محله نظام‌آباد

خرید خانه در محله نظام‌آباد، محله قدیمی شرق تهران

خرید خانه در محله نظام‌آباد، محله قدیمی شرق تهران


محله نظام‌آباد نام یکی از محله‌های اصیل و قدیمی در شرق پایتخت است که در منطقه‌های ۷ و ۸ شهرداری تهران واقع شده است. این محله بیشتر از 60 سال است که شکل گرفته و اوایل جزو محله نارمک محسوب می‌شد اما با گذشت زمان و شروع ساخت و سازها از سال 1340، به صورت محله‌ای مستقل شناخته شد. با توجه به قدمت نظام‌آباد، بازار خرید خانه در نظام‌آباد از گذشته رونق داشته و در کنار خرید آپارتمان، اجاره خانه در نظام‌آباد هم پررونق است. با امکانات محله نظام‌آباد بیشتر آشنا شویم:

خرید خانه در نظام‌آباد

همان‌طور که گفته شد محله نظام‌آباد محله‌ای قدیمی است بنابراین نمی‌توان توقع داشت مثل بعضی محلات جدید براساس اصول شهرسازی ساخته شده باشد. اما از طرفی به دلیل قدمت، بسیاری به فکر نوسازی خانه افتاده‌اند و آپارتمان‌های نوساز و در حال نوسازی زیادی در این محله دیده می‌شود که برای خرید خانه در نظام‌آباد مناسب هستند. این آپارتمان‌ها امکانات مناسبی دارند و خرید خانه در نظام‌آباد را راحت و آسان کرده‌اند. پیشنهاد ما این است که پیش از خرید خانه در نظام‌آباد سری به محله بزنید و از نزدیک با امکانات محله آشنا شوید.

اجاره خانه در نظام‌آباد

با توجه به قیمت مناسب و نسبتا کم اجاره خانه در نظام‌آباد برای شرق‌نشینان گزینه مناسبی به شمار می‌رود. در میان محلات منطقه 7 نظام‌آباد قیمت مناسبی دارد و حتی در مقایسه با سایر مناطق تهران اجاره خانه در نظام‌آباد مقرون به صرفه است. برای آگاهی از قیمت اجاره خانه در نظام‌آباد می‌توانید به سامانه کیلید سر بزنید و قیمت‌ها را ببینید.

تاریخچه محله نظام‌آباد

قبل از سال 1320 زمین‌های محله نظام‌آباد بصورت تپه ماهور و زمین‌های بایر بود و تنها یك آبادی كوچك به نام حسین آباد وجود داشت. بعدها  ناصرالدین شاه کاخ عشرت آباد را مجاور این محله بنا کرد که در زمان رضاشاه این کاخ به پادگان تبدیل شد.

با آغاز ساخت پادگان عشرت آباد بسیاری از مردم شهرهای اطراف تهران برای کار به این محل مهاجرت كردند. بنابراین ساکنان اولیه محله بیشترکارگران بودند و از شهرهای اراک، اصفهان، سبزوار و اطراف آن به تهران آمده بودند.

محله نظام‌آباد از محله‌های کهن تهران است و قدمتی بیش از 60 سال دارد. اولین ساختمان‌های مسکونی در سال‌های دهه 1330 ساخته شدند. از سال 1335 با واگذاری زمین و آغاز ساخت‌وساز، روند ساخت واحدهای مسكونی سرعت گرفت.

 

محله نظام‌آباد

 

دلیل قدمت، بسیاری به فکر نوسازی خانه افتاده‌اند و آپارتمان‌های نوساز و در حال نوسازی زیادی در این محله دیده می‌شود که برای خرید خانه در نظام‌آباد مناسب هستند. با توجه به قیمت مناسب و نسبتا کم اجاره خانه در نظام‌آباد برای شرق‌نشینان گزینه مناسبی به شمار می‌رود.

 

بافت محله نظام‌آباد

خیابان شهید مدنی (خیابان نظام‌آباد) و سبلان از جمله معروف‌ترین خیابان‌های این منطقه‌ هستند و چهارراه نظام‌آباد تقاطع این دو خیابان است. خیابان‌های ناجی، شارق (رجبی)، امیرشرفی، کهن و حسینی در نظام‌آباد جنوبی و خیابان‌های سبلان، لشکر، ارباب مهدی (بخت‌آزاد) و وحیدیه (داودی) در قسمت شمالی خیابان قرار دارند.

در تقسیم‌بندی اولیه محله نظام‌آباد شامل محدوده بزرگ‌تری بود و از میدان امام حسین(ع) فعلی تا محله نارمک را شامل می‌شد؛ اما به مرور و با گسترش جمعیت و توسعه‌ی محله نظام‌آباد در سال ۱۳۴۳ ابتدا محلات سبلان و وحیدیه و ارباب مهدی و سیه‌چشم خود مستقل شدند و بعد گرگان و دهقان جدا شدند تا سرانجام محله نظام‌آباد به شکل فعلی درآمد.

موقعیت جغرافیایی

محله نظام‌آباد از سمت غرب به مجیدیه، از سمت شرق به نارمک و تهران‌نو، از  سمت شمال به محله رسالت و از سمت جنوب به محله امام حسین(ع) منتهی شده است.

همچنین خیابان نظام‌آباد از تقاطع خیابان انقلاب آغاز شده و به میدان رسالت ختم می‌شود و خیابان سبلان نیز از شمال از میدان سبلان (تقاطع خیابان قصر با بزرگراه صیاد) شروع و از سمت جنوب به خیابان دماوند (تهران‌نو) متصل می‌شود.

 

محله نظام‌آباد

 

در همین رابطه بخوانید:

خرید و اجاره خانه در محله مهران، محله مشجر

 

امکانات محله نظام‌آباد

امکانات هر محله‌ای مهم‌ترین بخش انتخاب محله برای زندگی است و گاهی اهمیت آن از قیمت هم پیشی می‌گیرد. با امکانات محله نظام‌آباد آشنا شویم:

 دسترسی محله نظام‌آباد

در گذشته و پیش از آباد شدن خیابان‌ها و محله‌های اطراف، دسترسی محله نظام‌آباد به مرکز شهر فقط از طریق میدان بهارستان امکان‌پذیر بود. اما امروزه دسترسی محله نظام‌آباد بسیار راحت شده است.

5 ایستگاه‌ مترو

 • میدان امام حسین(ع)
 • شهید مدنی
 • سبلان
 • فدک
 • گلبرگ

در محله نظام‌آباد واقع شده و دسترسی محله نظام‌آباد را ساده کرده است. علاوه بر مترو، خط 1 سامانه اتوبوس‌های تندرو نیز برای دسترسی محله نظام‌آباد فراهم است. تاکسی‌ها نیز کار تردد را راحت کرده‌اند.

درصورتی که از ماشین شخصی استفاده می‌کنید، بزرگراه‌های

 • امام علی
 • رسالت
 • و صیاد شیرازی

برای دسترسی محله نظام‌آباد هستند.

 

محله نظام‌آباد

 

5 ایستگاه‌ مترو میدان امام حسین(ع)، شهید مدنی، سبلان، فدک، گلبرگ در محله نظام‌آباد واقع شده و دسترسی محله نظام‌آباد را ساده کرده است.

 

مراکز خرید نظام‌آباد

این محله قدیمی با داشتن فروشگاه های متعدد در سطح محله و چهار پاساژ

 • بازار بزرگ نظام‌آباد
 • مرکز خرید تیراژه 2
 • پاساژ خوش‌قدم
 • و مرکز خرید امیر

برای خرید کم‌وکسری ندارد و اجناس مختلف را می‌توان از این بازارها تهیه کرد. سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های جانبو و کوروش هم برای خرید اقلام روزانه در دسترس هستند.

 

محله نظام‌آباد

 

مراکز آموزشی نظام‌آباد

این محله به دلیل فعالیت مدارس متعدد گزینه مناسبی به منظور اجاره و یا خرید آپارتمان برای خانواده‌هایی است که فرزند دانش‌آموز دارند. از جمله این مدارس می‌توان به

 • متوسطه فنی آزادی فلسطین
 • متوسطه کار و دانش شهید باهنر
 • دبستان دخترانه شهید علی گل
 • دبستان پسرانه شهید کرکه آبادی و
 • دبستان پسرانه شهید داودآبادی

اشاره کرد. دانشگاه فنی شهید شمسی‌پور و دانشكده علوم توان‌بخشی شهيد بهشتی از جمله مراکز آموزش عالی فعال در این منطقه و از امکانات محله نظام‌آباد هستند.

 مراکز درمانی نظام‌آباد

بیمارستان امام حسین در این محله نیازهای درمانی ساکنین را رفع می‌کند و برای افراد مایل به خرید خانه در نظام‌آباد یا اجاره خانه در نظام‌آباد این امکان مهمی به‌شمار می‌رود. البته این بیمارستان در گذشته کاربری دیگری داشته.

در محل كنونی بیمارستان امام حسین(ع)، باغ بزرگ و پر از درختان تنومندی وجود داشت كه به دلیل کلاغ‌های فراوانش به باغ كلاغی معروف بود. فوتبالیست‌های معروفی چون بهزادی، قلیچ خانی، پروین و … در زمین فوتبال این باغ تمرین می‌کردند.

علاوه بر این بیمارستان کودکان بهرامی هم نقش مهمی در ارائه خدمات درمانی این منطقه ایفا می‌کند و جزو امکانات محله نظام‌آباد است. به جز این‌ها می‌توان به پایگاه بهداشت شمیرانی، خانه سلامت نظام‌آباد و سرای سالمندان محبت داروخانه‌ها و درمانگاه‌های محله هم اشاره کرد.

 

محله نظام‌آباد

 

در همین رابطه بخوانید:

خرید خانه در محله تهرانپارس

 

مراکز مذهبی نظام‌آباد

3 مسجد و 5 حسینیه از جمله اماکن مذهبی محله نظام‌آباد هستند و نشان از بافت مذهبی محله دارند. کتابخانه مسجد امام حسین(ع) خدمات فرهنگی نیز ارائه می‌دهد.

مسجد امام حسین یکی از مساجد بزرگ و بااهمیت این منطقه است. زمین كنونی مسجد امام حسین(ع) متعلق به فردی به نام دكتر سادات اخوی بود که از و ملاکان محله بود و زمین‌ها را از دو شاهدخت قجری خرید. او سپس تمامی این زمین را وقف و ساختمان مسجد امام حسین(ع) را در بخشی از آن ساخت.

مراکز تفریحی و ورزشی نظام‌آباد

سینما شاهد و بوستان‌های محله نظام‌آباد مکان‌هایی مناسب برای گذران اوقات فراغت و جزو امکانات محله نظام‌آباد هستند. مجموعه ورزشی سلمان فارسی هم با دراختیار گذاشتن امکانات متعدد ورزشی فضایی مناسب برای ورزش و تفریح فراهم کرده است.

 

محله نظام‌آباد

 

در همین رابطه بخوانید:

خرید خانه در محله نارمک، محله‌ی خوش‌آب‌وهوای شرق

 

مختصر درمورد محله نظام‌آباد:

▪️منطقه : 7 و 8 تهران
▪️محل استقرار : شرق تهران
▪️بافت محله : بافت فرسوده و نوساز
▪️همسایه های محلی : غرب به مجیدیه | از سمت شرق به نارمک و تهران‌نو | از  سمت شمال به محله رسالت | از سمت جنوب به محله امام حسین(ع)
▪️دسترسی محله نظام‌آباد : بزرگراه رسالت، بزرگراه امام علی  و بزرگراه صیاد شیرازی
▪️ایستگاه مترو : دارد
▪️ایستگاه BRT : دارد
▪️سطح قیمت : متوسط رو به پایین

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: