ساخت، نگهداری و بازسازی

مزایا و معایب استفاده از چوب در ساختمان‌سازی

انواع چوب در ساختمان

 

سالیان سال است که چوب در ساختمان‌سازی به کار گرفته می‌شود. از شروع ساخت ساختمان گرفته تا طراحی داخلی، انواع چوب در ساختمان  استفاده می‌شود. مزایا چوب در ساختمان زیاد است و به همین دلیل است که استفاده از آن به طور مداوم ادامه دارد. البته نباید از معایب استفاده از چوب در ساختمان غافل شوید. به هر حال کاربرد چوب در ساختمان بسیار زیاد است و بهتر است قبل از هرکاری در این زمینه اطلاعات تکمیلی داشته باشید.

در این مقاله تاثیر چوب در ساختمان‌سازی بررسی شده است. انواع مختلف چوب در ساختمان امکان دارد در هر بخش از آن به کار گرفته شده باشد. چوب یک متریال شگفت انگیز است و به همین دلیل است که طرفداران بی‌شماری در سرتاسر جهان دارد.

چوب و محصولاتی که زیرمجموعه چوب محسوب می‌شوند برای قاب‌بندی، عایق‌بندی، جداسازی فضا و بخش‌های دیگر خانه استفاده می‌شود. همانگونه که مشخص است مزایا چوب در ساختمان بی‌شمار است. در این مقاله موضوع چوب در ساختمان‌سازی مورد بررسی قرار گرفته است و همچنین نگاهی به معایب چوب در ساختمان و کاربرد چوب در ساختمان انداخته شده است. عناوین بررسی شده در مقاله مزایا و معایب استفاده از چوب در ساختمان‌سازی به شرح زیر است:

 • عایق‌بندی استثنایی و حفظ انرژی یکی از مزایا چوب در ساختمان و ساختمان‌سازی
 • ساخت سریع از مزایا چوب در ساختمان
 • یکی دیگر از مزایا چوب در ساختمان سازگاری با محیط زیست است
 • چوب در ساختمان و ساختمان‌سازی زیبایی را به طراحی می‌آورد
 • چوب متریالی مقاوم و سرسخت
 • ایمن، سبک، محکم و بادوام از مزایا چوب در ساختمان
 • چوب مقاوم در برابر آب
 • آکوستیک کردن صدا یکی از ویژگی‌های چوب در ساختمان‌سازی
 • زنگ نزدن ویژگی اصلی چوب در ساختمان

 

انواع چوب در ساختمان

 

عایق‌بندی استثنایی و حفظ انرژی یکی از مزایا چوب در ساختمان و ساختمان‌سازی

بعضی از مصالح ساختمانی مانند استیل و متریال‌های غیر معدنی که قابلیت اشتعال شدن را ندارند، به هنگام گرما دیدن امکان دارد منبسط شوند و همین موضوع سبب ضعیف شدن و فروریختگی سازه و ساختار ساختمان شود.

انواع چوب در ساختمان ساختمان‌سازی تقریبا برخلاف عناصر ذکر شده عمل می‌کنند. هنگامی که انواع چوب در ساختمان گرما ببیند (البته نه گرمای بسیار بیشتر از حد طبیعی)، چوب خشک شده و همین موضوع باعث می‌شود سخت‌تر و محکم‌تر شود.

بهتر است برای هرچه بازتر کردن این موضوع، مقایسه‌ای بررسی شود. شیشه 23 برابر زودتر از چوب رسانش گرمایی دارد. این عدد برای سنگ مرمر 90 برابر، استیل 1650 برابر و برای آلمینیوم 7000 برابر سریع‌تر از چوب است. از همین اعداد می‌توان نتیجه گرفت یکی از مزایا استفاده چوب در ساختمان عایق بودن مناسب است.

در نتیجه هدر رفت انرژی خانه شما با کاربرد چوب در ساختمان کمتر می‌شود. اگر می‌خواهید گرما و یا دمای مطبوع درون خانه شما ثابت باقی بماند و همچنین می‌خواهید پول کمتری در زمینه گرم کردن خانه خود خرج کنید، چوب یک گزینه بالقوه در برابر آجر، سنگ و بتن است.

در مقایسه با دیگر متریال‌های ساخت و ساز، چوب یکی از گزینه‌های مناسب برای عایق‌بندی ساختمان است. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم اگر چوب در ساختمان استفاده شده باشد تاثیر مستقیمی روی قبض برق و گاز شما دارد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره شود در معرض رطوبت قرار گرفتن چوب است. اگر چوب در معرض رطوبت 0% باشد، اندکی بزرگ می‌شود. این موضوع شاید یکی از معایب چوب در ساختمان به شمار بیاید ولی به هرحال این موضوع به کلیت سازه تاثیر مستقیمی نمی‌گذارد. البته در اکثر اقلیم‌های گوناگون به ندرت رطوبت به زیر 5% می‌رود.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

ساخت سریع از مزایا چوب در ساختمان و ساختما‌سازی

آلبرت انیشتین می‌گوید “مردم دوست دارند چوب را خرد کنند. در این حرکت شما به سرعت عکس العمل کار خود را می‌بینید”.

مردم همیشه دوست دارند نتیجه کار خود را به سرعت و ارزان مشاهده کنند. همانگونه که مشخص است استفاده از چوب این ویژگی را به سرعت رقم می‌زند. بعضی از شرکت‌هایی که کارخانه چوب و چوب‌سازی دارند، سازه یک ساختمان 100 متر مربعی را در طول هفت روز بالا می‌آورند. در نظر بگیرید در تعطیلات عید برای چند روز به سفر می‌روید و هنگامی که باز می‌گردید با خانه جدید روبرو می‌شوید.

همانگونه که مشاهده می‌کنید سرعت ساخت و ساز با چوب بالاتر می‌رود. نکته‌ای که باید به آن اشاره شود اقلیم مختلف ایران است. این موضوع را قبل از شروع ساخت خانه با چوب به یاد داشته باشید.

هنگامی که ساخت خانه با آجر، سنگ و بتن مقایسه می‌شود، چوب به طور قطع زمان بیشتری را در ساخت خانه ذخیره می‌کند. همچنین تعداد نیروی کار برای ساخت و ساز خانه با چوب کمتر است که خود این موضوع باعث ذخیره شدن دو چندان پول می‌شود.

نکته‌ای که در مورد کاربرد چوب در ساختمان جالب است در مورد شرایط هوایی موقع کار کردن است. در مواقعی که ساخت خانه با آجر، سنگ و بتن باشد و هوا بارانی و برفی شود، ساخت و ساز متوقف می‌شود ولی چوب از این امر مستثنی است. چوب در ساختمان‌سازی بدون مانع می‌تواند زمان زیادی را در ساخت و ساز برای شما ذخیره کند.

به گفته بعضی از متخصصین طراحی پلان و تاسیسات مکانیکی و تاسیسات الکتریکی در ساختمان‌هایی که سازه آن با چوب است نسبت به آجر، سنگ و بتن راحت‌تر است.

اگر سازه ساختمان از چوب باشد به راحتی می‌توانید در حین و یا بعد از ساخت و ساز اصلاحات مورد نظر خودتان را اعمال کنید. سهولت در تغییر، تطبیق‌پذیری و هزینه کم هنگام تغییر باعث شده تا این کار طرفداران زیادی داشته باشد.

عایق‌بندی خانه توسط بتن بسیار هزینه‌بر، مشکل‌ساز و زمان‌بر است و اگر تصمیم داشته باشید نقشه خانه خود را تغییر دهید مشکلات زیادی را برای شما به دنبال دارد. معایب چوب در ساختمان در زمینه ساخت سریع بنا و عایق‌بندی بسیار ناچیز است.

 

انواع چوب در ساختمان

 

سازگاری با محیط زیست یکی دیگر از مزایا چوب در ساختمان

ساختمان‌هایی که از چوب ساخته می‌شوند پایدار، قابل بازسازی و سازگار با محیط زیست هستند.

چوب در ساختمان و ساختمان‌سازی زیبایی را به طراحی می‌آورد

در میان 5.000 چوبی که در سطح جهان وجود دارد در نهایت یکی با منطقه زندگی و سلیقه شما سازگار است. این موضوع باعث می‌شود طراحی بیشتر نمود پیدا کند. بعضی از چوب‌ها مناسب عایق‌بندی هستند و از طرف دیگر بعضی‌ها برای آکوستیک کردن صدا ویژگی‌های منحصر بفردی دارند.

چوب می‌تواند به هر رنگی، رنگ‌آمیزی شود. حتی می‌توانید روی آن را وکس کنید تا ظرافت خود چوب بیشتر از پیش به چشم بیاید.

چوب متریالی مقاوم و سرسخت

از مزایا چوب در ساختمان استواری و سرسختی آن است. برای اینکه سرسختی چوب مورد ارزیابی قرار بگیرد از یک گوی 11.28 میلیمتری استیل با فشار 1300 پوند کمک گرفته می‌شود. همچنین چوب مقاومت کششی مناسبی دارد. این گفته با توجه به آزمایش‌های مختلف به اثبات رسیده است.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

ایمن، سبک، محکم و بادوام از مزایا چوب در ساختمان

با توجه به پیشرفت همه جانبه علم و تکنولوژی در جهان یکی از دلایلی که امروزه کماکان از چوب در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود ایمنی، سبک بودن، محکم بودن و دوام برابر فشار است. یکی از ویژگی‌هایی که چوب دارد انعطاف کم آن است. موضوعی که در آجر وجود ندارد.

از دلایلی که در شمال کشور بیشتر از چوب برای سازه ساختمان استفاده می‌شده، نرمی خاک است. آجر باعث سنگین شدن زمین و در نتیجه نشست می‌شد در نتیجه اکثر ساکنین شمال کشور از چوب برای ساخت خانه‌هایشان کمک می‌گرفتند. هیچ شخصی دوست ندارد به خاطر یک موضوع ساده خانه‌اش نشست کرده و غیرقابل سکونت شود.

چوب مقاوم در برابر آب

شاید در ابتدا تصور کنید یکی از معایب چوب در ساختمان مقاوم نبودن در برابر رطوبت و خیس شدن است. اما باید به این نکته اشاره کرد گونه‌هایی از چوب در برابر آب و رطوبت مقاوم هستند. تحقیقات مختلفی در این رابطه روی چوب‌‌های مختلف از جمله نوش غربی، صنوبر داگلاس، کاج شوکران غربی و نوئل ستکایی انجام شده است و میزان دقیق مقاومت آن‌ها در برابر آب و رطوبت سنجیده شده است.

در یک بررسی چوب خشک شده که رطوبت آن بین 6 تا 10 درصد بود به بیرون از خانه انتقال داده شد و بعد از یک سال رطوبت چوب به 9 تا 11 درصد رسید. در صورتی که در گونه‌های دیگر این عدد بین 14 تا 21 درصد رسیده است.

از نتایج این تحقیق می‌توان نتیجه گرفت که اکثر چوب‌ها رطوبت را در خود جذب می‌کند. اما تعدادی از سرسخت‌ترین و مقاوم‌ترین چوب‌ها گرایشی به جذب رطوبت ندارند.

آکوستیک کردن صدا یکی از ویژگی‌های چوب در ساختمان‌سازی

اگرچه چوب به کاملی نمی‌تواند محیط را برای صدا آکوستیک کند ولی با این حال از اکو شدن صدا جلوگیری می‌کند و می‌تواند صوت را در خود جذب کند. در مقایسه با مصالح دیگر می‌توان به این نتیجه رسید که چوب قدرت آکوستیک کردن محیط را دارا است مخصوصا زمانی که از آن در حائل بین اتاق‌ها استفاده می‌شود.

چوب در بسیاری از سالن‌های کنسرت برای عایق کردن صدا و ایجاد صدایی مناسب استفاده می‌شود.

زنگ نزدن ویژگی اصلی چوب در ساختمان

چوب هیچوقت زنگ نمی‌زند. برخلاف متریال‌های دیگر که در معرض آب و یا رطوب که قرار می‌گیرند این اتفاق برای آن‌ها رخ می‌دهد چوب از این داستان مستثنی است.

البته باید اشاره کرد که در مواردی چوب اکسید می‌شود ولی در مقایسه با متریال‌های دیگر بسیار ناچیز است. قابل ذکر است متریال‌هایی وجود دارند که زنگ نمی‌زنند ولی قیمت آن‌ها نسبت به چوب بسیار بالا است.

 

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

جمع بندی

 • سالیان سال است که چوب در ساختمان‌سازی به کار گرفته می‌شود. از شروع ساخت ساختمان گرفته تا طراحی داخلی، انواع چوب در ساختمان استفاده می‌شود. کاربرد چوب در ساختمان بسیار زیاد است.
 • چوب و محصولاتی که زیرمجموعه چوب محسوب می‌شوند برای قاب‌بندی، عایق‌بندی، جداسازی فضا و بخش‌های دیگر خانه استفاده می‌شود. همانگونه که مشخص است مزایا چوب در ساختمان بی‌شمار است.
 • بعضی از مصالح ساختمانی مانند استیل و متریال‌های غیرمعدنی که قابلیت اشتعال شدن را ندارند، به هنگام گرما دیدن امکان دارد منبسط شوند و همین موضوع سبب ضعیف شدن و فروریختگی سازه و ساختار ساختمان می‌شود. انواع چوب در ساختمان تقریبا برخلاف عناصر ذکر شده عمل می‌کنند.
 • شیشه 23 برابر زودتر از چوب رسانش گرمایی دارد. این عدد برای سنگ مرمر 90 برابر، استیل 1650 برابر و برای آلمینیوم 7000 برابر سریع‌تر است. از همین اعداد می‌توان نتیجه گرفت یکی از مزایا چوب در ساختمان عایق بودن مناسب است.
 • مردم همیشه دوست دارند نتیجه کار خود را به سرعت و ارزان مشاهده کنند. همانگونه که مشخص است استفاده از چوب این ویژگی را به سرعت رقم می‌زند.
 • در مقایسه با دیگر مترال‌های ساخت و ساز، چوب یکی از گزینه‌های مناسب برای عایق‌بندی ساختمان است. اگر بخواهیم به طور خلاصه بگوییم اگر چوب در ساختمان استفاده شده باشد تاثیر مستقیمی روی قبض برق و گاز شما دارد.
 • هنگامی که ساخت خانه با آجر، سنگ و بتن انجام می‌شود، چوب به طور قطع زمان بیشتری را در ساخت ذخیره می‌کند. همچنین تعداد نیروی کار برای ساخت و ساز خانه با چوب کمتر است که خود این موضوع باعث ذخیره دو چندان پول می‌شود.
 • با توجه به پیشرفت همه جانبه علم و تکنولوژی در جهان یکی از دلایلی که امروزه کماکان از چوب در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود ایمنی، سبک بودن، محکم بودن و دوام برابر فشار است.
 • شاید در ابتدا تصور کنید یکی از معایب چوب در ساختمان مقاوم نبودن در برابر رطوبت و خیس شدن است. اما باید به این نکته اشاره کرد گونه‌هایی از چوب در برابر آب و رطوبت مقاوم هستند.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *