نشت لوله آب آپارتمان

از صفر تا صد خسارت نشت لوله آب در آپارتمان

از صفر تا صد خسارت نشت لوله آب در آپارتمان


آپارتمان‌نشینی مشکلات خاص خودش را دارد. ممکن است روزی از خواب بیدار شوید و ببینید که سقف خانه‌تان نم زده، یا سقف دستشویی چکه می‌کند. اگر در آپارتمان نبودید شاید چنین مشکلی اصلا به وجود نمی‌آمد؛ یا به محض اینکه متوجه عیب شدید آن را برطرف می‌کردید. اما در آپارتمان همه‌ چیز به شما بستگی ندارد و نشت لوله آب ساختمان می تواند باعث بروز چنین مشکلاتی شود.

گاهی اوقات همسایه شما باید لوله‌هایش را تعمیر کند، اما چون این کار برایش منفعتی ندارد آن را پشت گوش می‌اندازد. تا اینکه یک رطوبت ساده به فاجعه‌ای ختم می‌شود که زندگی‌تان را مختل می‌کند. در این شرایط چه کسی مسئول خسارت نشت لوله آب است؟ چه کسی باید هزینه‌ تعمیر و مرمت را بپردازد؟ با ما همراه باشید تا این موضوع را یک بار برای همیشه برایتان حل کنیم.

 

نشت لوله آب آپارتمان

 

گام اول: لوله مشترک یا اختصاصی؟

برای اینکه ببینید خسارت نشت لوله آب بر عهده چه کسی است اولین گام آن است که بفهمید نشتی آب از یک لوله‌ مشترک است یا لوله‌ای اختصاصی. اگر لوله‌ اختصاصی واحدی نشت کند و به واحد شما خسارت بزند، جبران تمام خسارات مربوط به تعمیر لوله و مرمت خانه بر عهده‌ واحدی است که لوله اختصاصی به آن تعلق دارد. اما اگر لوله مشترک بود باید به گام بعدی بروید.

 

در همین رابطه بخوانید:

مشاعات ساختمان چیست و چه قوانینی دارد؟

 

گام دوم: عمدی یا غیر عمدی؟

اگر نشت به خاطر لوله‌ای اختصاصی نبود باید ببینید که نشت عمدی بوده یا غیر عمد. یعنی مثلا آب به خاطر پوسیدگی طبیعی لوله‌ها نشت کرده و خانه‌ شما رطوبت زده یا که به خاطر سهل‌انگاری همسایه‌تان (مثلا باز ماندن شیر آب) خرابی به بار آمده است.

هر چند که لوله‌های آب و فاضلاب جزء مشترکات ساختمان محسوب می‌شود، اما اگر نشتی لوله عمدی (طبق تعریف بالا) باشد هزینه خسارت نشت لوله آب و مرمت و بازسازی خانه شما یا سایر خانه‌های آسیب‌دیده بر عهده‌ واحد خطاکار است.

اگر نشتی لوله غیر عمدی باشد تمامی ساکنین ساختمان باید به صورت مشترک هزینه‌های تعمیر لوله و جبران خسارت را بپردازند. اگر ساختمان مدیر دارد مدیر ساختمان باید این هزینه را از صندوق ساختمان و حق شارژهایی که از ساکنین دریافت می‌کند بپردازد.

در این میان توجه شود اگر تشخیص داده شد که نشت لوله غیر عمدی است همه‌ ساکنین باید در پرداخت خسارت مشارکت کنند و واحدی که آسیب دیده از این موضوع مستثنی نیست. مثلا اگر خسارت 200 هزار تومان برآورد شده و ساختمان 5 واحد دارد هر واحد (از جمله واحد آسیب‌دیده) باید 40 هزار تومان پرداخت کنند.

 

نشت لوله آب آپارتمان

 

اگر نشتی مربوط به لوله‌های مشترک ساختمان باشد و در خرابی آن عمدی صورت نگرفته باشد، هزینه تعمیرات بر عهده تمامی ساکنین ساختمان است.

 

اگر همسایگان زیر بار نرفتند؟

در بسیاری از موارد ممکن است مدیر ساختمان یا دیگر همسایگان زیر بار پرداخت خسارت نروند و از شما بخواهند که تمام خسارت را از همسایه‌ طبقه بالایتان بگیرید. از طرفی همسایه‌تان نیز ادعا کند که طبق قانون الزامی به پرداخت تمام خسارت ندارد. چاره چیست؟

از آنجا که این مورد در قانون تملک آپارتمان‌ها آورده شده شما می‌توانید دادخواستی تسلیم شورای حل اختلاف کنید و اگر ادعای شما در این زمینه پذیرفته شود دادگاه همسایه‌ها را ملزم به مشارکت در هزینه خسارت نشت لوله آب می‌کند. البته در بسیاری از اوقات افراد حوصله دردسر رفت و آمد به دادگاه را ندارند و پیگیر حقشان نمی‌شود.

 

نشت لوله آب آپارتمان

 

خسارت با مستأجر است یا موجر؟

اگر شما مالک خانه هستید تمام شرایط ممکن را در بالا برایتان توضیح دادیم. اما اگر مستأجر باشید چه؟ شما باید خسارت نشت لوله را پرداخت کنید یا صاحب‌خانه؟

قانون می‌گوید که جبران هر نوع خرابی که مستأجر مسبب آن باشد بر عهده‌ خودش است. پس اگر به واسطه سهل‌انگاری شما لوله دچار مشکل شده و سقف همسایه پایینی نم زده، پرداخت خسارت تمام و کمال بر عهده شماست.

اما در موارد دیگر قانون موجر و مستأجر می‌گوید «در صورتی که در ملک اجاره داده شده عیبی به وجود آید قانون مدنی پرداخت هزینه‌های تعمیرات را به دو قسمت تقسیم کرده که شامل تعمیرات جزئی یا فرعی و تعمیرات کلی یا اساسی است. هزینه تعمیرات جزئی یا فرعی بر عهده مستأجر و هزینه تعمیرات کلی و اساسی بر عهده موجر است.

 

در همین رابطه بخوانید:

با قانون تملک آپارتمان‌ها به زبان ساده آشنا شویم

 

تشخیص هزینه‌های جزئی یا فرعی از هزینه‌های کلی و اساسی تابع عرف است؛ مثلا هزینه‌های مرتبط با سرویس سالیانه شوفاژ و تعمیرات جزئی آن بر عهده مستأجر و هزینه‌های مرتبط با مشکلات جدی در موتورخانه بر عهده مالک است»

بر اساس این تعریف اگر نشت آب به خاطر ترکیدگی لوله باشد هزینه‌ آن بر عهده صاحب‌خانه است. اما اگر مستأجر هستید حتما پیش از پرداخت هزینه از طرف صاحب‌خانه از او اجازه بگیرید.

چون اگر بدون اطلاع او هزینه را پرداخت کنید و بعدا از او درخواست کنید که پولتان را بدهد می‌تواند ادعا کند که شما این تعمیر را بدون اطلاع او انجام داده‌اید و از پرداخت هزینه سر باز بزند. در این شرایط قانون هم از مالک طرفداری می‌کند.

 

نشت لوله آب آپارتمان

 

اگر خسارت وارد شده به لوله‌های ساختمان توسط مستاجر صورت گرفته باشد، خود مستاجر ملزم به پرداخت هزینه تعمیرات است.

 

جمع‌‎بندی

  • لوله‌های آب و فاضلاب جزء مشترکات ساختمان است و خسارت خرابی آن‌ها بر عهده تمامی اعضای ساختمان است.
  • اگر خرابی لوله عمدی یا به خاطر سهل‌انگاری یک فرد باشد، فقط آن فرد باید هزینه تعمیرات را پرداخت کند.
  • پرداخت خسارت ناشی از لوله‌های اختصاصی یک واحد تنها بر عهده همان واحد است.
  • هزینه‌های ترکیدگی لوله بر عهده صاحب‌خانه است، نه مستأجر.

 

 

11
دیدگاه بگذارید

avatar
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
ناصرآزادشیواسیدهSareh Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
ناصر
Guest
ناصر

سلام مامستاجرهستیم درطبقه دوم که مابرای 3ساعت خونه نبودیم وشیراستراری آبگرمکن ترکیدوآب کل خونه ماروبرداشت وبه خانه همسایه پایینی اسارت کردوموجب خرابی کاغذدیواری هایشان شد وحالا کی بایداین هزینه راتعلق بگیردوهمسایه پایینی خودش سربخودتمام کاغذدیواری هاراکندکه من بهش گفته بودم دست نزن من یکیومیارم تعیین خسارت کنه واوگوش نداد

آزاد
Guest
آزاد

سلام
لوله اختصاصی واحد ما ترکیده و آب به سقف واحد پایینی نفوذ پیدا کرده
قطره های
اب وارد تلوزیون واحد پایینی شده
با اینکه به ساکنین واحد پایین اطلاع ترکیدگی لوله رو داده بودم ولی ایشان با سهل انگاری تلوزیون را جابجا نکردن و آن را از برگ نکشیده بودند حتی بعد از نیم ساعت تلوزیون را روشن کرده بودند که گویا اتصالی کرده و سوخته
سوال
آیا جبران خسارت این تلوزیون بر عهده ی بنده میباشد؟؟؟

شیوا
Guest
شیوا

با عرض سلام. ما در طبقه سوم آپارتمان ۳ طبقه زندگی میکنیم. کولر آبی همسایه پایینی مدام آب میدهد. و منکر خرابیش میشود . منم چون بشدت آب میداد و در طی چند سال شدیدا به سقف ما صدمه زده بود شیر کولرش رو بستم. اگه اقدامی نکند آیا میتوانم از او شکایت کنم. ضمنا ایزوگام پشت بام باید عوض شود. ولی همسایگان زیر بار نمیروند. من چکار میتوانم بکنم. و آیا میتوانم تا درست کردن پشت بام شارژ ساختمان رو ندهم؟

سیده
Guest
سیده

سلام.من ۸ماه است یک واحد آپارتمان در طبقه آخر یعنی طبقه ۵خریداری نمودم .ومشکل آب داردزیر دوش هستی که آب برای چند دقیقه قطع میشود.با مدیر صحبت شد وقرار شد کارشناس بیاوریم وکارشناس اعلام نمودباید پمپ آب از ۱اسب به ۲اسب تغییر نماید.وهزینه آن ۳میلیونمیشود.حالا ساکنان زیر بار نمیروند ومیگویند لوله ها می ترکد وشما باید تضمین بدهید .راه حل چیست.آیا شورای حل اختلاف میتواند مشکل را حل کند

Sareh
Guest
Sareh

سلام ما در يك اپارتمان ٤ طبقه زندگي ميكنيم كه زير زمين اين اپارتمان هم مسكونيست فاضلاب اين ساختمان جديدا به مشكل خورده و مدام اب از زير زمين بالا ميزند چندسال قبل از همسايه ها پول براي تعمير اين لوله جمع شد و انها پرداخت كردند حالا هم طبقه زير زمين خود مدير ساختمان زندگي ميكند كه هربار كه شخصيو بابت فنر انداختن ميارن هزينه رو از روي شارژربر ميداره و سال گذشته ما بارها اين هزبنه رو داديم حالا امسال از ما ميخواد كه مبلغ بيشتري شارژ بديم تا تعمير كنن مجدد ايا اين هزينه به ما مجدد… Read more »

الی
Guest
الی

با سلام
شیر فلکه آب داخل تراس مستاجرمان خراب شده و آنها متوجه نشده اند که باعث شده به پایین که پارکینگ است آب نشت کند و سقف پارکینگ خراب شود، حال هزینه تعمیر آن به عهده چه کسی است؟ مالک ؟ مستاجر ؟ یا از شارژ ساختمان؟ ما کلا 3 واحد هستیم.
ممنون میشم راهنمایی فرمایید.

رضا پاینده نام
Guest
رضا پاینده نام

سلام ودرود
ازکف آشپزخانه من ظاهرا آب نشت میکند به خانه واحد زیری .سوال اینجاست هزینه درست کردن آن به عهده من هست یا خانه پایینی؟

حمید
Guest
حمید

سلام
اگر آب از طبقه سوم به طبقه اول هم خسارت بزند مسئول جبران خسارت کیست؟

محمد
Guest
محمد

سلام.ببخشید.راه آب آشپزخونه ما بسته شده بود به کسی زنگ زدیم که فنر بیاد بندازه ولی اسید ریخت واین باعث خسارت به طبقه پایین شد.الان تمام خسارت رو من باید بدم یا فنر زنی که جای فنر اسید ریخته؟؟

محمد
Guest
محمد

برای مطالب فوق مستند قانونی یا حقوقی هم دارید؟

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
  • Email Address: