بازارچه ساختمان

با انواع پنجره دو جداره آشنا شوید

پنجره دو جداره

 

در سال‌های اخیر به دلایل مختلفی مانند رشد جمعیت شهرنشین، حوادث طبیعی و… استاندار در ساختمان‌سازی بیش از قبل مورد توجه قرار گرفت و سعی شد که ساختمان‌ها را بر اساس استاندارها ساخته شوند. یکی از مواردی که در ساختمان‌سازی استاندارد مورد توجه قرار می‌گیرد استفاده از پنجره دو جداره است. سازندگان سعی می‌کنند از بهترین پنجره دوجداره در ساختمان‌ها استفاده کنند. امروزه انواع پنجره دو جداره مانند پنجره دوجداره لولایی و کشویی در بازار موجود است. قیمت پنجره دو جداره با توجه به مدل، رنگ و… متفاوت است.

در ادامه مقاله انواع پنجره دو جداره را معرفی می‌کنیم، تا هنگام خرید بتوانید بهترین پنجره دوجداره را برای ساختمان خود انتخاب کنید.

پنجره دو جداره

پنجره دوجداره را پنجره upvc نیز می‌نامند. Upvc مخفف Unplasticised Poly Vinyl Chloride است، upvc مشتقات نفت خام است. انواع پنجره دو جداره در مقابل سرما و گرما مقاومت بالایی دار، از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کند و جلوه زیبایی به ساختمان می‌دهد.

پنجره دوجداره در سال 1865 میلادی، یک فروشنده شیشه در نیویورک اختراع کرد. این فروشنده نیویورکی این اختراع خود را ثبت کرد و ثابت کرد که پنجره دوجداره از انتقال حرارت به بیرون جلوگیری کند. بعدها آلمانی‌ها با اختراع فروشنده نیویورکی انواع پنجره دو جداره را روانه بازار کردند که جایگزین پنجره‌های قدیمی آهنی، چوبی و آلومینیومی شد.

انواع پنجره دو جداره که امروزه در ساختمان‌ها استفاده می‌شود از دو لایه شیشه که بین آنها یک گاز بی اثر قرار دارد ساخته شده است. فریمی که در انواع پنجره دو جداره استفاده می‌شود از پروفیل upvc است که در برابر ضربه، فشار، دما، اشتعال و…  مقاومت بالایی دارد. در واقع upvc  جایگزین آلیاژهای فلزی و غیرفلزی در ساخت در و پنجره شده است.

پنجره دوجداره از دو یا چند لایه شیشه تشکیل شده، دور تا دور شیشه‌ها نوار اسپیسر قرار گرفته و شیشه‌ها از هم جدا شده‌اند. همانطور که اشاره کردیم، فضای بین شیشه‌ها با یک گاز بی‌اثر مثل آرگون پر می‌شود. جنس اسپیسرها که در انواع پنجره دو جداره به کار می‌‌رود آلومینیومی است، رطوبت هوای بین دو شیشه از طریق سیلیکا ژل که نوعی رطوبت گیر است، جذب می‌‌شود.

 

بهترین پنجره دوجداره

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

مزایای استفاده از انواع پنجره دو جداره

 • مقاوم در برابر ضربه و فشار، شکستن دو لایه شیشه که در انواع پنجره دو جداره وجود دارد، فشار زیادی را می‌طلبد.
 • عایق حرارتی، گاز آرگونی که بین شیشه‌های پنجره دوجداره به کار می‌رود، نوعی عایق حرارتی است که در زمستان از ورود سرما به داخل ساختمان و در تابستان از خروج سرما جلوگیری می‌کند.
 • کاهش هزینه، از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کند و هزینه‌های مربوط به انرژی را کاهش می‌دهد.
 • عایق صوتی، یکی از ویژگی‌های انواع پنجره دو جداره جلوگیری از آلودگی صوتی است. دو یا چند لایه شیشه به کار رفته در انواع پنجره دو جداره میزان ورود صدا به داخل ساختمان را کاهش می‌دهد.
 • عدم نیاز به ترمیم رنگ، یکی از ویژگی پنجره دوجداره عدم نیاز به رنگ آمیزی است. رنگ پنجره‌های قدیمی در اثر رطوبت و گذشت زمان از بین می‌رفت که نمای زیبایی را ایجاد نمی‌کرد و هر چند وقت یکبار نیاز به رنگ آمیزی داشت.
 • نظافت آسان، جنس پروفیلی که در انواع پنجره دو جداره به کار می‌رود به نوعی است که نظافت آن آسان است.
 • مقاوم در برابر نفوذ آب، یکی از مزایا پنجره دوجداره مقاومت آنها در برابر نفوذ آب و گردو غبار است.
 • عدم تغییر رنگ، پنجره دو جداره با گذشت زمان و در اثر نور خورشید تغییر رنگ نمی‌دهد.
 • مقاوم در برابر تغییرات آب و هوا، این پنجره‌ها در برابر تغییرات دمای هوا تغییر شکل نمی‌دهند.
 • تنوع مدل، با توجه به سلیقه و معماری خانه‌ها انواع پنجره دوجداره از نظر شکل و مدل ساخته شده است.
 • تنوع بالا در بازشو، از دیگر مزایای خوب در پنجره‌های upvc تنوع در مدل باز شدن است. انواع پنجره دو جداره با توجه به مدل بازشو نیز دسته‌بندی می‌شود.
 • مقاوم در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی، یکی از معایب انواع پنجره قدیمی مانند چوبی و فلزی مقاومت پایین آنها در برابر پوسیدگی و زنگ‌زدگی و عمر کوتاه آنها بود، اما امروزه انواع پنجره دو جداره عمر بالایی دارند و دچار پوسیدگی و زنگ‌زدگی نمی‌شوند.
 • امنیت بالا، یکی از بزرگ‌ترین مزایا در انواع پنجره دو جداره استفاده از یراق‌آلات ایمن و جدید است که نتیجه آن بالا بردن امنیت خانه است، همچنین امکان طراحی پروفیل‌های امنیتی نیز وجود دارد.
 • استفاده از یراق‌آلات اتوماتیک، در انواع پنجره دو جداره می‌توان قفل‌ها و یراق‌آلات الکترونیک استفاده کرد که کنترل از راه دور را ممکن می‌کند.
 • نصب آسان، اگر در منزل شما هنوز پنجره قدیمی وجود دارد، می‌توانید بدون نگرانی از بنایی و به هم‌ریختگی خانه، بهترین پنجره دوجداره را انتخاب و نصب کنید.

 

پنجره دوجداره کشویی

 

 

یکی از معایب انواع پنجره قدیمی مانند چوبی و فلزی مقاومت پایین آنها در برابر پوسیدگی و زنگ‌زدگی و عمر کوتاه آنها بود، اما امروزه انواع پنجره دو جداره عمر بالایی دارند و دچار پوسیدگی و زنگ‌زدگی نمی‌شوند.

 

جلوگیری از آلودگی صوتی در پنجره‌های دو جداره

با استفاده از پنجره‌های دوجداره سطح صدا بین 20 تا 35 دسبیل کمتر خواهد شد . میزان سرو صدا در محیط شهر حدود 60 الی 70 دسیبل است که صدای مزاحم شناخته می شود، استفاده از این پنجره‌ها بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

صدا با شدت 90 دسیبل برای سیستم شنوایی مضر است، در محیط‌های صنعتی و کارگاهی باید از پنجره‌های دو جداره استفاده شود. شدت صدا با 120 دسیبل  کاملا خطرناک است و باید در چنین محیط‌هایی از پنجره‌های دوجداره استفاده شود.

انواع پنجره دو جداره

اغلب انواع پنجره‌های دوجداره با توجه به مدل بازشو و جنس پروفیل دسته‌بندی می‌شوند.

انواع پنجره دو جداره بر اساس مدل بازشو:

 • پنجره دوجداره تک حالته
 • پنجره دوجداره دو حالته
 • پنجره دوجداره لولایی
 • پنجره دوجداره کلنگی
 • پنجره دوجداره آکاردئونی
 • پنجره دوجداره سایبانی
 • پنجره دوجداره خلیجی
 • پنجره دوجداره فرانسوی
 • پنجره دوجداره فولکس واگنی
 • پنجره دوجداره کشویی
 • پنجره دوجداره دایره‌ای

در ادامه مطلب به توضیح چند مدل از بهترین پنجره دوجداره می‌پردازیم.

 

بهترین پنجره دوجداره

 

 

با استفاده از پنجره‌های دوجداره سطح صدا بین 20 تا 35 دسبیل کمتر خواهد شد . میزان سرو صدا در محیط شهر حدود 60 الی 70 دسیبل است که صدای مزاحم شناخته می شود، استفاده از این پنجره‌ها بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

 

پنجره دوجداره کشویی

پنجره دوجداره کشویی یکی از پرطرفدارترین مدل‌ها در بین انواع پنجره دو جداره است. بهترین پنجره دوجداره برای خرید، مدل کشویی است. پنجره دوجداره کشویی در هر ساختمانی قابل اجرا است. عملکرد پنجره دوجداره کشویی شبیه به مدل دو لنگه است و به جای حرکت عمودی به صورت افقی حرکت می‌کنند.

پنجره دوجداره کشویی بر اساس نحوه باز شدن به دو دسته تقسیم می‌شوند.

 • یک لنگه بازشو
 • دو لنگه بازشو

در پنجره دوجداره کشویی یک لنگه بازشو یکی از لنگه‌های پنجره باز می‌شود و در مدل دوم هر دو لنگه پنجره قابلیت باز و بسته را شدن به صورت کشویی دارد. پنجره دوجداره کشویی نسبت به نوع لولایی آن 20 درصد عایق‌بندی کمتری دارد و برای استفاده در مناطقی که هوا بسیار گرم و یا بسیار سرد، پر سر و صدا و … انتخاب مناسبی نیست.

اگر بنا به شرایطی مجبور به خرید پنجره دوجداره کشویی شدید، نوعی که یراق آن فولکس واگنی است، خریداری کنید. این یراق‌ها عایق‌بندی استاندارد دارند و از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کند. مدل کشویی به این جهت که هنگام باز و بسته شدن فضایی را اشغال نمی‌کند، بهترین پنجره دوجداره برای خرید است.

 

انواع پنجره دو جداره

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

پنجره دوجداره تک حالته

پنجره‌های upvc تک حالته، پنجره بر روی یک محور افقی حرکت می‌کند. پنجره‌های تک حالته قیمت مناسبی دارند و در صورت نیاز می‌توان یراق و لوله‌ها را تعویض کرد.

پنجره upvc دو حالته

پنجره upvc دو حالته در دو محور افقی و عمودی با یک دستگیره باز می‌شود. در بخش‌هایی از ساختمان مانند آشپزخانه، راهرو و… که نیاز به جابه‌جایی هوا دارد، مناسب است. این مدل نیز فضای کمی را اشغال می‌کند.

پنجره دوجداره فرانسوی

این مدل از پنجره‌های دو جداره مولین یا فریم در وسط پنجره وجود ندارد، به همین دلیل زاویه و وسعت دید بیشتر است. مدل فرانسوی برای مناطقی که منظره زیبایی دارند بهترین پنجره دوجداره است.

پنجره فولکس‌واگنی

نحوه باز شدن در پنجره‌های مدل فولکس‌واگنی مانند در فولکس‌واگن یا ون است. یراق‌آلات این مدل نسبت به مدل‌های دیگر گران‌تر است.

 

انواع پنجره دو جداره

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

قیمت پنجره دو جداره چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت پنجره دو جداره یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب است. برای محاسبه دقیق قیمت پنجره دو جداره باید ابعاد را به طور دقیق اندازه‌گیری شود. تعداد بازشوها، فیکس، نوع باز شدن، مدل بازشو در قیمت پنجره دو جداره تاثیر دارد. یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین قیمت پنجره دو جداره پروفیل است. پروفیل‌ها انواع مختلفی دارند و با توجه به کیفیت، رنگدانه‌ها و برند قیمت متفاوت است. پروفیل‌‍‌های رنگی و لمینت بسته به مساحت باعث تغییر قیمت می‌شوند.

عوامل موثر در قیمت پنجره‌های دو جداره:

 • اندازه و ابعاد
 • تعداد بازشو
 • نوع پروفیل
 • چند جداره بودن شیشه (دو یا سه جداره )
 • رنگ شیشه و نوع آن ( لمینت ، سکوریت و …)
 • جنس بدنه و گالوانیزه مورد استفاده
 • نوع رنگ آمیزی
 • نقشه به کار گرفته شده

 

بهترین پنجره دوجداره

 

 

برای محاسبه دقیق قیمت پنجره دو جداره باید ابعاد را به طور دقیق اندازه‌گیری شود. تعداد بازشوها، فیکس، نوع باز شدن، مدل بازشو در قیمت پنجره دو جداره تاثیر دارد.

 

ابعاد استاندارد پنجره‌های دو جداره

مطابق با استاندار ساختمان‌سازی‌ ارتفاع کف تا سقف اتاق‌ها 280 سانتی‌متر است که طبق مقرارت و قوانین شهرداری برای چیدمان لوازم منزل و جلوگیری از هرگونه حادثه احتمالی و سقوط  توصیه شده تا ارتفاع یک متری از کف پنجره بازشو تعبیه نشود. همچنین ارتفاع از سقف برای ایجاد پنجره حدود ۳۰ سانتی‌متر است که به دلیل این فاصله قرارگیری چوب پرده، قاب پرده و .. است. بنابراین مقدار باقی مانده برای ارتفاع پنجره برابر با ۱۵۰ سانتی‌متر محاسبه می‌شود.

در صورتی که از پنجره‌های UPVC  استفاده شود عرض هر لنگه پنجره از حداقل 60  تا حداکثر 75 سانتی‌متر در نظر گرفته می شود. باید دقت شود تا قرارگیری پنجره‌ها در ساختمان از لحاظ زیبایی نما با مشکل مواجهه نشود و ابعاد لنگه‌های پنجره دوجداره در یک نمای واحد مساوی باشد. به عنوان مثال اگر در بخشی از ساختمان از پنجره دو لنگه با ابعاد 150در150  استفاده شده است و قصد استفاده از پنجره سه لنگه در همان بعد از نما را دارید بهتر است ابعاد پنجره 150در75 باشد. تا ارتفاع پنجره‌ها 150  و عرض آنها  225 سانتی‌متر باشد.

 

انواع پنجره دو جداره

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

روش‌های نگهداری از پنجره‌های upvc:

یکی از نکات مهم که در طول عمر و دوام پنجره‌های upvc موثر است نحوه نگهداری آنها است. رعایت نکات زیر در طول عمر آنها تاثیرگذار است.

 • هرچند وقت یکبار قطعات مکانیکی درب و پنجره دوجداره را روغن‌کاری شود، بهتر است برای روغن‌کاری روغن‌های رقیق مثل روغن چرخ خیاطی استفاده شود.
 • درست است که پنجره‌های upvc غیر قابل اشتعال هستند اما نباید در معرض شعله مستقیم قرار بگیرند.
 • درزگیرهای لای پنجره را هر چند وقت یکبار با دستمال و صابون مایع تمیز کنید
 • انبساط و انقباض ساختمان در اثر تغییرات آب و هوایی در طول سال باعث خارج شدن ابزار و یراق‌آلات پنجره میی‌شود که باید مجدد رگلاژ شود.

 

بهترین پنجره دوجداره

 

 

پنجره دوجداره کشویی یک لنگه بازشو یکی از لنگه‌های پنجره باز می‌شود و در مدل دوم هر دو لنگه پنجره قابلیت باز و بسته را شدن به صورت کشویی دارد. پنجره دوجداره کشویی نسبت به نوع لولایی آن 20 درصد عایق‌بندی کمتری دارد و برای استفاده در مناطقی که هوا بسیار گرم و یا بسیار سرد، پر سر و صدا و … انتخاب مناسبی نیست.

 

جمع بندی

 • پنجره‌های upvc نسل جدید پنجره است.
 • پنجره‌های دوجداره عایق حرارتی و صوتی است و از نفوذ آلودگی و گرد و غبار به داخل خانه تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.
 • پنجره‌های upvc از دو یا چند لایه تشکیل شده است و فضای بین شیسشه‌ها با گاز آرگون پر شده است.
 • پنجره‌های upvc انواع مختلفی مانند کشویی، فولکس‌واگنی، فرانسوی، تک حالته و دو حالته و… است.
 • فاکتورهایی مانند جنس پروفیل، ابعاد و اندازه، بازشو، تعداد بازشوها، رنگ، نقشه در قیمت پنجره‌های دوجداره موثر است.
 • پنجره‌های upvc باید روغن‌کاری شوند و در فصول سرد و گرم که ساختمان منقبض و منبسط می‌شود باید رگلاژ صورت گیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *