آموزش و مشاوره مالی

آنچه باید از شرایط وام مسکن یکم بدانید

 

خرید خانه برای اکثریت جامعه‌ اتفاقی نیست که هر روز اتفاق بیفتد. چه بسا بسیاری از مردم در طول عمرشان تنها یک بار بتوانند خانه بخرند و صاحب خانه شوند. علت اصلی این امر قیمت بالای مسکن نسبت به درآمد اکثریت جامعه است. اینجاست که افراد زیادی به خصوص زوجین جوان برای خرید خانه به فکر گرفتن تسهیلات وام خرید خانه و وام مسکن یکم بانک مسکن می‌افتند.

در ایران طبق قانون تمامی بانک‌ها مجوز پرداخت انواع وام مسکن را دارند، اما به علت نداشتن اعتبار تقریبا هیچ بانکی غیر از بانک مسکن، که مسئول اصلی پرداخت‌ وام‌های مسکن است، چنین وامی را پرداخت نمی‌کند.

بانک مسکن وام‌ها و تسهیلات متفاوتی دارد که یکی از آن‌ها «وام مسکن یکم» است. اما این وام چیست و برای دریافتش چه شرایطی باید داشت؟ در این مقاله بررسی جامع و کاملی روی این موضوع کرده ایم و عناوین بررسی شده عبارت است از:

 • وام مسکن یکم چیست؟
 • وام مسکن یکم چقدر است؟
 • شرایط وام مسکن یکم چیست؟
 • وام مسکن یکم بدون سپرده
 • پرداخت تسهیلات توام با اوراق ممتاز
 • ویژگی‌های ملک مورد معرفی برای دریافت وام مسکن یکم
 • وام مسکن یکم زوجین چقدر است و چه شرایطی دارد؟
 • وام مسکن یکم انفرادی چقدر است و چه شرایطی دارد؟
 • اقساط وام مسکن یکم چقدر است؟
 • مدارک مورد نیاز برای دریافت وام

 

 

وام مسکن یکم چیست؟

شاید برای هر فردی اتفاق افتاده باشد که بخواهد کاری را انجام دهد و هزینه‌ کافی برای انجام آن کار را نداشته باشد بخصوص برای خرید و ساخت و ساز امور مربوط به مسکن، که در این صورت مجبور می‌شود یا کار مورد نظر را ناتمام بگذارد یا اینکه در صورت ادامه به کار، از طریق مجاری رسمی مانند وام، بودجه مورد نظر را تامین کند.

مثلا فردی که قصد دارد برای دریافت انواع وام مسکن اقدام نماید، بهترین گزینه‌ مورد نظر می‌تواند بانک مسکن باشد چون سایر بانک‌ها با وجود مجوز پرداخت وام‌مسکن به علت نداشتن اعتبار کافی این وام را پرداخت نمی‌کنند و همچنین از طرفی در کشور ما نیز به علت قیمت بالای مسکن اکثر مردم، بخصوص زوجین جوان مجبور می‌شوند برای دریافت وام‌مسکن اقدام کنند پس باید برای انتخاب بهتر و دردسر کمتر، تلاش کنند که به خوبی با شرایط اخذ و باز پرداخت و سایر شرایط نیز در این زمینه آشنا شوند.

بانک مسکن برای پرداخت کمک هزینه‌ مسکن، چندین وام مختلف ارائه می‌دهد. یکی از این وام‌ها، وام مسکن یکم است که این وام حدود پنج سال است مورد تصویب شورای پول و اعتبار قرار گرفته و به صورت تسهیلات انفرادی و زوجین برای خرید خانه پرداخت می‌شود و همچنین از طریق بانک مسکن در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.
در تسهیلات پس انداز وام یکم گفته می شود که این وام به خانه اولی‌ها اختصاص دارد، شاید برایتان سوال باشد که منظور از خانه‌ اولی‌ها چه کسانی هستند؟

منظور از این مسئله این است که متقاضی نمی‌تواند قبل از دریافت تسهیلات وام یکم، از سایر وام‌های مسکن بهره برده باشد.
شرایط دریافت وام مسکن یکم از جمله شرایط جدید وام‌مسکن یکم، سقف وام مسکن یکم و مراحل دریافت وام مسکن یکم نیز مانند سایر وام‌ها دارای محدودیت‌ها و نکات قابل ذکر مخصوص به خود است که آن‌ها را در این مقاله بیان می‌کنیم.

 

 

وام مسکن یکم چقدر است؟

تسهیلات با توجه به منطقه‌ شهری و متاهل یا مجرد بودن متقاضی اهدا می‌شود. سقف تسهیلات دریافتی و حداقل متوسط موجودی مورد نیاز در هر دوره ۶ ماهه به این صورت طبق گفته بانک مسکن گفته شده است:

 • در شهر تهران سقف تسهیلات برای افراد مجرد۸۰ میلیون تومان، برای متاهلین۱۶۰ میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۱۳.۵ میلیون تومان.
 • در شهرهایی با جمعیت بالای ۲۰۰ هزار نفر سقف تسهیلات برای افراد مجرد۶۰ میلیون تومان، برای متاهلین ۱۲۰ میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۱۰ میلیون تومان.
 • در سایر مناطق شهری سقف تسهیلات برای افراد مجرد ۴۰ میلیون تومان، برای متاهلین ۸۰ میلیون تومان و حداقل متوسط موجودی ۶.۷ میلیون تومان.

اما نکته دیگر به نرخ سود وام بر می‌گردد که با ت.جه به شرایط اعداد مختلفی را در بر می‌گیرد. طبق گفته بانک مسکن میزان سود وام مسکن یکم به شرح زیر است:

 

ویژگی شرایط میزان سود
در خارج از مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی‌ها  8 درصد
در مناطق بافت فرسوده شهری ویژه غیر از وام اولی‌ها  8 درصد
در مناطق بافت فرسوده شهری ویژه وام اولی‌ها  6 درصد

 

شرایط وام مسکن یکم

 • متقاضی دارای حداقل 18 سال تمام با درآمد مستقل و مکفی باشد.
 • متقاضی و همسر وی از تسهیلات بانک مسکن و سایر بانک ها جهت خرید، احداث واحد مسکونی،انتقال سهم الشرکه یا تعمیر واحد مسکونی استفاده نکرده باشند.
 • متقاضی از امکانات دولتی برای تهیه مسکن استفاده نکرده باشد.
 • اخذ استعلام فرم (ج) از وزارت راه وشهرسازی به منظور عدم دریافت تسهیلات بانکی و استفاده از امکانات دولتی (زمین،مسکن،تسهیلات یارانه ای و …) توسط متقاضی و همسر وی الزامی است.
 • حداقل مدت انتظار: دو دوره 6 ماهه معادل یک سال
 • در صورتی که طول دوران مشارکت مدنی از 12 ماه تجاوز ننماید، مدت فروش اقساطی حداکثر 144 ماه معادل 12 سال است.
 • بازپرداخت به دو روش ساده و پلکانی امکانپذیر است.
 • در صورت انصراف از دریافت تسهیلات، در زمان فسخ، سودی معادل سود سپرده های کوتاه مدت عادی به متقاضی پرداخت می شود.
 • پس از کسب امتیاز تسهیلات، رعایت حداقل متوسط موجودی دوره‌های شش‌ماهه به منظور حفظ تسهیلات کسب شده الزامی است. لیکن در صورت کاهش موجودی، مهلت استفاده از سقف تسهیلات حداکثر دو دوره 6 ماهه از اتمام محاسبات می باشد و در صورت عدم استفاده از تسهیلات در مهلت تعیین شده قسمتی از امتیاز تسهیلاتی از سقف تسهیلات کسر خواهد شد.
 • انتقال حساب مذکور تنها به بستگان نزدیک تسهیلات گیرنده ( پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، پدربزرگ، مادربزرگ و نوه ) امکانپذیر می باشد.
 • پرداخت تسهیلات از محل این حساب صرفا در مناطق شهری امکانپذیر بوده و در خارج از محدوده خدمات شهری میسر نخواهد بود.
 • انتقال حساب یکم از شعبه ای به شعبه ای دیگر در داخل یک شهر امکانپذیر نمی باشد.
 • انتقال حساب یکم به سایر شهرها با رعایت سقف تسهیلات در شهر مورد نظر (در شهر های بالای 200 هزار نفر جمعیت 600 میلیون ریال و در شهرهای زیر 200 هزار نفر جمعیت 400 میلیون ریال ) بلامانع می باشد.
 • چنانچه متقاضی اقدام به افتتاح حساب یکم در سایر شهرها نموده و قصد انتقال حساب به شهر بزرگتر را دارد، این امر امکانپذیر بوده لیکن سقف تسهیلات قابل پرداخت از محل حساب صندوق پس انداز مسکن یکم  وی معادل سقف تسهیلات شهر محل افتتاح حساب خواهد بود لذا متقاضی میتواند اقدام به خرید اوراق ممتاز به میزان مابه التفاوت تسهیلات متعلقه تا سقف تسهیلات نماید.

 

تسهیلات وام مسکن

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

وام مسکن یکم بدون سپرده

باید به این نکته اشاره کرد که وام‌مسکن یکم بدون سپرده گذاری وجود ندارد و باید حتما سپرده گذاری ورت بگیرد. طبق گفته بانک مسکن مدت زمان سپرده گذاری در صورت حفظ حداقل موجودی به مدت سه سال است.

پس افرادی که قصد دریافت وام‌مسکن یکم را دارند باید در نظر داشته باشند با توجه به جدول سپرده گذاری باید دنزد بانک مسکن سپرده گذاری کنند تا موعد وام آن‌ها شود. گفتنی است روش محاسبه موجودی به گونه  هر 6 ماه یک برابر متوسط موجودی است.

پرداخت تسهیلات توام با اوراق ممتاز

 • استفاده از سقف‌های تسهیلاتی پس‌انداز مسکن یکم توأم با اوراق ممتاز استفاده از تسهیلات مسکن امکان پذیر می باشد.
 • پرداخت تسهیلات توام با اوراق ممتازدر تهران تا سقف 800 میلیون ریال- در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت 600 میلیون ریال و در سایر مناطق شهری 400 میلیون ریال قابل پرداخت می باشد.
 • در پرداخت تسهیلات فوق ، سهم تسهیلات پرداختی از محل اوراق ممتاز باید مطابق سقف های تعیین شده در تسهیلات اوراق ممتاز باشد.

 

تسهیلات مسکن

 

ویژگی‌های ملک مورد معرفی شده برای وام مسکن یکم

 • ملک باید مفروز و شش دانگ، دارای سند مالکیت (ثبتی) یا قرارداد واگذاری زمین شهری قابل ارتهان یا قرارداد اجاره (در اراضی موقوفه) با کاربری مسکونی بوده، در محدوده خدمات شهری قرار داشته باشد.
 • ملک بازداشت و در وثیقه نباشد.
 • مشخصات، ابعاد و حدود اربعه زمین باید با سند مالکیت یا برگ واگذاری مطابقت داشته باشد.
 • ملک شش دانگ دارای حدود ابعاد و مساحت مشخص به شرح صورتمجلس تفکیکی یا سند مالکیت
 • در انجام مشارکت برای ساخت زمین های استیجاری، موجر یا سازمان اوقاف یا متولی در وقف خاص اعلام موافقت نمایند.

وام مسکن یکم زوجین چقدر است و چه شرایطی دارد؟

شرایط دریافت وام مسکن یکم زوجین دو برابر وام انقرادی است. یعنی شخصی که در تهران است می‌تواند ۱۶۰ میلیون تومان مجموعا وام دریافت کند. برای اطلاعات بیشتر جدول زیر را مشاهده کنید.

 

منطقه جغرافیایی میزان وام
در شهر تهران بصورت زوجین 1.600 میلیون ریال
در مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت بصورت زوجین 1.200 میلیون ریال
سایر مناطق شهری بصورت زوجین 800 میلیون ریال

 

وام مسکن یکم انفرادی چقدر است و چه شرایطی دارد؟

شرایط دریافت وام مسکن یکم انفرادی بستگی به موقعیت مکانی شخص وام گیرنده دارد. باتوجه به تقسیم بندی سه گانه هر فرد در یک گروه قرار می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر جدول زیر را مشاهده کنید.

 

منطقه جغرافیایی میزان وام
در شهر تهران بصورت انفرادی  800 میلیون ریال
در مراکز استان و شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت بصورت انفرادی  600 میلیون ریال
سایر مناطق شهری بصورت انفرادی 400 میلیون ریال

شرایط وام مسکن یکم

 

 

 در همین رابطه بخوانید:

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام

پس از گذشت یک سال از سپرده‌گذاری در حساب ویژه مسکن یکم، با توجه به امتیازاتی که کسب کرده‌اید و حداکثر تا سقفی که پیش از این عنوان شد، می‌توانید درخواست دریافت انواع وام مسکن کنید. برای این درخواست مدارک زیر مورد نیاز است:

 1. اصل و تصویر تمام صفحات سند مالکیت
 2. اصل و تصویر پروانه ساختمانی
 3. اصل و تصویر پایان‌کار ساختمانی
 4. اصل و تصویر کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه‌ی خریدار و فروشنده
 5. قبض برق ساختمان (در صورت لزوم با تشخیص شعبه)
 6. تکمیل و امضای فرم درخواست

البته توجه کنید تحویل مدارک فوق صرفا به منظور بررسی درخواست شماست و صرف تحویل مدارک توسط شما، بانک را ملزم به پرداخت وام نمی‌کند. بانک مدارک و شرایط شما را بررسی می‌کند و در صورت تایید آن‌ها، و اینکه سابقه چک برگشتی یا بدهی سررسید شده در هیچ بانکی نداشته باشید، وام به شما پرداخت می‌شود.

نکاتی پیرامون وام مسکن یکم

 • انواع وام مسکن برای خرید خانه وجود دارد که هر شخص با توجه به شرایط می تواند از آن استفاده کند.
 • شما می‌توانید هر زمان که خواستید از دریافت تسهیلات انصراف داده و حسابتان را ببندید. در این صورت بانک سود سپرده شما را بر اساس نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت حساب کرده و به شما پرداخت می‌کند.
 • اگر پس از تسلیم مدارک بانک به شما اعلام کرد که شرایط دریافت وام را ندارید، می‌توانید سودی برابر با سپرده‌های کوتاه مدت دریافت کنید یا به جای تسهیلات مسکن یکم از تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن تا سقف تعیین ‌شده‌ آن استفاده کنید.
 • شما پس از دریافت وام‌مسکن یکم می‌توانید وام‌های دیگر بانک مسکن (مثلا وام با اوراق ممتاز) را دریافت کنید. اما برعکس آن صادق نیست و اگر پیش از این چنین وام‌هایی را دریافت کرده‌اید مشمول تسهیلات مسکن یکم نمی‌شوید.
 • اگر پیش از این از تسهیلات مسکن استفاده کرده‌اید، تنها در یک صورت می‌توانید وام مسکن یکم دریافت کنید. باید یکی از بستگان نزدیک شما (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدربزرگ، مادربزرگ) این وام را دریافت کرده و قسط اولش را پرداخت کرده باشد و بعد وام را به شما انتقال دهد. در هر صورت هر فرد بیش از یک بار نمی‌تواند وام‌مسکن یکم بگیرد.
 • اگر به سقف امتیاز وام مسکن‌تان رسیده باشید، می‌توانید پول را از حسابتان خارج کنید ولی نباید حسابتان را فسخ کنید. در این صورت تا یک سال امتیازتان محفوظ خواهد ماند. همچنین پس از رسیدن به سقف امتیاز تا زمانی که حداقل موجودی (تهران ۱۳.۵ میلیون، شهرهای بزرگ ۱۰ میلیون و شهرهای دیگر ۶.۷ میلیون تومان) را در حساب نگه‌دارید، امتیازتان حفظ می‌شود.

 

مطالب مرتبط

محاسبه اقساط وام مسکن چگونه باید انجام شود؟

اگر شما هم می‌خواهید خانه بخرید و به دنبال گرفتن وام مسکن هستید این مقاله را از دست ندهید. وام مسکن را می‌توانید از بانک‌های مسکن، ملی و سامان بگیرید […]

نرخ بازگشت سرمایه در ملک چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

  بازار مسکن، به عنوان بازاری نسبتا کم ریسک بین سایر بازار‌های مالی، همواره مورد توجه سرمایه‌گذاران در سراسر دنیا بوده است. افراد مختلف، با دلایل مختلف در این بازار […]

نکاتی که باید در خصوص دریافت تسهیلات وام مسکن بدانید

  خوشبختانه با ایجاد سامانه بانک مسکن دیگر مشکلی برای اطلاع از مدل‌های مختلف دریافت تسهیلات مسکن باشد وجود ندارد و با جستجوی کلیدواژه‌هایی همچون، وام مسکن، تسهیلات خرید یا […]

وام مسکن جوانان به چه کسانی تعلق می گیرد و شرایطش چیست؟

  بانک مسکن یکی از بانک‌های پیشرو در ارائه خدمات و تسهیلات خرید مسکن است. در مقاله‌های قبل از انواع وام مسکن بانک مسکن مانند وام اوراق مسکن، وام مسکن […]

انواع وام مسکن و شرایط دریافت تسهیلات در سال 1401 (تمامی بانک‌ها)

  مسئله‌ای که در سال‌های اخیر ذهن بسیاری از جوانان و زوجین را درگیر خود کرده است مقوله شرایط مسکن و تسهیلات انواع وام مسکن است. اقساط وام مسکن نیز […]

437 نظر در مورد : “آنچه باید از شرایط وام مسکن یکم بدانید

  1. سلام من سال گذشته در بانک مسکن حساب مسکن یکم باز کردم الان که میخوام وام رو بگیرم استعلام خودم اومده که شما وام مسکن دارید ونمیشه وام بگیرید قضیه ازاین قراره که وام من از بانک حکمت ایرانیان به عنوان وام ودیعه مسکن بوده وشامل خرید تعمیر ویانوسازی نیست وفقط به عنوان کمک اجاره خونست من باید چکار کنم ایا وام من دچار مشکل میشه لطفا راهنماییم کنید دارم دیوانه میشم یک سال صبر کردم ….

   62
   18
  2. ۰سلام ببخشید ما وام مسکن یکم داریم پولمون رو گذاشتیم بانک الان نوبت واممون شده.یک سری خونه ها وام(مسکن) دارن روشون درصورت تسویه میشه ما از روی سند وام مسکن بگیریم یانه?لطفا جواب بدید ممنون میشم

   39
   16
   1. بله در صورتیکه کل وام تسویه بشه و سند آزاد بسه و۱۵ سال از ساخت اون واحد نگذشته باشه میشه دوباره اقدام کرد

   1. آیا میشه خونه ای که با وام مسکن زوجین خریداری شده رو بطور کامل به نام یکی از زوجین زد؟؟

    81
    39
  1. سلام
   کسانی تو توی یکسال نتونستن سپرده گذاری لازم رو برای گرفتن سقف تسهیلات انجام بدن آیا بعد از یکسال میشه سپرده گذاری رو تکمیل کرد؟

   8
   4
   1. بله.
    در هر 6ماه میانگین موجودی حساب شما به صورت روز شمار محاسبه میشود.
    مجموع این میانگین های 6 ماهه سقف تسهیلات شما را معین میکند.
    البته حداکثر تا 7 دوره 6 ماهه این میانگین ها قابل جمع شدن است.
    مثال:
    در تهران با داشتن 13/5 میلیون تومان در حساب یکم بعد از 3/5 سال میتوانید از سقف تسهیلات 80 میلیون تومانی استفاده کنید.

 1. سلام. وقت بخیر. من یکساله در تهران 40 تومن تو حساب مسکن یکم گذاشتم. ولی میخام برم شهرستان خودمون. مجرد هم هستم. اونجا سقف وام برای مجردها 40 تومنه نه 80 تومن. اگر به نام پدرم انتقال بدم میتونه 80 تومن رو بگیره با مادرم؟؟؟؟

  5
  2
  1. با سلام. همانطور که در متن نیز مشخص شده است امکان انتقال وام بعد از پرداخت اولین قسط وجود دارد. البته پیشنهاد میکنیم برای اطلاعات بیشتر حتما با روابط عمومی بانک مسکن نیز تماس بگیرید.

   3
   1
  1. با سلام. باتوجه به شرایط دریافت این وام، بنظر میرسد این تسهیلات فقط برای خرید خانه قابل دریافت میباشد.

 2. ببخشید بانک برای پرداخت وام از ما قولنامه میخواد من چطور خونه ای که نمیدونم مورد تایید بانک هست یا نه رو قولنامه کنم

  1. با سلام. این شرایط را میتوانید از خود سایت بانک مسکن مشاهده نمایید و یا با مراجعه به نزدیکترین شعبه بانک این موارد را جویا شوید و سپس ملک موردنظر را قولنامه کنید.

 3. سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من صندوق یکم باز کردم
  الان نوبتم شده
  ولی قبلاً به خانه به نام پدربزرگم بوده که اون با وام انتقال دادم بنام خودم
  الان بانک پرسیدم گفت شما شرایط مسکن یکم را نداری
  در صورتی که ۲ سال قسط وام را پدربزرگم پرداخت کرده
  لطفاً راهنمایی کنید
  با تشکر از لطف شما

   1. سلام دوست عزیز
    به دلیل اینکه خانه پدربزرگ‌تان با وام به شما منتقل شده است، مشمول دریافت وام یکم مسکن نمی شوید اما می‌توانید از یک تبصره برای دریافت وام یکم مسکن استفاده کنید و در بافت فرسوده که نقشه آن را باید از شهرداری درخواست کنید، خانه‌ای خریداری کنید که کمتر از 15 سال از ساخت آن گذشته باشد.

 4. سلام، سوال من اینه من خانم خانه دار هستم و همسرم شغل آزاد داره با توجه به متن که گفتید شغل جدا داشته باشن زوجین
  تکلیف من چیه؟

  1. سلام
   تا جایی که اطلاع دارم، در صورتی که برای زوجین درخواست وام بدید باید هر دو نفر شاغل باشن، در غیر اینصورت به زوجی که خانه‌دار هست و یا شغلی که بیمه برایش پرداخت نمی شود وامی تعلق نمی‌گیرد. اما برای اطمینان از قوانین به بانک مراجعه کنید. چون ممکنه هر روز قوانین عوض بشه.

  2. سلام
   جسارتا میخواستم بپرسم مت وام مسکن یکم ثبت نام داشتم و نوبتم رسیده حالا قصد دارم آپارتمان خواهر همسرم را بخرم آیا مانعی وجود ندارد؟

   11
   3
 5. سلام، ببخشيد در خصوص ” وام مسکن یکم در دو بخش انفرادی و زوجین پرداخت می‌شود. متقاضی باید ۱۸ سال تمام و درآمد مستقل داشته باشد.” من و همسرم هر كدام 40 ميليون تومان حساب مسكن يكم داريم ولي همسرم خانه‌دار هست آيا ما از طرح زوجين و يا انفرادي مي‌توانيم در مجموع 160 ميليون تومان وام برخوردار شويم يا نه؟

   1. سلام من برای وام مسکن یکم اقدام کردم ولز خونه ها سر به فلک کشید حالا وام بدردم نمیخوره چکار کنم؟یک سال سپرده گذاشتم و همچنان هم ۲۰ تومن پول را بلوکه کردن.

    4
    3
 6. نگیرید آقا نگیرید. ارزش نداره یک سال پولتون رو بخوابونید توی مملکتی که صب پا میشی دلار شده دو برابر.

  16
   1. سلام ببخشید آپارتمانم در رهن بانک هستش ولی برای فک رهن اقدام کردم. ایا کسی که میخواد خونه رو از من بخره بلافاصله بعد از فک رهن میتونه روی خونه وام بگیره؟

  1. دقیقا همینطوره! یکسال سود پولتونو میخورن، بعدشم دوبرابر پس میگیرن! ازین مملکت باید رفت خونه واسه بخریم؟ تا ده سال دیگه همه از بی آبی از همین تهران فرار میکنن

 7. سلام.ما قبلا از وام اوراقی استفاده کردیم ولی دونفری باهمسرم سه دنگ سه دنگ ..وحالا بانک گفته که میشه یدونه مسکن یکم بگیرید چون اوراق یدونه حساب میشه.ولی خونه وام اوراقی هم فروختیم.تکلیف چیه.شصت تومنو میتونم بگیرم چون قبلا45اوراقی داشتیم؟

  3
  1
  1. با سلام
   دوست عزیز باتوجه به اینکه شما در واقع یک وام اوراقی گرفتید، یک نفر از شما می‌تواند وام مسکن یکم را (در تهران تا سقف 80 تومن) دریافت کند. اما باز هم جهت کسب اطلاعات بیشتر به نزدیکترین شعبه بانک مسکن مراجعه نمایید.

  1. با سلام
   بله سند در رهن بانک خواهد بود که برای فروش دو راه دارید:
   یا با وام خانه را میفروشید و یا با بانک تسویه میکنید.

 8. با سلام
  ممنون از توضیحات
  الان یه سوالی که دارم اینه که ۳۰ تومن بذارم ۶۰ تومن وام میگیرم یعنی کلا ۹۰ میلیون … با این شرایط من قسط ۹.۵ درصد میدم …
  اما اگر بخوام ۶۰ تومن رو همین جوری وام بگیرم علاوه بر خرید اوراق باید قسط ۱۷.۵ درصدی بدم درسته؟
  پول آدم یکسال بخوابه خیلی به صرفه تر میشه تو قسط و سودش که …درست حساب‌ کردم ؟؟؟؟

   1. سلام برای گرفتن وام مسکن یکم زوجین روی سند خانه باید حتما پایان کار داشته باشد؟لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. با سلام
   بله درسته. البته ظاهرا سود 9.5 درصد اخیرا به 8 درصد کاهش داشته.
   یکی از تفاوت های اصلی وام یکم با وام خرید اوراق در این است که شما یک سال پولتان را بدون گرفتن هیچ سودی در اختیار بانک میگذارید. در واقع باید خواب پولتان را هم حساب کنید.

   1. یک سوال دارم
    ببینید وام مسکن یکم پارسال 9%بود الان شده 8%…وام من تقریبا یکماه دیگه موعدش میرسه. الان با نرخ جدید وام میدن بهم یاهمون نرخ پارسال؟
    لطفا سریع جوابمو بدین

    1. من هم این سوال رو دارم، لطفا سریعتر جواب بدید، تو اخبار سایت بانک مسکن نوشته بود فقط واسه اونایی که قرارداد جدید دارن و نه برای اونایی که اقساطشون محاسبه شده و دارن پرداخت میکنن، حالا ما که موعدمون نرسیده جزو کدوم دسته ایم؟

    2. باتوجه به اینکه هنوز بخشنامه‌های جدید به شعبات ابلاغ نده، احتمالا براساس همان نرخ قبلی محاسبه می‌شود.

   2. با این حال باز از خرید اوراق خیلی بهتر میشه … من شاید تو بانک دیگه این مبلغ رو بیشتر از سه ساله دارم حتی.
    با توجه به اینکه ۸% هم داره میشه عالیه…
    فقط قسمت ارزش خونه رو متوجه‌ نشدم …
    ۳۰ بذاریم ۹۰ میگیریم … ارزش خونه چقدر باید باشه؟

     1. البته به شرطی که کارشناس قیمت مسکن رو قبول کنه همیشه خیلی کمتر از چیزی ارزش گذاری میکنه که پول دادی

   3. سلام
    میخواستم ببینم تو سال 99 مقدار وام اولی واسه یه نفر چقدر هست؟ همون 80 ملیونه یا تغییری کرده؟
    و اینکه با این وام میشه دو یا سه دانگ یه خونه رو خرید؟

 9. سلام
  من فکر میکردم مثلا ۵۰ تومن پول بذارم ۶ماه اول ۵۰ بهم میده ولی اینجا گفته باید حتما یک سال باشه درست متوجه شدم؟؟؟
  اگه ی وام برای ۶ ماه دیگه بخوام باید اوراقی بخرم؟؟؟
  کاش میشد مبلغ اقساطش رو هم دکر میکردید
  بازم ممنون

  1. سلام
   زودتر از یکسال نمیتوانید وام را دریافت کنید.
   مبلغ اقساط باتوجه به مبلغ سپرده شما و درصد بازپرداخت قابل محاسبه می‌باشد.

 10. با عرض سلام و خسته نباشید
  ایا میشه مبلغ اولیه رو بیشتر گذاشت مثلا به جای 40 میلیون 60 میلیون بزاری و 9 ماهه وام رو دریافت کنی
  با تشکر فرزاد

 11. سلام من سپرده گذاشتم چتدماه دیگه ۱ سال میشه..آیا بانک کل پول وام رو به حساب مالک میریزه..اگه مالک مقدار کمتری از من پول طلب داشته باشه چی میشه؟یعنی مبلغ وام بیشتر از مبلغ مانده که مالک از من طلبکار است

 12. سلام سه تا سوال داشتم.پیشاپیش از پاسختون ممنونم.
  اول اینکه آیا امکان انتقال حساب مسکن یکم از یک شعبه از بانک مسکن به شعبه دیگه تو همون شهر وجود داره؟(دو ماه از افتتاح حساب گذشته است)
  دوم در کل دوازده ماه میانگین باید 30تومن باشه یا شش ماه اول و دوم جدان و در هر شش ماه حتما باید میانگین باید 30باشه(در شهرهای بزرگ که مبلغ وام 60تومن هست منظورم هست)
  سوم هم اینکه ما که زمان دریافت واممون 10 ماه دیگه هست شامل سود 8 درصد می شیم؟

  1. سلام
   خیر، امکان انتقال حساب وجود ندارد. میانگین سپرده در شش ماه اول و دوم به صورت مجزا محاسبه می شود و میانگین مجموع سپرده در یکسال را مشخص می کند و در صورتی که میزان سود وام تغییری نکند شامل سود 8% خواهد بود.

   1. آیا بعد یکسال میشه ودیعه رو گرفت و این امتیاز اگر سپرده برداریم تا کی مهلت داریم از وام استفاده کنیم یکسال ۱۰۰گذاشتیم

  1. سلام
   برای دریافت وام یکم مسکن، بانک استعلام می کند و در صورتی که قبلا وام مسکن یا جعاله دریافت کرده باشید، وام یکم مسکن به شما تعلق نمی‌گیرد اما می توانید از یک تبصره استفاده کنید و در بافت فرسوده که نقشه آن را باید از شهرداری درخواست کنید، خانه‌ای خریداری کنید که کمتر از 15 سال از ساخت آن گذشته باشد.

 13. حداقل سپرده مبلغ 6و 700 که گفتید برای 40 میلیون وام است یا 80 میلیون ؟ یا باید برای 80 میلیون وام 13 و400 سپرده گذاری کرد ؟

  1. سلام
   حداقل موجودی برای افتتاح حساب وام یکم مسکن، مبلغ 6 میلیون و 700 هزار تومان است. برای دریافت وام در شهر تهران، میانگین موجودی در دو دوره باید 13 میلیون و 500 هزار تومان باشد. در شهرهای بزرگ، میانگین موجودی در دو دوره، مبلغ 10 میلیون تومان و در سایر مناطق شهری باید 6 میلیون و 700 هزار تومان باشد. مبلغ وام دریافتی هم به ترتیب 80، 60 و 40 میلیون تومان خواهد بود.

 14. سلام من کارمندم اگه به اسم همسرم خانمم وام بردارم بعدا خودم میتونم برای وام مسکن که اداره مون به ما میده اقدام کنم یا دیگه اداره مون به خودم وام مسکن نمیده؟اینم بگم اداره منو جهت اخذ وام به خود بانک مسکن معرفی میکنه.ممکنه بانک با دادن وام مخالفت کنه یا ن؟

 15. ویه سوال دیگه اینکه خانمم دارامدی نداره ممکنه خودم باکسرحقوق ضامنش بشم یا چون دارمد نداره بانک وام نمیده بهش

  1. سلام منو همسرم درخواست وام دادیم و موعد اش رسیده واحدی ک درنظر داریم هنوز سندش آماده نیس ولی کدرهگیری و قولنامه میتونم ارائه بدم. آیا مبلغ وام به وجود کد رهگیری میشه دریافت کرد؟؟؟

 16. سلام من شاغلم فرهنگی هستم همسرم شغل آزاد داره و بیمه هم هست،آیا وام زوجین ۱۲۰ میلیون به ما تعلق میگیره برای شهر اصفهان ‌و چقدر باید سپرده گذاری کنیم؟

  1. سلام
   در شهر اصفهان مبلغ سپرده 30 میلیون تومان و میزان وام پرداختی، 60 میلیون تومان است و در صورت داشتن ضامن و مدارکی که نشان دهد شما توانایی پرداخت اقساط را دارید، وام یکم مسکن به شما تعلق می گیرد.

 17. سلام
  میخواستم ببینم اگه وام به اسم یکی از زوجین باشه حتما سند یا مباهی نامه خانه مورد خرید باید به اسم همون شخص باشه ؟یا موردی نداره که به اسم هردو سه دنگ سه دنگ باشه؟

  1. سلام
   بله، یکی از شرایط دریافت وام یکم مسکن، سند اشتراکی منزل است اما نیازی نیست میزان سهم زوجین (دنگ ها) لزوما برابر باشد.

 18. سلااام خسته نباشید چرا تو شهر ما میگن تو ۱۰ سال باید وام پرداخت شه چرا همه جا ۱۲ یا ۱۵ ساله ؟این امکان داره؟

  1. سلام
   خیر، در همه‌ی شهرها سقف زمان بازپرداخت وام یکم مسکن 12 سال است مگر اینکه متقاضی وام تمایل به کمتر کردن مدت زمان بازپرداخت اقساط داشته باشد.

 19. سلام… وقت بخیر
  سوال: ۱۸ خرداد یکسال زمان مسکن یکم میشه و وام تعلق میگیره به من حالا آیا همان روز میتونم ۳۰ تومن خودم رو بردارم؟
  سوال دوم: آیا زوجین وام بگیریم با توجه به اینکه همسرم پول نذاشت برای وام لا اوراق میشه اقدام کرد؟ و نکته مهمتر بر ام اینکه من ۶۰ میلیون میگیرم .. اگر برای وام همسرم تنها ۲۰ میلیون بخواهیم میشه؟
  یعنی ۶۰ میلیون خودم( از طریق حساب صندوق یکم)+ ۲۰ میلیون همسرم( با خرید اوراق) + ۲۰
  تومن جعاله
  با تشکر

  1. سلام
   بله، شما می توانید در همان روز دریافت وام، سپرده خود را برداشت کنید و از زمان برداشت آن یازده ماه برای خرید خانه فرصت دارید و اگر ساکن تهران هستید، می‌توانید 80 میلیون تومان وام یکم + 50 میلیون تومان وام اوراق + 20 میلیون تومان وام جعاله تعمیرات دریافت کنید.

   1. سلام .. ما یک هفته است واممون درومده و وام به نام همسرمه اما مشترکا داریم خونه رو میخریم. خونه ای که قولنامه کردیم 170 میلیونه که نمیشه سه دونگ سه دونگ کرد،چون ارزش سه دونگش بالای 20% نیست. میخواییم 4دونگ و 2دونگ بکنیم که 113 میلیون ارزش 4 دونگ بشه و بالای 20% باشه. اما بانک گفت تا کارشناس ارزش گذاری نکنه نمیشه کاری کرد. با توجه به اینکه قولنامه کردیم و کد رهگیری هم گرفتیم. قابل تغییر هست؟

 20. سلام من همسرم قبلا وام ١٨ ميليوني مسكن دريافت كرده الان من خودم به تنهاي مي توانم وام بااوراق تا جه اندازه اي دريافت كنم و وام با اوراق تعداد ضامن مي خواهد

  1. سلام
   بله شما می توانید برای وام با اوراق اقدام کنید و مانعی برای دریافت این تسهیلات وجود ندارد. مبلغ وام با اوراق در تهران 50 میلیون تومان برای هر یک از زوجین و در شهرهای بزرگ و کوچک به ترتیب، 30 و 40 میلیون تومان است. برای آگاهی بیشتر از شرایط دریافت وام و ضامن می‌توانید به شعبه‌ی موردنظرتان مراجعه کنید.

  1. سلام
   بله، بعد از اینکه سند زمین یا ملک کلنگی را در رهن بانک می گذارید، بانک با توجه به میزان پیشرفت کار، بخشی از سهم الشرکه که درصدی از مبلغ کل وام است را به حساب شما واریز می کند. برای دریافت اولین سهم الشرکه لازم است پروژه ساختمانی 20 تا 25 درصد پیشرفت کرده باشد.

 21. با سلام و خسته نباشید
  من یه خونه با وام بیست میلیون بانک مسکن خریده بودم که اونو چند ماه پیش فروختم آیا الان میتونم برای مسکن یکم حساب باز کنم؟

  1. سلام
   یکی از شرایط دریافت وام یکم مسکن این است که متقاضی قبلا وام مسکن دریافت نکرده باشد اما شما می توانید از تبصره‌ای که وجود دارد، استفاده کنید و در بافت فرسوده، خانه ای خریداری کنید که کمتر از 15 سال از ساخت آن گذشته باشد تا وام یکم مسکن به شما تعلق بگیرد.

 22. سلام و خسته نباشید
  سوال من در خصوص کسانیکه وام اوراق مسکن گرفته اند ولی بعد از یکسال اون وامو واگذار کردند میتونن مسکن یکم حساب باز کنن

  1. سلام
   اگر شما امتیاز حساب را قبل از دریافت وام واگذار کرده باشید، محدودیتی برای دریافت وام یکم مسکن وجود ندارد اما اگر بعد از دریافت وام، آن را به شخص دیگری واگذار کرده باشید، نمی توانید از تسهیلات وام یکم مسکن استفاده کنید، مگر اینکه در بافت فرسوده‌ی شهری، خانه‌ای خریداری کنید که حداکثر 15 سال از ساخت آن گذشته باشد.

 23. باعرض سلام وتشکر ازپاسخگویی شما دوست عزیز.آیا بعدازاینکه نوبت وام رسیدمیتوانم موجودی حسابم رابرداشت کنم.نکته بعدی اینکه ازموعددریافت وامم گذشته ولی هنوز تقاضای دریافت وام ندادم این مدت زمان اضافه ای که پول درحساب مانده سودی تعلق میگیرد.باتشکر فراوان

  1. سلام
   بله، شما می‌توانید اصل سپرده را برداشت کنید اما از زمان برداشت، 11 ماه برای خرید خانه فرصت دارید و در خصوص سوال دوم شما؛ خیر، سودی به پول مانده در حساب تعلق نمی گیرد.

 24. باعرض سلام وخسته نباشید.من برای دریافت وام مسکن یکم دربانک مسکن شعبه دانشگاه صنعتی شریف سپرده گذاری نمودم ولی ملکی که میخواهم بخرم درمنطقه شهرک ولیعصراست آیااین موضوع مشکلی ندارد پیشاپیش ازپاسخگوییوصبوری شما کمال تشکررادارم موفق باشید

 25. سلام
  از تاریخ سررسید وام زوجین تا تحویل چک به فروشنده چند روز زمان میبره؟
  درضمن هم زمان وام جعاله هم میگیریم

 26. با سلام
  باتوجه به داشتن وام به اسم خودم که میخام وام انتقال بدم خونه جدید که سه دانگ سه دانگ با همسرم هستین ایا به همسرم وام اولی تعلق میگیره؟
  شرایط چطوره؟

  1. سلام
   بله، همسر شما می تواند برای دریافت وام یکم مسکن اقدام کند. برای آگاهی از شرایط مربوط به وام می توانید به صورت حضوری به یکی از شعبات بانک مسکن مراجعه کنید.

 27. سلام منو همسرم وام مسکن یکم باز کردیم ازوقت مون 20 ماه میگذره بانک به ما وام نمیده .میگه زمین شما تومحدوده شهر نیست منهم گفتم از اون زمانی که حساب باز میکردیم میگفتید زمینتون هرکجا باشد بهتون وام مدیم فقط 40 میلیون تون یه سال دست نخورده بموند ماهم قبول کردیم از تاریخ 95.7.2 حساب بازکردیم الان موندیم چه کار کنیم .زمینمون یه کیلو متر کمتر بامحدوه شهر فاصله داره .بانک میگه چون پروانه تون رو دهیار داده وام شاملتون نمیشه …الان موندم .فقط کمکی یا راهنماییومون کنید…..امیر استان آذر بایجان غربی شهر ماکو

  1. سلام
   وام مسکن یکم تنها برای خرید خانه‌هایی داده می‌شود که در محدوده‌ شهری قرار دارند و امکان استفاده از این تسهیلات برای خرید خانه‌های روستایی وجود ندارد.

 28. سلام بایت وام اولی مسکن وقتی 6 ملیون 700 هزار تومان حساب باز میکنیم برای وام 80 میلیونی در تهران که 40 ملیون یکسال سپرده میشود 6 ملیون 700 هزار تومن از 40 ملیون کم میشود.ممنون بعد من تازه میخوام حساب باز کنم زامن من فیش حقوقی 1 ملیون است و قسط 940 وام تعلق می‌گیرد ممنون

  1. سلام
   برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در خصوص شرایط ضامن می توانید به صورت حضوری به نزدیک‌ترین شعبه بانک مسکن، مراجعه کنید.

 29. اقا من رفتم فرم مدارک مورد نیازو گرفتم برا وام 60تومانی میگه ضامن کسر از حقوق هم میخواد برا همه میخواد ولی هر جا سرچ کردم نوشته تخلف بانکی حساب میشه قانون عوض شده ضامن میخوان ؟

 30. سلام ، من توی شهرستان خونه به ناممه، آیا میتونم متقاضی وام مسکن در تهران باشم ؟ اگر خونه رو بفروشم و بعد حساب باز کنم چطور ؟

  1. سلام
   بله، اگر مالک خانه‌ هستید اما برای خرید آن از تسهیلات استفاده نکرده‌اید، شما واجد شرایط دریافت وام مسکن یکم هستید.

 31. باسلام
  با توجه به اینکه سقف وام در شهرهای بزرگ 60 میلیون هست، در هر دوره 6 ماهه متوسط 30 میلیون باید تو حساب باشه تا وام شامل بشه. سئوال من اینه که اگه 6 ماهه اول متوسط 20 میلیون شد، میشه در 6 ماهه دوم متوسط رو 40 میلیون کنیم تا باز هم 60 میلیون تعلق بگیرد؟ یا 50 میلیون (20+30 میلیون) تعلق میگیرد؟

  1. سلام
   بله، میانگین سپرده‌ی شما در دو بازه زمانی 6 ماهه محاسبه و مبلغ وام بر اساس آن تعیین خواهد شد.

 32. سلام. اگر خونه با تمام شرایط مذکور که بنام پدر هست از پدر به فرزند منتقل بشه آیا امکان دریافت وام مسکن یکم هست ؟ یا این کار انتقال سوری تلقی میشه و بانک موافقت نمیکنه ؟ اگه اینطور هست باید مسکنی که بنام پدر است یه نوبت به نام یه نفر دیگه بشه و سپس به من منتقل بشه ؟ اینجوری میشه دور زد بانکو ؟

  1. سلام
   فقط در صورتی که سازنده‌ی خانه، پدرتان باشد، امکان دریافت وام مسکن یکم را دارید، یعنی پروانه ساخت و پایانکار خانه یا واحد موردنظر باید به نام پدر شما باشد. در غیر این صورت، نمی توانید از وام مسکن استفاده کنید.

   1
   2
 33. سلام
  اگر واریز بیش از 40 میلیون باعث کوتاه تر شدن زمان انتظار گرفتن وام نمی شود پس چه حسنی دارد؟
  آیا به تعداد اقساط یا کاهش سود وام کمک می کند؟

 34. سلام
  اگر زمان بنام زدن یکی از زوجین دانگ بیشتری به نامش زده شه ، بانک با این موضوع مشکلی داره ؟
  مثلا برای خرید یه خونه سیصد تومنی بعد از دریافت صدو بیست تومن وام که اونم فقط نصفش برای همسرم هست بانک قبول میکنه فقط دو دانگ یا یکی و نصف به نام همسرم باشه چون ارزش ریالی وامش به همون میزان هست، بانک با این موضوع مشکلی نداره و یا حتما باید سه دانگ سه دانگ باشه

  1. سلام
   خیر، سند شما باید اشتراکی باشد اما لازم نیست حتما به صورت سه دانگ سه دانگ به نام شما و همسرتان شود.

 35. سلام من پولم ۳۰ میلیون نمیشه که یه سال صبر کنم تا ۶۰ تومن پول بگیرم . الان من ۲۲ تومن پول دارم میخوام بدونم چه مدت باید تو بانک بمونه تا وام ۶۰ میلیونی تعلق بگیره

  1. سلام
   دوست عزیز، لطفا نظرات مشابه و پاسخ آنها را ملاحظه بفرمایید. البته برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در این خصوص بهتر است به نزدیک‌ترین شعبه بانک مسکن مراجعه کنید.

  1. سلام
   خیر، برای دریافت وام مسکن یکم با سررسید یکساله باید میانگین سپرده‌ی شما در دو بازه زمانی 6 ماهه، نیمی از مبلغ وام را پوشش دهد.

 36. سلام من 20میلیون دارم که بعنوان سپرده وام زوجین میذارم آیا بانک بعداز 2سال بمن مبلغ 80 میلیون را میده یا حتما باید سپرده 40 میلیون باشه که یک ساله وام بدن؟؟ لطفا جواب بدید ممنون میشم با سپاس از برنامه خوبتون

  1. سلام
   حداقل مدت انتظار اولیه برای دریافت وام مسکن یکم، یک سال است و میانگین سپرده‌ی شما در دو بازه‌ی شش ماهه محاسبه و میزان وام پرداختی بر اساس آن تعیین می‌شود و این امکان وجود دارد که با افزایش طول مدت سپرده گذاری، میزان وام افزایش پیدا کند.

 37. سلام
  وقت بخیر
  من یه سوال دارم
  همسرم ۳ سال مبلغ ۱۳.۵ میلیون پول گذاشت بانک که وام ۸۰ تومنی بگیره.اما بعد ۱سال و نیم به مدت ۶ روز مبلغ ۸ میلیون رو برداشت کرد.بلافاصله مبلغ رو به حساب مجدد ریخت.
  حالا که موعد وام رسیده گفتن ۸۰ تومن وام نمیدن.۶۰ تومن میدن.درصورتی که ما از متصدی بانک پرسیدیم که ایا مشکلی پیش میاد یاخیر.گفتن مساله ای نیس….
  الان میگن ۵۳۰۰ بذارین یه سال دیگه تا ۸۰ تومن بدیم…
  ما میتونیم از متصدی به خاطر اطلاع اشتباهش شکایت کنیم یا خیر؟

 38. من یه سوال دیگه داشتم…
  اگه الان با وام خونه ای بخریم…چندسال قسط هم بدیم….بعدش میتونیم خونه مذکور رو بفروشیم و وام خونرو به یه خونه دیگه منتقل کنیم؟
  اگه میشه شرایطش به چه صورته….مثلا پرداخت هایی که توی چندسال شده…

  1. سلام
   بله، شما می توانید به مراجعه به شعبه‌ای که از آن وام دریافت کرده‌اید، تقاضای «تعویض وثیقه غیرهمزمان» کنید.

 39. با سلام و عرض خسته نباشید
  با توجه به اینکه بنده وام مسکن مهر گرفته بودم و همسرم هم امکان دریافت این وام را نداشت به اسم خانم برادرم ثبت نام کردم الان متوجه شدم میشه تو بافت فرسوده وام بنام خودم یا خانمم بگیرم آیا امکان انتقال این وام هست.

  1. سلام
   دارندگان حساب های صندوق پس انداز مسکن یکم می توانند حساب خود را به بستگان نزدیک (پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر، برادر، نوه، پدر بزرگ و مادر بزرگ ) انتقال دهند.

 40. سلام
  با توجه به اینکه سقف وام در شهرهای بزرگ 60 میلیون هست، در هر دوره 6 ماهه متوسط 30 میلیون باید تو حساب باشه تا وام شامل بشه. سئوال من اینه که اگه 6 ماهه اول متوسط 20 میلیون شد، میشه در 6 ماهه دوم متوسط رو 40 میلیون کنیم تا باز هم 60 میلیون تعلق بگیرد؟ یا 50 میلیون (20+30 میلیون) تعلق میگیرد؟

 41. ادمین محترم در صورت امکان سئوال منو هم جواب بدید
  سلام
  با توجه به اینکه سقف وام در شهرهای بزرگ 60 میلیون هست، در هر دوره 6 ماهه متوسط 30 میلیون باید تو حساب باشه تا وام شامل بشه. سئوال من اینه که اگه 6 ماهه اول متوسط 20 میلیون شد، میشه در 6 ماهه دوم متوسط رو 40 میلیون کنیم تا باز هم 60 میلیون تعلق بگیرد؟ یا 50 میلیون (20+30 میلیون) تعلق میگیرد؟

  1. سلام
   دوست گرامی، میانگین سپرده شما در دو دوره‌ی 6 ماهه (یکسال) باید مبلغ 30 میلیون تومان یعنی نصف مبلغ وام باشد.

 42. سلام
  اگه 10 میلیون بزاری و بعد از سه سال 60 میلیون وام بگیری ، مبلغ قسطش نسبت به اینکه 60 میلیون بزاری و بعد یک سال 60 میلیون بگیری فرقی نمی کنه ؟

 43. لطفا جواب من و بدین …
  سلام
  اگه 10 میلیون بزاری و بعد از سه سال 60 میلیون وام بگیری ، مبلغ قسطش نسبت به اینکه 60 میلیون بزاری و بعد یک سال 60 میلیون بگیری فرقی نمی کنه ؟

  1. سلام
   دوست عزیز، برای دریافت وام 60 میلیون تومانی باید میانگین حساب شما در دو دوره‌ی 6 ماهه، 30 میلیون تومان باشد و نه 60 میلیون تومان و سود در نظر گرفته شده در حال حاضر 8 درصد است. برای کسب اطلاعات در خصوص مبلغ دقیق اقساط در هر دو حالت، می توانید به نزدیک‌ترین شعبه بانک مسکن مراجعه کنید.

 44. سلام اقا من دو حساب زوجین باز کردم یه حسابم ۳۰تومان و حساب دومم ۲۰تومانه ایامیشه من وام ۱۲۰تومان را کامل بگیرم بعدازگذشت یه سال یا باید هر دو حساب ۳۰تومان باشه؟اگ بخام کامل ۱۲۰تومان رو بگیزم چه باید کرد لطفا راهنمایی کنید و پاسخ دهید بادتشکر

  1. سلام
   برای دریافت وام 120 میلیون تومانی باید مجموع میانگین حساب‌ها در دو بازه زمانی 6ماهه یعنی یکسال، 60 میلیون تومان باشد یا می توانید علاوه بر وام یکم مسکن از وام اوراق یا جعاله تعمیرات هم استفاده کنید.

 45. سلام بعد از دريافت وام آيا امكان تسويه بخشي از وام وجود داره ؟ مثلا اگر ٨٠ تومن وام گرفتيم ٤٠ تومنشو چند ماه بعد از گرفتن وام يكجا پرداخت كنيم و سود كمتري پرداخت كنيم؟

 46. سلام وخسته نباشید سوالی داشتم موعد دریافت وامم رسیده اما فعلا تا چند ماه قصد برداشت رو ندارم آیا باید پولم در حساب بمونه ؟ مسئول شعبه میگه باید ده تومن بمونه تا وقتی که بخوای برداری ؟

   1. سلام میشه جواب من بدین لطفا. زمانی که بخوایم وام وبگیرم چقدر طول میکشه تابهموو بدن؟؟ ما وام60 میلیونی میتونیم بگیریم وام اوراق وجعاله چقدر بهمون تعلق میگیره؟؟؟ لطفا پاسخ بدین

 47. سلام
  اگر در سال حدودا 90 برای خرید مسکن مهر از وام مسکن استفاده کرده باشیم و الان هم خانه را فروخته باشیم و صاحب خانه نباشیم از وام مسکن میتونیم استفاده کنیم؟ حالا وام مسکن یکم نه، وام مسکن بهمون تعلق میگیره؟ در تهران این وام چقدره؟
  ممنون

  1. سلام
   اگر مالک خانه‌ای باشید ولی برای تهیه‌ آن از تسهیلات استفاده نکرده باشید، باز هم می‌توانید از وام مسکن یکم استفاده کنید.

 48. سلام
  با تشکر از شما سوال من این بود .
  وام ما مسکن یکم هست و چند روز دیگه میتونم بگیرم به مبلغ 120 تومان
  قسط اول وام بعد از دریافت وام از چه زمانی شروع میشه .؟
  و ایا میشه قسط وام رو به صورت سالیانه به بانک پرداخت کرد ؟

  1. سلام
   زمان اولین قسط شما، یکماه بعد از دریافت وام خواهد بود. در مورد شرایط و روش پرداخت اقساط به شعبه‌ای که در آن سپرده‌گذاری کرده‌اید، مراجعه بفرمایید.

 49. سلام خسته نباشید
  من سپرده پس انداز یکم در تهران دارم آیا میتونم توی پردیس خونه بخرم و از وامش برای اونجا استفاده کنم؟

 50. سلام خسته نباشید ، مادر من خانه دار هست و پدرم هم بازنشسته ارتش و تا کنون وام مسکنی دریافت نکرده اند ایا وام زمجین به آنها تعلق می گیرد.

 51. سلام.اگر مجوز ساخت تمدید شده باشد چطور؟منظورم این هست که مجوز اول بیشتر از ۱۵ سال است ولی به دلایلی اقدام به ساخت نشده و مجوز تمدید شده و مجوز دوم در بازه ۱۵ سال قرار دارد.

  1. سلام
   در صورتی که در جواز ساخت قدیمی، پیشرفت فیزیکی ساخت، صفر باشد، ملاک بانک مجوز ساخت جدید خواهد بود، در غیراینصورت نمی توانید از این وام استفاده کنید.

 52. سلام.ما پارسال نزدیک ۹۰ میلیون اوراق خریدیم و از طریق اون و طرح مسکن یکم یه آپارتمان خریدیم.حالا میخواستم ببینم میتونیم با همین شرایط که وام مسکن یکم رو داریم خونه رو عوض کنیم؟

  1. سلام
   بله، شما می توانید به مراجعه به شعبه‌ای که از آن وام دریافت کرده‌اید، تقاضای «تعویض وثیقه غیرهمزمان» کنید.

 53. سلام. من خانه دار هستم .آیا من و همسرم میتونیم وام زوجین دریافت کنیم یا اینکه من هم حتما باید درآمد مستقل داشته باشم؟

  1. سلام
   بله، در صورتی که برای خرید خانه از تسهیلات وام مسکن استفاده نکرده باشید، می توانید از وام مسکن یکم استفاده کنید. در مورد شرایط دریافت وام، در صورتی که رئیس شعبه مربوطه گواهی کسر از حقوق همسر شما را به عنوان ضامن بپذیرد، این امکان وجود دارد.

 54. باسلام وتشکر از راهنمایی های خوبتون . تا جایی که من متوجه شدم بابت اشتراک گذاری سند بین زوجین ( سه دانگ سه دانگ شدن سند یا غیر از اون ) بانک مشکلی نداره ولی ظاهرا بانک فقط ۸۰ درصد ارزش سهم هر یک از زوجین رو وام میده اگه اینطور باشه به یکی از زوجین مبلغ ۸۰ میلیون تعلق نمی گیره درسته؟

 55. سلام اقساط ۸۰میلیون بستگی به توانایی وام گیرنده است یا نه؟وایا باید برای گرفتن ۸۰میلیون حتما۴۰میلیون باید سپرده بانک بزاریم یا کمتر؟

  1. سلام
   سقف مبلغ وام مسکن یکم در تهران 80 میلیون تومان، در شهرهای بزرگ با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر، 60 میلیون تومان و در سایر مناطق شهری، 40 میلیون تومان است. میزان وام پرداختی بر اساس میانگین سپرده‌ی شما در دو بازه زمانی 6 ماهه یعنی یکسال مشخص می شود که 2 برابر میانگین خواهد بود.

 56. سلام من همسرم از طرف نظام پرستاری بهش یک واحد با وام سی میلیون تومن مسکن مهر دادند و سند هم به نام همسرم هست ایا من میتونم از تسحیلات مسکن یکم استفاده کنم

 57. آیا خانم خانه داری که تا کنون از تسهیلات مسکن استفاده نکرده میتونه با وام مسکن یکم برای خرید آپارتمانی که مالک اون شوهرش هست اقدام کنه؟

  1. سلام
   طبق قاعده کلی گیرنده وام مسکن یکم باید شاغل باشد و توانایی پرداخت اقساط را داشته باشد. فقط در صورت ارائه ضامن معتبر میتواند وام بگیرد که البته شرایط و تایید ضامن هم در اختیار شعب است.

 58. سلام درسته که واسه وام خرید مسکن با اوراق بجز سند ملک باید یک ضامن با گواهی کسر از حقوق هم داشته باشیم

  1. سلام
   شرایط ضمانت و تایید نهایی مدارک توسط شعبه‌ای که در آن سپرده‌گذاری کرده‌اید، مشخص می شود. بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق به شعبه‌ی مربوطه مراجعه کنید.

 59. سلام ادمین جان؛ هفته دیگه نوبت وامم میشه ملکی که میخام بخرم وام مسکن داره ولی سندش ازاده بانک قبول میکنه ممنون از راهنماییتون

  1. سلام
   در صورتی که وام خانه‌ موردنظر تسویه نشده باشد، سند خانه در رهن بانک است و شما نمی‌توانید برای خرید آن از وام مسکن یکم استفاده کنید.

  1. سلام
   اخذ وام مسکن یکم روی ۳ دانگ یک واحد مسکونی در شرایطی امکان‌پذیر است که:
   شریک (فردی که باقی سهم منزل بنام اوست) در شعبه حاضر شده و رضایت خود را از این موضوع اعلام نماید.
   سه دانگ منزل ارزش وام را داشته باشد به عبارتی طبق نظر ارزیاب بانک ارزش آن سه دانگ بیشتر از ۱۲۵ درصد مبلغ وام باشد.
   و نکته‌ی آخر اینکه، شش دانگ منزل رهن بانک خواهد بود و رضایت شریک برای این موضوع الزامی است.

 60. سلام دوست عزیز من سپرده گذاشتم وام مسکن یکم بگیرم وراننده آژانس هستم وفیش حقوقی ندارم آیا برای دریافت وام باید ضامن معرفی کنم

  1. سلام
   شرایط ضمانت توسط شعبه‌‎ای که در آن قصد سپرده‌گذاری دارید، مشخص می شود. بهتر است برای کسب اطلاعات دقیق به یکی از شعب بانک مسکن مراجعه کنید.

 61. سلام ایا امکانش هست تو شهر هایی که وام ۶۰ میلیونی هست بجا ۳۰ میلیون ۱۵ میلیون دوسال گذاشت یا بعد یک سال جتما با میانگین باید وام رو گرفت ؟

  1. سلام
   بله، این امکان وجود دارد و شما می توانید مدت زمان سپرده‌گذاری خود را افزایش دهید تا مبلغ وام مسکن یکم شما افزایش پیدا کند.

 62. ممنون از کمک و راهنمایی های خوبتون.
  اون طور که متوجه شدم، وام مسکن یکم 160 میلیونی، یا وام اوراق قرضه زوجین رو تنها یک بار میشه دریافت کرد.
  میدونم که اگر از اوراق قرضه زوجین استفاده کرده باشیم نمیتونیم دوباره وام قرضه زوجین رو بگیریم. سوال من اینجاست که اگر قبلا خونه ای رو با اوراق قرضه زوجین خریده باشیم، امکانش هست خونه ی دیگری رو که برای فروشه و روش وام زوجین یک زوج دیگر هست رو بخریم و اون وام زوجین به ما منتقل بشه؟ یعنی دو تا خونه با دو تا وام قرضه زوجین

  1. سلام
   بله، در صورتی که برای خرید خانه جدید از وام دیگری به جز وامی که به شما منتقل خواهد شد، استفاده نکنید، این امکان برای شما وجود دارد.

 63. یک سوال دیگه از خدمتتون
  میشه یک زوج از وام مسکن یکم 160 میلیونی برای خرید خونه ای استفاده کنن، و بعد از اون هم بتونن در آینده برای خرید خونه ی دیگری از وام اوراق قرضه زوجین 100 میلیونی استفاده کنن؟

 64. سلام
  یه سوال ذهن منو درگیر کرده. من و خانمم 10 تیر پارسال حساب باز کردیم و طبق قانون 10 تیر امسال موعد وام ماست بنظرتون من از چه زمانی باید نسبت به خرید اقدام کنم که بتونم زمان هم از فروشنده بگیرم تا به وام برسیم. خوبی کرج اینه که نسبت به تهران قیمت ملک پایین تره ولی دردسرهای خودش رو داره هم قوانین من در آوردی برخی شعب بانکی و هم شهرداری ها. ترسم اینه 10 تیر مدارک و قولنامه رو ببریم بگن برو بعدا بیار و ما متضرر شیم

  1. سلام
   بهتر است به صورت حضوری به شعبه‌ای که در آن سپرده‌گذاری کرده‌اید، مراجعه کرده و در این خصوص مشاوره بگیرید.

 65. سلام من یک خانه قدیمی در بافت فرسوده خریدم که نمی دانم چند سال است ساخته شده آیا می توانم از این وام استفاده کنم، البته حداکثر تا سال آینده میخواهم خرابش کنم و سه طبقه بسازم

 66. ادمین بزرگوار سلام
  من و همسرم در تاریخ ۱۹ اسفند، دوتا حساب مسکن اولی در شهرستان باز کردیم، همسرم همون روز ۳۰ تومن رو توی حساب گذاشت و توی حساب من ۱۳ تومن گذاشتیم، روز ۱۳ اردیبهشت من حسابم رو به ۲۵ تومن رسوندم و در روز ۲۶ اردیبهشت به ۳۵ تومن.حالا میخواستم ببینم این ۵ تومن اضافه چند روز موعد وام من رو جلو میندازه که به وام همسرم نزدیک بشه؟ممنون میشم جواب بدین

 67. سلام خسته نباشید بنده میخواستم وام مسکن اولی بگیرم مجرد هستم شغل بنده آزاد هست متاسفانه با بانک قبول نکردن برادر بنده سپاهی هستن مادر بنده خانه دار هستن یعنی شاغل نیستن میشه وام رو به اسم مادرم گرفت و برادرم ضامن اون بشه ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام
   برای کسب اطلاعات دقیق در خصوص شرایط متقاضی وام مسکن یکم و ضامن، بهتر است به شعبه‌ای که قصد سپرده‌گذاری در آن را دارید، مراجعه کنید.

 68. سلام ممنون از توضیحات خوبتون
  میشه بفرمائید وام مسکن به مبلغ شصت میلیون تومان با سود هشت درصد و بازپرداخت ده ساله ، چقدر سودش میشه؟ یعنی جمعا بازپرداختش چقدر میشه ؟ تشکر

  1. سلام
   شما باید در طول 10 سال، جمعا مبلغ 87 میلیون تومان به بانک پرداخت کنید. سود وام شما مبلغ 27.355 تومان است و باید ماهانه مبلغ 727.97 هزار تومان به بانک پرداخت کنید.

 69. با سلام
  آیا برای مسکن یکمی ها امکان این وجود دارد که اوراق بخرند و با اوراق همان وام 8 درصدی را دریافت کنند؟

 70. سلام من قبلا وام مسکن استفاده کردم وام جعاله ام استفاده کردم وپرداخت اقساط شده ازبانک تجارت بود حالا میتونم مسکن یکم بگیرم به نام همسرم

 71. باسلام
  دو دانگ از خانه پدری بنام بنده بود که با سند آن خانه وام 5 میلیون تومانی تعمیر از بانک مسکن دریافت نمود و سپس آن را تسویه کرده ایم
  میخواستم بدانم آیا وام مسکن یکم به من تعلق میگیرد یا نه؟؟؟

  1. سلام
   در صورتی که وام تعمیرات به نام شما و پدرتان گرفته شده است، باید سابقه وام تعمیرات به پدر منتقل شود تا شما بتوانید از تسهیلات وام مسکن یکم استفاده کنید، در غیر اینصورت باید از تسهیلات بافت فرسوده استفاده کنید.

 72. سلام.یک سوال داشتم.من و همسرم حساب پس انداز مسکن یکم باز کردیم و 7 ماه پیش امتیاز لازم رو کسب کردیم.بعد از اون هم تا الان 10 تومن تو حساب هر کدوم از ما باقی گذاشتیم.الان نیاز به تاج وام جعاله داریم.حتما باید اوراق بخریم؟ امتیاز اون 10 میلیون که هر کدوم از ما تو حساب داشتیم نمیتونه به حساب جعاله منظور بشه با توجه به اینکه همزمان با افتتاح حساب پس انداز صندوق یکم،حساب جعاله رو هم باز کردیم ولی چیزی به اون حساب واریز نکردیم؟در صورت امکان سقف جعاله همون 5 تومن میشه برای هر کدوم از ما یا میشه به صورت ترکیبی گرفت جعاله رو یعنی 5 تومن از سپرده و 5 تومن اوراق برای هر کدوم از ما؟ممنون از راهنمایی تون

 73. سلام میخواستم بدونم من اگر به مدت یکسال ده تومن به حساب بزارم میتونم با همسرم ۴۰ تومن بر دارم یا نه؟

  1. سلام
   برای دریافت وام 40 میلیونی مسکن با سپرده‌گذاری یکساله، لازم است میانگین حساب شما در دو دوره‌ی شش ماهه نیمی از مبلغ وام را پوشش دهد.

 74. با سلام
  فرمودید پس از برداشت موجودی فقط 11 ماه فرصت استفاده از وام خانه اولی مهیا میباشد اگر تاریخ سند زدن از یک سال فراتر رود چه مقدار از مقدار وام کاسته میشود
  با تشکر

  1. سلام
   در صورتی که مبلغ وام شما 80 میلیون تومان باشد، به ازای هر 6 ماه، مبلغ 13/5 میلیون تومان از وام شما کسر می شود.

 75. سلام من خانه داشتم فروختم وام هم نداشت آیا میتوانم از مسکن اولیه ها استفاده کنم باتشکر

 76. سلام من یه خانه داشتم فروختم هیچ وامی هم نداشت ایا میتونم از وام اولی ها. استفاده کنم

  1. سلام
   بله در صورتی که برای خرید خانه از تسهیلات مسکن استفاده نکرده باشید، می توانید برای دریافت وام مسکن یکم اقدام کنید.

 77. سلام، وقت بخیر
  من تیر ماه وام یکم آماده دریافت میشه و میگیرم، یک سوال دارم
  مثلاً یکی دو سال دیگه بخوام خونهه رو بفروشم
  1- میشه وام رو به خریداری منتقل کرد؟ چجوری؟
  2- میتونم وام رو با خودم به یه خونه دیگه ببرم؟ این چطوری میشه و حساب میشه؟
  ممنونم

  1. سلام
   1. بله، امکان فروش منزل که وام خرید مسکن روی آن هست وجود دارد. در این حالت وام به خریدار منتقل می شود. البته در ابتدای کار هم فروشنده (انتقال دهنده) و هم خریدار (انتقال گیرنده) باید به شعبه مراجعه و فرم های مربوطه را تکمیل کنند. اگر وام موجود از محل سپرده باشد، 10% مانده بدهی باید به صورت یکجا پرداخت شود که البته این مبلغ از وام کسر خواهد شد. و اگر وام خرید مسکن از محل اوراق باشد باید 1% مانده بدهی کارمزد پرداخت شود. البته وام مورد نظر نباید بدهی معوق داشته باشد.
   2. شما می توانید وام خود را به خانه‌ی دیگری که قصد خرید آن را دارید، منتقل کنید. برای این کار باید با مراجعه به شعبه‌ای که وام خود را از آن دریافت کرده‌اید، تقاضای «انتقال وثیقه غیرهمزمان» کنید.

 78. سلام و احترام خدمت ادمین محترم
  ی سوال داشتم خدمتتون
  میخاستم بدونم از وام مسکنی که در یکی از شعب بانک مسکن در منطقه ای از تهران سپرده گذاری شده، می توان جهت استفاده وام در شهر پردیس (شرق تهران) استفاده نمود؟

   1. سلام من اگه بخوام وام بگیرم یعنی اول باید سند خونرو ببرم بانگ مگه تا پول رو تمام وکمال به فروشنده ندی سند بنامت میزنه بعد من تهرانم ضامن از شهرستان قبول میکنن

    1. در مرحله‌ی اول، شما باید به همراه خریدار و سند ملک موردنظر به شعبه‌ای که در آن سپرده‌گذاری کرده اید، مراجعه کنید تا مسئولین شعبه، شما را برای انجام مراحل بعدی راهنمایی کنند. در مورد شرایط ضامن، شعبه‌ای که برای دریافت وام مسکن یکم به آن مراجعه کرده‌اید، تصمیم گیرنده است.

 79. با سلام و سپاس از شما
  من از شهریور پارسال مبلغ چهل تومن در بانک مسکن گذاشتم و الان مجبور شدم 26.5 را برداشت کنم و 13.5 در حسابم مونده من الان خونه ایی خریدم که مرداد ماه سندش به نامم می شه ایا می شه من شهریور که موعد وامم می رسه بتونم وامم را بگیرم در ضمن ملک مورد نظر در بافت فرسوده قرار داره
  با سپاس

 80. سلام.
  من شغلم ازاد هستش و حكم استخدامي يا پروانه كسب ندارم
  أيا برايه دريافت وام مسكّن يكم چطور ميتونم اقدام كنم؟

  1. سلام
   در مورد شرایط متقاضی و ضامن، شعبه‌ای که تصمیم دارید در آن سپرده‌گذاری کنید، تصمیم گیرنده است. برای کسب اطلاعات دقیق، بهتر است به صورت حضوری به شعبه موردنظر مراجعه کنید.

 81. سلام. برای کسانی که مسکن مهر ثبت نام کرده اند و خودشان نمی توانند وام مسکن یکم را بگیرند، آیا همسر ایشان می تواند این وام را بگیرد؟ در این حالت مجموع وامی که این زوج می توانند بگیرند چقدر و با چه سودی است؟
  تشکر از زحمات شما

  1. سلام
   بله، همسر شما می تواند برای دریافت وام مسکن یکم اقدام نماید. مبلغ وام به میزان سپرده و مدت زمان سپرده‌گذاری بستگی دارد. برای کسب اطلاعات دقیق می توانید به نزدیکترین شعبه بانک مسکن مراجعه کنید.

 82. سلام من حساب مسکن یکم دارم ولی حسابمو خال کردم از الان تا ۶ ماه پول میتونم بزارم تو حساب بمونه آیا تعلق میگیره یا نه

 83. سلام من وهمسرم نفری ۳۰میلیون افتتاح حساب داشتیم درتهران سه دوره انتظارنیازهست ۱۶۰بگیریم اگه انتقال بدیم کرج چه مدت انتظارنیازهست؟ ممنون

 84. من یک مسکن مهر دارم که میخوام با وامش انتقالش بدم به برادرم آیا میتونم از وام مسکن یکم استفاده کنم

 85. سلام خسته نباشید اگه ما بخوایم وام مسکن اولی بگیریم و پولی نداشته باشیم که ۱سال تو حساب بزاریم باید چه کار کنیم .خرید اوراق به چه صورته میشه راهنمایی کنید

  1. سلام با احترام من پرسیدم اوراق فقط با سود ۱۷ درصد هست برای مسکن اولی حتما باید سپرده گزاری کنید

 86. سلام خسته نباشید.
  ببخشید من شغلم آزاد هستش.و هیچ فیش حقوقی ندارم که به بانک ارایه بدم. چیکار باید بکنم .میشه راهنماییم کنید ممنون.

  1. سلام
   برای آگاهی از شرایط متقاضی وام مسکن یکم و ضامن مورد نیاز، بهتر است به شعبه ای که قصد سپرده گذاری در آن را دارید، مراجعه کنید چون این شرایط توسط شعبه مشخص می شود.

 87. سلام
  من و همسرم هر کدوم 30 تومن سپرده تو بانک گزاشتیم که در مجموع با این سپرده گفتن که 180 میلیون بهمون تعلق میگیره سوال من اینه اول اینکه سال ساخت خونه تا چند سال میتونه باشه دوم اینکه قیمت خونه ای که میخریم حداقل چقد میتونه باشه و سوم اینکه آیا علاوه بر این 20 میلیون تومن هم به وام اضافه میشه که بهمون بدن چون موقع افتتاح حساب به ما اینو گفتن؟؟؟؟

 88. سلام
  سوال بنده اینه که آیا امکان انتقال سپرده از شعبه افتتاح حساب که در مرکز استان هست به یک شعبه در یکی از شهرستانهای دیگر از همان استان وجود داره؟ به طوری که امتیازات کسب شده تا این لحظه کماکان در شعبه ی جدید حفظ بشه؟

  1. سلام
   بله، امکان انتقال حساب وجود دارد اما اگر جمعیت شهر موردنظر شما کمتر از 200هزار نفر باشد، مبلغ وامی که به شما تعلق می گیرد، 40 میلیون تومان خواهد بود.

 89. با سلام
  من مجرد هستم. در صورت افتتاح حساب 60 میلیونی در بانک مسکن شیراز، آیا امکان انتقال نیمی از امتیاز به همسر آیندم و دریافت وام 120 میلیونی بعد از یک سال از افتتاح حساب خودم میباشم؟

  1. سلام
   امکان دریافت دو وام از یک حساب سپرده وجود ندارد و برای دریافت دو وام باید دو حساب سپرده داشته باشید.

  1. سلام
   برای دریافت وام مسکن یکم 80 میلیون تومانی باید میانگین حساب سپرده‌ی شما در دو بازه زمانی 6 ماهه (یکسال) به میزان 40 میلیون تومان باشد.

 90. سلام من پروانه کسب دارم و دو مدرک شغلی از خودم ویک مدرک شغلی از همسرم به بانک دادم و دو گردش حساب برای بانک اوردم ایا بانک باز هم از من ضامن میخواهد؟؟ سوال دیگر اینکه یک وام سر رسیدی برای ۶ماه دیگه از بانک رسالت برداشتم ایا اون وام ربطی به دریافت وام مسکن داره؟؟ ممنون میشم جواب بدین چون خیلی استرس دارم که بانک از من ضامن بخواد

  1. سلام
   شرایط متقاضی وام مسکن یکم و ضمانت‌های مورد نیاز، توسط شعبه ای که به آن مراجعه کرده‌اید مشخص می شود و تصمیم گیرنده‌ی نهایی در این خصوص، شعبه‌ای است که در آن سپرده‌گذاری کرده‌اید. در مورد سوال دوم شما، باید قبل از دریافت وام سررسیدی بانک رسالت، وام مسکن یکم را دریافت نمایید.

 91. با سلام آیا امکان استعلام وجود دارد که به ما وام تعلق میگیرد یانه بعد پول سپرده کنیم؟و سوال دوم در صورتی که شصت ملیون من و شصت ملیون خانمم وام بگیریم میزان مبلغی که باید ماهیانه پرداخت کنیم به عنوان قسط چقدر میشود؟

  1. سلام
   برای کسب اطلاعات دقیق در مورد اینکه آیا وام مسکن به شما تعلق می گیرد یا خیر، بهتر است به یکی از شعبات بانک مسکن مراجعه کنید. میزان بازپرداخت اقساط بر مبنای مبلغ وام و مدت زمان بازپرداخت محاسبه می شود.

   1. سلام.خواستم بدونم ایا با وام مسکن یکم امکانش هست بجای خونه زمین خرید بعد خودمون بسازیم؟

 92. سلام
  همسر من حدود یک سال و نیم پیش ۳۰ میلیون برای دریافت وام مسکن اولی به مدت ۸ ماه در حسابش داشت که بعد هشت ماه مجبور شدیم این پول رو از حساب خارج کنیم البته حساب را مسدود نکردیم و حدود یک تومان در حساب پول است آیا می توانیم مجددا ۳۰ تومان رو به همون حساب واریز کنیم و امتیازمون رو برای اخذ وام ۶۰ تومانی کامل کنیم ( از امتیاز قبلی استفاده کنیم)؟

 93. با سلام
  بنده حدود 8 ماه قبل برای دریافت وام مسکن یکم حساب باز کردم الان یک واحد معامله کردم و می خواستم به میزان مبلغ وام به چهار ماه بعد چک بدم و سند بزنم و اون موقع وام را بگیرم و چکم را پاس کنم. اولا آیا چنین چیزی ممکن است؟ اگر نیست، آیا می تونم به صورت وکالت بلاعوض معامله کنم و در سررسید وام وکالتا وام را بگیرم و چک را پاس کنم و سند تنظیم کنم؟

 94. سلام اگر همسرم از وام مسكن استفاده كرده باشه امكان استفاده اين وام براي من هم وجود نداره ؟ممنون ميشم پاسخ بدين

 95. سلام
  من قبلا از وام مسكن مهر استفاده كردم بعد از برداخت 30 قسط مسكن را فروختم و وام را به خريدار انتقال دادم.الان من مسكن يكم خيلي ميشم و شرايط دريافت وام مسكن يكم را كلام يانه.فرم ج برام صادر شده.

  1. سلام
   لطفا پرسش و پاسخ‌های قبلی را ملاحظه بفرمایید. به این سوال، چندین بار پاسخ داده شده است.

 96. سلام و عرض ادب . خواستم سوال کنم چنانچه یکی از زوجین( خانم) کارمند نباشد و منبع درآمدی نداشته باشد . لطفا قانون را شرح دهید

  1. بستگی داره تو چه شهری باشید به تنهایی میخوایید بگرید یا با بستگان درجه 1 (و همسر) فرضا اگر تو یکی از کلان شهر ها که بالای 200 هزار نفرن به جز تهران باشید سقف وام انفرادی 60 تومنه پس تا 60 میتونید بگیرید…اگه تهران باشید انفرادی 80 تونه پس تا 80 میتونید بگیرید…اگر غیر انفرادی بخواید بگیرید تو هر شهری که باشید فرق نمیکنه میتونید 80 بگیرید فقط زمان خواب پولتون تو بانک فرق میکنه …کوفق باشید

 97. سلام
  ميشه پولمون بيشتر از يك سال در بانك بمونه بعد وام بگيريم؟ آيا در اين صورت سودش كمتر ميشه؟

 98. سلام ادمین یک جایی جواب دادین با وام یکم خانه یا زمین میشود خرید و جایی دیگر جواب دادین که فقط خانه میشود خرید. سوال من اینه که ایا با وام مسکن یکم کسی که زمین از خودش دارد میتواند خانه بسازد یا نه حتما باید خانه آماده بخرد؟

  1. سلام
   وام مسکن یکم جهت خرید و یا ساخت خانه به متقاضیان واجد شرایط داده می شود. در خصوص شرایط پرداخت وام ساخت می توانید به پاسخ های قبلی مراجعه کنید.

 99. سلام وقت بخیر خانه به اسم همسرم هست و از وام مسکن استفاده کرده آیا من میتوانم از وام مسکن استفاده کنم یاخیر