گزارش

آنچه در تیر ماه ۹۸ برای بازار مسکن تهران رخ داد

 

بازار شفاف در حوزه مسکن می­‌تواند ارزش افزوده‌­های بی‌شماری به همراه داشته باشد. مدتی است که این شفافیت توسط وزارت راه و شهرسازی و سامانه «سابا»که مشاورین املاک را موظف به ارائه اطلاعات معاملات املاک کرده ایجاد شده است. از طرفی سامانه‌ای همچون «کیلید» نیز این اطلاعات بازار مسکن تهران را داده‌پردازی کرده و به انتشار می‌­رساند.

اما این اطلاعات نیاز دارند تا به صورت ساده و آماری به سمع و نظر مخاطبان برسد و در مقابل، مدیران بخش­‌های مختلف بتوانند با بررسی آنها سیاست­‌گذاری و تصمیم­‌گیری درستی اتخاذ کنند. برخی از این سیاست‌­گذاری­‌ها باید جزئی­‌تر و به صورت تفکیک شده باشند. کیلید دراین بخش با انتشار آماری از معاملات محلات مختلف، این امر را تحقق بخشیده و به بررسی تاثیرپذیری اقدامات و سیاست‌­های مسئولین ذیربط این بخش مهم می­‌پردازد.

در پایان معاملات مسکن در تیرماه ۹۸، بین ۵ محله اول تهران، سعادت‌­آباد در رتبه نخست از نظر ارزش معاملات قرار گرفت. این محله با ارزش ۲۳۳ میلیارد و ۶۷۹ میلیون تومان با تعداد ۳۹ معامله، بیشترین ارزش معاملات در تیر ماه ۹۸ را ثبت کرده که در مقایسه با سال قبل تعداد معاملات آن ۴۴ عدد کاهش داشته است. گفتنی است ارزش معاملات این محله در ماه مشابه سال قبل ۲۶۰ میلیارد و ۵۴۴ میلیون تومان بوده است.

ولنجک با ارزش ۱۳۸ میلیارد و ۱۲۹ میلیون تومان که این رقم حاصل ۲۳ مورد معامله بوده در رتبه دوم این گروه قرارگرفته و این محله نیز همچون سایر محلات افت تعداد معامله داشته و ۹ مورد کمتر مبادله مسکنی در این محله صورت گرفته است. محله دریا نیز از این روندکاهشی در امان نبوده و با ۱۳۷ میلیارد و ۲۰۸ میلیون تومان و ۴۲ معامله در رتبه سوم قرارگرفته است، که ریزشی بالغ بر ۱۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان را در ارزش معاملات تجربه کرده است.

در همین راستا محله حکمت با ۱۳۴ میلیارد و ۳۰۴ میلیون تومان و ۳۴ معامله درمقام چهارم، و درنهایت فرمانیه، با ۱۱۴ میلیارد و ۲۸۹ میلیون تومان در رتبه پنجم قرار گرفته­‌اند. گفتنی است محله حکمت در ماه مشابه سال قبل، ۶۷ معامله با ارزش ۱۱۷ میلیارد و ۲۲۳ میلیون تومان و فرمانیه در همین بازه زمانی ۳۲ معامله، به ارزش ۱۱۷ میلیارد و ۹۱۹ میلیون تومان را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌­اند.

 

 

 

در بازار مسکن تهران سعادت‌آباد با ارزش ۲۳۳ میلیارد و ۶۷۹ میلیون تومان با تعداد ۳۹ معامله، بیشترین ارزش معاملات در تیر ماه ۹۸ را ثبت کرده است. همچنین گرانترین معامله نیز دز این منطقه اتفاق افتاده است.

 

اما اگر بخواهیم نگاهی به تعداد معاملات در تیرماه بی‌­اندازیم و مقایسه­‌ای با همین بازه زمانی در سال قبل داشته باشیم، با کاهش قابل توجهی روبرو می‌شویم که این کاهش کاملا قابل پیش­‌بینی بود؛ چراکه هیچ اتفاق خاص یا سیاست جدیدی که بتواند نظام عرضه و تقاضا را تقویت کند، اعمال نشد و همچنان رکود بازار مسکن گریبان­‌گیر مردم است.
سیاست­‌گذاری­‌ها و اقدامات اساسی در اقتصاد مسکن می­‌توانست آمارها را تاحدودی در فصل جابجایی متناسب‌ترکند؛ ولی متاسفانه شاهد آن بودیم تیرماه امسال تنها ۴ هزار و ۸۹۸ مورد معامله انجام شده است که نسبت به همین بازه زمانی درسال گذشته که ۱۳ هزار و ۸۱۹ معامله رقم خورد، افت ۸ هزارو ۹۲۱ عددی داشته است. گفتنی است ماه گذشته یعنی خرداد ۹۸، ۶ هزار و ۱۲۷ مورد معامله ملکی ثبت شده است.

 

بازار مسکن تهران

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

کمترین و بیشترین‌ها در بازار مسکن تهران

اما محله­‌ای که بیشترین رشد قیمت مسکن را تجربه کرده با ۱۰/۶ درصد افزایش، منطقه ۱ بوده که درهمان منطقه محله محمودیه رشد ۱۲/۲ درصدی را به عنوان بالاترین روند افزایشی در قیمت، به خود اختصاص داده است.

 

بازار مسکن تهران

 

 

در بازار مسکن تهران تیرماه امسال ۴ هزار و ۸۹۸ مورد معامله انجام شده است که نسبت به همین بازه زمانی درسال گذشته که ۱۳ هزار و ۸۱۹ معامله رقم خورد، افت ۸ هزارو ۹۲۱ عددی داشته است.

 

اما منطقه‌ای که بیشتر مورد توجه متقاضیان قرار گرفته و بیشترین معاملات ملکی در آن منطقه رخ داده منطقه ۵ تهران با ۵۱۳ معامله به ارزش ۷۴۴ میلیارد تومان بوده است. در همین راستا جنت آباد جنوبی ۸۳ میلیارد تومان گردش مالی را در ۵۳ معامله تجربه کرده و عنوان بیشترین تعداد معامله در یک محله را به خود اختصاص داده است.

 

بازار مسکن تهران

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

گرانترین معامله مسکن در تهران

یکی از مباحثی که همیشه برای مردم ما جذاب بوده، شناخت گران‌ترین خانه معامله شده و دانستن قیمت آن است. ما در «کیلید» ملکی که در قیمت کل، بیشترین ارزش را داشته و خانه‌­ای که هر مترمربع آن بیشترین قیمت را به خود اختصاص داده را شناسایی کردیم. تیرماه امسال گرانترین خانه از نظر متر مربع در زعفرانیه بوده که مبلغ ۹۸ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع برای خرید آن پرداخت شده‌ است. این ملک ۳۵۶ متری با رقم ۳۵ میلیارد و ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به فروش رسیده است. اما رکورد گرانترین معامله درتیرماه به خانه‌ای ۱۲۸۱ متری در سعادت آباد با مبلغ ۵۴ میلیارد تومان رسیده است.

 

بازار مسکن تهران

 

 

در بازار مسکن تهران بیشترین معاملات ملکی در منطقه ۵ تهران با ۵۱۳ معامله به ارزش ۷۴۴ میلیارد تومان بوده است. گرانترین معامله در منطقه ۲ تهران بوده است.

 

ریزش قیمت در مناطق پرمعامله

در این میان که اکثر اخبار از روند افزایشی قیمت­‌ها خبر می­‌دهد، مناطقی­ هستند که کاهش قیمت را در تیرماه امسال تجربه کرده­‌اند. منطقه ۳ با کاهش ۴/۸- درصدی و محله دروس در همان منطقه با ۲/۵- درصدی ریزش قیمت داشتند.

مناطقی که این ماه شاخص قیمت آنها با کاهش همراه بوده به ترتیب بدین شرح است: منطقه ۳ با ۴/۸- درصد، منطقه ۸ با ۳/۵- درصد، منطقه ۱۰ با ۲/۳- درصد، منطقه ۹ با ۱/۸- درصد، منطقه ۲۲ که تعداد زیادی آپارتمان نوساز در آن واقع شده است با ۱/۵- درصد، منطقه ۲ که بزرگترین معامله تیرماه نیز در آن منطقه ثبت شده کاهش ۱/۳- درصدی و مناطق ۱۳، ۷ و ۴ به ترتیب ۱/۰- ،۵/۰ و ۱/۰- درصد کاهش را تجربه کرده‌­اند.

اما اگربخواهیم مقایسه شاخص قیمت گرانترین منطقه با زمان مشابه در سال گذشته را داشته باشیم، آمارها نشان دهنده این است که منطقه ۱ در ماه تیر ۹۸ مبلغ ۳۱/۰۶ میلیون تومان برای هرمترمربع را ثبت کرده که در تیرماه ۹۷، این رقم معادل ۱۴/۹۲ میلیون تومان به ازای هرمترمربع بوده است.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

حال که آمار معاملات تیرماه با چنین نوساناتی همراه بوده می­‌توان نتیجه گرفت، اولین ماه تابستان که شروع فصل جابجایی است، برای فعالان بازار مسکن به خصوص مشاورین املاک آن چنان که باید پررونق نبوده و سیاست‌­های تشویقی و بازدارنده آنچنان که باید نتیجه نداده است. از این‌ رو لازم است راهکارهای جایگزین همچون اخذ مالیات، سیاست­‌های تشویقی به بخش تولید، تسهیلات مناسب و بلندمدت به بخش عرضه و افزایش شفافیت در بازار مسکن در دستور کار قرار بگیرد.

 

مطالب مرتبط

تقاضای مصرفی چه زمانی به بازار مسکن برمی‌گردد؟

حسین عبده تبریزی، اقتصاددان و صاحب‌نظر برجسته بخش مسکن با حضور در رسانه تصویری اینترنتی اکو ایران در تشریح وضعیت پیش روی بازار مسکن در سال ۹۹ بیان کرد: به‌رغم […]

دومینوی بازار اجاره مسکن

  کشورهای توسعه‌یافته برای بازار اجاره مسکن یک سازوکار کلی در نظر گرفته و با اتکا به آن، سال‌هاست که مشکلی در بخش اجاره ندارد و هم مستأجران و هم […]

سهمیه تهران در طرح اقدام ملی مسکن

  مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به سهمیه استان تهران در طرح اقدام ملی مسکن گفت: بازشماری سریع املاک و تک برگی شدن اسناد، پیش زمینه و […]

بازار مسکن محرک می خواهد نه بازدارنده تولید

یکی از مباحث داغ این روزهای بازار مسکن اتخاذ یک ردیف مالیاتی دیگر با عنوان مالیات برعایدی سرمایه با تمرکز بر بخش مسکن است که تا امروز که روزهای پایانی […]

شاخص قیمت مسکن چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

  شاخص قیمت مسکن تغییرات قیمت مسکن را اندازه‌گیری­ می­‌کند. متودولوژی‌­هایی که عموما جهت محاسبه تغییرات مسکن به کار می­‌روند، رگرسیون هدانیک، شاخص میانگین و شاخص­ فروش­‌های تکرارشونده هستند.   […]

یک نظر در مورد “آنچه در تیر ماه ۹۸ برای بازار مسکن تهران رخ داد

  1. با سلام لطفا برای اجاره بها در منطقه ده فکری کنید واقعا دیگر توان پرداخت اجاره بهای نا متعارف را نداریم وقیمتها غیر کارشناسی ونا معقول میباشد وما ناگزیر به پرداخت هستیم ودرعوض سفره خانوار کوچکتر شدهوفشار زیادی بردوش ما مستاجران میباشد برای رضای خدا فکر عاجل وتصمیم درست اتخاذ کنید وبرای ملکهای خالی از سکنه مالیتهای سنگین تعیین کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *