انواع درهای ضدسرقت

درهای ضدسرقت چه قدر به امنیت منزل کمک می کنند

درهای ضدسرقت چه قدر به امنیت منزل کمک می کنند


یکی از فاکتورهای مهمی که هنگام خرید خانه مدنظر قرار می‌دهیم، امنیت آن است. بشر در طول تاریخ با اختراع وسایلی چون قفل، در و حفاظ سعی کرده امنیت محل سکونت خود را بالاتر ببرد. در سال‌های اخیر نیز استفاده از تولیداتی چون قفل‌های چندگانه، دوربین‌های مداربسته، نصب حفاظ و نرده و در ضد سرقت رونق گرفته‌ است.

در این میان، در ضد سرقت به خاطر امنیت بالاتر و استحکام قوی‌تر به سرعت جایگزین درهای قدیمی شد و جایگاه خاصی بین سازندگان ساختمان‌ها پیدا کرد. درهای چوبی که در گذشته به عنوا درب منازل استفاده می‌شد، کاملا ایمن نبود و سارقین به راحتی می‌توانستد درها را بشکنند یا از لولا دربیاورند. اما درهای جدید در برابر هرگونه فشار، ضربه یا دست‌کاری قفل، ایمنی بالاتری دارند و راه ورود متجاوزین را تا حدودی می‌بندند. در این مطلب به بررسی ساختار در ضد سرقت و انواع آن می‌پردازیم.

 

آشنایی با ساختار و اجزای درب‌های ضد سرقت

ساختار کلی در ضد سرقت مانند درهای دیگر از یک چارچوب یا بدنه، لولا، قفل و دستگیره تشکیل شده است. با این حال جنس و ساختار اجزای آن با درهای معمولی کاملا متفاوت است. به سبب همین تفاوت‌ها است که امنیت منزل را حفظ می‌کند.

بدنه در ضد سرقت به صورت لایه لایه ساخته می‌شود تا ایمنی و استحکام لازم را داشته باشد. رویه بیرونی آن معمولا روکشی از چوب یا فلز است و انواع مختلفی دارد. ساختار درونی این درها را با لایه‌هایی از چوب، پشم سنگ نسوز، پلی اورتان (یونولیت نسوز)، شیشه یا آلومینیوم پر می‌کنند تا علاوه بر استحکام، نوعی عایق هوا و صدا نیز ایجاد شود. لولای آن برخلاف درهای معمولی، در داخل بدنه‌ی در کاملا پنهان است و از بیرون قابل رویت نیست.

در نتیجه سارقین نمی‌توانند با درآوردن لولاهای در، وارد شوند. چشمی و زنجیر نیز از دیگر اجزای اختیاری هستند. چشمی، لنز کوچکی است که درون در قرار می‌گیرد و به افراد داخل خانه امکان این را می‌دهد تا فرد پشت در را ببیند.

 

انواع درهای ضدسرقت

 

استفاده از پشم سنگ نسوز، پلی اورتان یا شیشه درون ساختار درهای ضد سرقت باعث می‌شود که علاوه بر بالا رفتن استحکام، در مقابل دما و صدا یک عایق ایجاد شود.

 

انواع درب‌ ضد سرقت از نظر جنس بدنه

 • چوبی: چارچوب آن از جنس چوب است و با یک لایه از چوب یا کامپوزیت از جنس ام‌دی‌اف یا پی‌وی‌سی روکش شده است. درون بدنه نیز با با پشم سنگ نسوز یا چوب پوشیده شده است.
 • آهنی: این نوع از درها با روکشی از فولاد یا آهن پوشیده شده است اما ساختار درونی آن از چوب یا پلی اورتان است.
 • استیل: اسکلت این در از استیل ضد زنگ ساخته شده است و با یک لایه استیل ضد زنگ یا شیشه دوجداره روکش شده است.
 • آلومینیومی: ساختار درونی آن از پشم سنگ نسوز است ولی با استفاده از آلومینیوم روکش آن ساخته شده است.
 • کامپوزیت: روکش این درها از چوب یا آلومینیوم است اما درون بدنه آن شیشه، پلاستیک یا چوب است.

 

انواع درب ضد سرقت از نظر جنس بدنه به طور کلی به دو دسته چوبی یا فلزی تقسیم می‌شود.

 

انواع درب‌ ضد سرقت از نظر نوع قفل و مدل

مهم‌ترین اصل برای صیانت از حریم یک محل و ایمنی ، قفل است. هر چه‌قدر هم که بدنه و چارچوب در محکم و غیرقابل نفوذ باشد، تا زمانی که قفل مطمئنی روی آن نصب نباشد، کارایی خاص خودش را نخواهد داشت. قفل‌ درهای معمولی یک زبانه دارد که به راحتی شکسته می‌شود. ولی چند زبانه بودن قفل ضد سرقت کار را برای سارقین سخت‌تر می‌کند و ایمنی بالاتری دارد. قفل‌ از چهار سمت به بدنه درب چفت می‌شود تا بدون کلید به هیچ وجه امکان باز کردن در وجود نداشته باشد. قفل ضد سرقت در دو نوع کلیدی و هوشمند تولید می‌شود که البته می‌توان آن‌ها را روی درهای معمولی نیز نصب کرد.

اساسی‌ترین عاملی که امنیت یک در ضد سرقت را حفظ می‌کند، قفل آن است. هنگام خرید باید توجه داشته باشید قفل مطمئن و ایمنی را تهیه کنید تا خیال‌تان از هر جهت راحت باشد.

 • قفل‌های کلیدی

قدیمی‌ترین و متداول‌ترین نوع در بین قفل‌هاست. به دلیل قیمت پایين‌تری که به نسبت قفل‌های هوشمند دارد، بین مردم محبوب‌تر و رایج‌تر است. نوع مغزی و تعداد زبانه‌های قفل کلیدی برای حفظ امنیت اهمیت دارد. از آن جایی که هرچقدر تعداد زبانه‌ها بیشتر باشد، کار را برای سارقین سخت‌تر می‌کند، در نتیجه قفل ایمنی بالاتری دارد.

کیفیت مغزی قفل کلیدی یکی از فاکتورهای بالا بودن امنیت آن است.

 • قفل‌های هوشمند

قفل‌های هوشمند از جدیدترین قفل‌های ضد سرقت به شمار می‌رود. اساس کار آن به این گونه است که برای باز کردن قفل از کلید استفاده نمی‌شود. بلکه درون قفل‌های هوشمند سیستمی تعبیه شده است که با قرار گرفتن کارت مخصوص مقابل یک صفحه‌ هوشمند یا با لمس اثر انگشت فردی که از قبل برای سیستم تعریف شده باشد، باز می‌شود.

 

انواع درهای ضدسرقت

 

در همین رابطه بخوانید:

توصیه‌هایی برای نگهداری و تعمیر خانه

 

منبع تغذیه این صفحه درون اسکلت در قرار گرفته است تا در صورت قطع برق نیز وظیفه خود را به درستی انجام ‌دهد و بدون کارت یا لمس اثر انگشت، غیر قابل باز شدن باشد. مدل خاصی از این قفل‌های هوشمند موجود است که قابلیت ثبت ورود و خروج دارد و به همین دلیل برای نصب در ادارات یا باشگاه‌های ورزشی نیز مناسب است.

حالا دیگر ورود به خانه‌ها راحت‌تر و ایمن‌تر از گذشته شده است. با استفاده از کارت‌های هوشمند یا تنها با لمس اثر انگشت می‌توان قفل درها را گشود.

قفل‌های هوشمند یا کامپیوتری دو نوع هستند:

 • قفل کارتی

شاید تا به حال در هتل‌ها به نمونه‌ای از این قفل‌های هوشمند برخورده باشید. کارت‌های مخصوص برای هر اتاق که وقتی مقابل صفحه‌ای که معمولا بالای دستگیره در است، قرار می‌گیرد در را به راحتی باز می‌کند.

 

انواع درهای ضدسرقت

 

مدرن‌ترین قفل‌های ضد سرقت که قابل نصب روی درهای معمولی هم هست همین قفل‌های کارتی است. در ابتدای راه‌اندازی، کارت را برای سیستم تعریف و فعال می‌کنند. هم‌چنین در صورت مفقود شدن کارت یا از کار افتادن آن، یک کلید یدکی نیز وجود دارد.

 • قفل اثر انگشتی

از پیشرفته‌ترین و مطمئن‌ترین قفل‌های هوشمند رایج است. حافظه درون سیستم این قفل می‌تواند اثر انگشت افراد زیادی را ثبت کند به همین سبب برای مکان‌های پرتردد مانند اداره‌ها مناسب است. برای استفاده از این قفل در ابتدا باید اثر انگشت فرد را در سیستم ثبت نمود. حالا دیگر هر زمانی فردی بخواهد وارد شود کافی است تا انگشت خود را روی صفحه مخصوص در بگذارد تا آن را شناسایی کند.

در صورتی که اثر انگشت فردی در سیستم ثبت نشده باشد، دستگاه اخطار می‌دهد و ساکنین را از ورود فرد ناشناس آگاه می‌کند. هم‌چنین هر زمانی که بخواهید می‌توانید اثر انگشت‌های ثبت شده را پاک کنید.

 

قفل‌های هوشمند اثر انگشتی دارای سیستم اعلام اخطار است تا در صورتی که فرد ناشناسی صفحه در را لمس کند بوق می‌زند و به اهالی منزل هشدار می‌دهد.

 

انواع درب‌ ضد سرقت از نظر کشور تولید کننده

اگر قصد خرید در ضد سرقت دارید باید بدانید که انواع درب‌های موجود در بازار ایران، معمولا ساخت سه کشور ترکیه، چین یا ایران هستند. هر مدل از درها دارای ساختار، کیفیت و قیمت مختلفی هستند. در ادامه ویژگی‌های هر در را بیان می‌کنیم .

با پیشرفت تولید کننده‌های داخلی، درهای ضد سرقت ایرانی از نظر استحکام، ایمنی و کیفیت با نمونه ترکی آن برابری می‌کند. بعضی نمونه‌های آن حتی از مدل‌های ترکیه‌ای نیز برتر و باکیفیت‌تر است.

 • در ضد سرقت ترکیه‌ای

کیفیت قاب، لولاها و قفل این نوع از درها به نسبت درهای دیگری بالاتر است و به همین دلیل قیمت بیشتری دارد. چارچوب فلزی قابلیت نصب روکشی از چوب روی آن وجود دارد تا نمایی زیباتر به در ساختمان بدهد. بسته به جنس روکش چوبی در و میزان کنده‌کاری‌ها و برجستگی‌های آن قیمت متفاوتی خواهد داشت.

طبیعی است که یک روکش از چوب درخت گردو با برجستگی‌های زیاد، گران‌تر از یک روکش ساده از چوب مصنوعی یا پی‌وی‌سی خواهد بود. لولای در از داخل منزل قابل رویت است و هم‌چنین به نسبت لولای درهای چینی قطورتر است. اما مزیت لولاها این است که قابلیت تنظیم و رگلاژ کردن (تراز کردن) دارد.

 

انواع درهای ضدسرقت

 

هر چقدر چوب روکش در ضد سرقت مرغوب‌تر باشد و برجستگی بیشتری داشته باشد، زیباتر و گران‌تر خواهد بود.

 

 • در ضد سرقت چینی

اسکلت این در برخلاف نمونه مشابه ترکیه‌ای آن قابلیت نصب روکش چوبی ندارد و به همین دلیل این در کاملا فلزی است. غیر از اینکه نمای فلزی در چندان جالب و زیبا نیست، احتمال زنگ‌زدگی آن نیز وجود دارد. هرچند با رنگ‌های کوره‌ای، نمای چوبی به این نوع از درها می‌دهند یا اینکه با ورق‌های پی‌وی‌سی آن را می‌پوشانند.

مزیت این نوع در این است که لولای آن برخلاف درهای ترکیه‌ای کاملا مخفی است. همین مزیت البته باعث می‌شود که لولاها قابل تنظیم و تراز کردن نباشند. کیفیت این درها پایين‌تر است و به نسبت مدل‌های ترکی و ایرانی ارزان‌تر است.

 • در ضد سرقت ایرانی

این محصولات ساخت ایران به دو دسته تقسیم می‌شوند. درهایی که تمامی ابزار و یراق آلات و چارچوب آن از کشورهایی مانند ترکیه وارد می‌شود و در ایران تنها مونتاژ می‌شود. دسته‌ی دوم شامل درهایی است که بدنه یا روکش آن از تولیدات خود ایران است.

 

در همین رابطه بخوانید:

۱۵ گام مهم برای بالا بردن امنیت خانه

 

اما در هر دو نوع، یراق‌آلات، مانند لولاها و دستگیره‌ها وارداتی است. از نظر ساختار و کیفیت مشابه نمونه ترکیه‌ای آن است. قاب فلزی در با روکش چوبی از جنس ام‌دی‌اف، چوب طبیعی یا پی‌وی‌سی است. هم‌چنین لولاهای باکیفیتی دارد که قابل تنظیم است و از داخل نیز قابل دیدن است. از نظر کیفیت و تضمین امنیت، از مدل چینی آن بالاتر و اغلب از نمونه ترکیه‌ای پایین‌تر است.

با این حال برخی انواع ایرانی از نظر کیفیت با نوع ترکی آن برابری می‌کند و با توجه به قیمت پایين‌تری که دارد مقرون به‌صرفه‌تر است.

مزایای درب‌های ضد سرقت

 • ایمنی خانه، اداره، بانک‌ها و دیگر سازمان‌ها، اصلی‌ترین وظیفه و مزیت در ضد سرقت است. چند لایه بودن اسکلت در سبب می‌شود که در مقابل انواع فشارها، برش‌ها، اهرم کردن و دیگر خسارت‌ها مقاوم باشد و مانع از آسیب در و ورود سارقین شود.
 • وجود موادی چون پشم سنگ نسوز یا پلی اورتان درساختار درونی آن موجب می‌شود تا در مقابل صدا، هوا و رطوبت نیز عایق شود و آرامش بیشتری را برای ساکنین منزل به وجود آورد.
 • کیفیت و استحکام در ضد سرقت به گونه‌ای است که در زمان وقوع حوادث غیرمترقبه‌ای چون آتش‌سوزی و زمین‌لرزه نیز مقاوم است و مانند درهای معمولی به راحتی تخریب نمی‌شود.

 

انواع درهای ضدسرقت

 

مقاومت و استحکام در ضد سرقت شما را هنگام خطراتی چون آتش‌سوزی یا زلزله بیشتر کمک می‌کند.

 

جمع‌بندی

در این مطلب به لزوم استفاده از در ضد سرقت در خانه‌ها، ادارات، بانک‌ها و اماکن فرهنگی و ورزشی پرداختیم. در ادامه با اجزا و ساختار کلی آن بیشتر آشنا شدیم. هم‌چنین انواع این درها را از نظر جنس بدنه، قفل و کشور سازنده معرفی کردیم.

 • با توجه به جنس چارچوب این درها انواع مختلفی از جمله چوبی یا فلزی دارد. نوع فلزی درها نیز انواع آلومینیومی، استیلی یا آهنی دارد.
 • تا زمانی که یک قفل مطمئن و ضد سرقت روی در نصب نباشد، نمی‌توان آن را ایمن نامید.
 • مدرن‌ترین و ایمن‌ترین قفل ضد سرقت، قفل‌های هوشمند است که در نوع کارتی و اثر انگشتی موجود است.
 • بعضی از قفل‌های هوشمند به سیستم ثبت ورود و خروج افراد مجهز است که برای ادارات و سازمان‌ها مناسب است.
 • در بازار ایران سه مدل در ضد سرقت، ترکیه‌ای، ایرانی و چینی موجود است. نوع ترکیه‌ای آن کیفیت و قیمت بالاتری دارد، بعد از آن نوع ایرانی و در انتها نیز مدل چینی آن قرار دارد.
 • در ضد سرقت علاوه بر حفظ امنیت به عنوان عایقی برای سرما و گرما، صدا و رطوبت نیز عمل می‌کند.

 

 

 

1
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
قفل ضد دیلم Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
قفل ضد دیلم
Guest
قفل ضد دیلم

اولین نکته مهم که برای غیر ممکن کردن ورود سارقین به منزل و محل کار باید به ذهن بسپاریم اینه که حتی اگر فرض کنیم دوربین مدار بسته ممکن بتونه در صورتیکه سارقین ماسک نزده باشند و تصاویرشون در بانک مجرمین پلیس باشه و محل سکونتشون را هم عوض نکرده باشند به دستگیری کمک کنه، ولی هرگز نمیتونه از ورود سارقین پیشگیری کنه، ضمن اینکه حتی اگر فرض کنیم که سارقین شناسایی و دستگیر شوند، هرگز تضمینی برای اینکه بتونیم ازشون مالی پس بگیریم نخواهد بود. دومین نکته مهم اینه که حفاظ و درب ضد سرقت وجود خارجی نداره، چون… Read more »

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: