دکوراسیون داخلی

رنگ سفید برای دیوار خانه

رنگ سفید برای دیوار

 

استقبال از رنگ سفید برای دیوار خانه زیاد است. بیشتر افراد به محض خرید خانه دیوار خانه را سفید می کنند و حتی به رنگ های دیگر فکر هم نمی‌کنند. رنگ سفید جزو رنگ‌های سرد است که ترکیب آن با رنگ‌های گرم و رنگ‌های روشن مانند قرمز در خانه جلوه‌ای بی‌نظیر ایجاد می‌کند.
اما همان سفیدی که ممکن است یک اتاق را جادویی کند اتاق دیگری را تبدیل به جایی سرد و بی‌روح می‌کند. مثل تمام رنگ‌های دیگر جلوه‌ی سفید به دما، حس‌وحال، انعکاس نور، سبک چیدمان و سایر چیزهای موجود در اتاق بستگی دارد. اگر از این عناصر برای دکوراسیون صرف نظر کنید می‌بینید که اتاق تبدیل به جایی سفید و بی‌روح می‌شود که انگار روح زندگی در آن جریان ندارد. اما نگران نباشید و به فکر تعویض رنگ اتاق نیفتید. با رعایت چند نکته می‌توانید رنگ سفید برای دیوار انتخاب کنید و البته اتاقی گرم و سرزنده داشته باشید.

  1. در رنگ سفید برای دیوار نور طبیعی را در نظر بگیرید

پیش از رنگ کردن اتاق آن را وارسی کنید. اتاق‌هایی که چندان در معرض نور نیستند و نور ظهرگاهی به آن‌ها می‌تابد نور خاکستری-آبی دریافت می‌کنند که برای اتاق خواب تابستانی، اتاق ورزش یا محل کار مناسب است. سفید ساده نور رنگ‌های سرد این فضا را تنظیم می‌کند و همه‌چیز را در حالتی متعادل نگاه می‌دارد.

همین رنگ البته برای اتاقی در مناطق سردسیر مناسب نیست. تاثیر برف و سرما با سفید درون اتاق ترکیب می‌شود و حس سرما را القا می‌کند. در این اتاق‌ها بهتر است سفید را با رنگ‌های گرم و رنگ‌های روشن مانند کمی قرمز، زرد یا نارنجی تلفیق کنید تا نشیمنی مناسب و راحت داشته باشید.

اتاق هایی که از نور مستقیم خورشید بهره نمی‌برند هم به رنگ‌های روشن نیاز دارند. رنگ‌های روشن یادآور خورشید است، فشار خون را بالا می‌برد و حس‌وحالی خوب القا می‌کند. تاثیر رنگ بر مغز و روان توسط دانشمندان عصب‌شناس تایید شده است و رنگ‌های گرم در اتاقی که رو به برف و یخبندان است احساس گرما ایجاد می‌کند.

اتاق‌های شمالی بیشترین نور را در طول روز دریافت می‌کنند. تابستان یا زمستان اشعه‌های زرد-قرمز خورشید به اتاق می‌تابد. دیوار با رنگ‌های سرد مانند سفید انتخاب مناسبی برای خنک کردن این فضاها هستند.

همچنین می‌توان سفید را با رنگ‌های دیگر ترکیب کرد و اتاق را از یکنواختی نجات داد. مثلا خاکستری نور وارد شده به اتاق را تلطیف می‌کند و احساس سکوت و آرامش در اتاق را افزایش می‌دهد.

البته باید توجه داشته باشید تنها انتخاب رنگ‌های سرد یا رنگ‌های گرم تمام شرایط نور را کنترل نمی‌کند و باید به سایر موارد از جمله کاربری اتاق و مبلمان استفاده شده در اتاق هم توجه کنید.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

  1. تاثیر فضای بیرونی بر فضای داخلی

نگاهی به بیرون از خانه بیندازید و ببینید چه چیزهایی جلوی پنجره قرار دارد. برای مثال درختی بزرگ جلوی خانه ورود نور خورشید را کم می‌کند و روی خانه سایه می‌اندازد. در این صورت استفاده بیشتر از رنگ سفید مجاز است. مخصوصا در زمستان که نور آفتاب کم‌رمق و بی‌جان است رنگ سفید داخل خانه این کاهش را جبران می‌کند.
اتاق هایی با منظره دریا هم با رنگ سفید معرکه می شوند. رنگ سفید منظره دریا را نزدیک‌تر جلوه می‌دهد و در ترکیب آبی و سفید چشم‌انداز زیبایی ایجاد می‌کند.

حسی که بعد از دیدن رنگ می‌گیریم و سرما یا گرما القا می‌کند سبب نام‌گذاری رنگ‌ها به رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم شده است. سفید از رنگ‌های سرد است چرا که یادآور برف و یخ است.

هنگامی که چیزی می‌بینیم با توجه به تجربه‌ها و دیده‌ها و شنیده‌ها احساس به سراغ‌مان می‌آید و رنگ‌هایی مثل قرمز که یادآور شعله آتش هستند حس گرما را ایجاد می‌کنند و جزو رنگ‌های گرم هستند.

سفید برای خانه ساحلی که آب‌وهوای متغیری دارد هم مناسب است و احساس سکون را القا می‌کند.  مخصوصا سفید کرمی مناسب‌ترین رنگ برای این گونه خانه‌ها است. سفید وانیلی در خانه‌ای که آفتاب‌های تند و درخشانی دارد محیط خانه را خنک نشان می‌دهد.
اگر تصمیم دارید از رنگ سفید برای دیوار خانه استفاده کنید و خانه‌تان چشم‌اندازی بی‌نظیر دارد با تعادل میان رنگ سفید و سایر عناصر خانه می‌توانید محیطی دنج ایجاد کنید. سفید و استفاده از وسایل چوبی زیبایی را به خانه شما می‌آورد.

 

 

 

تاثیر رنگ بر مغز و روان توسط دانشمندان عصب‌شناس تایید شده است و رنگ‌های گرم در اتاقی که رو به برف و یخبندان است احساس گرما ایجاد می‌کند.

 

  1. خانه‌ای مانند گالری

گالری‌ها معمولا از سفید درخشانی برای رنگ دیوار استفاده می‌کنند و این کار دلیل خوبی دارد: سبب می‌شود جزئیات معماری و کار هنری به خوبی دیده شود و توجه‌ها معطوف به این جزئیات شود. این ترفند برای محیط خانه هم جواب می‌دهد.

اگر خانه‌ای پر از تابلو دارید قطعا سفید رنگ مناسب خانه شما است اما اگر چندان اهل هنر نیستید و منظره جالبی هم روبه‌روی خانه ندارید سفید به تنهایی سبب احساس معذبی و بی‌نظمی خانه می‌شود.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

  1. به تاریخ رنگ سفید برای دیوارتوجه کنید

سفید معمولا در سبک‌های کلاسیک و رسمی به کار می‌رود. اگر چیدمان منزل‌ شما هم کلاسیک است و بازگشتی به گذشته داشته‌اید بهتر است سفید را برای دیوار آشپزخانه، سرویس بهداشتی و اتاق خواب انتخاب کنید.

البته این به معنا نیست که باید همه خانه را سفید کنید چون در این صورت به نظر می‌آید کج‌سلیقگی در چیدمان رخ داده. بلکه بهتر است رنگ سفید برای دیوار خانه باشد و از رنگ‌های دیگر مانند رنگ‌های گرم برای رنگ تاکید استفاده شود.

 

 

 

حسی که بعد از دیدن رنگ می‌گیریم و سرما یا گرما القا می‌کند سبب نام‌گذاری رنگ‌ها به رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم شده است. سفید از رنگ‌های سرد است چرا که یادآور برف و یخ است.

 

  1. از سفید برای بزرگ‌تر کردن فضاها استفاده کنید

اتاق‌هایی با رنگ‌های روشن مانند سفید به دلیل بسط نور بزرگ‌تر دیده می‌شوند. هنگام انتخاب رنگ سفید برای دیوار خانه به خاطر داشته باشید که این رنگ می‌تواند خانه را بزرگ‌تر و فضای کوچک را دلبازتر نشان دهد.

در انتخاب رنگ سفید برای دیوار خانه توجه کنید که باید  سفید انتخابی شما با سایر اشیا هماهنگ باشد. مثلا رنگ سفید براق با مبلمان براق و پرزرق و برق ترکیب جالبی از کار درنمی‌آید.

همچنین بهتر است در کناررنگ‌های روشن سفید که فضای کلی خانه را تشکیل می‌دهد از تم‌های تیره‌تر برای مبلمان یا سایر دیوارها استفاده کنید تا خانه از یکنواختی نجات پیدا کند.

به علاوه انتخاب ترکیب رنگ درست برای اتاق نشیمن سبب می‌شود مهمانان خانه شما را محیطی دنج و راحت بدانند.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

  1. بافت به رنگ سفید برای دیوار اضافه کنید تا خانه حالت محیطی استریل و بیمارستانی به خود نگیرد

معمولا انتخاب سفید برای حمام، سرویس بهداشتی و اشپزخانه سبب می‌شود این فضاها پاکیزه‌تر جلوه کنند و به محض کثیف شدن راحت دیده شود و برای پاک کردن آن اقدام مناسب صورت گیرد. در بیشتر فرهنگ‌ها سفیدی معادل پاکیزگی است. بنابراین حین فروش خانه خود هم به این نکته دقت کنید و خانه را تمیز کنید تا بهترین تاثیر را روی خریدار بگذارید.

تمام سفید کردن فضاهایی مثل حمام و سرویس بهداشتی البته چندان جالب نیست و زیادی احساس استریل و بیمارستانی بودن را القا می‌کند و البته سبب خستگی چشم هم می‌شود. بنابراین به ترکیب رنگ حمام و سرویس بهداشتی کمی رنگ‌های دیگر مانند سبز و آبی اضافه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 

 

  1. لازم نیست کمد با رنگ دیوار هماهنگ باشد

از آنجا که کمدها تنها از فضای اتاق نور می‌گیرند بنابراین نور چندانی به‌شان نمی‌رسد و همین سبب می‌شود درون‌شان تیره و تاریک باشد و به خوبی دیده نشود. بنابراین بهتر است درون کمد را با رنگ‌های روشن مثل سفید رنگ کنید تا انعکاس نور کمک کند و لباس‌های درون کمد بهتر دیده شود. به این ترتیب انتخاب لباس را بهتر انجام خواهید داد و در مهمانی‌های مهم و رسمی از انتخاب لباس پشیمان نمی‌شوید!

بهترین راه برای هماهنگی کمد و دیوارها استفاده از سفید براق برای کمد است. در این صورت علاوه بر یکنواخت نشدن کمد و دیوار کمد جلوه خاص خود را خواهد داشت. اگر در اتاق دیواری به رنگی غیر از سفید دارید و بناست کمد را هم در همان دیوار جای دهید می‌توانید کمی از رنگ دیوار به سفید کمد اضافه کنید تا این ناهمگونی رنگ‌ها از بین برود.

 

 

 

همچنین بهتر است در کناررنگ‌های روشن سفید که فضای کلی خانه را تشکیل می‌دهد از تم‌های تیره‌تر برای مبلمان یا سایر دیوارها استفاده کنید تا خانه از یکنواختی نجات پیدا کند.


سخن آخر:

سفید رنگی ساده و پخته است. تردی سفید چشم را راضی می‌کند و نگاهی تازه به اتاق می‌دهد. رنگ کردن اتاق‌ها با سفید آرامش را به اتاق‌ها می‌آورد. سعی کنید خلاق باشید و دنبال ترکیب‌های رنگی مناسب با سفید بگردید. سفید رنگی خنثی است و هماهنگ کردن سایر رنگ‌ها با آن به هیچ وجه دشوار نیست.

 

مطالب مرتبط

راهنمای انتخاب رنگ اتاق خواب خانه

  احتمالا زیاد درمورد تاثیر رنگ بر حس‌وحال شنیده‌اید؛ حین انتخاب رنگ اتاق خواب خانه برگزیدن رنگ مناسب تاثیر زیادی بر حال و هوای شما خواهد داشت. شب آخرین تصویری […]

انتخاب رنگ مناسب خانه

  انتخاب رنگ مناسب خانه در زیبایی خانه تاثیر زیادی دارد و خانه را جذاب‌تر و درخشان‌تر جلوه می‌دهد. در رنگ‌آمیزی خانه باید هماهنگی رنگ‌ها را مدنظر داشته باشید و […]

دکوراسیون بهاری را به خانه بیاوریم

  بهار که می‌رسد همه‌چیز تغییر می‌کند و شاید وقتی خوبی برای تغییر به دکوراسیون بهاری در خانه باشد. برای چیدمان بهاری بهتر است از رنگ‌های شاد استفاده کرد و […]

دکوراسیون خانه 2019 – بایدها و نبایدهای طراحی

  هرسال ترندهای جدیدی درمورد دکوراسیون مطرح می‌شود. دکوراسیون خانه 2019 هم از این امر مستثنی نیست. طرح و تن رنگ های جدیدی مد می‌شود. امسال کاغذ دیواری و رنگ‌های […]

برای اتاق خواب چه رنگی بهتر است؟

  هر خانه از محیط‌های مختلفی تشکیل شده که مهم‌ترین آن‌ها سالن پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب و سرویس بهداشتی است. توجه به رنگ و چیدمان هر یک از این مکان‌ها […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *