بازارچه ساختمان

با انواع کلید و پریز برق بیشتر آشنا شوید

کلید و پریز برق

 

کلید و پریز برق جزو اجزای خانه هستند که زیاد مورد توجه نیستند و اهمیت‌شان آن‌طور که باید و شاید درک نمی‌شود. علاوه بر زیبایی بصری کلید و پریز برق جدید کاربرد، باعث می‌شود کلید و پریز برق قدیمی جای خود را به مدل کلید و پریز برق جدید مثل کلید و پریز برق لمسی یا کلید و پریز برق هوشمند بدهد. انواع کلید و پریز برق جدید سعی در راحت‌تر کردن کار دارند تا همه‌چیز خودکار انجام شود. زیبایی بصری و تنوع هم دیگر ویژگی جدیدترین کلید و پریز برق است. مدل‌های جدید کلید و پریز برق انواع مختلفی دارند که در متن زیر با آن‌ها آشنا می‌شویم:

تاریخچه کلید و پریز برق

اختراع کلید و پریز برق به سال 1884، وقتی که جان هنری هولمز فرآیندی برای قطع سریع ابداع کرد می‌رسد. این فرآیند حتی امروز هم در بعضی انواع کلید پریز برق جدید استفاده می‌شود. در سال 1917 ویلیام جی. نیوتون مکانیسم قطع سریع را توسعه داد و اولین کلید و پریز برق سوئیچ‌دار را ابداع کرد.

کلید و پریز برق ساختمان از آن زمان پیشرفت زیادی کرده و با نیازهای جامعه سازگار شده است. از جدیدترین کلید و پریز برق می‌توان به کلید و پریز برق لمسی و کلید و پریز برق هوشمند که از راه دور با کنترل یا تلفن همراه کنترل می‌شوند اشاره کرد.

اجزای کلید و پریز برق

درون کلید و پریز برق

ساختار درونی کلید و پریز برق شامل سیم پیچی، اتصالات درونی و تعداد پل (تک پل و دوپل) است. امروزه برای افزایش ایمنی ساختمان از جنس نسوز برای ساخت تجهیزات روشنایی استفاده می‌شود و کلید و پریز برق هم نسوز و غیرقابل اشتعال هستند. همچنین ساختار درونی کلید و پریز برق جدید را طوری می‌سازند که امکان جرقه و احتراق را تا حد زیادی کم کند.

قاب

قاب کلید و پریز برق قسمت بیرونی آن است که روی دیوار نصب می‌شوند. کلید و پریز برق قدیمی به قاب پیچ و مهره می‌شدند اما مدل های جدید کلید و پریز برق به قاب وصل نمی‌شوند و روی دیوار قرار می‌گیرند. مدل کلید و پریز برق جدید فنری است و راحت در عمق دیوار نصب می‌شوند.

 

کلید و پریز برق

 

 

برای افزایش ایمنی ساختمان از جنس نسوز برای ساخت تجهیزات روشنایی استفاده می‌شود و کلید و پریز برق هم نسوز و غیرقابل اشتعال هستند.

 

انواع کلید و پریز برق

 1. کلید و پریز برق سوئیچی

کلید و پریز برق سوئیچی برای ما جزو کلید و پریز برق قدیمی به حساب می‌آید و بیشتر آن را در خانه مادربزرگ‌ها و فیلم‌ها دیده‌ایم. کلید و پریز برق سوئیچی جزو متداول‌ترین انواع کلید و پریز برق است. این نوع از کلید و پریز برق در اکثر اتاق‌های خانه دیده می‌شوند و نصب‌شان راحت است.

در کلید و پریز برق سوئیچی با بالا دادن دکمه چراغ‌ها روشن و با پایین دادن، چراغ‌ها خاموش می‌شوند. با اینکه مدل سوئیچی ظاهری مانند کلید و پریز برق قدیمی دارد اما کلید و پریز برق جدید سوئیچی هم در بازار موجود است و به دلیل پاسخ به انواع نیازها، مدل محبوب و پرطرفداری محسوب می‌شود.

مدل سوئیچی انواع مختلفی دارد که بعضی از آن‌ها حتی در میان کلید و پریز برق هوشمند هم طبقه‌بندی می‌شوند. برخی از انواع مدل سوئیچی را می‌توان با تلفن همراه کنترل کرد و برخی دیگر با الکسا قابل کنترل هستند.

همان‌طور که قبلا گفتیم مدل سوئیچی در میان مدل های جدید کلید و پریز برق ساختمان پرطرفدار است و مدل ساده و غیرهوشمند هم دارد که نصبش ساده است و بسیار پرطرفدار است.

 

کلید و پریز برق

 

 1. کلید و پریز برق فشاری

کلید و پریز برق فشاری برای ما ایرانی‌ها آشناتر است و احتمالا بیشتر ما در خانه از این نوع کلید و پریز داریم یا قبلا داشته‌ایم. کار با این مدل هم بسیار ساده است و باز در همه اتاق‌های خانه دیده می‌شود.

کلید و پریز برق فشاری با فشار دادن کلید روشن می‌شود. این مدل ممکن است تک پل یا دو پل باشد. یعنی دو کلید داشته باشد که با خاموش کردن آن بخشی از چراغ‌ها خاموش شوند و بخش دیگر روشن بمانند. در کلیدهای تک پل این وظیفه برعهده‌ی یک کلید است و نمی‌توان با یک کلید نیمی از چراغ‌ها را خاموش و مابقی را روشن کرد.

درون برخی از انواع کلید پریز برق جدید لامپ LED کوچکی وجود دارد که به کمک آن می‌توان فهمید چراغ روشن است یا خیر. این ویژگی برای مواقعی که لامپ می‌سوزد مناسب است و به کمک این کلید و پریز برق جدید می‌توان فهمید مشکل از اتصالات برق است یا لامپ سوخته.

 

کلید و پریز برق

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

 1. کلید و پریز برق قابل تنظیم

کلید و پریز برق قابل تنظیم جزو مدل کلید و پریز برق جدید است که برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی بسیار مناسب است. این کلید و پریزها درصورتی که شما در اتاق باشید چراغ را روشن و در غیر این صورت آن را خاموش می‌کنند و از مصرف بیهوده انرژی جلوگیری می‌کنند.

با توجه به وضعیت منابع و گرمایش زمین، استفاده‌ی درست از انرژی دغدغه‌‌ی بسیاری از افراد است و استفاده از کلید و پریز برق قابل تنظیم تا حد زیادی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و البته حفظ منابع مالی شما کمک می‌کند.

البته این مدل کلید و پریز برق برای عده‌ی خاصی مناسب است. برخی دوست دارند روی سیستم روشنایی خانه کنترل داشته باشند و خودشان چراغ‌ها را روشن یا خاموش کنند. بسته به سلیقه خودتون می‌توانید از این مدل کلید و پریز برق جدید استفاده کنید.

تنظیم و نصب این مدل‌های جدید کلید و پریز برق دشوار نیست و استفاده از این کلید و پریز برق جدید در اتاق‌های اشتراکی ایده‌ی خوبی است. بسیاری از افراد این مدل کلید و پریز برق جدید را در اتاق نشیمن استفاده می‌کنند.

 

کلید و پریز برق

 

 1. کلید و پریز برق انتخابی

استفاده از کلید و پریز برق انتخابی در صورتی که بخواهید حالت‌های مختلف داشته باشید بسیار مهم است. این مدل کلید و پریز برق جدید به شما اجازه می‌دهد به راحتی بین دو حالت مختلف تنظیمات را جابه‌جا کنید. این مدل بیشتر برای پنکه‌ها استفاده می‌شود و با آن‌ها می‌توان حالت‌ها و سرعت‌های مختلف پنکه را تنظیم کرد.

جدیدترین مدل کلید و پریز برق همین ویژگی را درمورد نورپردازی خانه هم دارد. به کمک کلید و پریز برق انتخابی می‌توانید حالت‌های مختلف نورپردازی خانه را انتخاب کنید. برخی از این مدل کلید و پریز برق جدید برای داشتن نورپردازی به رنگ‌های مختلف استفاده می‌کنند و به کمک آن می‌توانند رنگ نورپردازی خانه را در زمان‌های مختلف تغییر دهند.

 

 

 

با توجه به وضعیت منابع و گرمایش زمین، استفاده‌ی درست از انرژی دغدغه‌‌ی بسیاری از افراد است و استفاده از کلید و پریز برق قابل تنظیم تا حد زیادی به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و البته حفظ منابع مالی شما کمک می‌کند.

 

 1. کلید و پریز برق دیمر

لابد شما هم گاهی دلتان می‌خواهد نور را کم یا زیاد کنید و این کار با خاموش کردن یک ردیف از چراغ‌ها به خوبی انجام نشده است. مدل‌های جدید کلید و پریز برق که دیمر معروف هستند می‌توانند این قابلیت را دراختیار شما بگذارند. برخی به کلید و پریز برق دیمر، رمانتیک هم می‌گویند اما به هرحال هر نامی که داشته باشد برای تنظیم درجه‌ی نور عالی است و خوشبختانه نصب آن هم کار دشواری نیست.

قابل تنظیم کردن نورپردازی و کلید و پریز برق فواید زیادی دارد و به راحتی می‌توان بعد از روزی خسته‌کننده نور مناسب چشم را تنظیم کرد.

انواع کلید و پریز برق ساختمان مدل دیمر تفاوت‌هایی باهم دارند. از جمله اینکه برخی کلیدی دارند که با آن می‌توان از حالت پرنور به کم‌نور رفت یا برخی دیگر برای انواع حالت‌ها دکمه‌ای دارند. همچنین برخی از انواع کلید و پریز برق لمسی هم دیمر هستند. انواع دیگر نیز کنترلی برای تعیین حالت دارند که به کمک این کنترل‌ها می‌توان در همه‌ی حالت‌ها و ساعت‌های روز بهترین نور را به دست آورد. این مدل کلید و پریز برق جدید یکی از بهترین انواع برای خانه‌ی شما است.

 

کلید و پریز برق

 

 1. کلید و پریز برق فوتوالکتریک

کلید و پریز برق فوتوالکتریک یکی از مدل‌های جدید کلید و پریز برق است که به اندازه‌ی سایر مدل‌های گفته شده در خانه‌ها استفاده نمی‌شود اما از انواع کاربردی کلید و پریز برق جدید است. اگر می‌خواهید به محض تاریک شدن هوا، چراغ‌ها به صورت خودکار روشن شوند کلید و پریز برق فوتوالکتریک چاره‌ی کار شما است. این جدیدترین کلید پریز برق سنسورهایی دارد که تاریک شدن هوا و کم شدن نور را متوجه می‌شود و خودکار روشن می‌شود.

استفاده از کلید و پریز برق جدید فوتوالکتریک برای مواقعی که پس از تاریک شدن هوا به منزل برمی‌گردید و تا رسیدن به کلید و پریز برق باید مسافت زیادی را طی کنید بهترین راه حل است. همچنین این مدل های جدید کلید و پریز برق برای روشن کردن فضای بیرون از خانه به خصوص خیابان‌های تاریک بسیار مناسب هستند.

در واقع از این مدل برای چراغ‌های خیابان استفاده می‌شود و چراغ‌های بزرگراه‌ها و خیابان‌ها با کلید و پریز برق جدید فوتوالکتریک کار می‌کنند و به محض تاریک شدن هوا به صورت خودکار روشن می‌شوند. شما هم از این جدیدترین مدل کلید و پریز برق می‌توانید در حیاط، ایوان، پارکینگ و سایر فضاهای بیرونی خانه استفاده کنید تا مطمئن شوید با تاریک شدن هوا نور کافی خواهید داشت.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

 1. کلید و پریز برق حساس به حرکت

در میان انواع کلید و پریز برق ساختمان احتمالا کلید و پریز برق حساس به حرکت را در راهروی ساختمان‌ها زیاد دیده‌اید. این مدل کلید و پریز برق جدید با احساس حرکت به صورت خودکار روشن می‌شوند. یکی از کاربردهای این انواع کلید و پریز برق هوشمند جلوی انبارها یا فضایی است که در آن اشیای قیمتی نگه داشته می‌شود. به کمک این مدل های جدید کلید و پریز برق می‌توان به دزدهای احتمالی هشدار داد.

همچنین بسیاری از این جدیدترین مدل کلید و پریز برق در حیاط هم استفاده می‌کنند تا هرگونه حرکت مشکوک در حیاط را سریع متوجه شوند و همچنین با پرنور شدن حیاط تشخیص دهند دارد چه اتفاقی می‌افتد.

 

کلید و پریز برق

 

 1. کلید و پریز برق حساس به صدا

نوع دیگری از کلید و پریز برق هوشمند به صدا حساس است. با این مدل کلید و پریز برق جدید می‌توانید بدون فشردن دکمه، چراغ‌ها را روشن کنید. کلید و پریزهای حساس به حرکت بیشتر بیرون از خانه و کلید و پریز برق حساس به صدا بیشتر در خانه استفاده می‌شوند.

برای روشن کردن کلید و پریز برق حساس به صدا کافی است دست‌ها را به هم بزنید یا بشکنی بزنید تا روشن شوند. کلید و پریز برق حساس به صدا جزو انواع کلید و پریز برق قدیمی است و از سال‌ها پیش مورد استفاده بوده است اما حالا با پیشرفت تکنولوژی این مدل هم پیشرفته‌تر شده است و کارایی بیشتری دارد.

 

 

 

اگر می‌خواهید به محض تاریک شدن هوا، چراغ‌ها به صورت خودکار روشن شوند کلید و پریز برق فوتوالکتریک چاره‌ی کار شما است. این جدیدترین کلید پریز برق سنسورهایی دارد که تاریک شدن هوا و کم شدن نور را متوجه می‌شود و خودکار روشن می‌شود.

 

 1. کلید و پریز برق لمسی

کلید و پریز برق لمسی جزو مدل‌های جدید کلید و پریز برق هستند که کار را بسیار ساده کرده‌اند. این کلید و پریز برق هوشمند بدون فشار دادن و فقط با لمس چراغ‌ها را روشن یا خاموش می‌کند. بعضی مدل‌های گفته شده در بالا از جمله کلید و پریز برق حساس به نور یا صدا هم می‌توانند از انواع کلید و پریز برق لمسی باشند.

کلید و پریز برق لمسی حساسیت مناسبی دارند و حتی کودکان هم به راحتی می‌توانند آن را روشن و یا خاموش کنند. همچنین کلید و پریز برق لمسی برای سالمندان یا معلولان گزینه‌ی مناسب‌تری است. برخی از انواع کلید و پریز برق لمسی کنترل هم دارند که کار را بسیار ساده می‌کند. همچنین برای افرادی که به دنبال کلید و پریز برق هوشمند هستند و لوازم هوشمند را در خانه ترجیح می‌دهند این مدل کلید و پریز برق جدید مناسب است.

 

 

انواع پریز

 1. پریز برق یوپی‌اس

پریز برق یوپی‌اس دستگاه را به منبع ذخیره برق متصل می‌کند و در صورت قطع برق هم دستگاه روشن می‌ماند.

 1. پریز برق با ارت

این مدل پریز سیم ارت دارند که برای تخلیه بار الکتریکی به زمین وصل شده‌اند. این سیم با منتقل کردن الکتریسیته ساکن در مدار تخلیه خطر برق‌گرفتگی را از بین می‌برد.

قیمت کلید و پریز برق جدید

کلید و پریز برق با توجه به کاربرد قیمت‌های مختلفی دارند. قیمت‌ کلید و پریز برق جدید ساده از 9 هزار تومان شروع می‌شود و با توجه به کارایی، جنس به کار رفته در آن و زیبایی قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. انواع کلید و پریز برق هوشمند گران‌تر از انواع ساده هستند و قیمت کلید و پریز برق جدید و هوشمند از 300 هزار تومان شروع می‌شود.

 

کلید و پریز برق

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

جمع بندی

 • کلید و پریز برق جدید انواع مختلفی دارند که از آن جمله می‌توان به فشاری، سوئیچی، قابل تنظیم، انتخابی، دیمر، فوتوالکتریک، حساس به حرکت یا صدا و لمسی اشاره کرد.
 • پریز برق نیز دو مدل یوپی‌اس و با ارت دارد.
 • کارایی انواع کلید و پریز برق جدید متفاوت است و با توجه به نیاز می‌توان مدل موردنظر را انتخاب کرد.
 • کلید و پریز برق فشاری و سوئیچی دو مدل محبوب و پرطرفدار هستند و کلید و پریز برق لمسی مدل کلید و پریز برق هوشمند است.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *