قوانین مشاعات ساختمان

مشاعات ساختمان چیست و چه قوانینی دارد؟

مشاعات ساختمان چیست و چه قوانینی دارد؟


طبق قانون، مالکیت در آپارتمان‌ها بر دو بخش تقسیم می‏‎شود: مالکیت بر قسمت‌های اختصاصی و مالکیت بر قسمت‌های مشترک و یا همان مشاعات ساختمان که هر یک از آنها قانون و مقررات مخصوص به خود را دارند.

به طور کلی قسمت‌هایی از آپارتمان که مالکیت رسمی آنها به طور مجزا برای هر واحد در سند آمده باشد را جزو قسمت اختصاصی آپارتمان محسوب می‌کنند؛ که استفاده از آن در انحصار مالک یا مستاجر همان واحد است و مالکین سایر واحدها حق استفاده از این قسمت‌ها را ندارند.

فضای داخلی هر واحد آپارتمانی مثل اتاق خواب، هال و پذیرایی، آشپزخانه، بالکن و سرویس‌ها شامل قسمت‌های اختصاصی آن واحد است؛ ضمن اینکه انباری و پارکینگ نیز، اگر در سند آمده باشد، به عنوان فضای اختصاصی همان واحد در نظر گرفته می‎شود.

بحث و اختلاف نظر ساکنین آپارتمان‌ها معمولا بر سر مشاعات و قسمت‌های مشترک ساختمان بالا می‌گیرد چون تعریف دقیق آن را نمی‌دانند و از قوانین ملک مطلع نیستند.

قوانین مشاعات ساختمان

چه بخش‌هایی از آپارتمان جزو مشاعات ساختمان است؟

اصولا بخش‌هایی از هر آپارتمان که در سند مالکی برای آن قید نشده باشد، و همه ساکنین به طور مشترک از آن استفاده می‌کنند، را مشاعات می‌گویند مثل:

 • زمین ساختمان

 • پشت بام

 • درب ورودی

 • راهرو

 • پنجره‌های راهرو

 • آسانسور

 • ورودی پارکینگ

 • پارکینگ اضافی

 • پله‌ها

 • شوفاژخانه

 • تاسیسات مشترک

 • انشعابات مشترک

 • حیاط

 • لابی

 • باغچه

هزینه مشاعات ساختمان بر عهده کیست؟

تامین مخارج مشاعات ساختمان بر عهده کلیه ساکنین ساختمان است که سهم هر یک بر اساس متراژ واحدها تعیین می‌گردد. تمام ساکنین موظف هستند سهم خود را برای تعمیر و نگهداری از مشاعات به مدیر ساختمان پرداخت کنند. اگر مالکی سهم واحد خود را پرداخت نکند، ساکنین آپارتمان می‌توانند شکایت خود را از طریق شورای حل اختلاف پیگیری نمایند.

البته اگر واحدی به تنهایی مسئول آسیب وارده شده به مشاعات باشد فقط همان واحد باید هزینه تعمیرات را بپردازد.

قوانین مشاعات ساختمان

قوانین ملکی استفاده از مشاعات چیست؟

 • ساکنین ساختمان باید در حد معمول از مشاعات استفاده کنند آنطور که استفاده آنها مانعی برای استفاده سایرین نباشد. مثلا قرار دادن کفش یا لوازم اضافه در پله و حیاط ساختمان به عنوان استفاده اختصاصی تلقی می‎شود و سایر واحدها می‌توانند به آن اعتراض کنند.
 • هیچ یک از ساکنین اجازه تصرف مشاعات ساختمان را ندارد و نمی‌تواند آن را به شخص دیگری واگذار کند مگر اینکه با سایر ساکنین توافق کرده باشد و قانون به او اجازه این کار را بدهد.
 • استفاده از مشاعات نباید مورد اذیت و آزار ساکنین دیگر واحدها شود؛ مثلا صافکاری خودرو در پارکینگ یا نگه‌داری حیوانات در حیاط خلاف قانون است.
 • گذاشتن زباله در راهرو که موجب پخش بوی بد در کل ساختمان می‎شود ممنوع است.
 • هرگونه تغییر شکل و رنگ در آپارتمان که موجب بر هم زدن و ناهماهنگی در نمای ساختمان شود ممنوع است.
 • استفاده اختصاصی از برق و آب مشاع ساختمان ممنوع است.
 • خودروها نباید در محلی غیر از محل تعیین شده پارک شوند یا جلو رفت و آمد ساکنین ساختمان را بگیرد.
 • استفاده از فضای پارکینگ برای مهمانی و جشن تنها با رضایت ساکنین و اجازه مدیر ساختمان امکان پذیر است.
 • هرگونه تغییر در نقشه ساختمان بدون رضایت ساکنین و کسب مجوزهای لازم ممنوع است.

208
دیدگاه بگذارید

avatar
132 Comment threads
76 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
134 Comment authors
مانیزنگنهخرمزادهسروشامین Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
زنگنه
Guest
زنگنه

منزل من در طبقه سوم یک آپارتمان ۲۵ واحدی قرار دارد کولر در تراس قرار داشت بدلیل اضافه کردن تراس به خواب منزل بدون کولر است ساکنین طبقه ۴ که طبقه آخرند به من اجازه نصب کولر گازی روی پشت بام را نمیدهند ومیگن که فقط طبقه ۴ میتونن کولر بذارن روی بام وروی نمای ساختمان هم نمیشه لطفا راهنمایی کنید

خرمزاده
Guest
خرمزاده

سلام من يك واحد أپارتمان در يك ساختمان سه طبقه تكواحدي ٣ سال پيش خريداري كردم ، به تازگي متوجه شدم مالك قبلي واحد من كليه حقوق مشاعات مربوط به واحد مذبور را طبق إقرار نامه مظهري ، به مالك واحد ديگري واگذار كرده و اين مالك به من اجازه استفاده از مشاعات را نمي دهد . تكليف من چيست آيا توافق آن دو به من هم مربوط ميشود ؟ و اصولا مشاعات قابل واگذاري هستند؟ تكليف من چيست؟ ممنون ميشوم مرا راهنمايي قانوني كنيد.

مانی
Guest
مانی

بله قسمت مشاع قابلیت انتقال دارد

امین
Guest
امین

آیا هزینه تعمیر سقف واحد زیر پشت بام که بر اثر نم پشت بام صدمه دیده بر عهده خود مالک است یا کل واحدهای ساختمان ؟

سروش
Guest
سروش

به عهده خودتون هست
هر واحدي معايب و محاسن خاص خودش رو داره…
طبقه اخر عيبش همينه و بجاي اون محاسني داره كه واحد هاي ديگه نداره

مانی
Guest
مانی

طبق ماده 4 قانون تملک آپارتمانها تامین هزینه نگهداری و تعمیرات قسمتهای مشاع ساختمان با کلیه مالکین است . در مورد شما اگر بخاطر نقص عایق کاری پشت بام اتفاق افتاده بله هزینه باید توسط همه مالکین تامین شود و این از وظایف مدیر ساختمان است با ایشان صحبت کنید.

علی
Guest
علی

سلام.ایا درست هست که طبق قانون جدیدا باید درب پشت بام قفل و بسته باشد

پارسا
Guest
پارسا

سلام من یک ساختمان دارم که یکسال است ساخته شده است و همسایه پشی من چند ماهی است که شروع به ساختن کرده است حالا میگوید باید پشت ساختمانت را نما کنید لطفا راهنمایی کنید

یاوری
Guest
یاوری

سلام اپارتمان ما راه پله جدا واسانسور جلوی درب منزل اختصاصی است وفضای کوچکی دارد ودرب کلید خور اختصاصی دارد وطبقه ما نیز تک واحدی است ایا این فضای کوچک که از اسانسور وارد وسپس وارد خانه میشویم مشاع است متذکر میشوم راه پله جداست وباید از درب فضای کوچک وارد راه پله شد

مریم عباسی
Guest
مریم عباسی

سلام ما ۳طبقه هستیم واپارتمان شمالی،۲پارکینگ مسقف داریم که متصل به حیاط که مشاع هست.همسایه طبقه همکف سر ماشین گذاشتن و رفت امد به حیاط ناسازگاری میکنه.ایا ما میتونیم شکایت کنیم به اینکه جلوی دیدشون به حیاط رو بگیریم،؟؟؟و یااینکه کاری کنیم که به حیاط دید ندااشته باشن

مانی
Guest
مانی

خودتان عنوان فرمودید که پارکینگ مشاع است و حتما مستحضر هستید که حیاط هم جزو قسمتهای مشاع ساختمان محسوب میگردد و پارک ماشین در آن خطا ست. میتوانید برای رفع مشکل از مدیر ساختمان تقاضا کنید در جلسه ای موضوع را با همه ساکنین در میان گذاشته و توافقی بین خودتان انجام دهید ولی به لحاظ حقوقی حق پارک ماشین در حیاط پذیرفته نیست.

مهدی
Guest
مهدی

سلام ما قولنامه ای هستش .سوالم این است که در قولنامه برای کل واحد ها ذکر شده که حیاط مطلقا برای واحد همکف هستش.آیا این واحد میتونه در حیاط دیوار بکشه وجدا کنه حیاط رو.

امیر
Guest
امیر

سلام و خسته نباشید
بالکن واحد من سقف نداره چون طبقه اخره
سنگ های دیواره بالکن جزو مشاعات است یا نه ؟

مانی
Guest
مانی

نمای ساختمان از مشاعات ساختمان محسوب میشود

عبداله شاهرخ
Guest
عبداله شاهرخ

سلام. ضمن تشکر برای موارد کمکم کنید لطفا. موارد زیر بعهده کیست ؟ مالک یا مستاجر
خاک و کود باغچه
بیمه مسئولیت ساختمان
تعمیر و نگهداری اسانسور
شوفاژخانه
سرویس و نگهداری دوربین ساختمان

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: