اخبار بازار مسکن

تصرف اجاره‌ای در کشور

تصرف اجاره‌­ای در استان‌های مختلف

 

آیا می‌دانید میزان تصرف اجاره‌ای در استان‌های مختلف ایران چه‌قدر است؟ آمارها نشان می‌دهد در سال‌های گذشته  افزایش یافته است. عواملی مختلفی چون رشد جمعیت ، ساخت و ساز و تولید مسکن ، تورم و … در این پدیده تاثیر گذار است. در مطلب زیر به این سوال پاسخ داده‌ایم.

با توجه به این‌که نرخ رشد تولید مسکن در ایران در سال‌های اخیر بیشتر از نرخ رشد جمعیت بوده‌، پس می­توان از نمودار ذیل نتیجه گرفت که در سال‌های گذشته آن‌هایی که مالک بوده‌­اند مالک‌تر شده­‌اند به عبارت دیگر بخشی از مالکان در مسکن سرمایه‌گذاری کرده‌اند و مسکن دوم یا سوم خریده‌اند در واقع توزیع مسکن در کشور ما مشکل اصلی است نه تولید آن!

آمارهای تصرف اجاره‌ای

در سال ۶۵ تنها ۱۱ درصد مردم ایران مستاجر بوده­‌اند. اما در سال ۹۰ این میزان به حدود ۲۷ درصد رسیده است. ۱۰ درصد هم سایر انواع سکونت داریم که شامل خانه­‌های سازمانی و خانه­‌های که دانشگاه‌ها به متاهلین می­‌دهند و خانه­‌های به شرط خدمت و … می­‌شود. پس می‌توان نتیجه گرفت تصرف اجاره‌­ای در ایران طی سال‌های گذشته افزایش یافته است.

 

تصرف اجاره‌­ای رشد جمعیت

آیا تصرف اجاره‌ای در استان‌های مختلف یکسان است؟

 

تصرف اجاره‌­ای رشد جمعیت

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

  • تصرف اجاره­‌ای در استان‌های مختلف به یک میزان نیست همان‌طور که در شکل فوق می‌بینید برای استان البرز و تهران بیشترین تصرف اجاره‌­ای حدود ۴۰ درصد و برای چهارمحال و بختیاری کمترین مقدار حدود ۱۵ درصد است. در سال‌های گذشته به دلیل افزایش قیمت مسکن در شهرهای بزرگ، این آمار پدیده‌ای عادی است. از طرف دیگر با افزایش اجاره بها نیز بسیاری از خانوارهای قشر متوسط و پایین تر مجبور خواهند شد به شهرهای اطراف کلانشهرها کوچ کنند.

 

0

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *