آموزش و مشاوره مالی

وام ۲۰۰ میلیون تومانی تسهیلات بانک مسکن

وام 200 میلیونی بانک مسکن

 

تسهیلات مسکن به واسطه تغییرات در بازه‌های زمانی کوتاه و مدل‌های مختلف همیشه در بین مردم پر از ابهام بوده و متقاضیان دریافت تسهیلات نمی‌دانند کدام یک از وام‌های مسکن مناسب شرایط آنها است. از طرفی تبصره‌ها و آئین نامه‌های مختلف در خصوص ضمانت‌ها باعث شده نتوان به راحتی با معرفی یک نوع تسهیلات به اشخاص آنها را به مقصودشان که همان دریافت تسهیلات مناسب است، رساند. از این رو، بر آن شدیم تا گزارشی از جدیدترین و کاراترین تسهیلات بانک مسکن یعنی تسهیلات حساب پس‌انداز جوانان و طرح «۲و۱» را معرفی کنیم.

یکی از قدیمی‌ترین تسهیلات بانک مسکن که اگر تورم و رکود صنعت ساختمان و مسکن به این نقطه نمی‌رسید می‌توان گفت کاراترین وام این بانک نیز به شمار می‌رفت، تسهیلات حساب پس‌انداز جوانان است.

هر شخصی که به سن هیجده سال تمام رسیده و یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادر شده باشد می تواند به نام خود یا کسانی که تحت ولایت و قیومیت او باشند، حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح نماید.

متقاضیان افتتاح حساب پس‌انداز مسکن جوانان می‌توانند سپرده‌گذاری خود را با واریز حداقل مبلغ ماهیانه (به دفعات یا به صورت یکجا در ابتدای دوره) آغاز نمایند.

 

مدت انتظار تسهیلات مسکن جوانان بین ۵ تا ۱۵ سال بوده و نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی آن  ۹ درصد محاسبه می‌شود. این مبلغ باید در مدت حداکثر ۲۰ سال بازپرداخت شود که به صورت ساده و پلکانی امکان بازپرداخت آن به بانک میسر است.

 

برای افرادی که در سال ۱۳۹۸ افتتاح حساب می نمایند حداقل مبالغ واریزی ماهیانه (به ریال) در هر سال به شرح زیر است :

 

تسهیلات بانک مسکن 

 

حداکثر تسهیلات اعطایی مسکن با توجه به تقسیم بندی جغرافیایی (شهر تهران) برای حسابهای افتتاحی طی سال ۱۳۹۸ به ترتیب:

در پایان سال پانزدهم بالغ بر ۲۵۰۰ میلیون ریال
در پایان سال ششم به ترتیب بالغ بر ۱۶۰۰میلیون ریال
در پایان سال پنجم به ترتیب بالغ بر ۱۵۰۰میلیون ریال تعیین شده است

گفتنی است برداشت از حساب پس‌انداز مسکن جوانان در هر مقطعی بلامانع است لیکن برداشت از حساب مذکور باید به صورتی انجام پذیرد که متوسط موجودی حساب از حداقل مبلغ تعیین شده توسط بانک مرکزی در هر سال کمتر نشود.
از سوی دیگر، پیکر حساب، متوسط موجودی و تسهیلات متعلقه بر اساس واریزی‌های ماهانه محاسبه می‌شود. لازم به ذکر است متوسط موجودی در هر سال به طور جداگانه از تقسیم مبلغ پیکر حساب در هر سال سپرده‌گذاری بر عدد ۱۲ (ماه) محاسبه می‌گردد.

تسهیلات متعلقه در هر سال سپرده‌گذاری به طور جداگانه از حاصل ضرب ضریب هرسال در متوسط موجودی آن سال محاسبه می گردد. نکته ای که حائز اهمیت است تعدد شرایط بازپرداخت است که باید جهت محاسبه حتما به شعبه مراجعه شود.

مدنظر داشته باشید در ابتدای هر سال حداقل مبلغ واریزی ماهانه افتتاح کنندگان حساب‌های جدید در آن سال توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تعیین و ابلاغ خواهد شد.

سوالی بسیاری از خوانندگان مجله کیلید پرسیده‌اند این است که چگونه میتوان مبالغ را قبل از اتمام سررسید از حساب خارج کرد. اینگونه باید پاسخ داد که چنانچه دارنده حسابی بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده نماید باید سپرده گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند.

برای افتتاح کنندگان حساب در سال ۹۸، ضرایب لازم برای استفاده از سقف تسهیلات بانک مسکن در پایان سال پنجم عبارتند از :

  • ۸/۹۷ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای تهران

۸/۹۷ برابر واریز نماید که برای سال اول سپرده گذاری تقریبا معادل ماهانه

۴٫۴۸۵٫۰۰۰ریال است ۴٫۴۸۵٫۰۰۰=۹۷/۸×۵۰۰٫۰۰۰

 

 

حساب پس‌انداز جوانان

 

جدیدترین تسهیلات بانک مسکن کلید خورد؛ تا ۲۰۰ میلیون تومان وام مسکن بگیرید

 اوایل آبان ماه ۹۸ باهدف تجهیز بهینه منابع و تخصیص هدفمند اعتبارات، طرحی تحت عنوان طرح «۲و۱» در بانک مسکن کلید خورد که براساس آن، همزمان با سپرده‌ ‌گذاری با حداقل سپرده مشخص، در ازای درصدی از مبلغ سپرده، تسهیلات میان­ مدت (حداکثر پنج ساله) به فرد سپرده گذار پرداخت می­ شود.

براساس جزئیات طرح «۲و۱»، حداقل مبلغ لازم برای سپرده ‌گذاری در این طرح ۱۰ میلیون تومان تعیین شده است و سقف تسهیلاتی که یک فرد با تشکیل حساب در قالب طرح «۲و۱» می‌تواند هم زمان با سپرده گذاری، از بانک مسکن دریافت کند نیز معادل ۸۵ درصد میزان سپرده و تا حداکثر ۲۰۰ میلیون تومان است؛ به این معنا که اگر مبلغ سپرده هر چقدر از ۲۳۵ میلیون تومان بیشتر باشد، آن فرد بیش از ۲۰۰ میلیون تومان نمی‌تواند دریافت کند.

در این طرح، نرخ سود سپرده­ گذاری به شکل نرخ سود علی­ الحساب سالانه معادل دو درصد است که همانند سایر سپرده‌های کوتاه ­مدت عادی محاسبه و به حساب مشتریان واریزمی­ شود. همچنین نرخ سود تسهیلات نیز رقمی برابر با یک درصد سالانه است.

در طرح «۲و۱»، سپرده ­گذار می ­تواند نرخ سود سپرده‌­گذاری و تسهیلات مربوطه را همزمان دریافت کند. تسهیلاتی که در چارچوب طرح «۲و۱» به مشتریان پرداخت می­ شود، تسهیلات مرابحه است؛ به این معنا که یک کالا یا خدمات با قیمت مشخص فروخته می­ شود و اقساط آن از خریدار دریافت خواهد شد.

تسهیلات مرابحه برای خرید کالا همچون مسکن، خودرو و … و همچنین خرید خدمات همچون سفر‌های زیارتی و سیاحتی، شهریه مدرسه یا دانشگاه و مواردی از این دست پرداخت می­ شود که تسهیلات­ گیرنده لازم است در هر ماه نسبت به پرداخت اقساط معین تسهیلات اقدام کند.

طبق اعلام بانک مسکن، حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات طرح «۲و۱»، ۶۰ ماهه تعیین شده است و تسهیلات­ گیرنده در عین حال می­‌تواند در قرارداد خود، مدت زمان کمتری را برای بازپرداخت کامل تسهیلات اعلام کند.

 

 

سپرده بانکی، ضامن دریافت تسهیلات بانک مسکن می‌شود

در طرح «۲و۱» تسهیلات بانک مسکن، مبلغ سپرده فرد به عنوان وثیقه تسهیلات توسط بانک پذیرفته می­ شود و در مدت بازپرداخت، نسبتی از سپرده به تسهیلات به عنوان سپرده مسدودی نزد بانک به عنوان وثیقه قرار می‌گیرد. این نسبت به شکل ۱۰۰ به ۸۵ است به این معنا که اگر فرد سپرده ­گذار در ازای ۱۵۰ میلیون تومان سپرده­ گذاری، ۸۵ میلیون تومان تسهیلات مرابحه در قالب این طرح از بانک مسکن دریافت کرده است، ۱۰۰ میلیون از کل ۱۵۰ میلیون تومان سپرده آن فرد، به عنوان وثیقه تسهیلات بانک مسکن تا انتهای مراحل بازپرداخت کامل تسهیلات، نزد بانک مسدود خواهد ماند.تسهیلات طرح «۲و۱» هم به سپرده­ گذار و هم به بستگان درجه یک او همچون پدر، مادر، همسر و فرزند قابل پرداخت است.

بانک مسکن در عین حال برای ارایه تسهیلات به مشتریان حقوقی خود، امکان استفاده از امکانات طرح «۲و۱» از سوی کارفرمایان برای کارمندان شرکت­‌ها را نیز فراهم کرده است.

در این خصوص برای اشخاص حقوقی بر اساس نظر و درخواست سپرده‌گذار، تسهیلات به شخص حقوقی و اشخاص حقیقی زیرمجموعه و تحت پوشش شخص حقوقی پس از احراز تحت پوشش بودن شخص معرفی شده از طریق اخذ مدارک از جمله تصویر قرارداد استخدامی، لیست بیمه، فیش حقوقی و … قابل پرداخت خواهد بود.

هر فرد حقیقیِ مجاز به اخذ تسهیلات بانک مسکن (اشخاص حقیقی معرفی شده از سوی شخص حقوقی و یا بستگان درجه یک اشخاص حقیقی) در قالب این طرح می‌تواند تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان با رعایت سایر شرایط و ضوابط از تسهیلات استفاده کند. در دستورالعمل اجرای طرح «۲و۱» آمده است، افتتاح حساب به نام اشخاص حقوقی و توثیق سپرده نزد بانک به نفع اشخاص زیرمجموعه یا خود شخص حقوقی، صرفاً در صورت پیش‌بینی موضوع در اساسنامه شرکت امکان‌پذیر خواهد بود.

 

مطالب مرتبط

چطور سند خانه‌ را از رهن بانک خارج کنیم؟
بانک‌ها، به خصوص بانک مسکن، معمولا به ازای وثیقه‌ گذاشتن سند ملکی وام‌های خوبی به مشتریانشان می‌دهند. به این صورت که بعد از پرداخت وام، خانه به رهن با...
نکاتی در خصوص تسهیلات مسکن
  خوشبختانه با ایجاد سامانه بانک مسکن دیگر مشکلی برای اطلاع از مدل‌های مختلف دریافت تسهیلات مسکن باشد وجود ندارد و با جستجوی کلیدواژه‌هایی همچ...
بیمه مسئولیت حوادث آسانسور چیست؟
  با افزایش رشد عمودی ساختمان‌ها و آسمان خراش‌ها در سال‌های گذشته استفاده از آسانسور در سراسر جهان بیشتر شده است. حوادث آسانسور باعث شده بیمه ...
هزینه قرارداد ملکی چگونه بین طرفین قرارداد تقسیم می‌شود؟
  هزینه قرارداد ملکی یکی از موضوعات چالش‌برانگیزی است که در هر معامله‌ای محل سوال واقع می‌شود و حتی گاهی معامله را برهم می‌زند. هزینه‌هایی از ...
طرح رها بانک مسکن چیست؟
طرح رها بانک مسکن امکان فک رهن خانه و فروش واحد آپارتمانی را در سال‌های پایانی دورۀ بازپرداخت برای مالکین آپارتمان‌های وام‌دار فراهم می‌کند. تا پیش ا...

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازار مسکن
اخبار بازار مسکن
مشاورین املاک
توصیه های اجاره و خرید خانه