پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم چیست؟


از آنجا که امروزه اکثر شهروندان خودروی شخصی دارند، خرید خانه یا اجاره آپارتمانی با پارکینگ اختصاصی به یک ضرورت بدل شده است؛ به همین دلیل است که واحدهای پارکینگ‌دار قیمت بالاتری نسبت به سایر واحدها دارند. در ضوابط شهرداری برای پارکینگ واحدهای مسکونی هر آپارتمان، استاندارد مشخصی وجود دارد که ابعاد و محل دقیق آن در سند ملک ذکر می‌گردد. یکی از این ضوابط امکان عبور و مرور راحت و پارک کردن بدون مزاحم در محل تعیین شده است. اما گاهی دیده می‏شود شهرداری برای برخی از واحدها پارکینگ مزاحم در نظر می‌گیرد.

پارکینگ مزاحم یعنی اینکه دو خودرو پشت سر هم به گونه‌ای پارک شوند که برای خروج یکی از آنها نیاز به جابه‌جا کردن خودرو دیگر باشد. متاسفانه اختصاص دادن پارکینگ مزاحم یکی از قوانین دردسرساز شهرداری است، که گاها مالکیت آن در سند ملک نیز قید می‏شود، ولی قیمتی کمتر از پارکینگ اختصاصی دارد.

  • به مزاحم بودن پارکینگ توجه کنید

اگر قصد خرید یا اجاره آپارتمانی را دارید، که پارکینگ دارد، حتما به مزاحم و غیرمزاحم بودن آن دقت کنید. توجه به این نکته که ماشین شما بتواند بدون مزاحمت و به آسانی از پارک خارج شود و در محل تعیین شده پارک گردد بسیار مهم است.

اگر خودروی جلو خودرو شما به صورت مزاحم پارک شود، هر زمان نیاز به بیرون رفتن و داخل آمدن داشته باشید، باید به مالک آن خودرو اطلاع دهید تا ماشینش را جابه‌جا کنید. علاوه بر دردسر هماهنگی چندباره در طول روز، ممکن است با مالکی روبه‌رو شوید که غیرمنطقی باشد و حاضر نباشد به هر بار خودرو خود را حرکت دهد.

پارکینگ مزاحم

  • آیا داشتن پارکینگ مزاحم ارزش دارد؟

درست است که با داشتن پارکینگ مزاحم از گشتن به دنبال جای پارک در کوچه و خیابان راحت می‏شود و خودروی شما امنیت بیشتری پیدا خواهد کرد؛ اما گرفتار جابه‌جا کردن چندباره خودرو خود در طول روز خواهید شد.

اگر واحد شما پارکینگ مزاحم دارد باید توجه کنید، هرگاه ساکنین واحدهای دیگر نیاز به خارج کردن خودرو خود یا وارد شدن به پارکینگ را داشته باشند، موظف هستید خودروتان را جابه‌جا کنید؛ حال ممکن است این اتفاق در هر ساعت از شبانه روز چندین بار تکرار شود که صبر و حوصله زیادی می‌طلبد.

  • شکایت از پارکینگ مزاحم

اصولا بهتر است از معامله آپارتمانی با واحد مزاحم بگذرید تا گرفتاری به وجود نیاید. اما در صورت درگیری با مالک پارکینگ مزاحم بهتر است ابتدا با وساطت مدیر ساختمان به توافق برسید.

طبق قانون هیچ یک از واحدها نباید خودرو خود را به گونه‌ای پارک کنند که مانع رفت و آمد سایر ساکنین شود. در صورتی که واحدی، بدون داشتن حق پارکینگ، خودرو خود را درون ساختمان پارک نماید می‌توان از او شکایت کرد. همچنین اگر داشتن پارکینگ مزاحم در سند واحد ذکر شده باشد، باز هم مالک پارکینگ مزاحم موظف است در هر ساعت از شبانه روز ماشین خود را، در صورت نیاز، جابه‌جا کند در غیراینصورت سایر مالکین می‌توانند به جهت مزاحمت از او شکایت نمایند.

28
دیدگاه بگذارید

avatar
17 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
Armanاجمدجابرمیرزادهناشناسکامران Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
Arman
Guest
Arman

آیا میشه پارکینگی اختصاصی باشه و مزاحم هم داشته باشه

Arman
Guest
Arman

آیا میشه پارکینگی قید در سند و اختصاصی باشه و مزاحم هم داشته باشه.

اجمد
Guest
اجمد

با سلام
آپارتمانی با سه واحد که پارکینگ واحد سه می تواند برای ورود و خروج هم از پارکینگ 2 و هم 1 عبور نماید منتها در سند هیچ یک از آنها اشاره نشده که کدام مزاحم است.برای پی بردن به آن از کجا پیگیری کنیم ممنون

جابرمیرزاده
Guest
جابرمیرزاده

با سلام
بنده در سند یک پارکینگ غیر مزاحم دارم ولی یک پارکینگ مزاحم جلوی بنده است و بدون هماهنگی(توسط سازنده) به کسی که در ساختمان ساکن نیست فروخته شده است آیا قانونی است این کار؟
و اینکه من حق شکایت دارم؟
نحوه قرار گرفتن پارکینگ مزاحم هم به نوعی است که ۳تا پارکینگ دیگه با کمی سختی عبور میکنند و واحد های دیگر ساختمان هم اعتراض دارند
با تشکر از وب سایت خوبتون

ناشناس
Guest
ناشناس

سلام سوال من اینه اپارتمان من دارای پارکینگ مزاحم هست در حالیکه یک پارکینگ مهمان وجود داره چطور میشه وقتی جای پارک اضافه وجود داشته پارکینگ مزاحم داده شده

کامران
Guest
کامران

سلام آپارتمان ما ۴تا تک واحدی هست و کلاً ۲تا پارکینگ دارد!!! پارکینگ واحدی در داخل سند با قید پارکینگ و قسمت انتهایی قراردارد و پارکینگ دومی که مربوط به من است داخل سند با نام پارکینگ مزاحم قید شده در قسمت جلویی و ورودی پارکینگ قرار داره!!!! حالا اصل مطلب اینجاست واحدی که بقول تودش پارکینگ اصلی مال ایشون میگه شما باید هر روز صبح اولین نفر باید ماشینت برداری و شب آخرین نفر ماشینت بیاری داخل و در طول روزم میگه حق نداری ماشینت بیاری داخل!!!! آیا حرف ایشون درست و منطقی هست؟! من اگر بخوام از طریق… Read more »

اکرم
Guest
اکرم

سلام.بنده آپارتمانی خریداری کرده ام که دارای دو درب شمالی و غربی است.دو واحد از درب غربی و پنج واحد دیگر از درب شمالی میبایست تردد کنند(پارکینگ به صورت ال میباشد).با توجه به عدم راه اندازی درب غربی جهت تردد خودروهای دو واحد درب غربی و نظر به اینکه در برگه نظام مهندسی قید گردیده که این دو واحد پارکینگ در انتظار میباشند آیا ایشان میتوانند بنده را ملزم به جابجایی خودرو جهت تردد خود نمایند.ممنون بابت راهنماییتان.

حسین
Guest
حسین

سلام واحدی خریدم که درقولنامه ذکر شده پارکینگ غیر مزاحم ولی سازنده ساختمان مخواد پارکینگ مزاحم دار به من بده میتوانم شکایت کنم

مسیح
Guest
مسیح

سلام در سند ما پارکینگ مزاحم قید شده ولی جای پارک به گونه است که نیاز به جا به جای ندارد چطور این موضوع را به مشتری که قصدخرید دارد بگوییم و چرا به عنوان مزاحم ذکر شده

مصطفی
Guest
مصطفی

سلام واحدی خریدم که توی قولنامه ذکر شده واحد همراه با یک باب پارکینگ وانباری اما مدیر ساختمان که فروشنده هست میگه پارکینگبصورت مشاء ومزاحم داره حالاچیکار کنم ؟

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
  • Email Address: