رسانه‌ها

بازار اجاره آرام گرفت+ نرخ تیرماه 1399

بازار مسکن

 

آمارهای غیر رسمی از افت نرخ اجاره‌بها در هشت منطقه از تهران حکایت دارد؛ در مناطق شمالی نرخ ها تا ۱۸ درصد کاهش یافته است. این اتفاق ممکن است تحت تاثیر هشدار دریافت مالیات از خانه‌های خالی در تابستان و تعیین سقف ۲۵ درصد برای رشد اجاره‌بها افتاده باشد.

به گزارش ایسنا، اولین داده‌ها از نرخ‌های پیشنهادی اجاره در نیمه اول تیرماه نشان می‌دهد میانگین رشد اجاره‌بها در تهران یک درصد نسبت به خرداد ماه کاهش یافته است. در مناطق ۱، ۳، ۶، ۷، ۱۲، ۱۳، ۱۵ و ۲۱ نرخ ها از ۲ تا ۳۴ درصد پایین آمد.

افت یک درصدی متوسط نرخ ماهیانه اجاره در ۱۶ منطقه از تهران در حالی اتفاق افتاده که دولت اعلام کرده در تابستان جاری اولین برگه‌های مالیاتی را برای صاحبان املاک خالی از سکنه ارسال می‌کند. از طرف دیگر در روزهای گذشته ستاد ملی مبارزه با کرونا، حداکثر سقف افزایش سالیانه اجاره‌بها در تهران را ۲۵ درصد، سایر کلانشهرها ۲۰ درصد و در دیگر شهرها ۱۵ درصد اعلام کرد.

پس از ابلاغ این مصوبه، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در حاشیه جلسه هیئت دولت چهارشنبه هفته قبل برگزار شد گفت که رشد لجام‌گسیخته نرخ اجاره بها مهار شده است.

 

سیاست‌های مالیاتی احتمالاً جواب داده است

محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی نیز، مصوبه سقف اجاره‌بها را دارای قابلیت اجرایی و تحت حمایت دستگاه قضایی دانسته است. او در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که در دولت‌های نهم و دهم چنین بخشنامه‌ای صادر شد اما قابلیت اجرا پیدا نکرد گفت: در آن دوره اگر کار به شکایت می‌رسید قوه قضاییه نهایتا حکم تخلیه مستاجر را صادر می‌کرد اما بزرگترین اهرم اجرایی مصوبه فعلی این است که دستگاه قضا حکم تخلیه برای پرونده‌هایی که مطابق قانون جلو برود صادر نخواهد کرد.

به این صورت که اگر مالک بخواهد بیش از سقف ۲۵ درصد در تهران اجاره‌بها را بالا ببرد مستاجر میتواند نپذیرد و صاحبخانه حق اخراج او را ندارد.

 

بازار مسکن

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

بررسی این موضوع که آیا هشدارهای مالیاتی منجر به افزایش فایل‌های اجاره در بازار مسکن شهر تهران شده گویای آن است که تغییر معنی داری در تعداد آگهی‌های رهن و اجاره نسبت به ماه‌های قبل دیده نمی‌شود.

برخی فعالان بازار مسکن می‌گویند که نرخ گذاری دستوری تاثیر چندانی در افت بازار اجاره نداشته و علت اصلی به این موضوع برمی‌گردد که در خرداد ماه با یک جهش قیمتی در بخش فروش و اجاره مواجه بودیم که در تیر ماه تا حدودی تعدیل شده است.

اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید حاکی از آن است متوسط نرخ پیشنهادی اجاره بها در منطقه ۱ بالغ بر ۱۸ درصد، منطقه ۲ معادل دو درصد، منطقه ۶ به میزان ۱۳ درصد، منطقه ۷ بالغ بر ۱۷ درصد، منطقه ۱۲ معادل ۴.۴ درصد، منطقه ۱۳ به میزان ۱۵ درصد، منطقه ۱۵ بالغ بر ۳۴ درصد و منطقه ۲۱ معادل ۳۰ درصد نسبت به اردیبهشت ماه افت کرده است.

با این حال مناطق ۴، ۵ و ۱۱ هرکدام با افزایش ۱۸ درصد ماهیانه مواجه بودند. در شش منطقه از تهران نیز شامل مناطق ۹، ۱۶ تا ۲۰ دیتاهای قابل اتکایی به دست نیامده است.

آرش از مشاوران املاک در منطقه شرق تهران ضمن تایید فروکش کردن بازار اجاره می‌گوید: در بعضی صاحبخانه ها که نرخ‌های بالایی برای اجاره واحد خود تعیین کرده بودند در روزهای اخیر قیمت را تا ۱۰ درصد پایین آورده‌اند. او البته می‌گوید مالکان خود را ملزم به رعایت سقف ۲۵ درصدی سالیانه قیمت نمی‌دانند.

از طرف دیگر آمارهای سامانه مذکور حاکی از آن است که در خرداد ماه میزان افزایش اجاره بر اساس قیمت‌های پیشنهادی در تهران نسبت به اردیبهشت ۱۰ درصد بوده است.

رشد سالیانه نیز در ۱۵ روز در ابتدای تیرماه امسال نسبت به زمان مشابه سال گذشته در ۱۶ منطقه از تهران افزایش ۳۱.۵ درصدی را نشان می‌دهد. این رقم با آمار بانک مرکزی در خرداد امسال که افزایش ۳۰.۷ درصدی سالیانه رشد اجاره‌بها در تهران را نشان می‌داد تقریبا در یک سطح قرار دارد.

 

مطالب مرتبط

حباب قیمت مسکن چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

در شرایط تورمی و با کاهش ارزش پول افراد بسیاری برای حفظ ارزش دارایی های خود اقدام به سرمایه گذاری در بازارهای مختلف می‌کنند و در نتیجه‌ی افزایش تقاضا، قیمت‌ها […]

سهروردی شمالی محله‌ای با خانه‌های متنوع

سهروردی شمالی از خیابان‌های پردرخواست منطقه 7 تهران است. خیابانی حد فاصل خیابان مطهری تا پل سیدخندان و اتوبان رسالت. خرید خانه در سهروردی شمالی با توجه به قیمت متنوع […]

خرید و اجاره خانه در محله لویزان محله‌ای سبز

محله لویزان در منطقه ۴ شهرداری تهران یکی از دهکده‌های قدیمی شمیران است. شیان نیز یکی از محله‌های شمال شرقی شهر تهران محسوب می‌شود که در شمال پارک جنگلی لویزان […]

گزارش بانک مرکزی از بازار مسکن (آبان 1402)

انتشار گزارش از تغییرات قیمت مسکن توسط دولت در همه جای دنیا امری رایج به حساب می آید. در ایران هم یکی از مراجع رسمی ارائه گزارش درباره تغییرات قیمت […]

گزارش مرکز آمار ایران از تغییرات قیمت آپارتمان های شهر تهران (1402) 

بازار مسکن به عنوان یک بازار مطمئن برای سرمایه گذاری در همه جای دنیا شناخته می‌شود و بعد از بازار طلا و ارز از اولین بازارهایی است که تغییرات قیمت […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *