ساخت، نگهداری و بازسازی

نگاهی به استاندارد فضای بهداشتی

استاندارد فضای بهداشتی

 

طراحی سرویس بهداشتی و حمام کار آسانی است. نکته‌ای که باید خیلی به آن توجه شود رعایت استاندارد فضای بهداشتی برای وسایل داخل این دو فضا است. اگر شما بدون در نظر گرفتن استانداردهای اولیه وسایل سرویس بهداشتی و حمام را جایگذاری کرده باشید برای دکوراسیون و بازسازی مجدد آن امکان دارد به مشکل برخورد کنید. آیا از ارتفاع استاندارد وسایل در سرویس بهداشتی و حمام اطلاع دارید؟ پس بهتر است در ابتدای طراحی و قبل از شروع کار، با یک طراح داخلی باتجربه مشورت کرده و بهترین طرح با استانداردترین حالت را برای فضای سرویس بهداشتی و حمام خود برگزینید.

در هر حوزه‌ای که نگاه کنید، استانداردهای مشخصی در آن پیدا می‌کنید. استانداردهایی که براساس تجربه و به مرور زمان شکل گرفته‌اند. استانداردهایی که باعث راحتی استفاده از وسایل می‌شوند. شما باید بدانید چگونه وسایل را برای آرامش هرچه بیشتر خود به کار بگیرید. اگر استاندارد فضای بهداشتی به درستی رعایت نشود، میزان رضایت شما از این فضا کم و کمتر می‌شود.

در متن زیر توضیحاتی در مورد استانداردهای زیر گفته شده است:

 • استاندارد محل قرارگیری آینه و فضای آرایش در حمام و سرویس بهداشتی.
 • محل قرارگیری دوش حمام و ویژگی‌های سری دوش.
 • نگهدارنده حوله و جالباسی در چه ارتفاعی باید نصب شوند.
 • ارتفاع استاندارد روشویی از سطح زمین چه میزان است
 • مخزن مایع دستشویی و جا مسواکی در کجای سرویس بهداشتی قرار می‌گیرد

 

استاندارد فضای بهداشتی

 

 

در هر حوزه‌ای که نگاه کنید، استانداردهای مشخصی در آن پیدا می‌کنید. استانداردهایی که براساس تجربه و به مرور زمان شکل گرفته‌اند. فضای بهداشتی نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس برای راحتی هرچه بیشتر و زندگی با آرامش این استاندارد‌ها باید رعایت شوند.

 

استاندارد فضای بهداشتی – آینه

طبیعی است ارتفاع آینه سرویس بهداشتی و حمام باید با اندازه قد شما تناسب داشته باشد. برای بدست آوردن اندازه استاندارد، میانگین خط چشم افراد استفاده کننده از آن را پیدا کنید. کودکان به مرور زمان رشد می‌کنند و باید به این نکته نیز توجه ویژه‌ای داشته باشید.

در بسیاری از موارد خط وسط آینه از بین روشویی و سقف انتخاب می‌شود. این ایده بیشتر برای متقارن سازی با ارتفاع دیوار انتخاب می‌شود تا ضمن حفظ زیبایی بصری، با قد انسان نیز تناسب داشته باشد.

در بسیاری از مواقع طراحان و مردم ترجیح می‌دهند قسمت انتهایی آینه با شیر آب روشویی همتراز باشد، اما در حقیقت هم‌پوشانی این دو با یکدیگر باعث ایجاد فضایی زیبا و منحصر بفرد می‌شوند.

 

استاندارد فضای بهداشتی

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

فضای آرایش

از آنجایی که فضای آرایش باید ترکیبی از حالت ایستاده و نشسته باشد، شما به کانتری با ارتفاع تقریبی 70 سانتی‌متری احتیاج دارید. این ارتفاع امکان آرایش کردن در حالت ایستاده و نشسته را برای شما ایجاد‌ خواهد کرد. این ارتفاع تا 60 سانتی‌متر نیز می‌تواند کاهش پیدا کند.

از آنجایی که امکان دارد فضای بهداشتی شما مساحت کمی را برخوردار باشد، قبل از طراحی فضای آرایش تصمیم بگیرید که در کدام محیط، راحت‌تر می‌توانید به آرایش کردن بپردازید. بعضی از افراد اتاق خواب را به دیگر فضاهای خانه برای آرایش کردن ترجیح می‌دهند.

 

استاندارد فضای بهداشتی

 

 

در بسیاری از مواقع طراحان و مردم ترجیح می‌دهند قسمت انتهایی آینه با شیر آب روشویی همتراز باشد، اما در حقیقت هم‌پوشانی این دو با یکدیگر باعث ایجاد فضایی زیبا و منحصر بفرد می‌شوند.

 

استاندارد فضای بهداشتی – دوش حمام

از فضاهای پر استفاده در  سرویس بهداشتی، قسمت دوش حمام است. اینکه ارتفاع دوش حمام به چه میزان باشد بستگی به قد افراد خانواده دارد. اما با این اوصاف ارتفاع استاندارد دوش حمام بین 180 تا 200 سانتی‌متر است. البته این ارتفاع می‌تواند در شرایط خاص کمی کمتر یا بیشتر شود. گفتنی است ارتفاع شیر آب دوش حمام نیز بین 90 سانتی‌متر تا یک متر است.

اگر از وان حمام استفاده می‌کنید برای شیر آب باید ارتفاع 70 سانتی‌متری را در نظر بگیرید. اگر این شیر آب دارای سری دوش باشد، فاصله میان شیر آب با سری دوش باید 90 سانتی‌متر باشد.

سکوی حمام

حضور سکو در حمام و فضای بهداشتی شما بستگی زیادی به ابعاد و مساحت موجود شما در حمام دارد. حضور سکو در فضای حمام قدیمی و سنتی ایران بسیار مرسوم بوده ولی در دهه‌های اخیر اثر کمتری از آن را می‌بینیم. سکوهایی که مختص سنگ پا کشیدن بوده‌اند. ارتفاع سکوی حمام حدودا بین 40 سانتی‌متر تا 50 سانتی‌متر است.

 

استاندارد فضای بهداشتی

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

سری دوش حمام

ارتفاع سری دوش نه نباید خیلی بلند باشد که فشار آب به خوبی به بدن شما نرسد و نه نباید خیلی کوتاه باشد که فشار آب فقط به سر شما وارد شود. یکی از پیشنهادهای ما به شما استفاده از سری دوشی است که ارتفاع آن قابل تنظیم است. افراد خانواده باتوجه به میزان قد خود و متناسب به آن می‌توانند ارتفاع دوش آب را خودشان تنظیم کنند و لذت کافی را از استحمام ببرند.

همانگونه که در بالا اشاره شد ارتفاع استاندارد سری دوش بین 180 تا 200 سانتی متر است. اگر در حمام خود سکو دارید باید توجه بیشتری به ارتفاع سری دوش خود داشته باشید.

استاندارد فضای بهداشتی – طاقچه درونی حمام

شامپو و صابون از اجزای اصلی درون حمام هستند و وجود فضایی برای ساماندهی و مرتب کردن آن‌ها بسیار ضروری است. این فضا امکان دارد در حمام شما به طور کل وجود نداشته باشد و شما مجبور شوید خود محل نگهداری وسایل حمام را خریداری کرده و در گوشه‌ای از حمام جایگذاری کنید.

اما ابعاد استاندارد این طاقچه چقدر است و در کجا قرار می‌گیرد؟ طبق دستورالعمل‌ها اگر در حمام خود وان دارید کمی بالاتر از فضای وان این طاقچه قرار می‌گیرد تا وقتی در حال استحمام هستید به راحتی وسایل نظافت و شستشو در دسترس شما باشند. فاصله 10 تا 15 سانتی‌متری از سطح وان ارتفاع مناسبی در این حالت است. اما در حمام هایی که در آن دوش قرار دارد ارتفاع این طاقچه از سطح زمین حدود 120 سانتی‌متر است.

 

استاندارد فضای بهداشتی

 

 

ارتفاع استاندارد دوش حمام بین 180 تا 200 سانتی‌متر است. البته این ارتفاع می‌تواند در شرایط خاص کمی کمتر یا بیشتر شود. گفتنی است ارتفاع شیر آب دوش حمام نیز بین 90 سانتی‌متر تا یک متر است.

 

پایه رول دستمال کاغذی

یکی از ملزومات اصلی هر سرویس بهداشتی حضور دستمال و در نتیجه پایه رول است. اینکه ارتفاع نصب این پایه رول دستمال کاغذی به چه میزان باشد، باید به استانداردها رجوع شود. ارتفاع مناسب پایه رول دستمال کاغذی بین 65 سانتی‌متر تا 70 سانتی‌متر است. این اندازه معمولا بالاتر از ارتفاع توالت فرنگی است که از آن استفاده می‌کنید.

در توالت‌های ایرانی ارتفاع استاندارد نصب پایه رول دستمال کاغذی بین 50 تا 60 سانتی‌متر است. به طور معمول پایه رول دستما کاغذی در سمت راست سرویس بهداشتی قرار می‌گیرد. فاصله پایه دستمال کاغذی با شیر آب بهتر است چیزی بین 15 تا 20 سانتی‌متر باشد.

استاندارد فضای بهداشتی – نگهدارنده‌ی حوله و جالباسی

برای تجهیزات جانبی سرویس بهداشتی و حمام ارتفاع استاندارد قابل انعطاف است. اما توجه به وسایلی که قرار است به روی آن وسیله‌ای آویزان شود الزامی و ضروری است. نگهدارنده حوله به طور متوسط حدود 90 تا 100 سانتی‌متر ارتفاع نیاز دارد. جالباسی نیز به ارتفاعی حدود 150 سانتی متر نیاز دارد. این ارتفاع با میانگین قد اعضای خانواده شما ارتباط مستقیم دارد.

اگر در خانه فرزندان کوچکی دارید، می‌توانید ارتفاع گفته شده در بالا را کمی تغییر داده و کاهش دهید. ارتفاع استاندارد رادیاتور حمام که به رادیاتور حوله‌ای نیز معروف است حدود 120 سانتی‌متر از سطح زمین است.

 

و حمام

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

طراحی که کمتر به چشم می‌آید

یکی از مواردی که در اغلب اوقات طراحی آن به چشم نمی‌آید، پریز برق و وسایل روشنایی در سرویس بهداشتی و حمام است. به طور معمول در اطراف کمد روشویی یک پریز برق وجود دارد. اگر این پریز دیده نمی‌شود به احتمال زیاد در پشت کمد روشویی پنهان شده است.

استاندارد فضای بهداشتی برای نور منعطف است و معمولا لامپ روشنایی، در بالای آینه قرار می‌گیرد و خود آینه نیز در بالای روشویی قرار دارد.

استاندارد فضای بهداشتی – جا مسواکی

همه ما با مسواک سروکار داریم و معمولا آن را در سرویس بهداشتی و یا حمام نگهداری می‌کنیم. محل قرارگیری  جا مسواکی در نزدیکی روشویی است. نکته‌ای که قابل اشاره است در مورد نحوه نگهداری مسواک‌ها است. سعی کنید مسواکی که خریداری می‌کنید دارای در باشد و یا جا مسواکی در دار تهیه کنید.

طبق آخرین نظریه پزشکان متخصص، میکروب‌های زیادی در سرویس بهداشتی حضور دارند. این پزشکان توصیه کرده‌اند که حتما از مسواک‌های در دار استفاده کنید. زیرا اگر استفاده نکنید میکروب‌ها، روی سری مسواک و بدنه آن می‌نشینند و خطر ابتلا به مریضی را افزایش می‌دهند.

 

و حمام

 

 

ارتفاع مناسب پایه رول دستمال کاغذی بین 65 سانتی‌متر تا 70 سانتی‌متر است. این اندازه معمولا بالاتر از ارتفاع توالت فرنگی است که از آن استفاده می‌کنید. در توالت‌های ایرانی ارتفاع استاندارد نصب پایه رول دستمال کاغذی بین 50 تا 60 سانتی‌متر است.

 

روشویی در سرویس بهداشتی

در هر سرویس بهداشتی یک روشویی نیز وجود دارد. طبق استاندارد فضای بهداشتی ارتفاع روشویی بین 80 تا 85 سانتی متر است. کاسه روشویی امکان دارد بر روی پایه یا کمد قرار بگیرد.

در فاصله 15 تا 20 سانتی متری از بالای روشویی مخزن صابون مایع نصب می‌شود. اینکه در سمت راست باشد یا در سمت چپ بستگی به خود شما و افراد خانواده دارد. اگر از صابون جامد برای شست و شوی دستانتان استفاده می‌کنید محل قرارگیری آن، هم می‌تواند در گوشه‌ای از روشویی باشد و هم می‌تواند مثل مخزن مایع دستشویی در فاصله 15 تا 20 سانتی‌متری از روشویی نصب شود.

استاندارد فضای بهداشتی – تهویه در سرویس بهداشتی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که حتما باید در سرویس بهداشتی رعایت شود، تهویه مناسب در آن است. البته متاسفانه در سال‌های اخیر برای سرویس‌های بهداشتی تهویه مناسبی طراحی و جایگذاری نمی‌شود. دمای استاندارد سرویس بهداشتی باید بین 20 تا 22 درجه باشد. دمای استاندارد حمام نیز بین 22 تا 24 درجه سلسیوس است. 

گفتنی است ارتفاع سرویس بهداشتی و حمام نباید از 210 سانتی متر کمتر باشد.

 

و حمام

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

جمع بندی:

 • آینه در سرویس بهداشتی به طور معمول بالاتر از روشویی قرار می‌گیرد. ارتفاع آینه بستگی به سلیقه خود شما و میانگین قد افراد خانواده دارد. در بالای آینه سرویس بهداشتی و حمام روشنایی قرار می‌گیرد.
 • حضور فضای آرایش در سرویس بهداشتی و یا حمام ارتباط مستقیمی با میزان فضای موجود شما دارد. ارتفاع کانتر فضای آرایش بین 60 تا 70 سانتی‌متر است. این ارتفاع باعث می‌شود تا به صورت نشسته و یا ایستاده راحت بتوانید آرایش کنید.
 • ارتفاع دوش از سطح زمین باید بین 180 سانتی‌متر تا 200 سانتی‌متر باشد. همچنین ارتفاع شیر دوش حمام 90 سانتی‌متر است.
 • اگر از طرافداران نشستن در گوشه‌ای از حمام و استحمام خود هستید به یک سکو نیاز دارید. ارتفاع استاندارد سکو بین 40 تا 50 سانتی‌متر است.
 • پایه رول دستمال کاغذی بهتر است در سمت راست سرویس بهداشتی و در ارتفاع 50 تا 60 سانتی‌متری سرویس بهداشتی نصب شود. فاصله پایه رول دستمال کاغذی تا شیر آب حداقل باید بین 15 تا 20 سانتی‌متر باشد.
 • ارتفاع استاندارد رادیاتور حمام که به رادیاتور حوله‌ای نیز معروف است حدود 120 سانتی‌متر از سطح زمین است.
 • در خرید مسواک دقت کنید. از آنجایی که مسواک‌ها در سرویس بهداشتی و حمام قرار داده می‌شوند؛ بهتر است آن‌ها دارای در باشند تا میکروب‌های موجود در فضا روی آن‌ها ننشیند.
 • طبق استاندارد فضای بهداشتی ارتفاع روشویی بین 80 تا 85 سانتی متر است. کاسه روشویی امکان دارد بر روی پایه یا کمد قرار بگیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *