رسانه‌ها

ذره‌بین قیمت بر مناطق مختلف پایتخت/ کجا بیشترین رشد را داشت؟

بازار مسکن

 

در بازه زمانی دو ساله منتهی به اسفند ۱۳۹۸ مناطق ۱۸، ۱۰، ۹، ۱۷ و ۲۰ بیشترین افزایش و مناطق ۲، ۱، ۵، ۱۲ و ۶ به ترتیب کمترین افزایش قیمت را در بازار مسکن شهر تهران داشتند.

به گزارش ایسنا، از اسفند ۱۳۹۶ تا اسفند ۱۳۹۸ مناطق ۱۸، ۱۰، ۹، ۱۷ و ۲۰ به ترتیب با ۲۲۷ درصد، ۲۱۴ درصد، ۲۰۳ درصد، ۱۹۹ درصد و ۱۹۷ درصد رشد، بیشترین افزایش و مناطق ۲، ۱، ۵، ۱۲ و ۶ به ترتیب با افزایش ۱۶۰ درصد، ۱۶۷ درصد، ۱۷۱ درصد، ۱۷۱ درصد و ۱۷۲ درصد کمترین افزایش قیمت را از اسفند ۱۳۹۶ تا اسفند ۱۳۹۸ داشته‌اند.

همچنین از اسفند ۹۷ تا اسفند ۹۸ مناطق ۲۰، ۱۸، ۱۲، ۱۷ و ۱۹ به ترتیب با ۱۰۱ درصد، ۷۰ درصد، ۵۴ درصد، ۵۱ درصد و ۴۹ درصد افزایش دارای بیشترین رشد و مناطق ۱، ۲، ۱۳، ۱۴ و ۲۲ به ترتیب با افزایش ۳۷ درصد، ۳۸ درصد، ۳۹ درصد، ۴۰ درصد و ۴۰ درصد کمترین افزایش را از اسفند ۹۷ تا اسفند ۹۸ داشته اند.

 

بازار مسکن

 

شاخص قیمت مسکن شهر تهران در دی، بهمن و اسفند ۱۳۹۸ به ترتیب به عدد ۱۳.۹۴، ۱۴.۶۷ و ۱۵.۹۳ میلیون تومان در هر متر مربع رسید. رشد سالانه قیمت مسکن در دی ماه ۱۳۹۸ معادل ۴۹ درصد، در بهمن ماه بالغ بر ۵۲ درصد و در اسفند ماه معادل ۴۸ درصد بوده است.

 

رشد ۱۸۰ درصدی قیمت مسکن نسبت به دو سال قبل

شاخص دوساله نیز نشان می دهد قیمت مسکن در دی ماه ۱۳۹۸ نسبت به دی ماه ۱۳۹۶ بالغ بر ۱۶۸ درصد، در بهمن ماه معادل ۱۷۳ و در اسفند ماه بالغ بر ۱۸۰ نسبت به ماه مشابه دو سال قبل از آن افزایش یافته است.

همچنین براساس اطلاعات سامانه کیلید، درصد تغییرات شاخص مسکن تهران در فصل زمستان سال های ۱۳۹۶، ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ نشان می دهد درصد افزایش قیمت در زمستان ۹۸ نسبت به پاییز بیش از دو زمستان قبلی بوده است. به طوری که زمستان ۹۶ شاهد افزایش حدود ۱۲ درصدی قیمت مسکن نسبت به فصل قبل از آن بوده ایم، در حالی که زمستان ۹۷ این عدد به حدود ۱۵ درصد و در زمستان ۹۸ نیز به ۱۸ درصد افزایش رسید.

 

بازار مسکن

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

زمستان ۹۸ بازار مسکن در حال گرم شدن بوده است

تعداد معاملات در بازار مسکن شهر تهران در زمستان ۹۸ بالغ بر ۱۰۲ درصد نسبت به پاییز ۹۸ رشد یافته است. در شرایطی که معاملات در ماه های دی و بهمن هم نسبت به ماه های قبل و نسبت به مشابه سال قبل افزایش داشته، ناگهان در اسفند ماه تعداد معاملات بر خلاف آن‌چه انتظار می رفت ۲۳ درصد نسبت به بهمن ماه کاهش یافت که البته قطعاً شیوع بیماری کرونا تاثیر چشم‌گیری در این موضوع داشته است. با این حال در حالت کلی، تعداد قراردادهای خرید و فروش از ۱۷ هزار و ۲۳۵ واحد در پاییز ۹۸ به ۳۴ هزار و ۸۲۰ واحد در زمستان ۹۸ رسیده است.

تعداد معاملات مسکن شهر تهران در زمستان ۹۸ در تمامی مناطق نسبت به فصل پاییز ۹۸ رشد داشته است و مناطق ۲۲، ۸، ۳، ۲ و ۱۳ به ترتیب با ۱۴۹ درصد، ۱۳۳ درصد، ۱۲۲ درصد، ۱۲۰ درصد و ۱۱۴ درصد رشد، بیشترین رشد را نسبت به پاییز ۹۸ داشته‌اند. از سوی دیگر مناطق ۱۷، ۱۹، ۹، ۱۶، و ۱۰ به ترتیب با ۴۸ درصد، ۷۳ درصد، ۷۹ درصد، ۸۶ درصد و ۸۷ درصد رشد، کمترین افزایش را نسبت به پاییزه ۹۷ داشته‌اند.

با این حال تعداد قراردادهای خرید و فروش در زمستان ۹۸ نسبت به زمستان ۹۶ کاهش داشته است. آمار نشان می‌دهد در زمستان ۹۸ تعداد ۳۴ هزار و ۸۲۰ معامله در تهران انجام شده که نسبت به ۲۹ هزار و ۴۶۷ قرارداد خرید و فروش در زمستان ۹۷ بالغ بر ۱۸ درصد افزایش یافته اما در مقایسه با ۵۰ هزار و ۵۵۱ معامله در زمستان ۹۶ کاهش ۳۱ درصدی را نشان می‌دهد.

 

۶۱ درصد معاملات در واحدهای ۵۰ تا ۱۰۰ متر

همچنین بررسی متراژ خانه‌های معامله شده در زمستان ۱۳۹۸ نشان می‌دهد تنها ۱۲ درصد از معاملات مربوط به ملک هایی با متراژ کمتر از ۵۰ متر بوده است. در مقابل ۶۱ درصد از معاملات را خانه هایی تشکیل می‌دهند که متراژی بین ۵۰ تا ۱۰۰ متر دارند. ۲۱ درصد از معاملات مربوط به ملک‌هایی با متراژ ۱۰۰ تا ۱۵۰ متر و تنها ۵ درصد و ۱ درصد از معاملات به ترتیب مربوط به خانه‌هایی با متراژ بین ۱۵۰ و ۲۵۰ متر و بالای ۲۵۰ متر است.

 

بازار مسکن

 

کاهش ۳۰ درصدی آگهی‌ها در اسفند ۹۸

بررسی تعداد آگهی‌های املاک شهر تهران در ماه‌های دی، بهمن و اسفند ۹۸ نسبت به ماه‌های مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳ درصد، ۱۱ درصد و ۳۰ درصد کاهش یافته است که در ماه اسفند با آغاز شیوع ویروس کرونا کاهش بیشتری را شاهد بودیم.

در آبان ۹۸ با قطعی اینترنت تعداد آگهی‌های املاک شهر تهران در این سامانه نسبت به ماه مهر ۱۸ درصد کاهش یافت و پس از آن همزمان با رشد معاملات در ماه‌های آذر، دی و بهمن روند صعودی گرفت اما در ماه اسفند ۹۸ با شیوع کرونا تعداد آگهی‌ها نسبت به من ۹۸ بالغ بر ۲۹ درصد کاهش پیدا کرد.

توزیع آگهی‌ها از نظر نوع نیز نشان می‌دهد در زمستان ۹۷ بالغ بر ۶۸ آگهی ملک شهر تهران را آگهی فروش و ۳۲ درصد را آگهی‌های رهن و اجاره تشکیل می دادند. در زمستان ۹۸ سهم آگهی‌های فروش از کل آگهی‌های شهر تهران افزایش یافت و به ۷۵ درصد رسید. در پاییز ۹۸ بالغ بر ۶۹ درصد از آگهی‌های ملک شهر تهران در سامانه مذکور را آگهی فروش و ۳۱ درصد از کل آگهی‌ها را آگهی رهن و اجاره تشکیل می داد.

از سوی دیگر پراکندگی تعداد آگهی‌ها در مناطق مختلف شهر تهران گویای آن است که بیشترین آگهی‌های ملکی مربوط به مناطق ۱، ۵، ۲، ۳، ۴ و ۲۲ بوده است.

 

مطالب مرتبط

محله ایران با بافت سنتی و اصیل

در معرفی محله ایران تهران باید بگوییم که پیدایش این محله، به زمان رضا شاه و حتی پیش از آن باز می‌گردد که در دوران رضاشاه به نام ایران تغییر […]

مرکز خرید عرش آجودانیه کجاست و چه امکاناتی دارد؟

مرکز خرید عرش آجودانیه یکی از گزینه‌هایی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی عالی و کیفیت و امکانات بی نظیری که دارد معروف است. این روزها با گسترش مراکز خرید […]

نرخ بازگشت سرمایه در ملک چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

  بازار مسکن، به عنوان بازاری نسبتا کم ریسک بین سایر بازار‌های مالی، همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا بوده است. افراد مختلف، با دلایل مختلف در این بازار […]

گزارش سامانه کیلید از بازار مسکن در سال 1400

  تیم دیتای کیلید با بررسی و آنالیز داده‌های مختلف بازار مسکن، گزارشی جامع در این حوزه برای سال 1400 ارائه کرده است. به تفسیر در مورد چند اسلاید مهم […]

لایحه بودجه 1401 چه تاثیری بر بازار مسکن خواهد گذاشت؟

  مدتی است که از انتشار متن لایحه بودجه 1401 می‌گذرد و اخبار متعددی در ارتباط با آن منتشر شده است اما اعلام بودجه 1401 به تنهایی بر بازارهای مختلف […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.