بازار مسکن تهران

آشنایی با محله دروس (منطقه سه تهران)؛ اصالت در کنار زیبایی

محله دروس د رمنطقه سه تهران

«دروس» برای پایتخت‌نشینان و مخصوصا ساکنین منطقه سه تهران نامی آشناست. بیشتر ما چندین بار از کوچه‌پس‌کوچه‌های زیبای این محله گذر کرده‌ایم. دروس از محله‌های قدیمی و اعیان‌نشین تهران است و از جنوب به بلوار شهرزاد (شیدایی) و از شمال به خیابان شهید کلاهدوز (دولت)‌ می‌رسد. همچنین محله دروس از شرق به خیابان پاسداران و از غرب به خیابان شریعتی منتهی می‌شود. (برای آشنایی با محله پاسداران، این مقاله را بخوانید)

در این مقاله به بررسی محله دروس می‌پردازیم؛‌ محله‌ای که در زمان‌های دور،‌ اقامتگاه تابستانی روس‌ها و محل زندگی ارامنه تهران بوده است.

گروس، محل زندگی ارامنه

در حوالی سال ۱۳۲۰ هجری شمسی،‌ محله دروس (یا به همان نام قدیمی‌اش،‌ گَروس) ده کوچکی بود که ساکنینش اکثرا از ارامنه بودند و در آن کشاورزی و امرار معاش می‌کردند. سال‌ها قبل از آن و در زمان قاجار، روس‌ها در این محدوده باغ‌هایی داشتند و به همین دلیل این محله به «دره‌ی روس‌ها» مشهور بود. اما مدتی بعد از سکونت آن‌ها، مهدی‌قلی هدایت نخست‌وزیر ایران (مشهور به مخبرالسلطنه)، مالک زمین‌های این محدوده شد. خانواده او تعداد زیادی مسجد، بیمارستان، مدرسه و مغازه در این محله ساختند.

جنگ جهانی دوم

در زمان جنگ جهانی دوم،‌ یک کارخانه اسلحه‌سازی در سلطنت‌آباد و در زمین‌های دروس توسط ارتش روسیه بمباران شد. علت این بود که روس‌ها مشکوک شده بودند که این کارخانه برای ارتش آلمان نازی و هیتلر سلاح می‌سازد. این اتفاق باعث شد تا قسمتی از آثار تاریخی به جا مانده در زمین‌های سلطنت‌آباد و اطرافش تخریب شود.

جنگ جهانی دوم
جنگ جهانی دوم

شیخ خزعل

یکی دیگر از حوادث سیاسی اتفاق افتاده در تاریخ این محله، به قتل رسیدن شیخ خزعل، از شورشیان زمان قاجار و حکمران خرمشهر است. او با فروش قسمت‌هایی از خاک آبادان، با انگلیسی‌ها در ساخت یک پالایشگاه نفتی در آن ناحیه همکاری کرده بود. به همین سبب، انگلیسی‌ها در همه حال از او حمایت و مراقبت می‌کردند تا رضایت او را بدست آورده و بتوانند موقعیت خود را در جنوب ایران حفظ کنند.

اما پس از به حکومت رسیدن رضاشاه، شیخ خزعل او را به رسمیت نشناخت و غاصب خطابش کرد. اما او که پایه های حکومت خود را با آمدن سردار سپه متزلزل می‌دید، با عوامل حکومت و نمایندگان مجلس ایران از جمله آیت الله مدرس از در دوستی درآمد. اما این ظاهرسازی ها به جایی نرسید و شیخ خزعل که به همراه تعدادی از روسا و سران قبایل خوزستان کمیته‌ای به نام «قیام سعادت خوزستان» تشکیل داده بود، بار دیگر ضدیت خود را با رضاشاه علنی کرد و از احمدشاه قاجار حمایت نمود.

سرانجام، رضاخان برای تنبیه شورشیان به سمت خوزستان حرکت کرد. او با اینکه چند بار به شیخ خزعل فرصت داده بود تا دست از اقدامات تحریک‌آمیزش بردارد، وقتی با نافرمانی و سرپیچی او مواجه شد، دستور دستگیری او را صادر کرد. سپس در شب ۲۹ فروردین ۱۳۰۴ او و پسرش دستگیر شدند و به تهران انتقال یافتند.

شیخ خزعل نهایتا در سال ۱۳۱۵ و بعد از ۱۱ سال زندگی تحت نظارت در تهران،‌ در باغ فخرالسلطنه در محله دروس به دست مامورهای شهربانی به قتل رسید.

شیخ خزعل
شیخ خزعل

دروس، محله‌ای دیپلماتیک

اما از گذشته بگذریم و به زمان حال بیاییم. محله دروس، محل قرارگیری سفارت کشورهایی چون اسپانیا، آرژانتین، پرتغال، مجارستان و آذربایجان است. از آنجایی که سفارت‌خانه‌ها معمولا در نقاط خوش آب ‌و هوا و سرسبز تهران ساخته شده‌اند، می‌توان گفت که سرسبزی و آب و هوای خوب محله دروس در این موضوع بی تاثیر نبوده است.

سفارت پرتغال در تهران
سفارت پرتغال در تهران

خیابان‌های اروپایی

خیابان یارمحمدی، خیابانی نسبتا عریض با درختان بلند و زیبا، خیابان راستوان (احتشامیه) با دسترسی بسیار خوب و خیابان حجت سوری که راه ارتباط محله با خیابان پاسداران است، از مهم‌ترین گذرهای محله دروس به شمار می‌روند. این خیابان‌ها با توجه به اصول شهرسازی اروپایی ساخته شده‌اند و با توجه به عرض مناسب و کاشت درختان زیاد، حس آرامش را به ساکنان و رهگذران منتقل می‌کنند.

محله دروس
محله دروس

ترافیک و مترو

همه جای تهران ترافیک مخصوص خودش را دارد؛ با این حال، در مورد دروس می‌توان گفت که علی‌رغم قرار گیری در نقطه شلوغ و دسترسی چند جهته این ناحیه، کوچه‌های آن به علت ساخت اصولی و عریض بودن ترافیک سنگینی ندارند، اما در زمان‌های اوج، ممکن است در خیابان‌های اصلی با کمی شلوغی و معطلی مواجه شوید؛ مخصوصا خیابان‌های منتهی به شریعتی و پاسداران. اما خیلی نگران نباشید؛ نزدیکی این محله به دو ایستگاه مترو قلهک و شریعتی و تعدد ایستگاه‌های تاکسی و اتوبوس، می‌تواند خیال شما را تا حد زیادی از بابت تردد راحت کند.

امنیت و آرامش

محله دروس در منطقه سه شهرداری تهران بزرگ واقع شده است. با توجه به شاخص امنیت محله‌ای شهرداری تهران، این منطقه جزو نواحی ایمن شهر به شمار می‌آید. محله دروس محله‌ای قدیمی است که با اصول شهرسازی ساخته شده و می‌توانید با خیال راحت به انتخاب و خرید خانه در این محله بپردازید.

امکانات محله

محله دروس، یکی از خوش‌دسترس‌ترین و اصیل‌ترین محله‌های شهر تهران است و علاوه بر دسترسی به خیابان‌های کلاهدوز، پاسداران و شریعتی، کافه‌ها، رستوران‌ها و مراکز خدماتی و درمانی بسیاری را در خود جای داده است. دفتر مرکزی یونیسف، بیمارستان هدایت در نزدیکی سفارت آرژانتین، لمیز پاسداران، رستوران دلاترا، کافه دیدار، مرکز خرید پاسداران، مدرسه زبان آلمانی گوته و بسیاری از مراکز خدماتی معروف تهران در این محله قرار گرفته‌اند.

بیمارستان هدایت
بیمارستان هدایت

سخن پایانی

محله دروس محله‌ای قدیمی و لوکس در قلب منطقه سه تهران است. برای خرید و یا اجاره آپارتمان در این محله، نیازی به نگرانی و تفکر زیاد نیست؛ دسترسی عالی، آب و هوای خوب، خیابان‌سازی اصولی و امکانات کامل از سایر مشخصات و ویژگی‌های این محله زیباست.

آیا تا به حال در این محله زندگی یا کار کرده‌اید؟ از تجربیات‌تان برایمان بگویید؛‌ منتظر شنیدن نظرات شما هستیم.

 

 

 

مطالب مرتبط

آشنایی با محله داودیه (منطقه سه تهران)؛ از اعتمادالدوله تا میرداماد

هنگامی که از خروجی بزرگراه مدرس وارد بلوار میرداماد می‌شوید، انگار حس و حالی نو همراه با آرامش روح شما را در بر می‌گیرد. بلواری زیبا، پر از فروشگاه‌های مختلف، […]

وام ودیعه مسکن چیست؟ (توضیح کامل 1402 + راهنمای ثبت نام)

وام ودیعه مسکن به عنوان یک ابزار مالی در کشورهای مختلف، به همراهی دولت و سازمان‌های مربوطه، برای حمایت از افراد جهت خرید یا ساخت مسکن ارائه می‌شود. اصلی‌ترین هدف […]

قوانین مربوط به حکم تخلیه خانه و مراحل اجرای آن

زمانی که صاحب خانه و مستاجر با هم بر سر زمان تخلیه خانه به توافق نرسند، صاحب خانه این امکان را دارد که به شورا یا دادگاه مراجعه کرده و […]

گزارش سامانه کیلید از بازار مسکن در سال 1400

  تیم دیتای کیلید با بررسی و آنالیز داده‌های مختلف بازار مسکن، گزارشی جامع در این حوزه برای سال 1400 ارائه کرده است. به تفسیر در مورد چند اسلاید مهم […]

معرفی محله سیدخندان محله بافرهنگ

  محله سیدخندان تهران، یکی از محلات نسبتا قدیمی شهر تهران است که دارای دسترسی مناسبی به اکثر نقاط شهر است و در این محله مراکز خرید متعدد و مراکز […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *