خرید و فروش خانه

همه چیز درباره خرید خانه در منطقه 16 تهران

منطقه 16 تهران

 

منطقه 16 تهران یکی از مناطق قدیمی جنوب شهر به حساب می‌آید. قیمت خانه هر محله با محله‌ای دیگر در این منطقه تفاوت دارد. از محله‌های گران منطقه 16 می‌‌توان به نازی‌آباد و تختی اشاره کرد و از محله‌های ارزان منطقه 16 می‌توان به باغ آذری و علی‌آباد جنوبی را نام برد. در این منطقه بیشتر کاربری اراضی مسکونی است و میانگین قیمت منطقه 16 در محله‌های مختلف متفاوت است و به شرایط مختلفی بستگی دارد.

البته تعدادی کارخانه صنعتی نیز دز این منطقه فعالیت می‌کنند. بافت جمعیتی در منطقه 16 تهران بسیار متراکم است. این تراکم مربوط به سال‌های اخیر نیست بلکه به ده‌های گذشته باز می‌گردد. میانگین قیمت خانه در این منطقه با توجه به وضعیت این منطقه متفاوت است. یکی از تاثیرگذار ترین عنصر در این منطقه ایستگاه راه آهن در آن است. در ادامه توضیحات کامل‌تری در این مورد ارائه شده است.

 

 

معرفی منطقه 16 تهران

 • در بین مناطق مختلف شهرداری تهران، این منطقه قدیمی به حساب می‌آید.
 • این منطقه در جنوب شهر تهران قرار دارد.
 • مساحت این منطقه معادل با 1651 هکتار است.
 • منطقه 16 از جنوب به محدوده بزرگراه آزادگان ، از شمال به خیابان شوش حدفاصل انبارنفت و میدان شوش ، از غرب به خیابان بهمنیار و بزرگراه شهید تندگویان و از شرق به خیابان فدائیان اسلام حدفاصل میدان شوش و بزرگراه آزادگان محدود است .
 • این محدوده از شمال با منطقه 11 و 12 ، از شرق با منطقه 15، از غرب به منطقه 17 و 19  و از جنوب با منطقه 20 همسایه است.
 • سابقه زندگی و شکل گیری این منطقه به سال 1299 باز می‌گردد.
 • واحدهای صنعتی در این منطقه از سال 1321 شروع به فعالیت کرده‌اند و اوج این فعالیت‌ها تا سال 1341 بوده است. علت شروع فعالیت‌های صنعتی در این منطقه ساخت راه آهن است.
 • در سال‌های دهه 1350 محلات مسکونی در این منطقه شکل گرفتند.
 • گسترش کاربری مسکونی در این منطقه بیشتر مربوط به 1300 و  پس از آن است.
 • طبق آمار سر شماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 جمعیت این منطقه  287،387 نفر است.
 • این منطقه دارای 6 محله است.

 

منطقه 16 تهران

 

مسیر های دسترسی به این منطقه

دسترسی تاثیر بسزایی در خرید آپارتمان و یا اجاره آن دارد. هر چقدر امکانات حمل و نقل عمومی بهتر باشد افراد بیشتری به خرید خانه در آن محله و منطقه ترغیب می‌شوند.

حمل و نقل عمومی در این منطقه پر جمعیت و متراکم بسیار خوب است و خدمات در این حوزه در وضعیت مطلوب قرار دارند.

حضور اتوبوس تندروی شهری، مترو و خطوط تاکسیرانی در سطح منطقه نشان دهنده همین موضوع است.

خطوط 4 و 8 اتوبوس تندرو شهری از این منطقه عبور می‌کند. خط 4 مربوط به پایانه افشار و ترمینال جنوب است. این خط راستایی شمالی جنوبی دارد و ایستگاه‌های ترمینال جنوب، روغن نباتی، شهید رجایی، میدان بهمن،قالیشویی و پل جوادیه در این منطقه قرار دارد.

خط 8 اتوبوس تندرو شهری از ترمینال جنوب آغاز شده و در پایانه خاوران پایان می‌یابد. این خط امتدادی شرقی و غربی دارد. ایستگاه‌های ترمینال جنوب و پارک بعثت در این منطقه قرار دارند.

خط 1 و 3 مترو تهران نیز از این منطقه عبور می‌کنند. ایستگاه‌های مترو شوش، پایانه جنوب، خزانه و علی آباد از خط 1 در این منطقه توقف دارند. از طرف دیگر ایستگاه مترو راه آهن و ایستگاه مترو جوادیه از خط 3 در قسمت شمالی منطقه در حال خدمات رسانی به اهالی این منطقه هستند.

خطوط تاکسی نیز در این منطقه برای دسترسی بهتر شهروندان وجود دارد. در این منطقه 4 پایانه تاکسرانی در نقاط مختلف در حال فعالیت است. پایانه یادآوران در اتوبان شهید رجائی، ابتدای ورودی اتوبان آزادگان، پایانه سترک در ضلع جنوب غربی ترمینال جنوب، پایانه مترو علی‌آباد در بلوار دستواره، ایستگاه مترو علی آباد و در نهایت پایانه تاکسیرانی رضویه در ضلع غربی ترمینال جنوب قرار دارد.

خطوط اتوبوسرانی نیز در این منطقه با پراکنش مناسب در حال سرویس‌دهی به مردم این منطقه و مناطق مجاور است.

 

منطقه 16 تهران

 

 

منطقه 16 تهران یکی از مناطق قدیمی جنوب شهر به حساب می‌آید. این منطقه از دیرباز یکی از مراکز مهاجرپذیر و خوب تهران است که از نقاط مختلف ایران در 6 محله این منطقه ساکن شده‌اند.

 

امکانات منطقه شانزده تهران

در این منطقه بوستان‌های زیادی وجود دارد که تعداد آن‌ها 34 عدد است. از مهمترین آن‌ها می‌توان به پارک یا بوستان ۲۲بهمن، آزادگان، بعثت، جواديه، شهيد رجايي، ابریشم، دوازدهم فروردین و بازیافت است.

در این منطقه سه شهربازی بعثت، جزیره شادی و شهر شادی آزادگان برای کودکان محیط مناسبی را فراهم کرده است.

افرادی که اهل هنر و سینما هستند تنها دو  سینما در این منطقه به پخش  فیلم‌های روز سینمای ایران می‌پردازد. سینما شیرین و تراس چاپلین این دو سینما هستند.

در این منطقه حدود هفت کتابخانه برای مطالعه قابل دسترسی است که حدودا در هر یک از محلات یکی پیدا می‌شود.

سه بیمارستان خدمات پزشکی را در اختیار اهالی منطقه 16 قرار می‌دهند. بیمارستان‌های آیت ا… کاشانی، امیرالمومنین (ع) و مفرح این سه بیمارستان هستند. تعداد زیادی درمانگاه نیز در سطح منطقه قابل دسترس است.

 

منطقه 16 تهران

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

محله‌های مسکونی منطقه شانزده تهران

همانگونه که در بالا اشاره شد منطقه 16 شهرداری تهران دارای 6 ناحیه و 9 محله است. با توجه به موقعیت دسترسی و موقعیت مکانی میانگین قیمت خانه در این منطقه متفاوت است. محله‌های گران منطقه 16 در غرب و محله‌های ارزان منطقه 16  در شمال شرق این منطقه قرار دارند. 9 محله این منطقه در شش ناحیه قرار دارند که عبارت است از:

جوادیه در ناحیه یک با مساحت 303 و جمعیت 49،134 نفر؛

نازی‌آباد در ناحیه دو با مساحت 236 و جمعیت 45،775 نفر؛

خزانه، شهرک شهید بعثت و شهید رجایی در ناحیه سه با مساحت 360 و جمعیت 44،147 نفر؛

یاخچی‌آباد در ناحیه چهار با مساحت 241 و جمعیت 51،306 نفر؛

علی‌آباد جنوبی و تختی در ناحیه پنج با مساحت 263 و جمعیت 50،960 نفز؛

باغ آذری در ناحیه شش با مساحت 248 و جمعیت 16،847 نفر.

 

منطقه 16 تهران

 

 

از محله‌های گران منطقه 16 می‌‌توان به نازی‌آباد و تختی اشاره کرد و از محله‌های ارزان منطقه 16 می‌توان به باغ آذری و علی‌آباد جنوبی را نام برد.

 

 

شاخص قیمت در منطقه 16 تهران (مهر ۱۳۹۸)

با توجه به نوسانات خرید و فروش و اجاره مسکن در ماه‌های اخیر، بازار مسکن نیز دچار تغییر و تحول در رشد قیمت و کاهش قیمت شده است. اما با این حال میانگین قیمت خانه با توجه به معاملات انجام شده در مهر سال ۱۳۹۸ قیمت 7٫2 میلیون تومان است و این عدد باعث شده خرید خانه در منطقه 16 یکی از گزینه‌های مناسب برای خریداران خانه باشد.

طبق بررسی ها و آنالیز سایت کیلید میانگین قیمت خانه از مهر سال ۱۳۹۷ تا مهر سال ۱۳۹۸ حدود 61 درصد افزایش داشته و اگر تصمیم خرید خانه در منطقه 16 را دارید باید در نظر داشته باشید قیمت خانه افزایش داشته است. این افزایش قیمت هم در محله‌های گران منطقه 16 اتفاق افتاده و هم محله‌های ارزان منطقه 16 از این افزایش قیمت بی‌نصیب نبوده است. البته در دو ماه اخیر کمی قیمت‌ها کاهش داشته است.

میانگین قیمت خانه در مهر ماه ۱۳۹۷ عدد 4٫6 میلیون تومان بوده که این عدد در مهر ماه سال ۱۳۹۸ به 7٫4 میلیون تومان رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد که در یک سال اخیر نیز میانگین قیمت خانه روند افزایشی داشته و اشخاصی که قصد خرید خانه در منطقه 16 را دارند باید با بررسی همه جوانب دست به خرید و فروش بزنند..

 

منطقه 16 تهران

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

شاخص قیمت خانه در این منطقه برای خانه‌های زیر ۸۵ متر (مهر ۱۳۹۸)

با مشاهده شاخص‌های سایت کیلید برای خانه‌های زیر ۸۵ متر مربع، میانگین قیمت خانه در منطقه 16 در 7 سال اخیر 334 درصد روند افزایشی داشته که بیشترین درصد تغییر برای یک سال گذشته است.

از مهر ماه سال ۱۳۹۷ تا مهر ماه سال ۱۳۹۸ میانگین قیمت خانه برای بناهای زیر ۸۵ متر مربع 76 درصد افزایش داشته است. قیمت خانه در منطقه 16 در همین بازه از متری 4٫2 میلیون تومان به 7٫5 میلیون تومان تغییر کرده و تفاوت قیمت ملک‌های چند سال ساخت با نوساز حدود متری تا یک و نیم میلیون تومان است.

میانگین قیمت خانه در منطقه 16 برای بنا های زیر ۸۵ متر مربع حدود 442 میلیون تومان در مهر ۱۳۹۸ است. در مهر ماه ۱۳۹۸ حدود 77  درصد معاملات در منطقه 16 برای خانه‌های کمتر از ۸۵ متر مربع بوده که این موضوع نشان می‌دهد بیشترین تقاضای خانه برای متراژهای پایین است.

 

 

علی‌آباد

 

 

در این منطقه بوستان‌های زیادی وجود دارد که تعداد آن‌ها 34 عدد است. از مهمترین آن‌ها می‌توان به پارک یا بوستان ۲۲بهمن، آزادگان، بعثت، جواديه، شهيد رجايي، ابریشم، دوازدهم فروردین و بازیافت است.

 

 

شاخص قیمت خانه در منطقه 16 برای خانه‌های ۸۵ تا ۱۵۰ متر (مهر ۱۳۹۸)

با آنالیز شاخص‌ها توسط سایت کیلید برای خانه‌های بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع میانگین قیمت این خانه‌ها در منطقه 16 در ۷ سال اخیر 391 درصد روند افزایشی داشته که عمده تغییر در یک سال گذشته اتفاق افتاده است. در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ تغییرات اندکی در قیمت این متراژ خانه رخ داده است.

از مهر ماه سال ۱۳۹۷ تا مهر ماه سال ۱۳۹۸ میانگین قیمت خانه برای بناهای بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع 81 درصد افزایش داشته است. قیمت خانه در این منطقه در همین بازه از متری 4٫8 میلیون تومان به 7٫4 میلیون تومان تغییر کرده است. تفاوت قیمت ملک‌های چند سال ساخت با نوساز بین متری ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون است.

میانگین قیمت خانه در این منطقه برای بناهای بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع حدود هفتصد و شصت و هفت میلون تومان در مهر ۱۳۹۸ است و میان خانه‌های نوساز و قدیمی‌ساز تفاوت 150 تا 250 میلیون تومانی دیده می‌شود. در مهر ماه ۱۳۹۸ حدود 23 درصد معاملات در منطقه 16 برای خانه‌های بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع بوده است و نشان می‌دهد بیشتر مساحت خانه در منطقه 16 با توجه به تراکم آن به خانه‌های زیر 85 متر مربع اختصاص دارد.

 

علی‌آباد

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

شاخص قیمت خانه در این منطقه برای خانه های بالای ۱۵۰ متر (مهر ۱۳۹۸)

با بررسی شاخص‌های سایت کیلید برای خانه‌های بالای ۱۵۰ متر مربع میانگین قیمت خانه در منطقه 16 در ۷ سال اخیر 215 درصد روند افزایشی داشته که بیشترین درصد تغییر برای یک سال گذشته است. همچنین در دو ماه اخیر با کاهش نیز روبرو بوده است.

از مهر ماه سال ۱۳۹۷ تا مهر ماه سال ۱۳۹۸ میانگین قیمت خانه برای بناهای بالای ۱۵۰ متر مربع 30 درصد افزایش داشته است. قیمت خانه در این منطقه در همین بازه از متری 5٫1 میلیون تومان به 7٫9 میلیون تومان تغییر داشته است.

میانگین قیمت خانه در این منطقه برای بنا‌های بالای ۱۵۰ متر مربع حدود یک میلیارد و هفتاد و هشت میلیون تومان در مهر ۱۳۹۸ است که عدد قابل توجهی برای خرید خانه است. در مهر ماه درصد ناچیزی از معاملات در منطقه 16 برای خانه های بالای ۱۵۰ متر مربع بوده است.

 

 

 

خط 1 و 3 مترو تهران نیز از این منطقه عبور می‌کنند. ایستگاه‌های مترو شوش، پایانه جنوب، خزانه و علی آباد از خط 1 در این منطقه توقف دارند. از طرف دیگر ایستگاه مترو راه آهن و ایستگاه مترو جوادیه از خط 3 در قسمت شمالی منطقه در حال خدمات رسانی به اهالی این منطقه هستند.

 

محله‌های گران منطقه 16 (مهر ۱۳۹۸)

هر منطقه با توجه به ویژگی های حاکم بر آن تفاوت قیمت در محلات آن دیده می‌شود. میانگین قیمت خانه در محله نازی‌آباد و تختی از دیگر محله‌های این منطقه 16 بیشتر است. قیمت هر متر مربع در مهر ماه سال ۱۳۹۸ در محله نازی‌آباد 8.4 میلیون تومان و در محله تختی به 7٫9 میلیون تومان رسیده است و در زمره محله‌های گران منطقه 16 محسوب می‌شوند.

محله یاخچی‌آباد با قیمت متری 7٫3 میلیون تومان و محله علی‌آباد شمالی با 7٫3 میلیون تومان در رتبه‌های بعدی محله‌های گران قیمت منطقه 16 دیده می‌شوند. محله‌های گران منطقه 16 با محله‌های ارزان منطقه 16 تفاوت قیمتی 4.2 میلیون تومانی دارند.

محله‌های ارزان منطقه 16 (مهر ۱۳۹۸)

میانگین قیمت خانه در محله باغ ‌آذری و علی‌آباد جنوبی از دیگر محله‌های این منطقه کمتر است. قیمت هر متر مربع در مهر ماه سال ۱۳۹۸ در محله باغ آذری به 4.6 میلیون تومان و در محله شهرک بعثت با 5٫4 میلیون تومان رسیده است و جزو محله‌های ارزان منطقه 16 محسوب می‌شوند. و محله علی‌آباد جنوبی به 5٫6 میلیون تومان جوادیه با 6.1 میلیون تومان در رتبه های بعدی محله‌های ارزان منطقه 16 دیده می‌شوند.

 

محله‌های ارزان منطقه 16

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

جمع بندی

 • از محله‌های گران منطقه 16 می‌‌توان به نازی‌آباد و تختی اشاره کرد و از محله‌های ارزان منطقه 16 می‌توان به باغ آذری و علی‌آباد جنوبی را نام برد.
 • بافت جمعیتی در منطقه 16 تهران بسیار متراکم است.
 • طبق آمار سر شماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 جمعیت این منطقه  287،387 نفر است.
 • این منطقه دارای 6 محله است.
 • حمل و نقل عمومی در این منطقه پر جمعیت و متراکم بسیار خوب است و خدمات در این حوزه در وضعیت مطلوب قرار دارند.
 • در مهر ماه ۱۳۹۸ حدود 77  درصد معاملات در منطقه 16 برای خانه‌های کمتر از ۸۵ متر مربع بوده که این موضوع نشان می‌دهد بیشترین تقاضای خانه برای متراژهای پایین است.
 • میانگین قیمت خانه در محله نازی‌آباد و تختی از دیگر محله‌های این منطقه 16 بیشتر است. قیمت هر متر مربع در مهر ماه سال ۱۳۹۸ در محله نازی‌آباد 8.4 میلیون تومان و در محله تختی به 7٫9 میلیون تومان رسیده است.
 • قیمت هر متر مربع در مهر ماه سال ۱۳۹۸ در محله باغ آذری به 4.6 میلیون تومان و در محله شهرک بعثت با 5٫4 میلیون تومان رسیده است و جزو محله‌های ارزان منطقه 16 محسوب می‌شوند.

 

مطالب مرتبط

چگونه بهترین محله برای خرید خانه و زندگی را انتخاب کنیم؟

خریدن اولین خانه یک تصمیم مهم و یک معامله بزرگ است و صرفا یک سرمایه‌گذاری نیست. محل زندگی شما جایی است که بعد از خانواده و دوستانتان بیشترین انس و […]

همه چیز درباره منطقه 3 تهران و خرید خانه در این منطقه

  منطقه 3 تهران که در بخش شمال شرقی تهران واقع شده است یکی از مناطق خوب برای خرید خانه و سرمایه‌گذاری در زمینه ملک است. قیمت خرید خانه در […]

محله نارمک، محله‌ی 100 میدان شرق تهران

محله نارمک محله‌ای خوش آب و هوا و سرسبز در شمال شرق تهران و منطقه 8 شهرداری است که به صد میدان نیز مشهور است. بافت نارمک منظم است و […]

معرفی منطقه 2 تهران

منطقه 2 تهران یکی از بهترین مناطق این شهر از لحاظ سکونت است. این منطقه از 9 ناحیه تشکیل شده که آریاشهر، گیشا، سعادت آباد، طرشت، شهرآرا، شهرک ژاندارمری، فرحزاد […]

معرفی منطقه 5 تهران و خرید خانه در این منطقه

خرید خانه و صاحب‌خانه شدن اگر بزرگترین آرزوی هر خانواده‌ای نباشد، بی‌شک از مهم‌ترین دغدغه‌های آن‌ها به شمار می‌آید. این امر در سال‌های اخیر و خصوصا در کلان‌شهرها بسیار سخت […]

یک نظر در مورد “همه چیز درباره خرید خانه در منطقه 16 تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *