رسانه‌ها

قیمت در بازار مسکن فریز شد

بازار مسکن

 

روند ریزشی قیمت مسکن در شهر تهران پس از ۲.۵ ماه که حدود ۱۳ درصد کاهش پیدا کرده بود از ابتدای بهمن ماه متوقف شده و در عین حال تمایل برای فروش نیز ۹ درصد کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، بازار مسکن پایتخت پس از ۲.۵ ماه ریزش نرخ‌ها به مقاومت قیمتی رسیده است. پس از آن‌که در دی ماه نرخ‌های قطعی معاملات ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد، قیمت‌های پیشنهادی نیز که از نیمه آبان تا اواخر دی ماه حدود ۱۳ درصد کاهش یافته بود به ثبات رسیده است.

اطلاعات به دست آمده از سامانه املاک کیلید نشان می‌دهد در دو هفته ابتدای بهمن ماه ۱۳۹۹ نسبت به دو هفته قبل از آن قیمت‌های پیشنهادی مسکن از سوی مالکان ۰.۳ (سه دهم) درصد افزایش یافته است.

این رشد ناچیز در حد صفر که از نرخ‌های عرضه شده در آگهی‌ها استخراج شده به مفهوم رسیدن بازار به سطح مقاومتی است که می‌تواند از افزایش اندک خرید و فروش‌های شب عید و توقف روند کاهشی نرخ ارز نشأت گرفته باشد.

قیمت آگهی‌ها نسبت به زمان مشابه سال گذشته نیز ۱۲۹ درصد بالا رفته؛ هرچند نرخ‌های قطعی در دی ماه بر اساس آمار بانک مرکزی از افزایش ۹۸ درصدی حکایت دارد.

بررسی درصد تغییرات قیمت متر مربع آگهی‌ها در دو هفته ابتدای بهمن ماه در مقایسه با دو هفته آخر دی ماه نشان می‌دهد که قیمت‌های پیشنهادی در پنج منطقه شامل مناطق ۶، ۸، ۱۳، ۱۴ و ۲۱ بین ۲ تا ۱۰ درصد کاهش، در ۹ منطقه شامل مناطق ۲، ۳، ۴، ۷، ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۲ و ۲۲ بین ۱ تا ۱۱ درصد افزایش و در دو منطقه ۱ و ۵ ثبات داشته است. مناطق ۱۵ تا ۲۰ نیز به دلیل پایین بودن تعداد آگهی‌ها در این گزارش لحاظ نشده است.

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

بیشترین افت قیمت در بین مناطق مذکور طی دو هفته ابتدای بهمن ماه نسبت به دو هفته آخر دی ماه در منطقه ۱۴ به میزان ۱۰ درصد رخ داده و تعداد آگهی‌ها ۴ درصد افزایش یافت.

قیمت‌ها در منطقه ۲۱ نیز ۹ درصد افت کرد و تعداد آگهی‌ها ۸ درصد بالا رفت. در منطقه یک نرخ رشد قیمت آگهی‌ها صفر بود در عین حال تعداد آگهی‌ها نسبت به دو هفته پایانی دی ماه ۱۱ درصد کاهش یافت.

در منطقه پنج که همواره رتبه یکم از نظر تعداد معاملات را دارد قیمت‌های پیشنهادی با ثبات همراه بوده و تعداد آگهی‌ها کاهش ۷ درصدی نشان می‌دهد. در منطقه شش قیمت‌ها ۵ درصد پایین آمده و تعداد آگهی‌ها ۲۲ درصد رشد یافته است. در منطقه ۴ نیز به عنوان دومین منطقه پرمعامله شهر تهران قیمت‌های پیشنهادی ۲ درصد افزایش و تعداد آگهی‌های ثبت شده در سامانه مذکور ۷ درصد افزایش یافته است.

در منطقه ۱۱ با افزایش ۱۱ درصدی قیمت‌های پیشنهادی و کاهش ۶۰ درصدی تعداد آگهی‌ها مواجه بودیم. در منطقه ۲۲ قیمت‌ها ۴ درصد و آگهی‌ها ۱۲ درصد رشد یافت. منطقه ۱۳ نیز با کاهش ۷ درصدی قیمت مسکن و افت ۱۹ درصدی تعداد آگهی‌ها در دو هفته ابتدای بهمن ماه نسبت به دو هفته انتهایی دی ماه مواجه بوده است.

ثبات قیمت در آگهی های مسکن در شرایطی رخ داد که از نیمه آبان ماه و بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و کاهش قیمت ارز نرخ‌های پیشنهادی در سامانه مذکور ۲.۲ درصد کاهش پیدا کرد. در ادامه نیز دو افت ۵.۵ و ۵ درصدی قیمت‌ها در این سایت اتفاق افتاد تا این‌که در نیمه بهمن ماه به ثبات رسید.

 

 

مطالب مرتبط

حباب قیمت مسکن چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

در شرایط تورمی و با کاهش ارزش پول افراد بسیاری برای حفظ ارزش دارایی های خود اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای مختلف می‌کنند و در نتیجه‌ی افزایش تقاضا، قیمت‌ها […]

سهروردی شمالی محله‌ای با خانه‌های متنوع

سهروردی شمالی از خیابان‌های پردرخواست منطقه 7 تهران است. خیابانی حد فاصل خیابان مطهری تا پل سیدخندان و اتوبان رسالت. خرید خانه در سهروردی شمالی با توجه به قیمت متنوع […]

خرید و اجاره خانه در محله لویزان محله‌ای سبز

محله لویزان در منطقه ۴ شهرداری تهران یکی از دهکده‌های قدیمی شمیران است. شیان نیز یکی از محله‌های شمال شرقی شهر تهران محسوب می‌شود که در شمال پارک جنگلی لویزان […]

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن (آبان 1402)

انتشار گزارش از تغییرات قیمت مسکن توسط دولت در همه جای دنیا امری رایج به حساب می آید. در ایران هم یکی از مراجع رسمی ارائه گزارش درباره تغییرات قیمت […]

گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات قیمت آپارتمان های شهر تهران (1402) 

بازار مسکن به عنوان یک بازار مطمئن برای سرمایه گذاری در همه جای دنیا شناخته می‌شود و بعد از بازار طلا و ارز از اولین بازارهایی است که تغییرات قیمت […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *