محله قیطریه

خرید آپارتمان و اجاره خانه در محله قیطریه، محله مرفه‌نشین تهران

خرید آپارتمان و اجاره خانه در محله قیطریه، محله مرفه‌نشین تهران


محله قیطریه محله مرفه‌نشین تهران است که در قسمت شمالی و منطقه 1 شهرداری تهران قرار دارد. امکانات محله قیطریه سبب رونق خرید آپارتمان در قیطریه شده. این محله که جزو شمیرانات است از شمال به حکمت، از جنوب به بزرگراه صدر، از شرق به چیذر و از غرب به تجریش محدود می‌شود.

خرید آپارتمان در قیطریه

این محله از محلات گران‌قیمت تهران است و برای خرید آپارتمان در قیطریه باید پول زیادی هزینه کنید. محلات منطقه 1 جزو محلات گران‌قیمت به حساب می‌آیند و خرید آپارتمان در قیطریه از این قاعده مستثنی نیست. تنوع و امکانات مجتمع‌ها خرید آپارتمان در قیطریه را راحت می‌کند و با کمی جست‌وجو می‌توان خانه دلخواه را یافت. برای آگاهی از قیمت خرید آپارتمان در قیطریه سامانه کیلید نیز در دسترس است.

اجاره آپارتمان در قیطریه

قیمت اجاره آپارتمان در قیطریه مانند خرید خانه بالا است و با توجه به امکانات، موقعیت و دسترسی ممکن است قیمت‌ها اندکی تفاوت داشته باشند. بهتر است پیش از خرید آپارتمان در قیطریه یا اجاره خانه سری به محله بزنید و از نزدیک محله را ببینید.

تاریخچه محله قیطریه

محله قیطریه یکی از محله‌های قدیمی شمیرانات است که در گذشته‌های دور شکارگاهی مفرح بوده که در بهار و تابستان پایتخت نشین‌ها را برای شکارهای کوچک و بزرگ و گذراندن اوقاتی خوش به آن‌جا می‌کشانده است. سندی که قدمت این محله مرفه‌نشین را اثبات می‌کند، کشف قبرهای باستانی اقوام آریایی با پیشینه سه هزار ساله است که آثاری از آهن متعلق به 800 تا 1200 سال قبل از میلاد در آن به دست آمده است. اما عامل اصلی شکل‌گیری این محله چیزی نبوده جز آب و هوای مطبوع و خاک حاصلخیز که باعث کشاورزی و باغداری می‌شده است و می‌توان از کشاورزان همدانی و بروجردی به عنوان اولین توسعه دهندگان این روستا یاد کرد.

پارک قیطریه که امروز همه آن را می‌شناسیم، روزگاری باغ بزرگی با درختان کهنسال، جوی‌های آب و قنات مخصوص بوده که اولین مالکان آن نظام الدوله و آصف الدوله بوده‌اند که امین السلطان، نخست وزیر ناصرالدین شاه برای رفت و آمد راحت‌تر به محل اقامت شاه در کاخ صاحبقرانیه، آن‌جا را از این دو نفر خریداری کرد و در این باغ برای خود خانه‌ای ساخت که امروز بازسازی و به فرهنگسرا تبدیل شده است.

 

محله قیطریه

 

در همین رابطه بخوانید:

خرید آپارتمان و رهن خانه در زعفرانیه محله گران تهران

 

اما رونق و توسعه‌ی ساخت و ساز در این محله به زمان رضا شاه و پس از به وجود آمدن خیابان ولیعصر کنونی بازمی‌گردد. پس از آن انقلاب اسلامی را می‌توان یکی از بزرگترین تحولاتی به شمار آورد که باعث رشد جمعیت محله شده است.

بافت محله قیطریه

در این محله شاهد دو نوع بافت اجتماعی سنتی و جدید هستیم، بافت سنتی متعلق به اهالی قدیم محله است که بخشی از بلوار کاوه و جنوب بلوار اندرزگو را شامل می‌شود که در آن کوچه‌های باریک و کم عرض با خانه‌های کاه‌گلی هنوز هم به چشم می‌خورد، ارتباطات و همبستگی مردم در این ناحیه بیشتر است.

 

محله قیطریه

 

اما بافت جدید محله مرفه‌نشین و با حضور مهاجرانی که از نظر اقتصادی در سطح بالایی قرار دارند شکل گرفته است.

امکانات محله قیطریه

امکانات محله قیطریه محله را بدل به فضایی مناسب برای زندگی کرده و در کنار آب‌وهوای دلپذیر این منطقه شرایط خوبی برای سکونت فراهم شده است. با امکانات این محله بیشتر آشنا شوید:

دسترسی محله قیطریه

از راه‌های دسترسی محله قیطریه می‌توان به بزرگراه صدر و خیابان شریعتی اشاره کرد. این راه دسترسی محله قیطریه برای افرادی هستند که از خودروی شخصی برای تردد استفاده می‌کنند.

 

محله قیطریه

 

در همین رابطه بخوانید:

خرید و رهن آپارتمان در نیاوران، محله‌ی خوش‌نشین شمال تهران

 

ایستگاه متروی قیطریه و خطوط اتوبوس‌رانی و تاکسی‌های این محله مرفه‌نشین نیز دسترسی محله قیطریه را ساده می‌کنند. نزدیکی به خیابان تجریش و ایستگاه تاکسی‌رانی نیز مزیتی برای ساکنین و دسترسی محله قیطریه است.

مراکز آموزشی محله قیطریه

از مدارس دخترانه و پسرانه این محله مرفه‌نشین می‌توان به دبیرستان پسرانه مفید، متوسطه دوره اول دخترانه سلام اسلام، دبیرستان‌های صراط، مدرسه شناختی تکریم و دبیرستان ادیب فرزانه اشاره کرد.

 

محله قیطریه

 

از آموزشگاه‌های این منطقه نیز می‌توان از آموزشگاه نقاشی نژاد فاضل، کانون زبان ایران، مدرسه غواصی دلفین طلایی، خانه تنبور شمس و … نام برد.

واحد علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی نیز جزو مراکز آموزش عالی و جزو امکانات محله قیطریه است.

مراکز خرید محله قیطریه

مرکز خرید اندرزگو و مرکز خرید سهیل دو پاساژ این محله مرفه‌نشین هستند که انواع کالاها در فروشگاه‌های این دو مرکز خرید پیدا می‌شود. علاوه بر این مراکز خرید فروشگاه‌های سطح خیابان نیز نیازهای ساکنین را تامین می‌کنند. فروشگاه‌های شهروند و هایپر می نیز اقلام اساسی را تامین می‌کنند و جزو امکانات محله قیطریه به شمار می‌روند.

مراکز مذهبی محله قیطریه

مسجد جعفری و حسینیه امام حسن دو مرکز مذهبی این محله هستند که مراسم‌های مذهبی در آن‌ها برگزار می‌شوند.

مراکز درمانی محله قیطریه

در این محله مرفه‌نشین بیمارستان وجود ندارد و نزدیک‌ترین بیمارستان، اختر در محله مجاور است اما درمانگاه‌های‌قیطریه، پارسیان، کلینیک رادیولوژی نوین پرتو و درمانگاه دندانپزشکی امید به همراه داروخانه‌های موجود در محله خدمات بهداشتی درمانی ارائه می‌کنند.

مراکز دولتی محله قیطریه

در این محله نیز همچون محله‌های مجاور سفارت وجود دارد. سفارت‌های هلند و سومالی در محله مرفه‌نشین واقع شده‌اند. از دیگر مراکز دولتی این محله می‌توان به مرکز همایش‌های کوشک وزارت نفت، دفتر خدمات الکترونیک شهر و اسکان کارگری ناحیه 8 شهرداری تهران اشاره کرد.

مراکز تفریحی و ورزشی محله قیطریه

وجود بزرگترین و زیباترین پارک تفریحی منطقه به نام پارک قیطریه از خصوصیات منحصر به فرد زیست محیطی این محل به شمار می‌رود. وجود گونه‌های درختی بی‌نظیری از جمله بلوط، صنوبر، چنار، ماگنولیا، سدروس، نوئل و… در مسیرهای پیچ در پیچ  پارک قیطریه به آن امتیاز ویژه‌ای بخشیده است. پارک قیطریه با امکانات بی‌نظیرش در اکثر فصول سال پاتوق اهالی است.

 

محله قیطریه

 

در همین رابطه بخوانید:

خرید آپارتمان در محله الهیه، محله گران‌قیمت تهران

 

فرهنگسرای ملل هم که در مرکز پارک قیطریه قرار دارد، در حال حاضر تبدیل به یک مرکز مهم فرهنگی، هنری و آموزشی برای ساکنان محله شده است و نگارخانه ملل (امیرکبیر) محلی برای برگزاری نمایشگاه‌های خارجی و داخلی و ارتباط هنرمندان با یکدیگر به شمار می‌رود.

گالری‌های متعددی چون نگر، مهر مریم و پریسا پذیرای علاقه‌مندان به هنر هستند.

باشگاه‌های متعدد سطح محله مانند اکسیژن، سهیل، مکس پاور و 360 نیز محیطی مناسب برای ورزش ساکنین فراهم کرده‌اند.

کوتاه درمورد محله قیطریه:

▪️منطقه : 1 تهران
▪️محل استقرار : شمال تهران
▪️بافت محله : نوساز
▪️همسایه های محلی: شمال به حکمت | از جنوب به بزرگراه صدر | از شرق به چیذر | از غرب به تجریش
▪️دسترسی های محلی : بزرگراه صدر، تجریش
▪️ایستگاه مترو : دارد
▪️ایستگاه BRT : ندارد
▪️سطح قیمت : بالا

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
  • Email Address: