محله سازمان برنامه

خرید خانه در سازمان برنامه محله کارمندنشین سابق

خرید خانه در سازمان برنامه محله کارمندنشین سابق


سازمان برنامه نام محله‌ای در غرب شهر تهران است كه در ناحيه چهار از منطقه پنج شهرداری تهران قرار دارد. محله سازمان برنامه به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. سازمان برنامه شمالی از شمال به بلوار آیت‌الله کاشانی، از جنوب به اتوبان علامه جعفری و بلوار فردوس، از شرق به بلوار شقایق و بزرگراه ستاری و از غرب به بزرگراه باکری محدود می‌شود. محله سازمان برنامه جنوبی نیز از شمال به بلوار فردوس غربی، از جنوب به آزاد راه تهران-کرج، از غرب به بزرگراه باکری و از شرق به بلوار شقایق و بزرگراه ستاری محدود می‌گردد. اگر قصد خرید خانه در سازمان برنامه را دارید با حدود قیمت و امکانات محله آشنا شوید:

خرید خانه در سازمان برنامه

بافت محله سازمان برنامه به طور عمده مسکونی است و دسترسی آسان به اتوبان‌های اصلی شهر از مزیت‌های آن محسوب می‌شود. قیمت خرید خانه در سازمان برنامه شمالی کمی گران‌تر از سازمان برنامه جنوبی است. هرچند این اختلاف قیمت جزئی است.

قیمت خرید خانه در سازمان برنامه به طور کلی در میان سایر محلات منطقه 5 متوسط است و انتخاب خوبی به شمار می‌رود. بهتر است پیش از خرید خانه در سازمان برنامه سری به محله بزنید و از امکانات آن بهتر آگاه شوید و بعد برای خرید آپارتمان تصمیم بگیرید.

اجاره خانه در سازمان برنامه

قیمت اجاره خانه در سازمان برنامه مانند خرید خانه در سازمان برنامه است. اختلاف قیمت جزئی بین اجاره خانه در سازمان برنامه شمالی و جنوبی دیده می‌شود. بافت مسکونی محله سبب شده خانه در متراژها و با امکانات مختلف موجود باشد و اجاره خانه در سازمان برنامه به راحتی انجام شود. برای آگاهی از قیمت‌ها از اجاره خانه در سازمان برنامه سامانه کیلید در دسترس است و می‌توان پیش از اجاره آپارتمان قیمت‌ها را سنجید.

 

محله سازمان برنامه

 

قیمت خرید خانه در سازمان برنامه شمالی اختلافی جزئی با سازمان برنامه جنوبی دارد و گران‌تر است. در میان محلات منطقه 5 محله سازمان برنامه قیمتی متوسط دارد و می‌توان خرید یا اجاره خانه در سازمان برنامه را به عنوان گزینه‌ای درنظر گرفت.

 

 تاریخچه سازمان برنامه

مالک زمین‌‌های محله سازمان برنامه ابتدا فردی به نام اعتماد بوده. بعد همان‌طور که از اسم محله پیدا است سازمان برنامه و بودجه زمین‌ها را از اعتماد خرید و خانه‌هایی برای کارمندان ساخت. این خانه‌های پیش ساخته بی‌کیفیت بوده و حتی پنجره نداشتند بنابراین استقبال چندان ازشان نشد.

تا پیش از پیروزی انقلاب همچنان ساخت‌وساز در این محله زیاد نبود، با پیروزی انقلاب و افزایش جمعیت تهران از این محله که به نسبت سایر محله‌ها ارزان‌تر بود و آب‌وهوای خوبی هم داشت استقبال شد و به ساکنین این محله اضافه شد.

امروزه دیگر نمی‌توان گفت کارمندان سازمان برنامه و بودجه در این محله سکونت دارند. بسیاری از زمین‌ها و ساختمان‌هایی که پیش از انقلاب ساخته شده بودند، فروخته و تبدیل به ساختمان‌های جدید شدند. آسفالت شدن بلوار آیت‌الله کاشانی که تا سال 55 خاکی بود در رشد و توسعه محله نقش به‌سزایی داشت.

 

محله سازمان برنامه

 

در همین رابطه بخوانید:

محله ستارخان محله‌ای مناسب برای خرید و فروش خانه

 

بافت سازمان برنامه

محله‌های سازمان برنامه شمالی و سازمان برنامه جنوبی جزو مناطقی از تهران هستند که در گذشته جزو تهران نبودند و از محلات اطراف تهران محسوب می‌شدند. با گسترش تهران و ملحق شدن بخش‌هایی از اطراف شهر به خود تهران، این محله جزو محلات تهران و منطقه 5 شهرداری شد.

مزیت محله‌های جدید از جمله سازمان برنامه، ساخته شدن بر اصول شهرسازی است. سازمان برنامه شمالی و سازمان برنامه جنوبی هر دو از نظر بافت و امکانات وضعیت خوبی دارند و سبب تمایل بسیاری به سکونت در این محله‌های شده‌اند.

امکانات محله سازمان برنامه

یکی از اصولی که در شهرسازی رعایت می‌شود در دسترس بودن تمام مکان‌های خدماتی مانند مکان‌های آموزشی، تفریحی، ورزشی و مراکز خرید است. محله سازمان برنامه تا حد زیادی از این امکانات بهره‌مند است و ساکنین با مشکل چندانی مواجه نمی‌شوند. با این امکانات بیشتر آشنا شویم:

دسترسی محله سازمان برنامه

وجود بلوار آیت‌الله کاشانی، اتوبان‌های حکیم و باکری باعث شده‌اند که دسترسی ساکنین به سایر نقاط شهر آسان شود. محله سازمان برنامه خود ایستگاه مترو ندارد اما با نزدیکی محله به ایستگاه مترو صادقیه و ارم سبز، اهالی می‌توانند به ترتیب از خط دو و خط پنج مترو درون شهری تهران استفاده کنند.

برای راحتی دسترسی به مترو، خطوط اتوبوس مترو ارم سبز تا پونک وجود دارد. همچنین با وجود سامانه‌های تاکسی‌رانی و اتوبوس‌رانی شقایق، اهالی می‌توانند از وسایل نقلیه عمومی برای تردد استفاده کنند.

 

محله سازمان برنامه

 

در همین رابطه بخوانید:

خرید و اجاره خانه در محله صادقیه، محله مدرن قدیم

 

مراکز خرید سازمان برنامه

علاوه بر وجود مراکز خرید در سازمان برنامه، نزدیکی به صادقیه و جنت‌آباد سبب شده ساکنان بتوانند از امکانات این محله‌های مجاور هم استفاده کنند. مرکز خرید آبنوس، کوروش و هایپر جزو مراکز خرید در دسترس ساکنین هستند که علاوه بر فروشگاه‌های مختلف، رستوان، کافی شاپ، فست فود هم دارند.

بازار میوه و تره‌بار واقع در محله سازمان برنامه جنوبی برای خرید مواد مصرفی روزانه مناسب است. علاوه بر این فروشگاه‌های سطح محله نیز خرید را آسان می‌کنند.

 

محله سازمان برنامه

 

در همین رابطه بخوانید:

خرید و اجاره خانه در محله بلوار فردوس

 

مراکز مذهبی سازمان برنامه

مسجد قمر بنی‌هاشم , مسجد حضرت زینب جزو مراکز مذهبی شاخص محله هستند. علاوه بر این مسجدها حسینیه‌ها نیز خدمات مذهبی ارائه می‌کنند.

مراکز درمانی سازمان برنامه

سازمان برنامه بیمارستان ندارد اما دو درمانگاه امیر و کیمیاگران و درمانگاه دندانپزشکی رامیار به اضافه داروخانه‌ها خدمات بهداشتی و درمانی ارائه می‌کنند.

مراکز آموزشی محله سازمان برنامه

از میان مراکز آموزشی محله سازمان برنامه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متوسطه دوره دوم پسرانه فرزانگان پویا
 • متوسطه دوره اول پسرانه مهدی‌پور
 • متوسطه دوره دوم پسرانه هیات امنایی توحید
 • مدرسه استثنایی ساریخانی

 مراکز تفریحی و ورزشی سازمان برنامه

وجود بوستان‌ها و پارک‌ها در محلات علاوه بر ایجاد فضایی برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت، هوای محله را نیز پاکیزه می‌کند. محله سازمان برنامه هم با داشتن بوستان‌های متعدد از این حثی وضعیت خوبی دارد. بوستان‌های کیهان، اردکانی، مریم، ساناز، جانبازان و پرنیان جزو تفریح‌گاه‌ها هستند.

همچنین سرای محله سازمان برنامه شمالی در پارک مریم و سرای محله سازمان برنامه جنوبی نزدیکی بوستان پرنیان با برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی فضایی مناسب برای گذران اوقات فراغت کودکان و نوجوانان فراهم آورده‌اند

مراکز ورزشی محله همچون زمین چمن مصنوعی، باشگاه ورزشی نسترن و باشگاه آزادیان برای ورزش روزانه فراهم هستند. همچنین پارک ارم نیز به این محله نزدیک است و با انواع و اقسام لوازم بازی برای تفریح و هیجان در دسترس است.

 

محله سازمان برنامه

 

کوتاه در مورد محله سازمان برنامه

 • منطقه: 5 تهران
 • محل استقرار: غرب تهران
 • بافت محله: نوساز
 • همسایه‌های محلی: شمال به بلوار آیت‌الله کاشانی | از جنوب به آزاد راه تهران-کرج | از شرق به بلوار شقایق و بزرگراه ستاری | از غرب به بزرگراه باکری
 • دسترسی‌های محلی: بزرگراه باکری، بزرگراه تهران-کرج، بزرگراه ستاری
 • ایستگاه مترو: ندارد
 • ایستگاه بی‌آرتی: ندارد
 • قیمت: متوسط

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: