستتون باشه اونوقت میفهمید که چه خبره ، همین الان دارم پیام میدم هزارتاشون اومدن روی صفحه تاچ گوشی. و اینو هم بگم که من از داروخانه سوال کردم گفتن اگه داخل چشم برن باعث حساسیت میشن و عاشق سوراخ دماغ هم هستن ، زنم شبا ماسک میزنه و می‌خوابه ، خلاصه داستانیه برای خودش

  10
  1
 3. دوستان من خیلی درگیر این موضوع بودم تنها و راحت ترین راه ( تینل نفتی ) ابزار فروشیا دارن خیلی کم اگه بریزید داخل کاسه توالت وظرف شوی یا هرجای که هستن یه روزه میبینید همشون رفتن تمام.100 درصد جواب

  88
  17
  1. سلام لطفاً نفت و تینر و بنزین
   و مشتقات نفتی به هیچ عنوان در دستشویی و حمام و آشپزخانه استفاده نکنید .
   زیرا باعث از بین رفتن قیر و قیرگونی
   می شود و آب به سقف طبقه پایین نفوذ می کند در نتیجه هزینه زیادی روی دستتان می گزارد .
   از سموم استفاده کنید و همین طور به طور منظم سم پاشی رو ادامه دهید حتی اگر حشره ای ندید تا مدتی طولانی

   6
   0
 4. خواهشا سم و اینها رو بریزید کنار تنها راهش این هست که سیفون زیر سنگ رو عوض کنید..راحت راحت میشید…
  من اسید 98 درصد ریختم —گوگرد ریختم …سم ریختم – وایتکس ریختم —و هر راهی رو امتحان کردم ولی هر روز دویست تا اضفه میشدن چسب گذاشتم همشون گیر چسب میفتادن ولی 5 دقیقه چسب رو برمیداشتم باز یک پنجاه تا اضافه میشدن…پس سنگ رو برداشتم سیفون زیرشو عوض کردم و بلافاصله همه از بین رفتن …چون احتمال خرابی سیفون وجود دارد و پشه در گل و لای دور لوله مخفی شده باشند هست…

  93
  11
 5. سلام.
  درود بر شما؟من یه سوال خدمت شما.
  دارم میخوام چه سمی پیشنهاد میدن
  برای حشرات تو فضلاب تودست شوی میدین
  اگر بگین ممنون میشم

  101
  23

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *