وام مسکن 98

شرایط جدید وام مسکن 98 چیست؟


یکی از راه‌های خرید خانه، که به ویژه زوج‌های جوان از آن استفاده می‌کنند، دریافت وام‌های مسکن است. در این مقاله به بررسی شرایط وام‌های مسکن ، وام مسکن 98 وام مشترک با خرید اوراق و وام مسکن یکم 98 خواهیم پرداخت. ضمنا وام‌های دیگری نیز مثل وام خرید زمان، وام حساب پس‌انداز مسکن جوانان و وام مشترک یا جعاله تعمیر مسکن نیز از جمله وام‌های مسکن دیگری هستند که به خانه‌دار شدن جوانان کمک می‌کنند.

انواع وام مسکن

وام‌های مسکن به دو گروه کلی تقسیم می‌شود؛ وام‌هایی که افراد با خرید اوراق ممتاز از بازار بورس دریافت می‌کنند و وام‌هایی که از محل صندوق پس‌انداز مسکن پرداخت می‌شود. شرایط گرفتن وام‌های مسکن در نحوه پرداخت، زمان انتظار و سود بازپرداخت متفاوت است. هر دو گروه این وام‌ها با شرایط مختلف به زوج‌ها و انفرادی پرداخت می‌شود. در ادامه انواع و شرایط گرفتن وام‌های مسکن را معرفی می‌کنیم.

وام‌های اوراق‌دار

برای دریافت وام‌های مربوط به خرید اوراق ممتاز در بازار سرمایه، متقاضیان باید برای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگ اوراق خریداری کنند. قیمت هر برگ اوراق تقریبا ۷۵ هزار تومان است. به عنوان مثال فردی که قصد دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی دارد، باید تا ۱۴۰ برگ اوراق خریداری کند و هزینه‌ای در حدود ۱۰ میلیون تومان پرداخت کند. با خرید این اوراق دیگر نیاز نیست برای دریافت وام منتظر رسیدن نوبت خود بمانید. بعد از خرید اوراق اقدامات لازم برای پرداخت وام صورت می‌گیرد.

طبق آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار، سقف پرداخت وام‌های مسکن از محل خرید اوراق به صورت انفرادی در شهر تهران تا ۷۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۶۰ میلیون و سایر مناطق تا ۵۰ میلیون تومان تعیین شده است.

 

وام مسکن 98

 

در همین رابطه بخوانید:

وام مسکن جوانان چه شرایطی دارد؟

این وام برای زوجین در تهران تا ۱۲۰ میلیون، مراکز استان و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۱۰۰ میلیون تومان و سایر مناطق تا ۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. سود بازپرداخت این تسهیلات حدود ۱۷.۵ درصد و زمان بازپرداخت حداکثر ۱۲ سال است. اقساط را می‌توان به روش ساده یا پلکانی پرداخت کرد. بازپرداخت به روش ‌های ساده و پلکانی وجود دارد. برای دریافت وام از طریق اوراق، محدودیت دفعات وجود ندارد.

 • دریافت وام اوراق نیازی به انتظار ندارد و به‌محض آماده بودن اوراق و مدارک فرآیند آماده شدن وام به جریان می‌افتد.
 • بازپرداخت وام اوراق 12 سال به‌طول می‌انجامد.
 • خانه‌اولی بودن متقاضیان وام جزو شرایط دریافت تسهیلات محسوب نمی‌شود.
 • زوجین تنها یک بار می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند.

 

وام مسکن را می‌توانید از طریق خرید اوراق ممتاز در بازار سرمایه یا صندوق پس‌انداز مسکن دریافت کنید. این وام‌ها هم به زوجین و هم به صورت انفرادی پرداخت می‌شود.

تمدید مهلت دریافت وام با اوراق

پیش از این مهلت مقرری برای دریافت وام با استفاده از اوراق در نظر گرفته شده بود. اما در آخرین اظهار نظر رئیس اداره کل اعتبارات و تامین مالی بانک مسکن، تسهیلات بدون سپرده انفرادی و تسهیلات زوجین تا پایان خرداد تمدید شده است و متقاضیان هنوز می‌توانند از این وام بهره‌مند شوند. این تمدید درباره تسهیلات مکمل وام خرید مسکن با استفاده از اوراق گواهی تقدم است و شامل سایر موارد نمی‌شود.

وام مسکن یکم 98

تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم هم به زوج‌ها و هم به صورت انفرادی پرداخت می‌شود. برای وام مسکن یکم 98 انفرادی در شهر تهران مبلغ ۸۰ میلیون، مراکز استان ‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت تا ۶۰ میلیون و در سایر مناطق تا ۴۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است. زوج‌ها در شهر تهران تا ۱۶۰ میلیون، مراکز استان‌ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر تا ۱۲۰ و سایر مناطق نیز تا ۸۰ میلیون تومان می‌توانند از تسهیلات وام مسکن یکم 98 استفاده کنند.

 

وام مسکن 98

 

5- اعطاي تسهيلات صندوق پس‌انداز مسكن يكم به اشخاص مجرد، اشخاصي كه همسر آنان فوت گرديده و يا با همسر خود متاركه نموده‌اند مشروط به داشتن درآمد مستقل متقاضي بلامانع مي‌باشد. در خصوص اين اشخاص، خانه اولي بودن شخص تسهيلات‌گيرنده كافي به مقصود بوده و اخذ استعلام به نام همسر تسهيلات‌ گيرنده فاقد موضوعيت خواهد بود.(از تاریخ  97/08/01 به بعد)

 • برای دریافت وام مسکن یکم 98 باید نیمی از مبلغ وام را به مدت یک سال سپرده‌‌گذاری کنید.
 • می‌توانید مبلغ سپرده را کمتر و مدت سپرده‌گذاری را بیشتر کنید.
 • سود بازپرداخت وام مسکن یکم 98 9.5 درصد است.
 • برای دریافت وام حداقل باید 12 ماه منتظر بمانید.
 • بازپرداخت وام طی 12 سال صورت می‌گیرد.
 • متقاضی وام باید دست‌کم 18 سال سن داشته باشد.
 • داشتن درآمد مستقل برای متقاضی وام جزو شروط اصلی است.
 • فرد متقاضی وام و همسرش در صورتی که قبلا (از تاریخ 97/8/1 به بعد) از امکانات دولتی برای صاحب مسکن شدن استفاده کرده باشند، وام به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.
 • افراد مجرد یا کسانی که متارکه کرده‌اند یا همسرشان را از دست داده‌اند، به‌ظر داشتن درآمد مستقل می‌توانند تقاضای وام کنند.

وام خرید زمان

طرح دیگری به نام وام خرید زمان وجود دارد که از محل صندوق پس‌انداز مسکن پرداخت می‌شود. در این حالت، متقاضی می‌تواند پس از گذشت شش ماه از سپرده‌گذاری از امتیاز حساب صندوق پس‌انداز مسکن خود استفاده کند و بیش از 8 میلیون تا سقف 12 میلیون تومان وام دریافت کند. برای دریافت این وام متقاضی باید دوبرابر مبلغ وام دریافتی را به مدت شش ماه سپرده‌گذاری کرده باشد. مثلا برای دریافت وام 8 میلیونی، باید 16 میلیون تومان را به مدت شش ماه در حساب خود نگه دارید.

 

در همین رابطه بخوانید:

چگونه برای دریافت وام لوازم خانگی اقدام کنیم؟

 

وام مسکن 98

 

وام خرید زمان از محل صندوق پس‌انداز مسکن پرداخت می‌شود. متقاضی می‌تواند پس از گذشت شش ماه از سپرده‌گذاری از امتیاز حساب صندوق پس‌انداز مسکن خود استفاده کند و بیش از 8 میلیون تا سقف 12 میلیون تومان وام دریافت کند.

 

 • سود بازپرداخت این وام 11 درصد است.
 • سن خانه‌ای که با این وام خریداری می‌شود نباید بیشتر از 25 سال باشد.

وام مشترک یا جعاله تعمیر مسکن

وام مشترک به صاحبان خانه پرداخت می‌شود. متقاضیان شامل کسانی که در صندوق پس‌انداز مسکن حساب دارند و کسانی که از طریق خرید اوراق وام مشترک می‌گیرند، می‌توانند از وام جعاله استفاده کنند. مهلت استفاده از تسهیلات با سقف 20 میلیون تومان تا پایان خرداد ماه 98 تمدید شده است. افرادی که تا کنون اقدامی نکرده‌اند می‌توانند در مدت باقی‌مانده اوراق تهیه کنند.

 • برای دریافت وام مشترک باید اوراق بخرید.
 • برای دریافت وام 20 میلیون تومانی 40 برگ از این اوراق لازم خواهد بود.
 • سود بازپرداخت وام مشترک 18 درصد است.
 • با توجه به ضوابط فعلی، نیازی به داشتن ضامن وام مسکن وجود ندارد. در این شرایط ضامن وام مسکن، خانه شما است که تا زمان پرداخت کامل اقساط در رهن بانک خواهد بود. با این حال بعضی از شعبه‌ها برای اطمینان بیشتر درخواست ضامن یا چک و سفته می‌کنند.
 • برای انتقال وام مسکن یکم به کسی که قصد خرید خانه را دارد باید از روش انتقال بدهی استفاده کنید.
 • کارمزد انتقال وام یک درصد است.
 • اگر فردی قصد داشته باشد از وام مسکن خود برای خانه دیگری استفاده کند، باید سند جدید را با سند قبلی جایگزین کند. در این روش انتقال وام مسکن یکم نیازی به پرداخت بخش از مانده بدهی نیست.

وام حساب پس‌انداز مسکن جوانان

یکی دیگر از راه‌های دریافت وام برای تهیه مسکن، افتتاح حساب پس‌انداز مسکن جوانان است. این حساب یکی از حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است. دارنده حساب می‌تواند طبق ضوابط بانک در بلندمدت با شرایطی استثنائی از تسهیلات آن بهره‌مند شود.

افرادی که در سال 97 این حساب را افتتاح کرده‌اند، پس از پانزده سال می‌توانند در تهران 213 میلیون تومان و در شهرهای بزرگ با جمعیت بیش از 200 هزار نفر، 177 میلیون تومان و در شهرهای دیگر با جمعیت زیر 200 هزار نفر 142 میلیون تومان وام دریافت کنند. اما برای دریافت این وام باید صبر داشته باشید؛ چراکه مدت‌زمان انتظار برای وام حساب پس‌انداز مسکن، از پنج سال آغاز می‌شود و ممکن است تا 15 سال به‌درازا بکشد.

دارندگان این حساب باید ماهانه حداقل 38 هزار تومان واریز کنند که هر سال 3 هزار تومان هم به این مبلغ افزوده می‌شود. نرخ سود تسهیلات این وام 9 درصد درنظر گرفته شده است و بازپرداخت آن حداکثر تا بیست سال طول می‌کشد. روش بازپرداخت اقساط وام به‌صورت ساده و پلکانی است.

 

وام مشترک به صاحبان خانه پرداخت می‌شود. متقاضیان هم کسانی که در صندوق پس‌انداز مسکن حساب دارند، هم کسانی که از طریق خرید اوراق وام مشترک می‌گیرند، می‌توانند از وام جعاله استفاده کنند.

شرایط وام مسکن 98

در گذشته وام مسکن اغلب کفاف خرید خانه در شهری مثل تهران را نمی‌داد و بدون داشتن سرمایه شخصی عملا بی‌فایده بود. با توجه به جهش قیمتی که در سال 97 شاهد بودیم، تمایل مردم به دریافت وام مسکن حتی از قبل هم کمتر شده است. قیمت‌ها تا حدود 90 درصد افزایش داشته‌اند و به این ترتیب خرید خانه در تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ دیگر تنها با اتکا به وام و بدون داشتن سرمایه شخصی ممکن نیست.

 

در همین رابطه بخوانید:

شرایط دریافت وام تعمیرات مسکن بانک صادرات

 

وام مسکن 98

 

حساب پس‌انداز مسکن جوانان، یکی از حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است. دارنده حساب می‌تواند طبق ضوابط بانک در بلندمدت با شرایطی استثنائی از تسهیلات آن بهره‌مند شود.

 

در چنین شرایطی لزوم تغییر شرایط تسهیلات به شدت حس می‌شود. هنوز اخبار قطعی در مورد مبلغ وام مسکن یکم 98 یا اقساط وام مسکن 98 اعلام نشده است. با این حال مسئولان در بعضی از گفت‌وگوهای خود با خبرگزاری‌ها به تغییر شرایط وام مسکن 98 اشاره کرده‌اند. مثلا معاون امور اقتصادی سازمان برنامه و بودجه در مصاحبه‌ای با ایبنا اعلام کرد که دولت در نظر دارد بودجه بانک مسکن را در سال 98 افزایش دهد تا این بانک بتواند تسهیلات بیشتر و بهتری را به متقاضیان ارائه کند.

مدتی است خبر افزایش مبلغ وام‌های مسکن منتشر شده است. طبق این اخبار قرار است وام زوجین خانه‌اولی تا 200 میلیون تومان افزایش پیدا کند. رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز در مصاحبه با تسنیم از احتمال دوبرابر شدن مبلغ وام مسکن سخن گفت. البته باید در نظر داشت که هیچ یک از اخباری که در مورد مبلغ وام مسکن یکم 98 یا اقساط وام مسکن 98 مطرح شده‌اند قطعی نیستند و برای اخبار قطعی باید منتظر بمانیم. اما فعلا همه چیز به تصمیم نهایی وزیر راه و بانک مسکن بستگی دارد.

 

در مورد شرایط وام مسکن 98 هنوز اخبار قطعی در دست نیست. اما احتمال افزایش بودجه بانک مسکن و افزایش مبلغ وام مسکن وجود دارد.

 

جمع‌بندی

 • وام مسکن به دو گروه اصلی صندوق پس‌انداز مسکن و اوراق ممتاز سرمایه تقسیم می‌شود.
 • وام مسکن 98 وام مشترک با خرید اوراق، وام مسکن یکم 98، وام خرید زمان، وام حساب پس‌انداز مسکن جوانان و وام مشترک یا جعاله تعمیر مسکن روش‌هایی برای خانه‌دار شدن جوانان هستند.
 • وام‌های مسکن به افراد و زوجین پرداخت می‌شود.
 • سود بازپرداخت وام مسکن از محل صندوق پس‌انداز مسکن کمتر و زمان انتظار برای آن طولانی‌تر است.
 • اقساط این وام‌ها را می‌توان ساده یا به صورت پلکانی پرداخت کرد.
 • مبلغ وام مسکن 98 اعلام نشده است و از جزئیات وام مسکن 98 اطلاعی در دست نیست.
 • مسئولان احتمال افزایش مبلغ وام زوجین خانه‌اولی را تا 200 میلیون تومان را مطرح کرده‌اند. اما هنوز تصمیم نهایی وزرای راه و بانک مسکن اعلام نشده است.
 • مهلت استفاده از وام جعاله مسکن با سقف 20 میلیون تومانی تا پایان خرداد ماه 98 تمدید شده است.
 • مهلت دریافت وام با اوراق مسکن تا پایان خرداد ماه 98 تمدید شده است.

41
دیدگاه بگذارید

avatar
35 Comment threads
6 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
40 Comment authors
دنبال وامنسیمعلی اکبرKeyhanکورش Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
دنبال وام
Guest
دنبال وام

سلام. بنده تاریخ اسفندماه 96 مبلغ هشتاد میلیون گذاشتیم به عنوان سپرده خانه اولیها. تا الان نزدیک 16 ماهه اون سپرده توی بانک مسکن است. بانک میگه میتونی خونه بگیری. وام آماده است. ولی نمیشه با این مبلغ وام خونه ای خرید. لطفا به وزیر مسکن بگید حداقل یکبار جرات داشته باش و میزان وام خانه اولیها رو اعلام کن. هر روز یکی میاد میگه زیاد میشه و یکی میگه خیر (همین وزیر مسکن فعلی). به هرحال مردم منتظرن حداقل خونه اولیها افزایش وامی داشته باشند که یک سرپناهی بتونند داشته باشند. البته برام جالبه بخاطر فروش اوراق مسکن برای… Read more »

نسیم
Guest
نسیم

حالا ما که اصلا پول اضافه نداریم که بزاریم تا یکیال دیگه وام بگیریم چه کار کنیم? باید یک سال بریم گوشه خیابون تا 30 میلیون بشه 60 میلیون.

علی اکبر
Guest
علی اکبر

دیگه وقتشه بجای “وام خرید مسکن” از “کمک هزینه اجاره مسکن” استفاده کنید

Keyhan
Guest
Keyhan

سلام
مسئولین اگر به فکر خدمت به جوانان هستند
مدت زمان سپرده گذاری را از یک سال به شش ماه و مبلغ وام را دو برابر نمایند.
به شرطی که سود و مهلت بازپرداخت تغییر ندهند.
برای ضمانت وام به جای رهن گرفتن سند خانه سند پراید هم قبول بفرمایند.

امیر زند
Guest
امیر زند

بخندیم یا زوده؟😔
پونزده سال دیگع من با ۲۱۳میلیون میتونم تو تهران خونه بخرم؟
همین الان بری بنگاه بگی ۴۰۰ تومن دارم چی داری؟یا بهت مورد های اجاره معرفی میکنه یا یه کارتون ۲*1 نیده بهت بندازی زیر پل حافظ روش بخوابی🤐

قدیر
Guest
قدیر

خدا وکیلی با این شرایط جامعه وقیمت وحشتناک خونه ها ..به نظرتون این قوانین وام مسکنی که میزارن یه سو تفاهم نیست..تو رو خدا بی خیال شین نخواستین خونه دار بشیم..

یزدان
Guest
یزدان

همسر بنده 6 سال پیش وام مسکن گرفته تو یک شهر دیگر .الان من دی ماه 97 تو تهران حساب باز کردم میگن وام اولی بهت تعلق نمیگیره چون همسرت قبلا وام گرفته! این یعنی چی. چه قانونیه؟ احتمالش هست این قانون رو بردارن؟با این اوصاف و این قانون پس اصلا دیگه نمیشه خانه دار شد.ممنون میشم راهنمایی کنید که چه باید کرد ؟

شیما
Guest
شیما

بجای اینکه فقط وام مسکن رو با شرایط سخت به مردم بدید و چند برابرش رو سود بگیرین بهتره که قیمت خونه ها رو به قبل برگردونید و تورم رو از بین ببرید. کاش از کشورهای بلاد کفر یاد بگیرید که انسان باشید و انسانیت داشته باشید.

قشر ضعیف
Guest
قشر ضعیف

خدارو شکر دیگه مشکل هممون با این شرایط که گذاشتن حل شد 😐 :|: |: 😐

آرین
Guest
آرین

دوستان,به نظر من باید بریم تو پیج اینستا یا توئیتر وزیر مسکن و همه این حرفارو اونجام بزنین….شاید یه فرجی بشه و گوش بدن و مبلغ وام پارسال رو نسبت به تورم امسال زیاد کنن…..واقعا بی انصافیه قرون به وام مسکن اضافه نشده و تو شهرهای کوچیکترم قیمت خونه ۵برابر شده و دیگه نمیشه خونه خرید و باید بریم تو روستا یا جایی گیر بیاریم که تو زمینش چادر بزنیم….

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: