انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

راهنمای انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

راهنمای انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران


در فرآیند خرید خانه به جز توجه به امکانات درون خانه، انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران هم اهمیت زیادی دارد. سنجیدن امکاناتی مثل فروشگاه، مدرسه، وسایل حمل و نقل عمومی و فاصله تا محل کار حین خرید یا اجاره خانه ضروری است. همه دوست دارند در محله خوب و ارزان در تهران زندگی کنند یا ترجیح‌شان محله محله خوش آب‌وهوا در تهران است اما شاید اطلاعات کافی نداشته باشند. در متن زیر ابتدا درمورد مواردی که حین انتخاب یک محله باید در نظر گرفت صحبت می‌کنیم و بعد درمورد بهترین خیابان‌های تهران حرف می‌زنیم:

حین انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران باید به چه مواردی توجه کنیم؟

 1. قبل از خرید، مدتی در محله موردنظر خانه اجاره کنید

برای انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران ابزارهای متفاوتی وجود دارد: از مشاورین املاک گرفته تا حس خودتان نسبت به محله و پرس‌وجو از دیگران. اما تا پیش از تجربه زندگی هیچ‌وقت نمی‌توان 100% مطمئن شد محله مناسب برای زندگی در تهران بوده و همسایه‌ها از نظر فرهنگی با شما هماهنگی دارند یا خیر.

به همین دلیل اجاره خانه در محله جدیدی مخصوصا وقتی با محله آشنایی ندارید یا از شهری به شهر دیگر جابه‌جا می‌شوید ایده‌ی خوبی است. اجاره خانه در محله جدید به مثابه «امتحان کردن قبل از خریدن» است. با اجاره شش ماهه تا یک ساله احتمالا متوجه می‌شوید محله مناسب برای زندگی در تهران است یا خیر. اگر هم به این نتیجه رسیدید که باید دنبال محله مناسب‌تری باشید با این راهکار لازم نیست نگران فروش فوری خانه‌تان باشید.

 

انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

 

اجاره کردن پیش از خرید احتمال گرفتن تصمیمی بهتر برای خرید را هم افزایش می‌دهد. اگرچه این روزها می‌توان همه کار را آنلاین پیش برد و حتی خانه خرید یا اجاره کرد اما باز هم از نزدیک سر زدن به خانه و محله بهتر است. با اجاره خانه در محله مورد نظر وقت بیشتری برای سنجیدن خانه‌های مختلف دارید و تصمیم عاقلانه‌تری می‌گیرید.

 1. هزینه‌های زندگی را درنظر بگیرید

هزینه‌های دیگر عوامل زندگی مانند هزینه‌های حمل‌ونقل، هزینه خرید و مواردی از این دست هم در انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران اهمیت زیادی دارند. برای مثال اگر خانه به محل کار نزدیک باشد یا بتوان به راحتی با وسایل حمل‌ونقل عمومی سفر کرد هزینه حمل‌ونقل تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

 

برای انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران ابزارهای متفاوتی وجود دارد: از مشاورین املاک گرفته تا حس خودتان نسبت به محله و پرس‌وجو از دیگران. اما تا پیش از تجربه زندگی هیچ‌وقت نمی‌توان 100% مطمئن شد محله مناسب برای زندگی در تهران بوده و همسایه‌ها از نظر فرهنگی با شما هماهنگی دارند یا خیر.

 

قیمت اجناس هم ممکن است به دلایل مختلف در محله پرطرفدار با محله دیگر تفاوت داشته باشد. معمولا در میان بهترین خیابان‌های تهران تعدادی در مناطق 1 تا 3 واقع شده‌اند که هزینه زندگی در این محلات بالاتر از سایر محله‌ها است. این محله‌ها جزو محله خوش آب‌وهوا در تهران هم هستند.

 1. امنیت و آسایش محله را لحاظ کنید

امنیت محله مناسب برای زندگی در تهران یا هرجای دیگر از هرچیزی مهم‌تر است. بدون احساس امنیت زندگی سخت می‌شود و نگرانی و استرس، دائمی می‌شود. بهتر است پیش از انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران ابتدا درمورد نرخ جرایم در محلات مختلف تحقیق کنید.

با بازدید نزدیک از محله خودتان هم می‌توانید تا حدودی این مسئله را بررسی کنید. هنگامی که در محله جدید دنبال خانه می‌گردید می‌توانید دنبال نشانه‌هایی از امنیت و ثبات باشید. آیا نشانه‌هایی از رها کردن و رفتن، مثل خرابی بیش از حد نما و ساختمان‌ها می‌بینید؟ آیا عده زیادی مشتاق فروش خانه‌های‌شان هستند؟ ضمن اینکه بهتر است در ساعات مختلف روز سر بزنید تا از اوضاع کاملا آگاه شوید.

 

انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

 

در همین رابطه بخوانید:

نکات مهم در انتخاب خانه کارمندی

 

آمار  جرم و جنایت در محله شمشیر دولبه است. محله‌هایی که میزان جرم و جنایت در آن‌ها بیشتر است معمولا ارزان‌تر هستند اما احتمال سرقت یا آسیب در آن‌ها بیشتر است. اگر خانه‌ای در این مناطق بخرید یا اجاره کنید هزینه کمتری می‌پردازید اما ممکن است ارزش خانه‌تان در طول زمان بالا نرود و از بعد سرمایه‌گذاری سودی نصیب‌تان نشود.

 1. دسترسی محله را درنظر بگیرید

در انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران در دسترس بودن وسایل حمل‌ونقل عمومی یا بزرگراه‌ها هم بسیار مهم است. اگر ترجیح می‌دهید با ماشین شخصی تردد کنید باید مواردی مثل قرار گرفتن در طرح ترافیک، فاصله از محل کار، ترافیک و جای پارک محله خوب و ارزان در تهران را لحاظ کنید. ضمنا حتی اگر قصد تردد با ماشین را دارید بهتر است گزینه‌های حمل‌ونقل عمومی را هم بررسی کنید.

مزیت استفاده از حمل‌ونقل عمومی کمک به کاهش ترافیک و آلودگی هوا است. علاوه بر این در صورتی که خودتان پشت فرمان باشید نمی‌توانید از زمان تلف شده در راه‌ها استفاده کنید اما در وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس و مترو امکان کتاب خواندن، چک کردن ایمیل و مواردی از این دست برای شما فراهم است. گذشته از این‌ها رانندگی خسته‌کننده است. بنابراین در انتخاب محله خوب و ارزان در تهران توجه به وضعیت حمل‌ونقل هم اهمیت دارد.

 

انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

 

به جز وسایل حمل‌ونقل عمومی یکی از موارد تشخیص بهترین خیابان‌های تهران داشتن پیاده‌روهای خوب و خط مخصوص دوچرخه‌سواری است. با وجود پیاده‌روهای خوب در محله خوش آب‌وهوا در تهران و خط مخصوص دوچرخه‌سواری می‌توانید از این دو گزینه برای رفتن به محل کار یا خرید استفاده و در مصرف بنزین صرفه‌جویی کنید، هزینه باشگاه ندهید و سلامت‌تان را تضمین کنید.

 1. به امکانات موجود در محله توجه کنید

سفری کوتاه یا حداقل مفید دغدغه خیلی‌ها برای حمل‌ونقل روزانه است. اما محل کار تنها فعالیت روزانه شما نیست و روزانه یا هفتگی موارد دیگری شما را وادار به خروج از خانه می‌کنند. خریدن موادغذایی یکی از مهم‌ترین موارد است. نزدیکی به باشگاه، رستوران، پاساژ یا یا برای خانواده‌هایی که فرزند دارند بودن پارک اطراف منزل یا مهدکودک اهمیت زیادی دارد و معمولا بهترین خیابان‌های تهران این موارد را دارند.

بهتر است هنگام انتخاب محله پرطرفدار توجه کنید محله خوب و ارزان در تهران که مورد نظر شما است دفعات و زمان سفرهای روزانه شما را کم کند. اگر برنامه روزانه ثابتی دارید مثلا از خانه خارج می‌شوید، فرزندتان را به مهد یا مدرسه می‌سپارید، سرکار می‌روید، دنبال فرزندتان می‌روید و بعد خرید روزانه را انجام می‌دهید باید مکانی را درنظر داشته باشید که جای پارک برای هر کدام از این مکان‌ها داشته باشد.

 

انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

 

در همین رابطه بخوانید:

آلوده‌ترین مناطق تهران کدام مناطق هستند؟

 

ضمنا ترافیک بین هریک از این مقصدها مهم است و تاخیر درمواردی مثل برداشتن فرزندتان از مهد یا رسیدن به سرکار جایز نیست. در همین مثال حالت ایده‌آل این است که خانه شما یک سمت خط سفر و محل کار سمت دیگر آن و مرکز خرید و مهد میان این دو باشد.

بهترین راه حل برای سفری کوتاه‌تر و تخمین زمان موردنظر، بررسی نقشه و علامت زدن تمام توقف‌گاه‌ها است. ضمنا از نزدیک دیدن محله پرطرفدار به شما کمک می‌کند چیزهایی که روی نقشه مشخص نمی‌شوند مثل نقاط کور، موارد آزاردهنده در پیاده‌رو و گذرگاه‌هایی که احتمال ترافیک در آن‌ها بالاست را ببینید.

 1. لیستی از توقعات‌تان از خانه تهیه کنید

فرآیند پیدا کردن خانه‌ای مناسب در محله خوب و ارزان تهران شامل تعیین اولویت‌ها و مقایسه بسته به تعداد نفرات، بودجه، محله مناسب زندگی در تهران و عوامل دیگر می‌شود.

بعضی ملاحظات اهمیت خود را همان اول نشان می‌دهند. مثلا در صورت داشتن بودجه محدود باید حتما محله خوب و ارزان در تهران انتخاب کرد. اهمیت موارد دیگر هم تقریبا به همان اندازه است گرچه در لیست اولین نباشند. مثلا داشتن بالکن و انباری مخصوصا برای خانواده‌های پرجمعیت در محله پرطرفدار مهم است. یا در صورت داشتن ماشین داشتن پارکینگ نیازی اساسی است. عده‌ای هم زندگی آپارتمانی را دوست ندارند و خانه ویلایی را ترجیح می‌دهند.

 

انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

 

مزیت استفاده از حمل‌ونقل عمومی کمک به کاهش ترافیک و آلودگی هوا است. علاوه بر این در صورتی که خودتان پشت فرمان باشید نمی‌توانید از زمان تلف شده در راه‌ها استفاده کنید اما در وسایل حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس و مترو امکان کتاب خواندن، چک کردن ایمیل و مواردی از این دست برای شما فراهم است.

 

اگرچه بهترین خیابان‌های تهران بیشتر این امکانات را درخود دارند و می‌توان از بین گزینه‌های مختلف به مورد دلخواه رسید اما بسته به محله‌ای که درنظر گرفته‌اید گاهی باید دایره جست‌وجویتان را گسترده‌تر کنید تا بتوانید خانه‌ای متناسب با نیازها و بودجه‌تان پیدا کنید. بنابراین نوشتن لیستی از اولویت‌ها به شما کمک می‌کند در جست‌وجوی خانه هر مورد را بررسی کنید و تصمیم بهتری بگیرید.

 1. توپوگرافی و موقعیت محله موردنظرتان را بسنجید

خصوصیات فیزیکی زمین محله محله خوب و ارزان در تهران می‌تواند تاثیر زیادی روی تجربه کلی شما به عنوان ساکن داشته باشد. برای مثال توپوگرافی ممکن است روی هزینه خرید یا اجاره شما موثر باشد. زندگی در محله محله خوش آب‌وهوا در تهران مانند محلات منطقه 1 و 3 اگرچه دلنشین است اما برای محله خوش آب‌وهوا در تهران باید بیشتر هزینه کنید.

از آن مهم‌تر مشکلاتی است که توپوگرافی می‌تواند ایجاد کند. گسل‌های تهران همیشه جزو موارد نگران‌کننده بوده‌اند و با هر زلزله به فکر می‌افتیم که چک کنیم خانه ما روی گسل است یا خیر. یا محلات منطقه 1 و 3 که به محله خوش آب‌وهوا در تهران معروف هستند کوچه‌هایی با شیب تند دارند که برای پیاده‌روی مناسب نیستند. به علاوه پس از بارش برف تردد در آن‌ها مشکل می‌شود.

 

 

انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

 

آلودگی هوا نیز مسئله مهمی به شمار می‌رود. ممکن است محله خوب و ارزان در تهران پیدا کنید که همه‌چیز ایده‌آل و تنها مشکل آلودگی باشد که در صورت داشتن بیماری قلبی یا تنفسی این تنها مشکل به بزرگ‌ترین مشکل تبدیل می‌شود. و در این حالت انتخاب محله خوش آب‌وهوا در تهران ضروری به نظر می‌رسد.

 1. کیفیت و تعداد مدرسه‌های محله را بسنجید

اگر فرزند دارید یا قصد دارید داشته باشید، وجود مدارس با کیفیت اهمیت زیادی در محله خوب و ارزان در تهران دارد. مسیر طولانی تا مدرسه فرزند شما را خسته می‌کند و احتمالا در روند آموزش نیز تاثیرگذار است.

 

انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

 

بهتر است پیش از خرید از تعداد مدارس دولتی و غیرانتفاعی هر محله باخبر شوید و درمورد برنامه‌های آموزشی مدرسه اطلاعات کافی کسب کنید. معمولا یکی از مواردی که سبب می‌شود محله پرطرفدار شود و به عنوان بهترین خیابان‌های تهران شناخته شود همین وجود مدارس باکیفیت است.

 1. درمورد هویت محله اطلاعات کسب کنید

هر شخصی از محله زندگی‌اش انتظاراتی دارد بنابراین هویت محله هم در انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران حائز اهمیت است. بنابراین بهتر است ابتدا بهترین خیابان‌های تهران را بسنجید و ببینید کدام یک با شما سازگارتر است. سپس انتخاب کنید.

مواردی که هویت محله را شکل می‌دهند عبارتند از:

 • زندگی اجتماعی: از کسب‌وکارهای محلی، مراکز مذهبی و سایر نهادها و کانون‌های محله بازدید کنید و از برنامه‌های‌شان پرس‌وجو کنید. اگر دلتان بخواهد با همسایه‌ها بیشتر آشنا شوید مراسمی که این مراکز برگزار می‌کنند راه خوبی است اما بسیاری محله‌ای ساکت و آرام و به دور از هیاهو را ترجیح می‌دهند. معمولا در میان بهترین خیابان‌های تهران محلات 1 تا 5 به آرامی و خلوتی و محلات جنوبی‌تر تهران به پرجمعیتی و شلوغی مشهور هستند.
 • ویژگی‌های جمعیت‌شناختی: اینکه ساکنین محله بهترین خیابان‌های تهران را چه بازه‌ی سنی تشکیل می‌دهند هم اهمیت دارد. برای دانشجویان و افراد جوان، معمولا سروصدای طول روز و وجود مدرسه در محله اهمیتی ندارد. از طرفی احتمالا ترجیح می‌دهند غذاخوری‌هایی با قیمت مناسب دورواطراف داشته باشند. برای خانواده‌هایی که فرزند دانش‌آموز دارند امن بودن محله، وجود مدرسه و مغازه‌هایی برای برآوردن مایحتاج حیاتی است.

 

انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

 

در همین رابطه بخوانید:

اگر جزو خانه اولی‌ها هستید، این مطلب را از دست ندهید

 

 • همسایگی: اینکه ساکنین چگونه باهم ارتباط برقرار می‌کنند و در چه سطحی صمیمی هستند هم اهمیت دارد. در بعضی محله‌ها ساکنین عادت به آشنایی دارند و مدام جویای احوال یکدیگر می‌شوند که عده‌ای این را به کنجکاوی و سرک کشیدن در زندگی تعبیر می‌کنند. از طرفی محله‌هایی با خانه‌های چندین طبقه وجود دارند که ممکن است همسایه‌ها حتی یکدیگر را نشناسند و قطعا در این شرایط نمی‌توان توقع کمک از کسی داشت.

این عوامل ذکر شده معمولا مستقیما در قیمت خانه موثر نیستند اما در شادی، رضایت شما از سکونت و امنیت‌تان تاثیرگذار است.

 1. در صورت امکان با ساکنان صحبت کنید

اگرچه سایت‌های زیادی وجود دارند که به شما اطلاعات زیادی درمورد بافت محله می‌دهند اما گفت‌وگو با ساکنی از محله نتیجه بهتری دارد و شخصی که در آنجا زندگی کرده صادقانه‌تر می‌تواند شما را در جریان مزایا و معایب محله پرطرفدار بگذارد. مثلا در یک محله خوش آب‌وهوا در تهران شاید مشکلات دیگری همچون تردد سخت وجود داشته باشد که تا با ساکنین گفت‌وگو نکنید متوجه نشوید.

بهترین خیابان‌های تهران کدامند؟

برای انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران باید عوامل متعددی را در نظر گرفت و براساس آن‌ها محله خوب و ارزان در تهران را انتخاب کرد. ما در اینجا سعی می‌کنیم تعدادی از بهترین خیابان‌های تهران و منطقه‌ها و محله پرطرفدار و صفاتی که بدان مشهور هستند را معرفی کنیم:

ارزان‌ترین و گران‌ترین منطقه تهران

طبق داده‌های سایت کیلید در اردیبهشت ماه 98 ارزان‌ترین منطقه تهران، منطقه 20 است و گران‌ترین منطقه، منطقه 1.

خلوت‌ترین و شلوغ ترین منطقه تهران

منطقه 9 و محله‌های آن جزو محله خوب و ارزان در تهران است که جمعیت زیادی هم ندارد و از شلوغی و سروصدا خبری نیست. محلات منطقه 4 اما محله پرطرفدار برای اکثر افراد هستند و منطقه 4 بیشترین جمعیت را به نسبت سایر مناطق دارد.

محله آلوده و محله خوش‌آب‌وهوا در تهران

محلات جنوبی تهران به نسبت محلات شمالی آلوده‌تر هستند و به طور شاخص محلات مناطق 15،20 و 11 آلوده‌ترین هوا را دارند. برای اشاره به محله خوش آب‌وهوا در تهران می‌توان سه محله پرطرفدار سوهانک، دروس و شهران را نام برد که در مناطق 1،3 و 5 قرار دارند. به طور کلی محلات منطقه 3 با داشتن بیشترین باغ‌ها جزو محله خوش آب‌وهوا در تهران هستند و می‌توان گفت این منطقه سرسبزترین منطقه در تهران است.

 

انتخاب محله مناسب برای زندگی در تهران

 

به طور کلی با توجه به وسعت، می‌توان محله خوب و ارزان در تهران را پیدا کرد فقط نیاز به کمی جست‌وجو، صبر و حوصله دارد. در میان برج‌ها و ساختمان‌های منطقه 1 و 2 هم می‌توان خانه‌ای ویلایی و دنج پیدا کرد یا بین کوچه‌های محله‌های شلوغ محله پرطرفدار قطعا کوچه‌ای خلوت و مناسب شما پیدا می‌شود.

سخن آخر

 • نقل مکان به محله‌ای تازه می‌تواند تجربه‌ی شیرینی باشد. کشف مکان جدید، آشنایی با دوستان جدید و فرصت‌های تازه همگی در محله جدید به دست می‌آید. از طرفی ترک محله‌ای که با آن آشنایی کامل دارید ممکن است سخت و ترسناک باشد. با شناخت کامل می‌توان این تجربه را راحت‌تر و شیرین‌تر کرد.

از عواملی که باید در انتخاب محله پرطرفدار به آن دقت کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. هزینه‌های زندگی
 2. امنیت و آسایش محله
 3. دسترسی محله
 4. امکانات محله
 5. توپوگرافی محله
 6. هویت محله
 • برای پیدا کردن محله مناسب برای زندگی در تهران ابتدا باید اولویت‌هایتان را فهرست کنید و بعد با توجه به اولویت‌ها جست‌وجو در محله پرطرفدار را آغاز کنید. تهران شهر وسیعی است و محله خوب و ارزان در تهران متناسب با نیازهای شما به آسانی پیدا می‌شود.
 • برای پیدا کردن محله خوش آب‌وهوا در تهران منطقه 3 را جست‌وجو کنید. باغ‌های این منطقه سبب شده‌اند این منطقه به سرسبزترین منطقه مشهور شود و محله خوش آب‌وهوا در تهران را راحت بتوان در این محله پیدا کرد.
 • بهترین خیابان‌های تهران با توجه به نیازهای شما متفاوت هستند و هر خیابانی مزایا و معایب خود را دارد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: