قوانین مشاعات ساختمان

مشاعات ساختمان چیست و چه قوانینی دارد؟

مشاعات ساختمان چیست و چه قوانینی دارد؟


طبق قانون، مالکیت در آپارتمان‌ها بر دو بخش تقسیم می‏‎شود: مالکیت بر قسمت‌های اختصاصی و مالکیت بر قسمت‌های مشترک و یا همان مشاعات ساختمان که هر یک از آنها قانون و مقررات مخصوص به خود را دارند.

به طور کلی قسمت‌هایی از آپارتمان که مالکیت رسمی آنها به طور مجزا برای هر واحد در سند آمده باشد را جزو قسمت اختصاصی آپارتمان محسوب می‌کنند؛ که استفاده از آن در انحصار مالک یا مستاجر همان واحد است و مالکین سایر واحدها حق استفاده از این قسمت‌ها را ندارند.

فضای داخلی هر واحد آپارتمانی مثل اتاق خواب، هال و پذیرایی، آشپزخانه، بالکن و سرویس‌ها شامل قسمت‌های اختصاصی آن واحد است؛ ضمن اینکه انباری و پارکینگ نیز، اگر در سند آمده باشد، به عنوان فضای اختصاصی همان واحد در نظر گرفته می‎شود.

بحث و اختلاف نظر ساکنین آپارتمان‌ها معمولا بر سر مشاعات و قسمت‌های مشترک ساختمان بالا می‌گیرد چون تعریف دقیق آن را نمی‌دانند و از قوانین ملک مطلع نیستند.

قوانین مشاعات ساختمان

چه بخش‌هایی از آپارتمان جزو مشاعات ساختمان است؟

اصولا بخش‌هایی از هر آپارتمان که در سند مالکی برای آن قید نشده باشد، و همه ساکنین به طور مشترک از آن استفاده می‌کنند، را مشاعات می‌گویند مثل:

 • زمین ساختمان

 • پشت بام

 • درب ورودی

 • راهرو

 • پنجره‌های راهرو

 • آسانسور

 • ورودی پارکینگ

 • پارکینگ اضافی

 • پله‌ها

 • شوفاژخانه

 • تاسیسات مشترک

 • انشعابات مشترک

 • حیاط

 • لابی

 • باغچه

هزینه مشاعات ساختمان بر عهده کیست؟

تامین مخارج مشاعات ساختمان بر عهده کلیه ساکنین ساختمان است که سهم هر یک بر اساس متراژ واحدها تعیین می‌گردد. تمام ساکنین موظف هستند سهم خود را برای تعمیر و نگهداری از مشاعات به مدیر ساختمان پرداخت کنند. اگر مالکی سهم واحد خود را پرداخت نکند، ساکنین آپارتمان می‌توانند شکایت خود را از طریق شورای حل اختلاف پیگیری نمایند.

البته اگر واحدی به تنهایی مسئول آسیب وارده شده به مشاعات باشد فقط همان واحد باید هزینه تعمیرات را بپردازد.

قوانین مشاعات ساختمان

قوانین ملکی استفاده از مشاعات چیست؟

 • ساکنین ساختمان باید در حد معمول از مشاعات استفاده کنند آنطور که استفاده آنها مانعی برای استفاده سایرین نباشد. مثلا قرار دادن کفش یا لوازم اضافه در پله و حیاط ساختمان به عنوان استفاده اختصاصی تلقی می‎شود و سایر واحدها می‌توانند به آن اعتراض کنند.
 • هیچ یک از ساکنین اجازه تصرف مشاعات ساختمان را ندارد و نمی‌تواند آن را به شخص دیگری واگذار کند مگر اینکه با سایر ساکنین توافق کرده باشد و قانون به او اجازه این کار را بدهد.
 • استفاده از مشاعات نباید مورد اذیت و آزار ساکنین دیگر واحدها شود؛ مثلا صافکاری خودرو در پارکینگ یا نگه‌داری حیوانات در حیاط خلاف قانون است.
 • گذاشتن زباله در راهرو که موجب پخش بوی بد در کل ساختمان می‎شود ممنوع است.
 • هرگونه تغییر شکل و رنگ در آپارتمان که موجب بر هم زدن و ناهماهنگی در نمای ساختمان شود ممنوع است.
 • استفاده اختصاصی از برق و آب مشاع ساختمان ممنوع است.
 • خودروها نباید در محلی غیر از محل تعیین شده پارک شوند یا جلو رفت و آمد ساکنین ساختمان را بگیرد.
 • استفاده از فضای پارکینگ برای مهمانی و جشن تنها با رضایت ساکنین و اجازه مدیر ساختمان امکان پذیر است.
 • هرگونه تغییر در نقشه ساختمان بدون رضایت ساکنین و کسب مجوزهای لازم ممنوع است.

227
دیدگاه بگذارید

avatar
146 Comment threads
81 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
150 Comment authors
مصطفیسعیدامیرحسنطلوع نصر Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
مصطفی
Guest
مصطفی

سلام
ساختمان ما ۸واحد است ب چهار پارکینگ .از چهار تا پارکینگ دوتاش برای ماست .الان یکی از واحد ها ک پارکینگ نداره موتورش رو داخل پارکینگ میزاره.و ب ما میگه وسایلی که داخل پارکینگ رو دارین باید بر داریم آیا می تواند چنین حرفی را بزند .

سعید
Guest
سعید

در یک ساختمان ۱۲ واحدی واحدی خریدم و بنگاه در قولنامه قید کرده بود که سالن اجتماعات متعلق به مالک کل ساختمان است و کسی حقی بر ان نداردو پس از مدتی آنرا فروخته. این سالن نه آب مستقل دارد و نه برق . آیا ایشان حق دارد این سالن را به سوییت تبدیل کرده بفروشد؟ آیا با توجه به اینکه در قولنامه قید شده ایشان مالک حساب میشوند؟ نامبرده تمامی واحدها را فروخته و خود هیچ واحدی در آن ساختمان ندارد

طلوع نصر
Guest
طلوع نصر

من داخل ی ساختمان مسکونی ی واحد تجاری خریدم تنها واحد من مجوز تجاری داره ولی بقیه مسکونی هستن و غیر قانونی کار تجاری انجام میدن البته من سرقفلی دارم و مجوز تجاری هستم کلید در ورودی و سرویس بهداشتی رو به من نمیدن اجازه استفاده هم به من نمیدن آیا با وجود اینکه هم مجوز دارم هم مشاعات پرداخت میکنم قانونا حق ندارم کلید در ورودی ساختمان و سرویس بهداشتی رو داشته باشم؟ از اونجایی که خانم هستم و بقیه آقا بسیار ایجاد مزاحمت و آزار برام میکنن

علي رضا
Guest
علي رضا

با سلام و خسته نباشين، ساختمان ما چهار واحد ميباشد، كه سه واحد پاركينگ دارد و يك واحد ندارد، پاركينگ دو طبقه ميباشد كه دو واحد از طريق رمپ كه داخل حياط ميباشد به طبقه -١ ميروند، رمپ پاركينگ نياز به تعميرات دارد، حالا يك واحدي كه پاركينگ ندارد ميگويد چون من پاركينگ ندارم نبايد هزينه تعميرات رمپ پاركينگ را بدهم، آيا هزينه تعميرات رمپ پاركينگ براي تمامي واحدها ميباشد يا براي واحدهايي كه پاركينگ دارند؟؟

امیر
Guest
امیر

با سلام، عطف به اینکه واحد مذکور سهمی از پارکینگ ها ندارد در هزینه های اختصاصی آن نیز سهیم نخواهد بود. پارکینگ زمانی که در سند ذکر شود بصورت اختصصای در آمده و از حالت مشاع خارج میشود. مگرر در بخشهایی از آن که استفاده مشترک داشته باشد.

Mahsa
Guest
Mahsa

با سلام وقت بخیر ما در آپارتمان چهار واحدی زندگی میکنیم که طبقه اول حیاط مشاع را در دست گرفته .و قابل ذکر است که ما هیچ راهی برای رفت به حیاط را نداریم ولی طبقه اول دارای دو راه است یک راه به راه پله ،که ما هم از پله عبور میکنیم و یک راه دیگر که از حیاط به بیرون میروند این خانه دو درب دارد .حال اینکه ایشان اجازه ورود به حیاط مشاع را نمیدهد. و حتی اینکه مامور آب برای خواندن کنتور نتوانسته بداخل ساختمان بیایند .سوال من از شما این است که.همسایگان به اجازه زدن… Read more »

رضا عرب
Guest
رضا عرب

با سلام
شما می توانید طی یک شکایت در شهرداری و با توجه به اینکه حیاط جز مشاعات می باشد و اگر در سند واحد متصرف حیاط قید نگردیده باشید درخواست تخریب داده و در کمیسیون ماد ه 100 مجوز تخریب را گرفته و اقدام به تخریب نمایید و سپس نسبت به احداث آسانسور اقدام نمایید .

پیمان گلکار
Guest
پیمان گلکار

با سلم خسته نباشید .درساختمان 8 واحدی که واحد 2 فاقد پارکینگ میباشد .واحد 2 دارای 2 عدد خودرو میباشد .برای یکی از خودرو ها از واحد 8 پارکینگ اجاره کرده و از این موقعیت استفاده نموده در حیاط که مشاع میباشد سقف زده و پارکینگ احداث نموده است که 2 واحد ناراضی هستند و رضایت ندادن اماذ با قلدری .زور.و فحاشی .و زدو خورد به مدت 7 سال است تخلف کرده فرد یا واحد تخلف کار همان مدیر ساختمان میباشد .از شما کمک و راه حل .میخواستم .یک نوع شکایت .دوم مجازات ان چیست .و از کجا اقدام نماییم… Read more »

پیمان گلکار
Guest
پیمان گلکار

مان 8 واحدی واحد 2 فاقد پارکینگ میباشد که بدونه اجازه 2 واحد و ندادن رضایت بدونه اجازه در مشاعات که حیاط میباشد احداث پارکینگ نموده است و واحد و فرد متخلف مدیر میباشد اما واحد 2 دارای 2 عدد خودرو است که ازواحد 8 پارکینگ برای یکی از خودرو ها اجاره کرده اما برای دومین خودرو در حیاط بدونه اجازه استفاده شخصی میکند به مدت 7 سال استفاده کرده و میکند و تهدید .فحاشی .زدو خورد و زور گویی از شما کمک و نوع شکایت . ومجازات ان چیست برای مدیر هر شخصی یا مدیر چیست

پیمان گلکار
Guest
پیمان گلکار

مان 8 واحدی واحد 2 فاقد پارکینگ میباشد که بدونه اجازه 2 واحد و ندادن رضایت بدونه اجازه در مشاعات که حیاط میباشد احداث پارکینگ نموده است و واحد و فرد متخلف مدیر میباشد اما واحد 2 دارای 2 عدد خودرو است که ازواحد 8 پارکینگ برای یکی از خودرو ها اجاره کرده اما برای دومین خودرو در حیاط بدونه اجازه استفاده شخصی میکند به مدت 7 سال استفاده کرده و میکند و تهدید .فحاشی .زدو خورد و زور گویی از شما کمک و نوع شکایت . ومجازات ان چیست برای مدیر هر شخصی یا مدیر چیست

پیمان گلکار
Guest
پیمان گلکار

در یک ساخ

تمان 8 واحدی واحد 2 فاقد پارکینگ میباشد که بدونه اجازه 2 واحد و ندادن رضایت بدونه اجازه در مشاعات که حیاط میباشد احداث پارکینگ نموده است و واحد و فرد متخلف مدیر میباشد اما واحد 2 دارای 2 عدد خودرو است که ازواحد 8 پارکینگ برای یکی از خودرو ها اجاره کرده اما برای دومین خودرو در حیاط بدونه اجازه استفاده شخصی میکند به مدت 7 سال استفاده کرده و میکند و تهدید .فحاشی .زدو خورد و زور گویی از شما کمک و نوع شکایت . ومجازات ان چیست برای مدیر متخلف چیست

رضوی
Guest
رضوی

سلام. من ساکن طبقه ی همکف یک آپارتمان هستم. حیاط پشتی ساختمان اشراف کامل به منزل ما داره. هنگام خرید انباری های ساکنین طوری بود که این قسمت حیاط رو برای ما حریم کرده بود و دید سایر ساکنین به منزل ما رو به حداقل میرسوند اما کمی قبل همسایه ها بدون هماهنگی و اطلاع قبلی به ما انباری ها رو جابه جا کردند و این حریم برای ما کاملا از بین رفته. ما ادعای مالکیت برحیاط نداریم اما رفت و امد بی موقع و بی اطلاع همسایه ها برای ما ایجاد مزاحمت میکنه. و به بارها تذکر ما برای… Read more »

بهرام
Guest
بهرام

با سلام مشاعتی مانند حیا ط که فقط دسترسی برای همکف دارد و دیگر واحد ها به آن دسترسی ندارند و همچنین نور گیر که طبقه همکف فقط دسترسی دارد و بالکن غیر مسقف متصل به بالکن همکف مشاع نامیده می شود ولی دسترسی فقط برای همکف بوده تکلیفش چیست ؟
حق استفاده برای همکف است یا خیر؟

حسن
Guest
حسن

نظریه مشورتی اداره کل امور حقوقی قوه قضاییه به شناره ۶۳۲۷/۷ را مطالعه بفرمایید.

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: