همسایه بد

با همسایه‌ی بد چه کنیم؟


یکی از گرفتاری‌های آپارتمان‌نشینی درگیر شدن با همسایه‌ای است که اصول و قوانین زندگی در آپارتمان را رعایت نمی‌کند و موجب آزرده خاطر شدن ساکنین سایر واحدها می‌شود. اگر از اصول رفتار با همسایه‌ی بد به ستوه آمده‌اید خواندن توصیه‌های زیر  در اصول آپارتمان نشینی شما را در حل این مشکل یاری خواهد کرد.

 • مطالعه اصول آپارتمان نشینی

در اصول رفتار با همسایه‌ی بد اولین کار این است که به مطالعه اصول آپارتمان نشینی بپردازید و از قوانین آگاه باشید. شاید در مورد موضوعی که از آن ناراحت هستید حق با همسایه باشد و شما اشتباه کنید.

 • پیش داوری نکنید

ممکن است همسایه شما دو شب متوالی مهمانی برگزار کند و شما نتیجه بگیرید این فرد پرسروصدا است و سریع اصول رفتار با همسایه‌ی بد را روی او پیاده کنید. در حالی که ممکن است این اتفاق فقط همان دو شب روی دهد و دیگر تکرار نشود. اصول و قوانین زندگی در آپارتمان نشان می‌دهد پیش داوری نکردن در ارتباط با دیگران بسیار موثر است.

 

همسایه بد

 

 • موضوع را با آرامش با او در میان بگذارید

از اصول رفتار با همسایه‌ی بد این است که در ابتدا مسئله را با آرامش مطرح کنید و به همسایه خود بگویید رفتارش مغایر اصول آپارتمان نشینی است و آسایش شما را برهم زده. گاهی افراد متوجه نیستند کارهای آن‌ها ممکن است دیگران را اذیت کند و خلاف اصول و قوانین زندگی در آپارتمان است، بنابراین اگر همسایه شما منطقی باشد، این شانس را خواهید داشت با گفتگو مشکل را برطرف کنید. همچنین توجه داشته باشید، اگر در ابتدا رفتار تندی داشته باشید، ممکن است همسایه بد شما لج کند و اوضاع بدتر شود.

 • لیستی از رفتارهای بد تحویل ندهید

اگر همسایه‌ی بد شما همزمان چندین رفتار بد ناخوشایند دارد سعی کنید اصول و قوانین زندگی در آپارتمان را کنار بگذارید و ببینید کدام یک برای شما ناخوشایندتر است. سعی کنید اصول رفتار با همسایه‌ی بد را با آن رفتار خاص شروع کنید و از او بخواهید آن را کنار بگذارد.

 

همسایه بد

 

 • به مدیر ساختمان اطلاع دهید

اگر با تذکرهای دوستانه و محترمانه شما مشکل همسایه‌ی بد حل نشد، مدیر ساختمان را در جریان قرار دهید و از او بخواهید تا به همسایه تذکر دهد و اصول و قوانین زندگی در آپارتمان را به او یادآور شود. در این وضعیت بهتر است خودتان دیگر با آن فرد صحبت نکنید و بگذارید مدیر ساختمان کارها را پیش ببرد و مشکل را با تذکر و دعوت به مطالعه اصول آپارتمان نشینی حل کند.

 

در همین رابطه بخوانید:

از سیر تا پیاز شکایت از همسایه

 

همسایه بد

 

از اصول رفتار با همسایه‌ی بد این است که در ابتدا مسئله را با آرامش مطرح کنید و به همسایه خود بگویید رفتارش مغایر اصول آپارتمان نشینی است و آسایش شما را برهم زده.

 

 • به صاحبخانه بگویید

اگر تذکرهای چندباره مدیرساختمان برای رعایت اصول و قوانین زندگی در آپارتمان و دعوت به مطالعه اصول آپارتمان نشینی نیز کارساز نبود اصول رفتار با همسایه‌ی بد این است که با صاحبخانه خود تماس بگیرید، جریان را توضیح دهید و از او بخواهید با مالک واحد مزاحم تماس بگیرد و به مستاجرش تذکر دهد. معمولا در اینگونه مسائل زور صاحبخانه‌ها بیشتر است و راحت‌تر می‌توانند مشکلات را حل کنند؛ مگر اینکه همسایه مزاحم ، خودش صاحبخانه باشد که در این وضعیت کارتان سخت‌ می‏شود.

 

 • کمی آسان بگیرید و تحمل کنید

اگر مشکل به وجود آمده خیلی آزاردهنده و بزرگ نیست سعی کنید کمی آسان بگیرید و بیخیال باشید. تاریخ پایان قرار داد همسایه مزاحم را از مدیر ساختمان بپرسید، و اگر این تاریخ نزدیک بود، مدتی تحمل کنید تا از آنجا نقل مکان کند. همچنین با همکاری مدیر و سایر ساکنین از صاحبخانه بخواهید تا قرارداد مستاجرش را تمدید نکند و خانه را به اشخاص کم دردسرتری اجاره دهد که با اصول و قوانین زندگی در آپارتمان آشنا هستند.

 

همسایه بد

 

 • از همسایه بد شکایت کنید

شکایت کردن راه حلی است که شاید مجبور به استفاده از آن در اصول رفتار با همسایه ی بد شوید. قانون مدنی و قانون تملک بر آپارتمان‌ها به شما این حق را می‌دهد تا به دلیل رعایت نکردن اصول و قوانین زندگی در آپارتمان و مزاحمت و بر هم زدن آسایش از همسایه خود شکایت کنید. در صورتی که قصد شکایت کردن دارید خوب است از مشکلاتی که همسایه بد برایتان به وجود آورده است مدرک جمع کنید و سایر ساکنین ساختمان را برای طرح شکایت با خود همراه نمایید. از آنجا که شکایت امری حقوقی است لازم است مطالعه اصول آپارتمان نشینی را فراموش نکنید.

 

در همین رابطه بخوانید:

چگونه همسایه خوبی باشیم؟

 

 

همسایه بد

 

با همکاری مدیر و سایر ساکنین از صاحبخانه بخواهید تا قرارداد مستاجرش را تمدید نکند و خانه را به اشخاص کم دردسرتری اجاره دهد که با اصول و قوانین زندگی در آپارتمان آشنا هستند.

 

 • به فکر تغییر محل زندگی خود باشید

اگر هیچ راه حلی در اصول رفتار با همسایه‌ی بد چاره‌ساز نبود، نقل مکان از ساختمانی که در آن مشکل دارید شما را از دست همسایه بدتان راحت خواهد کرد. اگرچه جابه‌جا شدن و پیدا کردن خانه جدید مشکلات خاص خود را دارد، گاهی داشتن آسایش در زندگی ارزش اسباب کشی زود هنگام را خواهد داشت.

 • در انتخاب محل زندگی به جزئیات توجه کنید

اگر از شنیدن سروصدای کودکان آزرده‌خاطر می‌شوید لزوما به دلیل رعایت نکردن اصول و قوانین زندگی در آپارتمان نیست و گاهی کاری از والدین کودک نوپا برنمی‌آید. در این صورت بهتر است محله‌ای انتخاب کنید که جمعیت آن را زوج‌های جوان که فرزند نوزاد دارند تشکیل ندهد.

یا اگر پارک زیاد ماشین‌ها در کوچه محل سکونت شما را آزار می‌دهد و مطالعه اصول آپارتمان نشینی نشان می‌دهد قانونی زیر پا گذاشته نشده بهتر است به کوچه‌ای خلوت‌تر که همه واحدها پارکینگ دارند نقل مکان کنید.

 • یک سوزن به خود یک جوالدوز به دیگران

شاید تصور کنید تمام اصول و قوانین زندگی در آپارتمان را رعایت می‌کنید و خود شما همسایه‌ای ایده‌آل هستید اما متاسفانه واقعیت این طور نیست. همان‌طور که شما از برخی رفتارهای همسایه‌ی بد خود در عذاب هستید قطعا شما هم رفتارهایی دارید که دیگران را آزرده خاطر می‌کند.

مطالعه اصول آپارتمان نشینی به شما کمک می‌کند بفهمید در چه مواردی اشتباه کرده‌اید و کمکتان می‌کند رفتارتان را اصلاح کنید.

 

همسایه بد

 

در همین رابطه بخوانید:

اساسنامه آپارتمان مسکونی چیست؟

 

نتیجه‌گیری:

توجه داشته باشید هیچ تضمینی نیست با رفتن به خانه جدید گرفتار همسایه بد نشوید. با این حال می‏‌شود با رعایت نکاتی خانه‌ای پیدا کنید که آرامش بیشتری داشته باشد.

– در زمان جستجو خانه به دنبال آپارتمان‌های کم جمعیت‌ باشید که تعداد واحدهای کمتری دارند.

– سعی کنید واحدهایی را انتخاب کنید که در طبقات بالاتر ساختمان واقع شده‌اند.

– به نقشه، کیفیت ساختمان و اسکلت آن توجه کنید. ساختمان‌هایی که اسکلت فلزی دارند و در هر طبقه چند واحد قرار گرفته است، سر و صدای بیشتری را منتقل می‌کنند و رعایت اصول و قوانین زندگی در آپارتمان هم فایده چندانی ندارد.

– از ساکنین قبلی در مورد آرامش ساختمان و همسایگان واحدی که قرار است در آن زندگی کنید پرس‌و‌جو کنید تا مطمئن شوید بار دیگر گرفتار همسایه بد نخواهید شد و همه ساکنان به مطالعه اصول آپارتمان نشینی پرداخته‌اند.

– با ساکنین ساختمان از در دوستی وارد شوید و با آنها ارتباط داشته باشید. همسایگانی که صمیمی هستند بیشتر رعایت حال شما را خواهند کرد.

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ابوالفضلمینا Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
مینا
Guest
مینا

من میدان 97 نارمک هستم همسایه طبقه چهارم ما دائم در حال کوبیدن چیزی به سقف است اونم نمیکوبه پاشنه پاشو جوری میکوبه انگار جای شل راه مبره مبکوبه جای سفت پیدا کنه خلاصه بعضی روزا رفتم تذکر دادم که کاش نداده بودم خودشو هفت جد و بنجدش اومدن در خونمون چه حفی داری چهار دیواری اختیاری داره زندگیشو میکنه زندگیتو کن یه چیزیم بدهکار شدم خیلی ساعتها تو خواب با ول کردن دیگ میگ این خانم و کشیدن وسایل خونه با لرز بدن از خواب پاشدم دختردوسالم دائم تو خواب از صدا میپره روز و شب نمیشه نفرینش نکنم… Read more »

ابوالفضل
Guest
ابوالفضل

یه راهنمایی میکنم اگه که تمام روش ها جواب نداد توجه داشته باشید که همونجور که صدای اونا میاد پایین صدای شما هم بالا میره دو شب برید خونه پدرتون بخوابید و صدای تلوزیون رو بزارید روی ۱۰۰ یک بار که تا صبح نتونستن پلک رو هم بزارن آدم میشن من کردم جواب داده اگه هم روتون نمیشه بفروشید برید آدمیزاد دو روز زندست الکی جایی نشینید که آرامشتون از دست رفته.

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: