آموزش و مشاوره حقوقی

آشنایی با انواع سند ملک

انواع سند ملکی

 

نام‌های انواع سند ملکی به کرات به گوش شما خورده است؛ اما شاید برای بعضی از افراد ماهیت معنایی و وجودی سند به درستی روشن نشده باشد. آیا ملکی که خریداری کرده‌اید سند معتبری دارد؟ آیا با ساز و کار قانونی انواع سند ملکی آشنایی دارید؟ آیا می‌دانید با توجه به تفاوت سند رسمی و عادی، مسائل حقوقی و قضایی آن‌ها باهم متفاوت است؟ سند مشاع چیست؟ سند ملک چند دسته است؟ سند خانه شما آیا معتبر است؟

باید به این موضوع توجه کرد که قبل از شروع هرگونه معامله خرید و فروش، بهتر است با انواع سند و اعتبار قانونی آن‌ها آشنا شوید. در نظر داشته باشید با اطلاعات ناکافی یا ناقص وارد معامله‌ای ناامن نشوید چون بعد از وقوع این اتفاق، برای حل مشکل خود باید به مراکز قانونی و قضایی مراجعه کنید.

یکی از مهم‌ترین مسائل حقوقی که در هنگام خرید خانه در تهران یا سایر شهرستان‌ها با آن مواجه می‌شویم، سند ملک و صحت آن است.

سند ملکی انواع مختلفی دارد که هرکدام مسائل حقوقی ویژه‌ی خود را دارا است. اگر نسبت به آن‌ها اطلاعات دقیق وجود نداشته باشد، ممکن است بعدها مشکلات جدی گریبان خریداران و فروشندگان را بگیرد. با کلیک روی هر کدام از هناوین زیر به بخش مربوطه هدایت می‌شوید:

سند رسمی

در ماده 1248 قانون مدنی در تعریف سند آمده است که سند عبارت است از هر نوشته كه در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد. کلمه سند در لغت نامه‌های فارسی به معنی نوشته‌ای که وام یا طلب کسی را معین سازد یا مطلبی را ثابت کند؛ تعریف شده است.

برای تعریف دقیق اسناد رسمی باید به ماده 1287 قانون مدنی مراجعه کرد که در تعریف آن نوشته است اسنادی که در اداره ی ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی، در حدود صلاحیت آن ها، بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند؛ رسمی است.

در ماده 1289 قانون مدنی در مورد تعریف سند عادی آمده است که غیر از اسناد مذکور در ماده ی 1287، سایر اسناد، عادی است.

 

انواع سند ملکی

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

سند ملکی انواع مختلفی دارد. انواع سند ملکی عبارت است از:

 • سند مشاع
 • سند شش دانگ
 • سند مفروز
 • سند منگوله دار
 • سند تک برگ
 • سند اعیان
 • سند عرصه
 • سند وقفی
 • سند ورثه‌ای
 • سند المثنی
 • سند معارض
 • سند شورایی
 • سند وکالتی
 • سند بنچاق
 • سند رهنی

سند ملکی مشاع

سند مشاع یکی از انواع سند رسمی در ایران است. واژه‌ی مشاع در اصل به معنای شریک بودن است و برای سند زمانی استفاده می‌شود که یک ملک، چند مالک داشته باشد. یا در تعریفی دیگر سند مشاع به سند ملکی گفته می‌شود که بین چند شریک تقسیم شده است. واژه‌ی مشاع از اشاعه می‌آید.

در نتیحه می‌توان گفت در سندهای مشاع هر یک از شرکاء بخشی از یک ملک را صاحب می‌باشند و هر یک سند رسمی در اختیار دارند. در واقع ملک مشاع ملکی است که همه‌ی مالکان در تمام آن با هم شریک هستند. از این جهت مسائل حقوقی فرآیند فروش یا خرید خانه مشاع کمی پیچیده‌تر از سندهای غیرمشاع است. برای خرید اینگونه ملک‌ها بهتر است قبل از هرکاری تحقیقات جامعی در این زمینه انجام دهید.

 

سند ملکی

 

 

سند مشاع سند رسمی ملکی است که دارای چند مالک باشد.

 

سند ملکی شش دانگ

به سندی که به صورت کامل به یک شخص تعلق داشته باشد، سند شش دانگ گفته می‌شود. این نوع سند رسمی یکی از معتبر ترین اسناد در بین اسناد ملکی است. کلمه‌ی شش دانگ به معنای شش جهت است و منظور از شش دانگ؛ شش جهت شمال، جنوب، شرق، غرب، بالا و پایین است.

کلمه‌های بالا و پایین به فضاهای بالا و زیرزمین دلالت دارد که نشان از مالکیت تام صاحب سند نسبت به ملک مربوطه دارد. مسائل حقوقی در مورد سند ملکی شش دانگ بسیار کم است. سند ملکی شش دانگ یکی از انوع سند رسمی است.

سند ملکی مفروز

کلمه مفروز در اسناد در مقابل مشاع استفاده می‌شود. مفروز از نظر قوانین ثبتی به این معنی است که شخصی قصد جداکردن سهم خود در یک زمین مشاع را داشته باشد.

به طور مثال اگر  چند نفر یک سند مشاعی را داشته باشند، هر یک از این شرکا بخواهد سهم خود از این ملک را جدا کرده و به صورت منفرد بر روی آن ساخت و ساز کند، باید آن ملک به نسبت سهم مشاعی مالکان میان آنان افراز شود. در بین انواع سند موجود در ایران، سند مفروز یکی از پیچیده‌ترین در نوع خود است.

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

سند ملکی تک برگ

از دیگر انواع سند معتبر می‌توان به سند تک برگ اشاره کرد. سندهای قدیمی املاک معمولا به صورت دفترچه‌ای بودند و یا از چند برگ تشکیل شده بودند.

سند تک برگ نوع جدیدتر و یا به تعبیری سند امروزی است که از سوی مراجع رسمی در نظام اسناد کشور مورد طراحی و تایید قرار گرفته است.

این نوع سند رسمی برخلاف نوع قدیمی آن با دست تهیه نمی‌شود و در اصل با وسایل کامپیوتری با رعایت نهایت ایمنی به دست مالک می‌رسد.

هر سند تک برگی برای یک مالک صادر می‌شود و اگر صاحب ملک خانه‌ی خود را به شخص دیگری بفروشد، سند جدیدی برای شخص خریدار تهیه و ارسال می گردد.

در سند تک برگ کروکی ساختمان و اطلاعات دقیق‌تری از ملک قابل مشاهده است. مزیت این سند در مقابل سندهای قدیمی چند صفحه ای در درجه‌ی اول اصالت و در درجه‌ی دوم خوانا بودن و شفاف بودن آن است.

همچنین تک برگ بودن آن سبب نگه‌داری آسان‌تر آن نسبت به سندهای قدیمی‌تر شده است.

 

سند تک برگ

 

 

به سندی که به صورت کامل به یک شخص تعلق داشته باشد، سند شش دانگ گفته می‌شود. مسائل حقوقی در مورد سند ملکی شش دانگ بسیار کم است.

 

سند ملکی وقفی

سند وقفی سندی است که صاحبان ملک یا زمین یا هر چیز دیگری، آن‌ها را وقف کرده و اداره‌ی اوقاف این ملک‌ها رو به صورت ۹۹ ساله به دیگران منتقل می‌کند و از آن‌ها اجاره می‌گیرد.

طبق قانون و مسائل حقوقی، خرید و فروش اموال وقفی، بدون هماهنگی و اجازه گرفتن از اداره اوقاف ممنوع بوده و تخلف به حساب می‌آید.

اگر اشخاصی که با اجازه اوقاف اعیانی در عرصه اوقافی بسازند، می‌توانند فقط برای اعیان خود سند درخواست کنند.

سند ملکی المثنی

اگر به دلایل مختلف نظیر دزدیده شدن سند، آتش سوزی و یا سیل سند رسمی ملک مفقود شود، صاحب ملک با در دست داشتن مدارک مورد نیاز باید درخواست سند رسمی المثنی دهد.

اینکار خود مراحل مختلفی دارد ولی در نهایت با تکمیل آن، سند رسمی المثنی برای صاحب ملک صادر می‌گردد.

 

سند رسمی

 

 

قبل از شروع هرگونه معامله خرید و فروش، بهتر است با انواع سند و اعتبار قانونی آن‌ها آشنا شد.

 

سند ملکی عرصه و اعیان

نام این سند برای متقاضیان خرید خانه در تهران و یا خرید خانه در شهرهای بزرگ آشناست. چرا که در این شهرها بیشتر منازل مسکونی از نوع واحدهای آپارتمانی هستند که عرصه و اعیان دارند.

آپارتمان‌ها در زمینی به مساحت معین ساخته می‌شوند؛ سند عرصه، سند ملکی مربوط به زمینی است که آپارتمان در آن بنا می‌شود و سند اعیان مربوط به سند ملکی واحدهایی است که بر روی آن زمین ساخته می‌شوند.

میزان سهم هریک از مالکین واحدها برای عرصه بستگی به اندازه و متراژ اعیان آن‌ها دارد. با درخواست از شهرداری‌ها و ادارات مربوطه می‌توان سهم خود از عرصه را مشخص کرد.

این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که ملک ورثه‌ای شود یا آنکه مالکین ساختمان بخواهند عرصه را تخریب کرده و دوباره با شرایط جدید بسازند.

سند ورثه‌ای

یکی دیگر از انواع سند موجود در کشور، سند ورثه‌ای است. بعد از فوت مالک، مال او به وراث می‌رسد. وراثان می‌توانند با تسلیم نمودن مدارک به اداره ثبت مربوطه، به اندازه سهم الارث خود درخواست صدور سند مالکیت کنند.

مدارک مورد نیاز برای صدور سند وررثه‌ای عبارت است از تقاضای صدور سند مالکیت، گواهی حصر وراثت، فرم مالیاتی ۱۹ و اصل سند مالکیت مورث است.

سند ملکی تفکیکی

همان‌طور که از کلمه‌ی تفکیک هم پیدا است این سند معمولا بر ملکی دلالت دارد که بین چند نفر تقسیم شده است و قسمت‌های تقسیم شده هرکدام در قالب یک سند از هم تفکیک شده‌اند.

سندهای تفکیک شده مربوط به املاکی هستند که چند نفر در مالکیت آن با هم شراکت دارند و این سندها مسائل حقوقی مربوط به خود را دارند.

 

 

 

سندهای تفکیک شده مربوط به املاکی هستند که چند نفر در مالکیت آن با هم شراکت دارند و این سندها مسائل حقوقی مربوط به خود را دارند.

 

سند وکالتی

سند وکالتی به سندی می‌گویند که به نام شخص یا اشخاص دیگری به عنوان وکیل فروشنده‌ی اصلی تنظیم شده باشد. گاهی اوقات ممکن است به هر دلیلی از جمله بیماری، فوت و… یک یا چند نفر از سوی یک نفر وکالت داشته باشند.

در این صورت باید وکالت آن‌ها به صورت رسمی و محضری ثبت شده باشد تا برای دیگران نیز از اعتبار لازم برخوردار باشد.

اگر شخص یا اشخاصی با جعل اسناد، دست به معامله‌های غیر قانونی بزنند با پیگیری مسائل حقوقی می‌توانید از کلاهبرداران شکایت کنید.

سند ملکی معارض

اگر برای یک ملک مشخص با حد و حدود تعریف شده دو سند رسمی با نام ها و تاریخ متفاوت صادر شده باشد، به آن سند معارض می‌گویند. 

با توجه به تبصره ماده ۵ لایحه قانونی در مورد اشتباهات ثبتی و اسناد مالکیت معارض، دادگاه بعد از بررسی‌های لازم هر یک از دو سندی را که تعرض در ملک دیگری داشته باشد را حکم ابطال سند می‌دهد.

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

سند بنچاق

در زمان‌های گذشته که نظام مدیریتی ثبت اسناد همانند امروز به صورت یکپارچه و الکترونیک نبود، مردم برای توافق بین خودشان قراردادهایی را می‌نوشتند.

سپس برای تأیید صحتشان، آن‌ها را نزد علما و افراد سرشناس که در بین مردم چهره‌ی موجه و مقبولی داشتند، می‌بردند.

این سندها وقتی به مهر و امضای این اشخاص می‌رسید، نزد همگان قابل قبول بود. به این نوع سندهای ملکی، اسناد بنچاق می‌گویند که البته امروزه مانند سابق دیگر رواج ندارند، اما کماکان اعتبار آن‌ها پس از تأیید صحت آن‌ها نزد مراجع قانونی پذیرفته است.

 

 

 

سند وکالتی به سندی می‌گویند که به نام شخص یا اشخاص دیگری به عنوان وکیل فروشنده‌ی اصلی تنظیم شده باشد.

 

سند ملکی شورایی

یکی دیگر از انواع سند کشورمان، سند شورایی است. به سند عادی که توسط شورای محلی یک منطقه مهر شده باشد سند شورایی می‌گویند.

باید توجه داشت که این نوع سند به خاطر اینکه عادی محسوب می‌شود اعتبار سند رسمی را ندارد و برای تبدیل آن به سند رسمی، باید مراحل بسیاری زیادی در اداره‌های ثبت اسناد پشت سر گذاشته شود.

سند منگوله‌دار

سند منگوله‌دار همانطور که از نام جالبش هم پیدا است، سندی است که یک منگوله دارد. در واقع سندهای منگوله‌دار همان سندهایی هستند که با یک نخ و یک تکه سرب پلمپ شده‌اند.

این پلمپ توسط اداره‌ی ثبت اسناد بر روی سند ایجاد شده که صحت آن را تأیید می‌کند و آن را به یک سند رسمی ملکی قابل اطمینان بدل می‌سازد.

مالکیت در این گونه از سندها قطعی است و هیچ شک و شبهه‌ای در مسائل حقوقی آن وجود ندارد.

سند ملکی رهنی

بسیار پیش می‌آید که خریداران بخواهند در هنگام خرید خانه از وام و تسهیلات بانکی استفاده کنند. در این حالت سند برای مدتی که قرار است وام پرداخت شود، در رهن بانک نگه داشته می‌شود و این مسئله در خود سند هم قید می‌گردد.

منظور از رهن سند در نزد بانک، گرو ماندن آن نیست؛ بلکه صرفاً در خود سند قید می‌گردد که این سند تا تاریخ معین در رهن بانک است. آنگاه سند به خریدار تحویل داده می‌شود.

اگر وام گیرنده نتواند در موعد مقرر وام خود را پرداخت کند بانکی که سند در رهن آن است، حق دارد که ملک را تصاحب کند.

 

مسائل حقوقی

 

 

طبق قانون و مسائل حقوقی، خرید و فروش اموال وقفی، بدون هماهنگی و اجازه گرفتن از اداره اوقاف ممنوع بوده و تخلف به حساب می‌آید.

 

جمع بندی

 • قبل از شروع هرگونه معامله خرید و فروش، بهتر است با انواع سند خانه و اعتبار قانونی آن‌ها آشنا شوید.
 • در ماده 1248 قانون مدنی در تعریف سند آمده است که سند عبارت است از هر نوشته كه در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد.
 • به سندی که به صورت کامل به یک شخص تعلق داشته باشد، سند شش دانگ گفته می‌شود. این نوع سند رسمی یکی از معتبر ترین اسناد در بین اسناد ملکی است.
 • برای تعریف دقیق اسناد رسمی باید به ماده 1287 قانون مدنی مراجعه کرد که در تعریف آن نوشته است اسنادی که در اداره ی ثبت اسناد و املاک و یا دفاتر اسناد رسمی یا در نزد سایر مامورین رسمی، در حدود صلاحیت آن ها، بر طبق مقررات قانونی تنظیم شده باشند؛ رسمی است.
 • مزیت سند تک برگ در مقابله با سندهای قدیمی چند صفحه ای در درجه‌ی اول اصالت و در درجه‌ی دوم خوانا بودن و شفاف بودن آن است.
 • از دیگر انواع سند می‌توان به سند مشاعی اشاره کرد. ملک مشاع ملکی است که همه‌ی مالکان در تمام آن با هم شریک هستند و سند مشاعی دارند.
 • سند وقفی سندی است که صاحبان ملک یا زمین یا خانه یا هر چیز دیگری، آن‌ها را وقف کرده و اداره این اموال با اداره‌ی اوقاف است.
 • وراثان می‌توانند با تسلیم نمودن مدارک به اداره ثبت مربوطه، به اندازه سهم الارث خود درخواست صدور سند مالکیت کنند.
 • مدارک مورد نیاز برای صدور سند خانه وررثه‌ای عبارت است از تقاضای صدور سند مالکیت، گواهی حصر وراثت، فرم مالیاتی ۱۹ و اصل سند مالکیت مورث است.
 • سند عادی که توسط شورای محلی یک منطقه مهر شده باشد را سند شورایی می‌گویند.
 • اگر برای یک خانه مشخص با حد و حدود تعریف شده دو سند با نام ها و تاریخ متفاوت صادر شده باشد، به آن سند معارض گفته می‌شود.
 • در مورد ملک‌رهنی، اگر وام گیرنده نتواند در موعد مقرر وام خود را پرداخت کند بانکی که سند در رهن آن است، حق دارد که ملک را تصاحب کند.

 

مطالب مرتبط

مبایعه نامه چیست و نکاتی که هنگام نگارش آن باید بدانید؟

مبایعه نامه قراردادی است که مهم و قابل استناد بوده و بین خریدار و فروشنده ملک بسته می‌شود. نداشتن مبایعه نامه املاک یا عقد نادرست آن موجب عواقب جبران ناپذیری […]

گزارش سامانه کیلید از بازار مسکن در سال 1400

  تیم دیتای کیلید با بررسی و آنالیز داده‌های مختلف بازار مسکن، گزارشی جامع در این حوزه برای سال 1400 ارائه کرده است. به تفسیر در مورد چند اسلاید مهم […]

لایحه بودجه 1401 چه تاثیری بر بازار مسکن خواهد گذاشت؟

  مدتی است که از انتشار متن لایحه بودجه 1401 می‌گذرد و اخبار متعددی در ارتباط با آن منتشر شده است اما اعلام بودجه 1401 به تنهایی بر بازارهای مختلف […]

سند وکالتی ملک چیست؟

  برای اکثر افراد جامعه خرید خانه یکی از خریدهای بزرگ و اصلی دوران زندگی‌شان محسوب می‌شود و برای این کار سرمایه‌ای را که چندین سال جمع کرده‌اند هزینه می‌کنند. […]

سند موقت ملک یا قولنامه چیست؟

  یکی از مسائل حقوقی مهم در امر خرید خانه تنظیم قولنامه یا سند موقت ملک است. افرادی که قصد خرید خانه در تهران یا شهرستان‌ها را دارند، پس از […]

60 نظر در مورد : “آشنایی با انواع سند ملک

  1. سلام .من یک ملک پدری دارم که پدرم در قید حیاتشان براش سند گرفتن واما الان بعد فوت ایشون این سند مفقود شده و این ملک بین من و یکی از وراث به میزان مساوی تعلق گرفته من برای بدست آوردن سند چکار باید کنم؟ و نوع سندی که میگیرم آیا معارض هست؟ اگر بخوام سهم الارث خودم رو بفروشم چکاری باید انجام بدم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید؟ با تشکر

   51
   21
   1. سلام خسته نباشید . قربان راجع ب سند وقفی زمانی ک ۹۹ سال تمام بشه چه اتفاقی رخ میده برایه ملک

    37
    21
   2. سلام تا اونجایی که من میدونم تا قبل فوت پدرتون باید ی مبایعه نامه می نوشتید که بتونین ملک به اسم خودتون بزنید.

  2. با سلام
   بنده چند سال پیش زمین که از طریق شهرداری ب شخصی واگذار شده بود را خریداری کردم و با مجوز شروع به ساخت کردم اکنون برای صدور سند به اداره راه و مسکن و شهرسازی مراجعه کردم سند صادر شده حدود دو متر اختلاف با اصل زمین و پروانه کار داره یعنی در سند دو متر اضافه زدن درصورتی که متراژ واگذاری و اصل زمین ۲۰۰ متر هست حالا برای دریافت سند از طرف اداره راه بنده رو راهی کانون کارشناسان دادگستری کردن و کلیه هزینه و دو متر رو محاسبه و ملزم به پرداخت آن شدم .آیا واقعا به عهده من هست ..هر دو طرف دولت هستن هم واگذار کننده زمین هم صادر کننده سند ..خودشون خطا کردن ..کارمند اداره راه گفت دست شما زیر سنگ ماست اگه سند رو میخواهیی باید بری پول آن دو متر زمینی ک وجود نداره رو واریز کنی ..لطفا راهنماییم کنید ممنونم

 1. سلام ببخشید سند با عنوان سه دانگ مشاع از شش دانگ عرصه‌و عیان یعنی چه؟
  منظورم عرصه و عیانش هست. چون ما ی زمین خریدیم از یک زمین کشاورزی که تقسیم کرده اند و تفکیک‌کردند و نقشه کشی کردند.
  و اینکه توی محضر زده بود کشاورزی است و قیمت 10میلیون ولی ما به عنوان مسکونی و با قیمت واقعی۱۵۰میلیون خریدیم. گفتند سندش مسکونی میاد و الان سند اومپه با این عنوان که گفتم و اینکه قیمتشم همون ده میلیون زدند.
  میشه راهنمایی کنید.
  این سه دنگ مال من و سه دنگ مال همسرم‌هست و‌بذای همین مشاع خورده.ممنونم

  27
  1
  1. با سلام.
   یک مورد مهم متراژ است که شما اشاره نکردید. این مورد را حتما چک کنید که متراژ درست باشد. عرصه و اعیان کاربری را مشخص نمیکند، چک کنید که در سند چه نوع کاربری تعیین شده است و نکته دیگر اینکه در سند قیمت ذکر نمیشود.
   در واقع عرصه و اعیان به معنی زمین و بنایی هست که در آن زمین واقع شده است.

   4
   2
   1. سلام من یک زمین دارم ک بنچاق داره ب اسم خودمم چیزی ندارم ولی تمام مدارکو دارم ب نظرتون برا اینکه ب اسمم بزنمش باید چیکارر کنم چقد زمان میبره ایا ب مشکل میخورم

    10
    7
  1. سلام
   امکان تبدیل سند مشاع به سند شش دانگ وجود ندارد اما شما می توانید با مراجعه به اداره‌ی ثبت منطقه‌ای که ملک در آن واقع شده است با ارائه‌ی سند مادر، تقاضای صدور سند تفکیکی یا همان سند تک برگ کنید. در صورتی که به دلیل عدم همکاری سایر شرکا به سند مادر دسترسی ندارید، می توانید از طریق آگهی روزنامه، اقدام کنید.

   2
   12
   1. من هم همین مشکل آقای امیر را دارم .یعنی ملکی خریده ام که از یک زمین 220 متری که تفکیک شده به دو زمین 110 متری و دو تا خانه توی آن احداث شده است. در شمال کشور. و من یکی از این خانه ها را خریدم و الان در سند تک برگی آن نوع مالکیت این کلمه عنوان شده (3 دانگ مشاع ) و اون یک نفر دیگه ای که اون ملک بغل دستی را داره (110 متری مابقی ) اقایی هستند که می گویند براش این مدل ملک مهم نیست و اقدامی برای سند شش دانگ نخواهد کرد.
    ایا این پیشنهادی که در پاسخ به سوال آقای امیر دادید در مورد ملک من هم صدق می کند ؟ من می توانم با شکایت از این اقای همسایه ام برای گرفتن سند تک برگ شش دانگ اقدام کنم . یا اصلا نیازی به شکایت نیست .؟

    6
    15
  2. سلام
   به قطعه زمینی به صورت مشاعی 60 به 40 داریم، که مالک 40 درصدی سالها پیش بدون اینکه بگوید سهم خود را فروخت به شکل قولنامه ای و خانه ای ساخته. شد و ملک مذکور چند دست چرخیده به شکل. قولنامه ای چرخیده…

   حال که من خواستم پس از چندین سال زمین را بفرستم، بنگاههای منطقه گفتم باید از زمین شهری استعلام عدم موات بگیرم..و من اقدام کردم که گفتم چندین ماه طول میکشه..
   البته.. آیا من میتونم بدون آمدن رای زمین شهری، زمین را بفروشم

   2
   7
 2. سلام خسته نباشید ما میخواهیم یک ملک بخریم سند عرصه و عیان تک برگی دارد اما بنچاق ندارد آیا برای گرفتن وام مسکن یکم به مشکل میخوریم؟؟

  12
  3
 3. سلام. سایت خوبی دارید. یه سوال فنی داشتم. از یه باغ 3500 متری دارای سند شش دانگ (فقط عرصه) 1500 مترشو می‌خوایم بخریم و ویلا بسازیم. مالک میخواد تفکیکش کنه.
  ۱- مشکلی برای تفکیک و سند تک برگ گرفتنش جهت ساخت بنا وجود نداره این جور ملک؟
  ۲- چقدر زمان می‌بره تا تفکیک بشه و سند به نام خریدار بشه؟
  خیلی ممنون میشم راهنمایی فرمایید.

  4
  4
  1. تغییر کاربری مخصوصا در شهرهای استان های شمالی به این راحتی نیست که یا علی بگی و باغ و تبدیل به ویلای مسکونی کنی

 4. باسلام خانه قدیمی دارای سند تک برگی اعیان هست اما عرصه آن را شخص دیگری دارد اولا برای ساخت وساز لازم است با صاحب عرصه ابتدا معامله شود یا بدون هیچ معامله ای با ایشان میشود ساخت وساز کرد ؟

  10
  4
 5. سلام
  16 سال پيش يك زمين با قولنامه دستي خريداري كرديم آن را تبديل به خانه كرديم و سند منگوله دار نيز براي آن گرفتيم.حال شخص ديگري ادعا ميكند كه كل زمين هاي آن منطقه را قبلا خريداري كرده است.و او نيز سند دارد.راهنمايي كنيد لطفا

  8
  11
  1. زمین رو اگر حتی نخریده بودی وقتی ساخت و ساز کردی و بالای ده سال ساکن بودی زمین در تصرف شماست و جای نگرانی نیست

   6
   10
 6. سلام خسته نباشید یک عدد خانه هفتاد متری که صاحب ملک میگه یک زمین بزرگ بوده و حودش تفکیک کرده وروی مدارک خانه کپی مادر سند و کد رهگیری بنگاه هست ایا این جور خانه هایی میشه خرید

  1. سلام می شود خرید. اصل سند مادر زمین را ببینید. این خانه مشاع محسوب می شود مگر اینکه سند تفکیکی برای آن گرفته شود

 7. سلام خانه سند دار را فروخته رفتم یکی دیگه بخرم میگن فروش خانه قبلی 5 سال باید بگذره درسته؟

  2
  2
 8. باسلام،مغازه ای خریداری شده که متراژ بالکن دربنجاق ذکرنشده ولی د سند تک برگ ذکرشده است،سردفترمیگویداشکالی نداردوحاضربه صدوراصلاحیه نیست نظرشماچیست وچکاربایدبکنم که مشکل حل شود

  1
  1
 9. باسلام،اگردربنجاق دفترخانه،متراژ بالکن مغازه ذکرنشده ولی درسندتک برگ ذکرشده باشد برای معامله بعدی مشکلی بوجودمی آوردیاخیر؟لطفاپاسخ راایمیل فرماییدvL

 10. با عرض سلام. آیا شخصی که دارای سند عادی مشاع بوده و حدود اربعه آن نیز مشخص نبوده ؛ می توانسته توسط اداره ثبت سند ثبتی با قید شدن حدود اربعه بگیرد؟ آیا این موضوع خلاف قانون نیست ؟

  3
  4
 11. با سلام وخسته نباشیدمیخواستم ببینم روی سندهای تک برگی نوع کاربری زمین حتما باید نوشته شده باشه ممنون اگر راهنمایی بکنین.

 12. با عرض سلام وخسته نباشید یه سوال داشتم از خدمتتون شاید این سوال برای همه پیش بیاد میخواستم بدونم تو سند یه زمین نوع کاربری باید نوشته شده باشه ممنون.

 13. باسلام
  ببخشید منظور از سه دانگ مشاع از شش دانگ اعیان که در سندها ی تفکیکی بابت آپارتمان می‌نویسند یعنی چی.

  2
  3
  1. سلام. بنده یک خانه ویلایی خریدم که سند منگوله دار زمین +برگه پایان کار داره و فروشنده استعلام دارایی و شهرداری به روز گرفته اما چون سند منگوله دار مال زمین بوده و بعدا ساختمون ساخته شده و پایان کار گرفته ، حالا که سند تک برگ صادر شده فقط برای زمینه و نه ساختمان و من الان یک سند تک برگ زمین +پایان کار ملک رو دارم.
   بابت اینکه توی سندم مشخصات سازه نیومده بعدا مشکلی برام پیش نمیاد؟

   9
   5
 14. سلام و عرض خسته نباشید کارشناس محترم لطفا بفرمایید ارزش اعتبار مبایعه نامه و کد رهگیری بیشتر است یا وکالت بلا عزل سپاسگزارم

 15. سلام
  من میخام یه خونه قدیمی بخرم خونه سند قدیمی یا یک برگه دست نویس قدیمی داره که به اسم شخصی بوده که از اول خونه رو ساخته و هنوزم سند یا بنچاق به اسم همون شخص هست ولی قولنامه هایی داره که این خونه به چند نفر فروخته شده و چند دست چرخیده و در بنچاق نوشته ۹۹ متر ولی حالا با متراژ جدید که کردیم ۸۲ متره الآن میخام بدونم اگه بخام این خونه رو بخرم از بابت سند زدن به نام خودم به مشکل بر نمیخورم؟

  3
  2
 16. سلام. ممنون از سایت خوبتان

  لطفا بفرمایید که در پایین سند نوشته که این سند براساس ماده 21صادر گردیده یعنی چه؟
  از لحاظ میزان ابطال این نوع سند

  6
  2
 17. سلام.پدرم قبل فوتشان منزلمون راهبه کردن دربنگاه به مادرم.سندملک کاغذی هس حال مادرم میخاهدبنام منوخواهرم بزندآیابایددربنگاه بنام بزنن یادفترخانه؟ چون سندکاغذی هس چگونه وباچه عنوان ملک رابنام بزنن که بعدازخودشان بقیه فرزندان شاکی نشن؟؟ ممنون ازسایت خوبتان

  4
  2
 18. سلام وقت بخیر
  ما یک ساختمان داریم چهار خانواده توش زندگی میکنن یکیش خودمون هستیم سه تا رو هم فروخته ایم در سند دو تا از مالک واحد ها نوشته شده است که حیاط این ساختمان مشاع است آیا آنها از حیاط ساختمان حقی دارند

  4
  2
 19. با سلام .من قصد خرید ملکی را دارم که بصورت قولنامه ای بوده اما وراث جهت سند اقدام کردن وچون با یکدیگر مشکل داشتن هر کدام که شش نفر هستن سند یک دانگ مجزا گرفتن،آیا من بعد خرید میتوانم سندها را که در محضر بهم وکالت بدهند جهت تبدیل به یک سند شش دانگ اقدام کنم.با تشکر

 20. سلام مایک ملک زراعی به متراژ 2000متر داریم که میخواستیم نصف آنرا به 2نفر بصورت مشاعی بفروشیم که جهاد کشاورزی جواب استعلام را نمیدهد ومیگوید مخالف با قانون تفکیک اراضی است ایا چنین اختیاراتی دارد

  4
  4
 21. سلام
  آیا برای یک دانگ از یه آپارتمان هم سند تکبرگ صادر میشود ممنون میشوم پاسخ بدهید

  6
  2
 22. سلام خسته نباشید
  مادر من به همراه برادران و خواهرش به مادربزرگم یک وکالت کاری داده اند تا مادربزرگم بتواند کارهای منزل پدربزرگم که فوت شده است را برای ساخت و ساز مشارکتی انجام دهد.الان مشخص شده است که سند واحد هایی که برای مادرم وخواهرو برادرانش بوده است به نام مادربزرگم صادر شده است.سوال من این است که میشود با وکالت کاری همچین کاری انجام داد.یعنی مادربزرگم به نام خودش برای واحد ها سند بگیرد؟

 23. سلام
  برای یک منزل مسکونی که قولنامه ای است میشه اجاره نامه با کدرهگیری معتبر گرفت؟؟
  ممنون میشم اگه کامل راهنمایی کنید

 24. سلام ببخشید ما یه باغی در روستایی به مساحت 6هزارمتر داریم .
  که دارای سندی منگوله دار هست که 25ساله پیش تنظیم شده و اولین سند آن بوده است
  در سند نوع زمین مسکونی درج شده است
  ولی با نگاه کردن به نقشه ی طرح هادی که چندروزیست بازنگری شده بیشتر آن جزو باغات است
  حالا باید چیکار کرد..

 25. سلام. 4 هکتار زمین زراعی ذبه من و برادرم از پدر به ارث رسیده و سند قطعی هم دارد. لطفا مراحل تفکیک سند را توضیح فرمایید. خیلی ممنون از سایت بسیار خوبتون

 26. سلام من میخاستم سهمم از خانه ک در زمان عقد سه دانگ از خانه برام نوشتن و ب اسم خودم بزنم، باید چیکار کنم، میتونم آلان سه دانگ و بگیرم

 27. میشه اما ارزش نداره البته شهرما اینطوره بعدفروش ملک شهرداری خیلی جریمه میکنه فروشنده رو

 28. سلام

  از سایت شما سپاسگزارم

  ممنون از سایت خوبتون

  ممنون از مطالب مفیدتون

  از اینکه مطالب مفیدی را با ما به اشتراک گذاشتید متشکریم

  1. سلام. زمینی دارای برگه واگذاری است… مثلا ارگانی آمده و چند قطعه زمین را واگذار کرده، حال سوال اینجاست که آیا خرید چنین زمین هایی در دفتر خانه ثبت می‌شود…
   مثلا از کجا مشخص می‌گردد که زمین جای دیگری فروش نرفته است؟

 29. سلام و عرض ادب
  زمینی ۵۰۰ متری در احمدی زمانی -مطهری دارم که در سند قید شده باغ در حالیکه فقط یک درخت در آن هست.
  حال قادر به ساخت و ساز مناسب و یا فروش به قیمت مناسب نیستیم.
  راهی برای حل این مشکل هست؟
  سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.