آپارتمان‌نشینی

نظم عمومی ساختمان و قوانین حاکم بر آن

نظم عمومی ساختمان و قوانین حاکم بر آن


با رشد جمعیت و کمبود فضا، زندگی بیشتر افراد جامعه به سمت آپارتمان‌­نشینی رفته است. سبک زندگی در آپارتمان و فضاهای مشترک با خانه‌­های مستقل کاملا متفاوت است و طبیعتا باعث به وجود آمدن مشکلات و سوء تفاهم­‌های بسیاری از جمله عدم پرداخت شارژ می­‌شود.

به همین دلیل مراجع قانونی، قوانین متعددی را برای رعایت نظم عمومی ساختمان تدوین کرده‌­اند. اطلاع از این موارد قانونی مانند قوانین مربوط به شارژ ساختمان ممکن است از بسیاری مشکلات پیشگیری کند. در ادامه راهکارهای مقابله با اخلال در نظم عمومی آپارتمان را بررسی می­‌کنیم.

قوانین مربوط به شارژ ساختمان

در مورد روش محاسبه شارژ، بحث و جدل­‌های فراوانی وجود دارد که در مواردی به دعوا بر سر عدم پرداخت شارژ آپارتمان می­‌شود. در بیشتر ساختمان‌­ها مقدار شارژ بر اساس توافقی که بین مالکان و مدیر ساختمان صورت گرفته است، تعیین می­‌شود. ماده 4 قانون تملک درمورد قوانین مربوط به شارژ ساختمان می­‌گوید شارژ هر واحد با توجه به مساحت آن در نظر گرفته می‌­شود. البته این مورد شامل هزینه­‌هایی که با مساحت زیربنا ارتباطی ندارند نمی­‌شود.

 

آپارتمان‌نشینی

 

در همین رابطه بخوانید:

همه باید قوانین شارژ ساختمان را بدانند!

 

طبق تبصره 3 همان ماده قوانین مربوط به شارژ ساختمان اگر حیاط ساختمان یا بالکن یا تراس مجموعه به گونه­‌ای باشد که تنها یک یا چند واحد مسکونی امکان دسترسی به آن را داشته باشند، هزینه­‌های آن قسمت به عهده همان واحدها است.

امروزه نرم­‌افزارهایی نیز برای محاسبه شارژ ساختمان به بازار آمده است که کار مدیران را آسان­‌تر و اختلاف­‌ها را کمتر می‌­کند. به هر روشی که شارژ ساختمان را تعیین کنید، تمامی واحدها ملزم به پرداخت آن هستند. برای عدم پرداخت شارژ راه حل قانونی در نظر گرفته شده است.

قوانین مربوط به فضاهای مشترک

فضاهای مشترک ساختمان در آپارتمان‌­نشینی شامل لابی، راهروها، پارکینگ و … می‌­شود. برای استفاده صحیح از این فضاها قوانین متعددی وضع شده است:

 • در ماده ۴۷ آپارتمان‌­نشینی از قوانین تملک آپارتمان‌­ها تصریح شده است که قرار دادن وسایلی مثل میز و صندلی یا هر چیز دیگر در فضاهای مشترک ساختمان ممنوع است. این ماده همچنین بیان می­‌کند که نگهداری حیوانات در فضاهای مشترک ساختمان و پارکینگ اختصاصی ممنوع است.
 • در ماده ۴۸ آپارتمان‌­نشینی آمده است که گذاشتن کفش و جاکفشی در فضاهای مشترک مانند پشت در آپارتمان و در راهرو ممنوع است. البته در بعضی از ساختمان‌­ها برای تمامی واحدها جاکفشی یک شکل خریداری می‌­شود و پشت در قرار می‌­گیرد که این موضوع به توافق ساکنان بستگی دارد.
 • ماده ۴۹ آپارتمان‌­نشینی بیان می­‌کند که تغییر دادن شکل و رنگ در آپارتمان اگر باعث ناهماهنگی میان واحدها شود و آسیب‌زننده باشد ممنوع است.
 • در ماده ۵۱ آپارتمان‌­نشینی بیان شده است که قراردادن مواد آسیب‌زننده مانند کیسه زباله و سطل آشغال در فضاهای مشترک مثل پشت در آپارتمان و ریختن زباله در حیاط و راهروها ممنوع است.
 • طبق ماده 56 آپارتمان‌­نشینی اسباب­‌کشی و حمل مصالح و نخاله‌­های ساختمانی با آسانسور که آسیب‌زننده باشد ممنوع است.
 • ماده 60 آپارتمان‌­نشینی قانون بیان می­‌کند که استفاده از فضاهای مشترک مثل پارکینگ برای برگزاری مجالس، تنها با با اجازه مدیر و کسب رضایت تمامی ساکنین و در صورت آسیب‌زننده نبودن مجاز است. در این صورت لازم است واحدی که مراسم را برگزار می‌­کند، معادل چهار ماه شارژ به صندوق ساختمان واریز کند.

 

آپارتمان‌نشینی

 

در همین رابطه بخوانید:

اختلافات رایج بر سر مشاعات ساختمان و راه حل آن‌ها

 

 • در ماده ۶۱ آپارتمان‌­نشینی بیان شده است که قرار دادن وسایلی که باعث آسیب رسیدن به پوشش عایق کف پشت بام (ایزوگام) می‌­شوند ممنوع است و جبران هزینه‌­های تعمیرات بر عهده واحد آسیب‌زننده خواهد بود.

اگر در یک آپارتمان زندگی می­‌کنید احتمالا با ایجاد مزاحمت و مشکلات ناشی از رعایت نکردن این قوانین روبه­‌رو شده­‌اید. بسیاری از افراد کفش‌­ها یا جاکفشی خود را در راهرو قرار می­‌دهند، بسیاری دیگر از آسانسور استفاده‌­های غیر مجاز و آسیب‌زننده می‌­کنند و … . در این گونه موارد مدیر ساختمان باید به واحد خاطی تذکرهای لازم را بدهد و جلوی انجام موارد آسیب‌­زننده را بگیرد. بهتر است واحدها با یکدیگر وارد درگیری نشوند و حل اختلاف‌­ها را به عهده مدیر ساختمان بگذارند تا از راه حل قانونی استفاده شود.

 

آگاهی از قوانین آپارتمان‌­نشینی می‌­تواند درصد زیادی از مشکلات را حل کند. بهتر است مدیریت ساختمان نسخه‌­ای از قوانین عمومی و اختصاصی آپارتمان را در اختیار ساکنین بگذارد تا در موارد اختلاف به آن مراجعه شود.

 

قوانین مربوط به سروصدا در آپارتمان

سروصدا در آپارتمان یکی از مهم‌ترین موارد اخلال در نظم عمومی آپارتمان است. به ویژه که بسیاری از ساختمان‌­ها عایق صوتی ندارند و صداها به راحتی منتقل می­‌شود. سروصدای بازی کودکان، دعواهای خانوادگی، صدای بلند موسیقی و … باعث ایجاد مزاحمت برای تمامی ساکنین می­‌شود و آرامش آن­ها را از بین می­‌برد که آسیب‌زننده است.

 

آپارتمان‌نشینی

 

ماده 59 قانون در این زمینه تصریح کرده است که در مهمانی‌­های شب‌های غیر تعطیل بعد از ساعت ۲۲ و در شب­‌های تعطیل بعد از ساعت ۲۴ رعایت سکوت کامل الزامی است. این مورد شامل صدای موسیقی و مهمان‌­ها می­‌شود و البته که ساکنان هم باید سکوت را رعایت کنند.

مسائل قانونی دیگر

موارد کلی دیگری نیز وجود دارند که در قانون به آن­ها اشاره شده است. برای مثال در 50 می‌­بینیم که هرگونه استفاده تجاری و اداری از آپارتمان­‌های مسکونی ممنوع است.

آپارتمان‌نشینی

 

در همین رابطه بخوانید:

اگر بر سر پارکینگ آپارتمان با همسایه‌ها مشکل دارید، این مطلب را کامل بخوانید!

 

یا در ماده­‌های 52 و 53 گفته شده است که هر واحد تنها مالک انباری و پارکینگی خواهد بود که در سند مشخص شده است و مجاز به قرار دادن خودرو و لوازم اضافی در قسمت­‌های دیگر ساختمان نیست. همچنین ماده 57 قانون استفاده از برق عمومی ساختمان را ممنوع اعلام کرده است.

بهترین راه برای حل مشکلات ساختمان

با وجود تمامی موارد قانونی که گفته شد، همچنان اختلافات بسیاری در آپارتمان­‌ها به وجود می‌­آید. توجه داشته باشید که در یک آپارتمان افراد بسیاری از فرهنگ­‌های مختلف زندگی می­‌کنند و اختلاف نظر و اختلاف سلیقه در میان آن­ها طبیعی است. بهتر است همه ساکنان از قوانین آگاهی داشته باشند، شخصا آن­ها را رعایت کنند و اگر اختلافی به وجود آمد حل آن را به هیئت مدیره ساختمان بسپارند.

 

آپارتمان‌نشینی

 

با پافشاری روی نظرات شخصی و تشدید اختلاف‌ها، ساکنان ناچار می‌­شوند به مراجع قانونی مراجعه کنند. برای مثال راه حل‌­های قانونی متعددی برای عدم پرداخت شارژ وجود دارد. اگر مالک واحدی شارژ تعیین‌­شده را پرداخت نکند و مدیر نتواند اختلاف را با گفت­وگو حل کند، باید به شورای حل اختلاف مراجعه کنند. در مرحله بعد خدمات مشترک آن واحد قطع می­‌شود. صدور اجرائیه و مراجعه به دادگاه نیز مراحل بعدی هستند.

چنان که می­‌دانید درگیر شدن در پیچ و خم‌­های اداری و امور قضایی بسیار وقت­‌گیر است و باعث هدر رفتن انرژی بسیاری می‌­شود. پس بهترین کار این است که مشکلات به صورت مسالمت­‌آمیز میان اعضای ساختمان حل شود.

جمع­‌بندی

 • همه واحدها ملزم به پرداخت شارژ تعیین‌­شده هستند. قوانین مربوط به شارژ ساختمان مشخص شده و ساکنین می‌توانند با هم به توافق برسند. ضمن اینکه عدم پرداخت شارژ غیرقانونی است.
 • هیچ یک از ساکنان نباید وسایلی مانند کفش، جاکفشی، زباله و … را در فضاهای اشتراکی مانند راهروها و پشت در واحدها قرار دهند.
 • هر واحد تنها حق استفاده از پارکینگ و انباری مخصوص خود را دارد و نمی‌­تواند به حریم دیگر واحدها تجاوز کند.
 • رعایت سکوت در روزهای غیر تعطیل بعد از ساعت 10 و در روزهای تعطیل بعد از ساعت 12 شب الزامی است.
 • همه ساکنان باید از قوانین مربوط به شارژ ساختمان آگاه باشند و نظم عمومی ساختمان را رعایت کنند.
 • بهتر است مشکلات درون ساختمان مانند عدم پرداخت شارژ با گفت‌­وگو و بدون مراجعه به مراجع قانونی حل شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: