گزارش

آمار معاملات مسکن کرج در تیرماه ۹۸

 

مدتی است که بازار مسکن کرج با توجه به آمار معاملات به عنوان یک بازار بزرگ و تاثیرگذار در اقتصاد مسکن کشور نقش ایفا می­‌کند و می‌­توان این شهر را که تا چند سال اخیر در استان تهران بود را به عنوان کلانشهری پرجمعیت دانست که همواره تب­ و تاب معاملات مسکن در آن، بین ساکنین و متقاضیان سکونت در آن مورد توجه بوده است.

از طرفی مهاجرت­‌های اجباری از تهران به سمت کرج، این شهر را بیشتر در کانون توجه قرار داده و بازار مسکن آن بیش­ از پیش محبوبیت پیدا کرده است. از این رو مدتی است که سامانه «کیلید» فعالیت خود را در کرج آغاز کرده و توانسته سهم بازار خوبی در بین مشاورین املاک کرج و مردم عزیز این شهر زیبا داشته باشد.

به همین واسطه رصد بازار مسکن کرج برای آگاهی از آخرین نوسانات قیمتی و تعداد معاملات که مزایای بی­شماری برای مردم و سیاست­گذاران بخش مسکن به همراه دارد را در دستور کار قرار دادیم و به صورت ماهانه این آمار معاملات را در مجله­ خبری «کیلید» به انتشار می‌­رسانیم.

ارزش و تعداد معاملات مسکن کرج

تیرماه که به قولی شروع فصل جابجایی به شمار می‌­رود، تعداد معاملات کمتری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته یعنی سال ۹۷ داشته است و دلایل آن هم افزایش عمق رکود بازار مسکن درسال ۹۸ است.

تیر ماه ۹۸ صرفا ۲ هزار و ۹۳۰ معامله ملکی در کرج روی داده است که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته که این شهر ۱۶ هزار و ۹۶۲ معامله را ثبت کرده بود، آمار فوق­ العاده منفی و ریزشی به شمار می‌­رود.

گفتنی است خردادماه ۹۸، مشاورین املاک کرج ۳ هزار و ۹۳۰ معامله را به ثبت رسانده‌­اند که دقیقا ریزش یک­ هزار عددی معاملات در این یک ماه، صحه بر افزایش رکود بازار مسکن کشور به خصوص در این شهر می­‌گذارد.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

اما بیشترین ارزش معاملات درکرج را به تفکیک ۵ منطقه اول با هم مرور می­‌کنیم: باغستان با ۸۷ میلیارد و ۹۴۲ میلیون تومان که حاصل ۱۷۹ معامله ملکی بوده، در جایگاه نخست قرار گرفته و پس از آن رتبه دوم را عظیمیه(بلوار استقلال) با ۸۱ میلیارد و ۵۳۳ میلیون تومان با ۶۳ عدد قرارداد ملکی از آن خود کرده است.

منطقه شاهین ویلا طی ۱۲۸ معامله رقم ۵۶ میلیارد و ۹۴۲ میلیون تومان، و گوهردشت با ۵۱ معامله و محله درختی با ۶۷ قرارداد، به ترتیب با ۳۷ میلیارد و ۸۱۱ میلیون تومان و ۳۷ میلیارد و ۱۹۶ میلیون تومان ارزش معاملاتی، انتهای جدول را به خود اختصاص داده‌­اند.

 

 

 

در بازار مسکن کرج تیر ماه ۹۸ صرفا ۲ هزار و ۹۳۰ معامله ملکی روی داده است که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته که این شهر ۱۶ هزار و ۹۶۲ معامله را ثبت کرده بود، آمار فوق­ العاده منفی و ریزشی برای بازر مسکن کرج به شمار می‌­رود.

 

مقایسه آمار با سال ۹۷

اما اگر نگاهی به آمار معاملات همین محلات در سال گذشته بی­اندازیم، متوجه رکود حاکم بر بازار مسکن کرج خواهیم شد. محله باغستان در تیر ماه سال گذشته ۵۰۱ معامله را در کارنامه خود داشت که ارزش این معاملات به ۱۰۶ میلیارد و ۴۲۰ میلیون تومان می­‌رسید.

در عظیمیه که منطقه‌­ای لوکس ­نشین به شمار می­‌رود نیز شرایط به همین ترتیب بوده و مشاورین ­املاک این محله ۱۴۲ میلیارد و ۲۳۳ میلیون تومان را طی ۱۹۸ قرارداد منعقد کرده بودند.

شاهین ویلا در سال گذشته ۶۷ میلیارد و ۹۳ میلیون تومان را با تعداد ۳۱۱ قرارداد، گوهردشت با ۵۶ میلیارد و ۱۲۷ میلیون تومان طی ۱۵۰ قرارداد و درنهایت محله درختی با ۴۵ میلیارد و ۱۳۰ میلیون تومان تیرماه سال گذشته را به اتمام رسانده بودند.

بیشترین و گرانترین­‌ها

اما موضوعی که قابل توجه بسیاری ازخوانندگان است بیشترین رشد قیمت در مناطق مختلف است. جالب است بدانید منطقه ۹ کرج با رشد ۳/۱۴ درصدی در قیمت، بیشترین افزایش قیمت را به خود اختصاص داد.

همچنین منطقه ۶ کرج توانست با ۵۸۶ قرارداد ملکی به ارزش ۱۶۸ میلیارد و ۵۳۰ میلیون تومان رکورد بیشترین تعداد معاملات در یک منطقه را بدست بی­اورد. اما محله درختی نیز محله‌­ای شد که این عنوان را با ۲۳۱ معامله، به ارزش ۳۶ میلیارد و۷۷۰ میلیون تومان از آن خود کرد.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

اما در بخش گرانترین‌­ها، عظیمیه منطقه‌­ای است که گرانترین خانه معامله شده در تیرماه درآن واقع شده­ است. خانه‌ای ۱۰ میلیارد تومانی که با قیمت متری ۲۵ میلیون و ۴۰۰ هزارتومان مورد معامله قرارگرفته است.
گفتنی است دراین بازه زمانی، این خانه هم از نظر قیمت کل و هم قیمت متر مربع، گرانترین معامله ملکی در کرج به شمار می­‌رود.

 

 

 

اگر نگاهی به آمار معاملات همین محلات در سال گذشته بی­اندازیم، متوجه رکود حاکم بر بازار مسکن کرج خواهیم شد.

 

کمترین و ارزانترین­‌ها در آمار معاملات مسکن کرج

در این میان مناطقی هستند که نه­ تنها قیمت آن‌ها افزایش نداشته بلکه تا حدودی کاهش قیمت را هم تجربه کرده‌­اند. منطقه ۱۰ کرج یکی از آن محلاتی بود که کاهش ۲/۳- درصدی را در تیر ماه امسال تجربه کرد.
مناطقی که این ماه شاخص قیمت آنها با کاهش همراه بوده به ترتیب منطقه ۱۰ با ۲۳/۳ درصد، منطقه ۸ با ۲۱/۲ درصد و منطقه ۵ با ۸/۰ درصد بودند.
اما اگر بخواهیم شاخص قیمت گرانترین منطقه را با سال گذشته مقایسه کنیم، نگاهی به آمار منطقه یک کرج می­‌اندازیم. سال گذشته قیمت مسکن در این منطقه از کرج، هر متر مربع ۳ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان بوده که امسال برای خرید همان خانه باید مبلغ ۸ میلیون و ۹۲۰ هزارتومان پرداخت شود.
این تفاوت ۵ میلیون تومانی در بازارهای بین المللی باورپذیر نیست، اما درمقایسه با گرانترین خانه و منطقه تهران که در گزارش قبل خواندید، افزایش قیمت و تورم کمتری داشته است.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

مطالب مرتبط

هر آنچه باید درباره فسخ قرارداد خرید ملک بدانید

  تعهدات معامله و قول‌نامه ملک و نقل و انتقال اموال و انتقال سند و تنظیم قول‌نامه، همواره پیچیدگی‌ها و دشواری‌هایی داشته است. بسیاری موارد در قراردادها وجود دارد که […]

تقاضای مصرفی چه زمانی به بازار مسکن برمی‌گردد؟

حسین عبده تبریزی، اقتصاددان و صاحب‌نظر برجسته بخش مسکن با حضور در رسانه تصویری اینترنتی اکو ایران در تشریح وضعیت پیش روی بازار مسکن در سال ۹۹ بیان کرد: به‌رغم […]

قبل از خرید یا اجاره خانه چه مواردی را باید بررسی کرد؟

  در طول یک سال تعداد زیادی خانه به فروش می‌رسد. از طرف دیگر تعداد زیادی از خانوارهای ایرانی اجاره‌نشین هستند. اما خرید و فروش ملک مراحل خاصی دارد. پس […]

شاهین ویلا چهارمین محله پرتقاضای کرج

  بر اساس داده‌های سامانه هوشمند کیلید، شاهین ویلا چهارمین محله پرتقاضای کرج است. با توجه به متوسط قیمت خانه در این محله، خرید خانه در شاهین ویلا و همچنین […]

بازار مسکن کلانشهر کرج در هفت سال گذشته

قیمت مسکن در کلانشهر کرج در هفت سال گذشته مانند بیشتر مناطق کشور رشد داشته است. کلانشهر کرج به عنوان یکی از  مهاجرپذیرترین شهرهای کشور لقب ایران کوچک را یدک […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *