مدل ارزیابی هوشمند

مدل ارزیابی هوشمند چیست؟


مدل ارزیابی هوشمند یا AVM نام سرویسی است که با استفاده از مدل‌های ریاضی و پایگاه داده­‌ها، قیمت مسکن را ارزیابی می‌­کند. اکثر مدل‌­های ارزیابی هوشمند، قیمت یک ملک را در یک زمان خاص با آنالیز خانه‌­های مشابه انجام می‌دهند؛ اما برخی دیگر، با در نظر گرفتن تغیرات قیمت مسکن در طول زمان و داده‌ها (مثل: تعداد اتاق خواب، متراژ و …) قیمت ملک را ارزیابی می‌کنند.

شرکت‌­های ارزیابی مسکن، مثل شرکت­‌های سرمایه‌­گذاری و موسسات مالی که تسهیلات مالی را برای املاک فراهم می­‌کنند، از تکنولوژی مدل ارزیابی هوشمند در تحلیل‌­های خود استفاده می­‌کنند.

 

 

در همین رابطه بخوانید:

این فناوری‌ها به زودی صنعت املاک را متحول می‌کنند

 

تکنولوژی ارزیابی هوشمند با استفاده از داده‌­های ثبت شده عمومی و منطق تصمیم­‌گیری کامپیوتری یک قیمت فروش محتمل برای ملک تخمین می­‌زند. مدل ارزیابی هوشمند عموما از ترکیب دو نوع ارزیابی، «مدل هدانیک» و «فروش­‌های تکرارشونده» استفاده می‌­کند و در نهایت ارزش نهایی مسکن را بر اساس تاریخ درخواستی ارائه می­‌دهد.

در اواخر دهه 90 میلادی، این تکنولوژی برای اولین بار توسط موسسات سرمایه‌­گذاری جهت ارزیابی ریسک وا‌م‌­های وثیقه‌ای مورد استفاده قرار گرفت.

 

کیلید، ارزیابی هوشمند قیمت مسکن در ایران

کیلید برای اولین بار در ایران با تکیه بر دانش فنی، هوش مصنوعی و علم اقتصاد «سامانه ارزیابی هوشمند قیمت ملک» را راه‌اندازی کرده و کاربران با استفاده از این سامانه می‌توانند تنها با وارد کردن کد پستی 10 رقمی خانه خود، از ارزش فعلی ملک‌شان مطلع شوند و دید کلی نسبت به قیمت مسکن در تهران و سایر مناطق اطراف خود به دست آورند.
این سیستم لبه دانشی با بهره‌‎گیری از به‎روزترین پژوهش‎ها در حوزه‎های مسکن طراحی شده است و بر اساس مشخصات ظاهری ملک، تاریخچه معاملات و رصد روند تغییرات بازار مسکن، قیمت خانه شما را به صورت خودکار و با تخمین بسیار خوبی محاسبه می‌کند؛ که دقت آن حتی از شناخته‌‌شده‌ترین سایت‌های Real Estate خارجی مثل Zoopla و Zillow نیز بیشتر است.
اطلاعاتی که با کمک «سامانه ارزیابی هوشمند کیلید» به دست می‌آید، شما را در مدیریت هر چه بهتر دارایی‌تان یاری می‌کند و امکاناتی از قبیل تبدیل به احسن، شرایط رهن و اجاره و مقایسه با روند قیمت بازار مسکن را پیش روی شما می‌گذارد.
تاریخچه معاملات یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این سامانه است که مالکان را از قیمت تخمینی و قیمت واقعی معامله شدن ملک خود در سال‌های گذشته با خبر می‌کند. همچنین این امکان برای کاربران فراهم شده است تا قیمت خانه خود را با دیگر خانه‌های مشابه مقایسه کنند و با نگاهی به نمودار، روند تغییرات قیمت ملکشان در 7 سال گذشته را ببینید.

در صفحه قیمت خانه شما، قسمتی تحت عنوان بازه ارزیابی قیمت پایین قسمت قیمت خانه شما وجود دارد. این بازه با اطلاعاتی که در اختیار کیلید است و الگوریتم‌های آماری به دست می‌آید. طبعا هرچه اطلاعات در دسترس کیلید بالاتر و بیشتر باشد قدرت تخمین این هوش مصنوعی هم افزایش می‌یابد.

 

رقابت با هوش مصنوعی

 

در همین رابطه بخوانید:

قیمت خانه شما – بخش دوم: مکانیزم سیستم ارزیابی هوشمند کیلید

 

مزایای مدل ارزیابی هوشمند:

AVM برای وام دهندگان مسکن جهت ارزیابی قیمت مسکن کاربرد فراوان دارد؛ تا با توجه به ارزش مسکن، به متقاضیان وام اختصاص دهند. مزیت  AVM نسبت به ارزش­‌گذاری سنتی، صرفه جویی در زمان، هزینه و سایر منابع است؛ به این ترتیب هزینه ارزیابی ملک را پایین می‌آید. همچنین برخلاف ارزیابی سنتی، ریسک فساد و کلاه­برداری در AVM وجود ندارد؛ زیرا AVM انسان را از فرآیند ارزیابی حذف می­‌کند. بنابراین سوگیری‌­های ذهنی را از فرآیند حذف می­‌کند.

 

مدل ارزیابی هوشمند

 

در همین رابطه بخوانید:

از PropTech چه می‌دانید؟

 

AVM برای ارزیابی پرتفلیو ملک نیز مفید است. همچنین مدل ارزیابی هوشمند به افراد کمک کند که دقت بیشتر و خطای کمتر از ارزش ملک مطلع شوند.

 

معایب مدل ارزیابی هوشمند:

از اشکالات AVM آن است که شرایط هر ملک را به طور خاص در نظر نمی‌­گیرد. بنابراین ارزش‌­گذاری بر اساس متوسط شرایط خانه‌­ها انجام می‌­­شود و واقعیت را نشان نمی‌­دهد. همچنین ارزش‌­گذاری ساختمان­‌های نوساز به دلیل کمبود داده‌های خانه­‌های مشابه مشکل است.

 

مدل ارزیابی هوشمند

 

در همین رابطه بخوانید:

فناوری «بلاک‌چین» چگونه بازار املاک را متحول می‌کند؟

 

بسیاری از AVM ها از داده­‌های معاملات انجام شده استفاده می­‌کنند که معمولا سه تا شش ماه تاخیر دارند. این یک نقطه شروع خوب برای ارزیابی ملک است اما شرایط فعلی بازار ملک را در نظر نمی‌­گیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
Notify of

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
  • Email Address: