خرید و فروش خانه

همه چیز در مورد خرید خانه در منطقه ۲۰ تهران

منطقه 20 تهران

 

منطقه ۲۰ در جنوب تهران از مناطق قدیمی شهر به حساب می‌آید. با توجه به افزایش قیمت خانه‌ها در دو سال گذشته خرید خانه در منطقه ۲۰ با توجه به میانگین قیمت خانه در این منطقه از گزینه‌های مناسب پیش روی شما به حساب می‌آید. قیمت خانه در منطقه ۲۰ محله به محله تفاوت دارد. از محله‌های گران منطقه ۲۰ می‌‌توان به سرتخت، استخر، اقدسیه و دیلمان اشاره کرد و از محله‌های ارزان منطقه ۲۰ می‌توان به عباس‌آباد، تقی‌آباد و علائین اشاره کرد. بافت این منطقه با توجه به قدیمی بودن آن، سنتی و مذهبی است. گفتنی است شهرری همان منطقه بیست تهران است.

امکانات رفت و آمد مناسب به خیابان‌های اصلی و بزرگراه‌ها و همچنین وجود خطوط ۱ و ۶ مترو و اتوبوس تندرو باعث شده این منطقه دسترسی مناسبی به نقاط مختلف محله و اطراف داشته باشند. در این متن نگاهی به مطالب زیرخواهیم انداخت:

 • معرفی منطقه ۲۰ تهران
 • مسیر دسترسی‌ها و حمل و نقل عمومی
 • امکانات موجود در منطقه ۲۰
 • شاخص قیمت در منطقه ۲۰
 • شاخص قیمت خانه برای ابعاد زیر ۸۵ متر مربع، بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع و ۱۵۰ متر مربع به بالا
 • بررسی قیمت در محله‌های گران و ارزان منطقه ۲۰

 

نقشه شهری

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

معرفی منطقه ۲۰ تهران

 • همانگونه که گفته شد این منطقه در جنوب تهران قرار دارد که از شمال به بزرگراه آزادگان، از غرب به حریم منطقه ۲۰ و حریم منطقه ۱۹ از جنوب به حریم شهر تهران و از شرق به حریم شهر تهران محدود می‌شود.
 • وسعت این منطقه بدون در نظر گرفتن حریم آن ۲۱٫۸۴ کیلومتر مربع است.
 • منطقه ۲۰ تهران ۷ ناحیه دارد که مجموعا ۲۰ محله این منطقه را شکل می‌دهد.
 • این منطقه دارای بافت مسکونی است و ادارات کمتری در سطح منطقه قابل مشاهده است.
 • شهرری یکی از قدیمی‌ترین نقاط ایران است که در سالیان دور بسیار مورد توجه پادشاهان مختلف بوده است. بعد از گسترش شهر تهران در دهه‌های گذشته شهرری به تهران متصل شد و منطقه بیست شهرداری تهران شکل گرفت.
 • یکی از مهمترین نقاط این منطقه حرم حضرت عبدالعظیم (ع) است که افراد زیادی از تهران و شهرهای دیگر برای زیارت به این حرم می‌آیند.
 • در مورد پیدایش ری قدیم دو نظر وجود دارد. یکی از نظریات اشاره به ساخت شهر توسط شیث بنی آدم دارد. از نظر رابرت کرپرتر ساخت ری به دست هوشنگ پسر بزرگ کیومرث بوده است.
 • ری در لغت به معنی شهر سلطنتی است و در دوره‌ای پایتخت ایران نیز بوده است.
 • این شهر در طول تاریخ به نام مختلفی از نظیر راگا، رغه، ارشکیه، رام اردشیر، ام البلاد، ری شهر، شیخ البلاد و محمدیه خوانده می‌شده است.

 

منطقه 20 تهران

 

 

امکانات رفت و آمد مناسب به خیابان‌های اصلی و بزرگراه‌ها و همچنین وجود خطوط ۱ و ۶ مترو و اتوبوس تندرو باعث شده این منطقه دسترسی مناسبی به نقاط مختلف محله و اطراف داشته باشند.

 

مسیر های دسترسی به منطقه ۲۰ تهران

از مهم‌ترین مسائلی که افراد هنگام خرید آپارتمان و اجاره آپارتمان با دقت مورد بررسی قرار می‌دهند مسیرهای دسترسی منطقه مورد نظر است. راحتی رفت و آمد و موقعیت مکانی می‌تواند میانگین قیمت خانه را در تحت تاثیر بگذارد و تفاوت‌هایی را ایجاد کند.

یکی از وسایل پر استفاده حمل و نقل عمومی در این منطقه مترو است. خط ۱ و خط ۶ طبق نقشه خطوط متروی تهران از این منطقه گذر می‌کند. گفتنی است خط ۶ متروی تهران که ایستگاه‌هایی از آن در منطقه بیست قرار دارد، در دست احداث هستند و هنوز از تمام خط به بهره‌برداری نرسیده است.

ایستگاه شهرری و ایستگاه جوانمرد قصاب  از خط ۱ و همچنین ایستگاه مترو دولت آباد، ایستگاه مترو چشمه علی (غیر فعال)، ایستگاه مترو ابن بابویه (غیر فعال)، ایستگاه مترو میدان حضرت عبدالعظیم (غیر فعال) و ایستگاه مترو حرم حضرت عبدالعظیم (غیر فعال) از خط ۶ در منطقه ۲۰ تهران قرار دارند.

گفتنی است تا تاریخ ۲۸ بهمن ۹۸ ایستگاه مترو چشمه علی، ایستگاه مترو ابن بابویه، ایستگاه مترو میدان حضرت عبدالعظیم و ایستگاه مترو حرم حضرت عبدالعظیم به بهره‌برداری نرسیده است.

خط ۹ اتوبوس تندرو از این منطقه عبور می‌کند. خط ۹ از پایانه مترو جوانمرد قصاب شروع به حرکت می‌کند و در امتداد اتوبان امام علی به سمت پایانه لاله در شمال شرق تهران می‌رود.

ایستگاه مترو پایانه جوانمرد قصاب، میدان نماز، گذرنامه، دیلمان، غیوری، شهید تراب شمالی، شهید تراب جنوبی، معدن غربی، معدن شرقی و توسکا ار خط ۹ اتوبوس تندرو در منطقه بیست قرار دارند.

 

منطقه 20 تهران

 

امکانات منطقه ۲۰ تهران

از جمله امکانات تفریحی در سطح منقطه ۲۰ می‌توان به بوستان ایثار، بوستان کمیل، بوستان مهران، بوستان دولت، بوستان ماهور و بوستان دانش اشاره کرد.

مکان‌های فرهنگی آموزشی این منطقه شامل فرهنگسرای ولاء، خانه فرهنگ محله دولت‌آباد، خانه فرهنگ معراج و خانه فرهنگ مشارکتی گلستان ری است.

در این منطقه در حال حاضر یک سینما برای اهالی هنر وجود دارد. پردیس سینمایی راگا این مجموعه سینمایی است که معمولا جشنواره فیلم فجر هم همه ساله در آن برپا می‌شود.

بیمارستان هفت تیر و بیمارستان فیروز‌آبادی خدمات پزشکی درمانی را در این منطقه ارائه می‌دهند.

 

مترو دولت‌آباد

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

محله‌های مسکونی منطقه ۲۰ تهران

همانگونه که در بالا به آن اشاره شد منطقه ۲۰ دارای ۲۰ محله است که میانگین قیمت خانه در آن متفاوت است. محله‌های گران منطقه ۲۰ در مرکز و شمال و محله‌های ارزان منطقه ۲۰ در جنوب و جنوب شرقی این منطقه قرار دارند. با توجه به دسترسی و موقعیت مسکن در قیمت خانه در منطقه ۲۰ متغیر است. میانگین قیمت خانه در این منطقه با مقایسه با مناطق دیگر باعث شده توجه خریداران زیادی را به خود جلب کند. ۲۰ محله منطقه ۲۰ عبارت است از:

 • صفاییه (چشمه علی) با ۳٫۰۶۰ خانوار، ابن بابویه – غیوری با ۲٫۶۹۶ خانوار، شیخ صدوق (ظهیرآباد) با ۷٫۸۳۶ خانوار و اقدسیه با ۶٫۹۱۶ خانوار در ناحیه ۱؛
 • جوانمرد قصاب با ۷,۲۶۶ خانوار، دیلمان با ۱۰,۲۲۱ خانوار، فیروزآبادی با ۹,۲۸۸ خانوار، حمزه‌آباد با ۵٫۷۷۲ خانوار و منصوریه و منگل با ۲٫۹۸۰ خانوار در ناحیه ۲؛
 • سیزده‌آبان با ۱۱٫۰۰۳ خانوار و حریم با ۱٫۸۵۱ خانوار ناحیه ۳؛
 • دولت‌آباد با ۱۷٫۶۸۷ خانوار و شهادت با ۱۳٫۹۴۴ خانوار در ناحیه ۴؛
 • استخر با ۴٫۰۲۴ خانوار، بهشتی با ۳٫۱۶۴ خانوار، سرتخت با ۱٫۸۲۰ خانوار، هاشم‌آباد – نفرآباد با ۴٫۵۱۵ خانوار و شهید آوینی با ۳٫۲۴۸ خانوار در در ناحیه ۵؛
 • عباس‌آباد با ۵٫۹۸۵ خانوار، تقی‌آباد با ۲٫۱۷۷ خانوار، علائین با ۸۴۷ خانوار و حریم با ۷٫۶۰۲ خانوار در ناحیه ۶؛
 • حریم با ۷٫۸۷۱ خانوار در ناحیه ۷٫

 

بیمارستان فیروزآبادی

 

 

خط ۹ اتوبوس تندرو از این منطقه عبور می‌کند. خط ۹ از پایانه مترو جوانمرد قصاب شروع به حرکت می‌کند و در امتداد اتوبان امام علی به سمت پایانه لاله در شمال شرق تهران می‌رود.

 

شاخص قیمت در منطقه ۲۰ تهران (دی ۱۳۹۸)

با توجه به اتفاقات اخیر، بازار مسکن نیز دچار تغییر و تحول در رشد قیمت شده است. همانطور که قیمت مسکن در سطح شهر تهران روند رو به رشد داشته، قیمت تمامی خانه‌های نوساز و قدیمی در ۲۰ محله منطقه ۲۰ شیب افزایشی به خود دیده است. اما با این حال میانگین قیمت خانه با توجه به معاملات انجام شده در دی سال ۱۳۹۸ قیمت ۷٫۲۳ میلیون تومان است و این عدد باعث شده خرید خانه در منطقه ۲۰ یکی از گزینه‌های مناسب پیش‌روی خریداران باشد.

طبق بررسی ها و آنالیز سایت کیلید میانگین قیمت خانه از دی سال ۱۳۹۷ تا دی سال ۱۳۹۸ حدود ۵۷ درصد افزایش داشته و اگر تصمیم خرید خانه در منطقه ۲۰ را دارید باید بدانید قیمت‌ها نسبتا رشد داشته است. این افزایش قیمت هم در محله‌های گران منطقه ۲۰ اتفاق افتاده است و هم محله‌های ارزان منطقه ۲۰ از این نوسانات افزایشی بی‌نصیب نبوده است.

میانگین قیمت خانه در منطقه ۲۰ در دی ۱۳۹۷ عدد ۴٫۶۳ میلیون تومان بوده که این عدد در دی سال ۱۳۹۸ به ۷٫۲۷ تومان رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد که در یک سال اخیر نیز میانگین قیمت خانه روند افزایشی داشته است.

شاخص قیمت خانه در منطقه بیست برای خانه‌های زیر ۸۵ متر (دی ۱۳۹۸)

با مشاهده شاخص‌های سایت کیلید برای خانه‌های زیر ۸۵ متر مربع، میانگین قیمت خانه در منطقه ۲۰ در ۷ سال اخیر ۳۴۰ درصد روند افزایشی داشته که بیشترین درصد تغییر برای یک سال گذشته است. اما در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ تغییرات زیادی را به خود ندیده است.

از دی سال ۱۳۹۷ تا دی سال ۱۳۹۸ میانگین قیمت خانه برای بناهای زیر ۸۵ متر مربع ۶۸ درصد افزایش داشته است. قیمت خانه در منطقه ۲۰ در همین بازه از متری ۴٫۴۴ میلیون تومان به ۷٫۴۹ میلیون تومان تغییر کرده و تفاوت قیمت ملک‌های چند سال ساخت با نوساز بین متری ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون است.

میانگین قیمت خانه در منطقه ۲۰ برای بناهای زیر ۸۵ متر مربع حدود ۴۶۰ میلیون تومان در دی ۱۳۹۸ است که بین خانه‌های نوساز و قدیمی ساز تفاوت ۱۰۰ میلیونی دیده می‌شود. در دی ماه ۱۳۹۸ حدود ۷۴ درصد معاملات در منطقه بیست برای خانه‌های کمتر از ۸۵ متر مربع بوده که همین موضوع نشان می‌دهد توجه مردم برای خرید خانه در منطقه ۲۰ با در نظر گرفتن شرایط فعلی قیمت، به سمت آپارتمان‌های با متراژ پایین معطوف شده است.

 

میانگین قیمت منطقه 20

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

شاخص قیمت خانه در منطقه بیست برای خانه‌های ۸۵ تا ۱۵۰ متر (دی ۱۳۹۸)

با آنالیز شاخص‌ها توسط سایت کیلید برای خانه‌های بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع میانگین قیمت خانه در منطقه ۲۰ در ۷ سال اخیر ۳۵۰ درصد روند افزایشی داشته که عمده تغییر در یک سال گذشته اتفاق افتاده است. در سال های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ تغییرات اندکی در قیمت این متراژ خانه رخ داده است.

از دی سال ۱۳۹۷ تا دی سال ۱۳۹۸ میانگین قیمت خانه برای بناهای بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع ۶۵ درصد افزایش داشته است. قیمت خانه در منطقه ۲۰ در همین بازه از متری ۴٫۷۴ میلیون تومان به ۷٫۸۲ میلیون تومان تغییر داشته است. تفاوت قیمت ملک‌های چند سال ساخت با نوساز بین متری ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون است.

میانگین قیمت خانه در منطقه ۲۰ برای بناهای بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع حدود ۷۶۲ میلیون تومان در دی ۱۳۹۸ است و میان خانه‌های نوساز و قدیمی‌ساز تفاوت ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومانی دیده می‌شود. در دی ماه ۱۳۹۸حدود ۲۴ درصد معاملات در منطقه بیست برای خانه‌های بین ۸۵ تا ۱۵۰ متر مربع بوده است و نشان می‌دهد با افزایش قیمت‌ها مردم تمایل بیشتری به خرید آپارتمان‌های کوچک و جمع و جور دارند.

شاخص قیمت خانه در منطقه بیست برای خانه های بالای ۱۵۰ متر(دی ۱۳۹۸)

با بررسی شاخص‌های سایت کیلید برای خانه‌های بالای ۱۵۰ متر مربع میانگین قیمت خانه در منطقه ۲۰ در ۷ سال اخیر ۳۷۶ درصد روند افزایشی داشته که بیشترین درصد تغییر برای یک سال گذشته است.

از دی سال ۱۳۹۷ تا دی سال ۱۳۹۸ میانگین قیمت خانه برای بناهای بالای ۱۵۰ متر مربع ۳۳ درصد افزایش داشته است. قیمت خانه در منطقه ۲۰ در همین بازه از متری ۶٫۶۳ میلیون تومان به ۸٫۸ میلیون تومان تغییر داشته است. جالب است طبق بررسی آمار سایت کیلید قیمت خانه زیر ۵ سال که اکثر آن‌ها آپارتمان هستند متری ۶٫۷۲ میلیون است، این در حالی است که خانه‌های قدیمی ساز متری ۱۳٫۹۸ است. علت این تفاوت سود در مشارکت ساخت خانه‌های قدیمی است.

میانگین قیمت خانه در منطقه ۲۰ برای بنا‌های بالای ۱۵۰ متر مربع حدود یک میلیارد و چهارصد و شصت و نه میلیون تومان در دی ۱۳۹۸ است که عدد قابل توجهی برای شما هزینه خواهد داشت. در دی ماه ۱۳۹۸ حدود ۲ درصد معاملات در منطقه بیست برای خانه های بالای ۱۵۰ متر مربع بوده است.

 

میانگین قیمت منطقه 20

 

 

منطقه ۲۰ دارای ۲۰ محله است که میانگین قیمت خانه در آن متفاوت است. محله‌های گران منطقه ۲۰ در مرکز و شمال و محله‌های ارزان منطقه ۲۰ در جنوب و جنوب شرقی این منطقه قرار دارند.

 

محله‌های گران منطقه ۲۰ تهران (دی ۱۳۹۸)

بدیهی است محله‌های هر منطقه با توجه به امکانات و دسترسی و قدمت خانه و چند مورد دیگر دارای قیمت‌های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. میانگین قیمت خانه در محله سرتخت و استخر از دیگر محله‌های این منطقه ۲۰ بیشتر است. بافت سنتی و دسترسی مناسب باعث تفاوت قیمت این مکان‌ها با دیگر نقاط شده است.

قیمت هر متر مربع در دی ماه سال ۱۳۹۸ در محله سرتخت ۹٫۵ میلیون تومان و در محله استخر به ۸٫۹ میلیون تومان رسیده است و در زمره محله‌های گران منطقه ۲۰ محسوب می‌شوند.

محله دیلمان با ۸٫۳۹ میلیون تومان و اقدسیه با ۸٫۳۵ در رتبه‌های بعدی محله‌های گران منطقه ۲۰ دیده می‌شوند. محله‌های گران منطقه ۲۰ با محله‌های ارزان منطقه ۲۰ تفاوت قیمتی ۵٫۶ میلیون تومانی دارند. محله‌های گران منطقه ۲۰ دارای بافت قدیمی و سنتی هستند. محله‌های گران منطقه ۲۰ در قسمت مرکزی این منطقه قرار دارند.

محله‌های ارزان منطقه ۲۰ تهران (دی ۱۳۹۸)

بناهای قدیمی و دسترسی نامناسب و محیطی نا‌امن باعث کاهش قیمت خانه‌ها در یک محله می‌شوند. میانگین قیمت خانه در عباس‌آباد و تقی‌آباد از دیگر محله‌های این منطقه کمتر است. قیمت هر متر مربع در دی ماه سال ۱۳۹۸ در محله عباس‌آباد به ۳٫۹ میلیون تومان و در تقی‌آباد ۴٫۱ میلیون تومان رسیده است و جزو محله‌های ارزان منطقه ۲۰ محسوب می‌شوند. محله علائین با ۴٫۷ میلیون تومان و بهشتی با ۵٫۳ در رتبه‌های بعدی محله‌های ارزان منطقه ۲۰ دیده می شوند.

همانگونه که در بالا گفته شد محله‌های ارزان منطقه ۲۰ بیشتر در جنوب و جنوب شرق این محدوده قرار دارند. از طرف دیگر پایین بودن قیمت خانه‌ها نسبت به دیگر مناطق بستر لازم برای افزایش قدرت خرید مردم را فراهم می‌کند. محله‌های ارزان منطقه ۲۰ دارای بنا‌های فرسوده زیادی است.

 

میانگین قیمت منطقه 20

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

جمع بندی

 • اگر به دنبال خرید آپارتمان یا اجاره آپارتمان با قیمت مناسب و ارزان هستید قیمت خانه در منطقه بیست برای شما بسیار مناسب و خرید خانه در منطقه ۲۰ بهترین گزینه است.
 • امکانات حمل و نقل عمومی و دسترسی‌های مناسب به خیابان‌های اصلی باعث شده خرید خانه در منطقه ۲۰ گزینه ایده‌آلی برای خانواده‌ها باشد.
 • با توجه به افزایش قیمت خانه‌ها در تهران این منطقه نیز افزایش قیمت داشته است.
 • قیمت خانه در منطقه بیست از دی سال ۱۳۹۷ تا دی سال ۱۳۹۸ حدود ۵۷ درصد افزایش داشته است.
 • بیشترین خرید خانه در منطقه بیست معطوف به آپارتمان‌های زیر ۸۵ متر مربعی با ۷۴ درصد از کل معاملات است.
 • محله‌های گران منطقه ۲۰ با محله‌های ارزان منطقه ۲۰ تفاوت قیمتی ۵٫۶ میلیون تومانی دارند. محله‌های گران منطقه ۲۰ دارای بافت قدیمی و سنتی هستند. محله‌های گران منطقه ۲۰ در قسمت مرکزی این منطقه قرار دارند.
 • کمترین خرید و فروش خانه در منطقه بیست مربوط به ملک‌های بالای ۱۵۰ متر مربع با ۲ درصد از کل معاملات است.

 

مطالب مرتبط

سند موقت ملک یا قولنامه چیست؟

  یکی از مسائل حقوقی مهم در امر خرید خانه تنظیم قولنامه یا سند موقت ملک است. افرادی که قصد خرید خانه در تهران یا شهرستان‌ها را دارند، پس از […]

مراحل سند زدن ملک از ابتدا تا انتها

  پیدا کردن خانه ایده‌آل، کاری پرزحمت است. سر زدن به بنگاه‌های معاملات املاک، محاسبه هزینه‌ها و بررسی شرایط و انتخاب یکی از موارد، همیشه پر از چالش بوده و […]

سند اوقافی چیست و چه تفاوتی با سند ملکی دارد؟

  در گوشه و کنار شهر املاکی تحت عنوان اوقافی وجود دارند که به صورت سند اوقافی به فروش می‌رسند. خیلی‌ها نسبت به خرید و فروش این نوع ملک تردید […]

آشنایی با انواع سند ملک

  نام‌های انواع سند ملکی به کرات به گوش شما خورده است؛ اما شاید برای بعضی از افراد ماهیت معنایی و وجودی سند به درستی روشن نشده باشد. آیا ملکی […]

هر آنچه باید درباره فسخ قرارداد خرید ملک بدانید

  تعهدات معامله و قول‌نامه ملک و نقل و انتقال اموال و انتقال سند و تنظیم قول‌نامه، همواره پیچیدگی‌ها و دشواری‌هایی داشته است. بسیاری موارد در قراردادها وجود دارد که […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *