نحوه پرداخت پول در معاملات مسکن

نحوه پرداخت پول در معاملات مسکن


انجام معاملات مختلف به صورت کلی و به خصوص معامله مسکن، پیچیدگی‌هایی دارد که ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود. برای پیشگیری از بروز هر گونه گرفتاری در این زمینه، بهتر است قبل از اقدام به خرید یا رهن و اجاره ملک، از قوانین و مراحل مربوط به آن آگاه شوید. یکی از مسائل مهم در این زمینه، نحوه پرداخت پول در معاملات مسکن است.

بسیاری از پرونده‌های حقوقی، اگر طرفین آگاهی کامل داشته باشند، اساسا تشکیل نخواهد شد و زمان و انرژی مردم و دستگاه قضایی هدر نخواهد رفت.

این روزها با وجود اینترنت و سایت‌های مختلف، در هر جا و هر شرایطی که باشیم به اطلاعات مختلف دسترسی داریم و با یک جست‌وجوی ساده می‌توانیم از نظریات متخصصان و تجربیات مردم استفاده کنیم. به این ترتیب احتمال بروز خطا و سهل‌انگاری در هنگام معامله، بستن قرارداد و پرداخت هزینه، کاهش می‌یابد.

در ایران قانون خاصی در زمینه مراحل پرداخت پول خرید خانه وجود ندارد و این روند بر اساس توافق طرفین صورت می‌گیرد. با این حال برخی روش‌ها امنیت و رواج بیشتری دارند و به عنوان عرف پرداخت در خرید ملک شناخته می‌شوند. در گذشته بیشتر معاملات به صورت نقدی یا با چک شخصی و معمولی انجام می‌شد. با افزایش تورم و کاهش ارزش پول، امکان پرداخت نقدی وجود ندارد. در مورد چک‌های شخصی نیز ممکن است مسائل و مشکلاتی مانند خالی بودن حساب یا کلاهبرداری‌های مختلف به وجود آید.

این روزها روش‌های دیگری برای پرداخت پول پدید آمده است که اطمینان خاطر بیشتری به طرفین می‌دهند. با هم به بررسی مراحل پرداخت پول در معاملات مسکن می‌پردازیم.

 

نحوه پرداخت پول در معاملات مسکن

 

روش‌های مختلفی برای پرداخت پول در معاملات مسکن وجود دارد که نداشتن آگاهی کافی از مزایا و معایب این روش‌ها، ممکن است موجب بروز اختلافات و دعواهای حقوقی شود. برای داشتن خرید و فروش امن و مطمئن، باید دانش خود را افزایش دهیم و با قوانین و روش‌ها آشنا شویم.

 

مراحل پرداخت پول در معاملات مسکن چگونه است؟

تفاوتی ندارد که قصد خرید، رهن یا اجاره خانه را داشته باشید؛ به هر حال پرداخت پول در معاملات مسکن در چند مرحله انجام می‌شود. در موارد رهن و اجاره، وقتی مستاجر ملک را پسندید، دو طرف به بنگاه معاملات ملکی مراجعه می‌کنند. در این زمان یک مبایعه‌نامه تنظیم می‌شود و مقداری از مبلغ قرارداد به عنوان بیعانه به مالک پرداخت می‌شود. این مقدار بستگی به نظر دو طرف دارد. در بسیاری موارد یک‌سوم یا بیست درصد مبلغ قرارداد به عنوان بیعانه پرداخت می‌شود و پرداخت بقیه مبلغ به هنگام تحویل کلید موکول خواهد شد.

بنگاه در این موارد سه نسخه از مبایعه‌نامه، که مبلغ بیعانه پرداختی در آن ذکر شده است، تهیه می‌کند. یک نسخه به هر یک از طرفین قرارداد تحویل داده می‌شود و یک نسخه نیز در بنگاه آرشیو می‌شود.

در مورد خرید ملک نیز، با کمی تفاوت، وضع به همین منوال است. عرف پرداخت در خرید ملک به این صورت است که پس از توافق، دو طرف به بنگاه معاملات ملکی مراجعه می‌کنند و قرارداد اولیه یا مبایعه‌نامه را تنظیم می‌کنند. در این حالت نیز مبلغی به عنوان بیعانه پرداخت می‌شود. مبلغ بیعانه بسته به توافق طرفین متغیر خواهد بود. روند رایج در این زمینه، همان مبلغ بیست درصد قرارداد یا یک‌سوم آن است.

بخش دوم پول، در هنگام تحویل کلید پرداخت می‌شود. خریدار و فروشنده تاریخی را برای تحویل پول و کلید تعیین می‌کنند. این کار معمولا در بنگاه انجام می‌شود. بخش سوم در محضر و در هنگام انتقال سند پرداخت می‌شود.

 

پرداخت پول در معاملات مسکن

 

روش‌های پرداخت پول در معاملات مسکن

روش پرداخت پول در معاملات مسکن به توافق طرفین بستگی دارد اما معمولا این کار با استفاده از چک انجام می‌شود. انواع مختلفی از چک وجود دارد که برخی از آن‌ها در معاملات مسکن نیز استفاده می‌شوند. روش‌های دیگر امنیت کمتری دارند و در موارد خاص به کار می‌روند. قصد ما معرفی تک تک این روش‌ها و بررسی مزایا و معایب آن‌ها است.

 

چک عادی

یکی از روش‌های پرداخت پول در معاملات مسکن ، استفاده از چک عادی است. منظور از چک عادی، چک‌هایی است که صاحب حساب جاری صادر می‌کند و به طلبکار خود یا برای خرید اجناس مختلف ارائه می‌دهد. این چک ممکن است به نام شخص طلبکار یا در وجه حامل صادر شود. این گونه چک‌ها به خودی خود اعتباری ندارند و از صاحب حساب اعتبار می‌گیرند. معامله با چک‌های معمولی خطراتی دارد که باعث می‌شود استفاده از آن‌ها در معاملات مسکن رواج کمی داشته باشد.

 • اگر چک به هر دلیلی پاس نشود، شما دچار دردسرهای فراوانی خواهید شد. برگشت زدن چک و انجام اقدامات قانونی لازم، وقت بسیاری می‌خواهد و در نهایت ممکن است نتوانید مبلغ را دریافت کنید.
 • در معاملات مسکن تنها افرادی که به هم اطمینان کامل دارند، از چک شخصی استفاده می‌کنند یا اگر خریدار یک تاجر معتبر باشد، معمولا در معاملات از چک شخصی خود استفاده می‌کند و فروشندگان نیز مشکلی با این مورد نخواهند داشت. به هر حال استفاده از چک شخصی در معاملات مسکن توصیه نمی‌شود.

 

پرداخت پول در معاملات مسکن

 

چک بانکی تضمین‌شده

چک بانکی تضمین‌شده، که به عنوان چک رمزدار نیز شناخته می‌شود، توسط یک بانک و به عهده همان بانک صادر می‌شود. چنان که از نام این نوع چک برمی‌آید، بانک پرداخت شدن آن را تضمین می‌کند و با پول نقد تفاوتی ندارد. با در دست داشتن این نوع چک می‌توانید به هر یک از شعب بانک صادر‌کننده در هر جای کشور مراجعه و مبلغ را دریافت کنید.

 • یکی از مزایای مهم چک تضمین‌شده این است که فوت یا ورشکستگی صاحب حساب در پرداخت آن تأثیری ندارد و دارنده چک به هر حال مبلغ را دریافت خواهد کرد.

مجموعه این دلایل باعث می‌شود این نوع چک‌ها در تمامی معاملات و به خصوص معاملات بانکی رواج داشته باشند. با این حال این نوع چک نیز مشکلاتی دارد. مثلا اگر چک بانکی مفقود شود، شخص دریافت‌کننده باید بلافاصله به بانک اطلاع دهد و جلوی پرداخت آن را بگیرد. در غیر این صورت هر کسی که چک را پیدا کند می‌تواند نسبت به نقد کردن آن اقدام کند.

 

در همین رابطه بخوانید:

با 10 روش مرسوم کلاهبرداری در معاملات مسکن آشنا شوید

 

چک بین بانکی تضمین‌شده

تضمین پرداخت مبلغ این نوع چک نیز به عهده بانک است با این تفاوت که در این نوع، چک به نام طرف معامله و با شماره حساب او صادر می‌شود. به این ترتیب هیچکس جز شخص دریافت‌کننده چک قادر به دریافت مبلغ نخواهد بود. این نوع چک را فقط می‌توان به حساب واریز کرد و قابلیت دریافت به صورت نقدی ندارد. بسیاری مواقع در معاملات مسکن از چک بین بانکی تضمین‌شده استفاده می‌شود اما این نوع چک نیز مشکلاتی دارد.

برای مثال اگر معامله به هر دلیلی به هم بخورد، خریدار باید به بانک مراجعه و چک را به حساب بخواباند. سپس مبلغ را به فروشنده بازگرداند. این کار افراد را دچار دردسرهای فراوانی خواهد کرد و اگر خریدار قصد آزار فروشنده را داشته باشد، به راحتی می‌تواند این کار را انجام دهد.

 

نحوه پرداخت پول در معاملات مسکن

 

چک‌های بانکی انواع مختلفی دارند و از این میان، چک بانکی عادی کمترین امنیت را برای استفاده در هر گونه معامله، از جمله معاملات مسکن دارد. چک‌های تضمین‌شده رمزدار بانکی یا بین بانکی گزینه‌های بهتری برای پرداخت پول هستند.

 

انتقال وجه کارت به کارت

انتقال وجه به صورت کارت به کارت در برخی معاملات ملکی انجام می‌شود. البته این انتقال معمولا برای مبلغ بیعانه انجام می‌شود زیرا انتقال وجه کارت به کارت سقف مبلغ محدودی، معمولا بین سه تا پنج میلیون تومان، دارد. برخی معاملات به این صورت انجام می‌شود زیرا طرفین به هم اطمینان دارند. با اینکه پرداخت به این روش کد رهگیری دارد و امکان استعلام از بانک مبدا و مقصد نیز وجود خواهد داشت، همچنان روش مطمئنی برای پرداخت پول در معاملات مسکن محسوب نمی‌شود.

 

انتقال وجه از طریق دستگاه پوز POS

در برخی موارد، افراد مبلغ بیعانه را از طریق خرید از دستگاه پوز موجود در بنگاه پرداخت می‌کنند. در این حالت بنگاه تضمین می‌کند مبلغ را به حساب شخص فروشنده واریز کند. در مواردی نیز دیده می‌شود که خریدار هنگام انتقال سند در محضر، باقی‌مانده مبلغ معامله را از طریق خرید از دستگاه کارت‌خوان محضر پرداخت می‌کند. در این حالت محضر متعهد می‌شود پول را به حساب فروشنده واریز کند.

این موارد زمانی اتفاق می‌افتد که بین فروشنده‌ها با صاحبان بنگاه یا محضر آشنایی و اعتماد کامل وجود داشته باشد اما این نیز روش مطمئنی نیست.

 • درست است که مراجعه به بانک و دریافت چک‌های رمزدار و تضمین‌شده نیازمند صرف مقداری وقت و هزینه است ولی انجام این کار باعث می‌شود خیال شما از بابت امنیت پول پرداختی و دریافتی راحت‌تر باشد.

 

پرداخت پول در معاملات مسکن

 

پرداخت بخشی از وجه معامله به صورت کارت به کارت یا از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان یا POS، حتی در شرایطی که طرفین اطمینان و آشنایی کامل داشته باشند، توصیه نمی‌شود زیرا ممکن است پیچیدگی‌ها و مشکلات متعددی ایجاد کند.

 

مراحل پراخت پول در معامله خانه‌های وام‌دار

مراحل پرداخت پول خرید خانه، در مورد املاکی که وام‌دار هستند کمی متفاوت است. منظور از ملک وام‌دار، ملکی است که فروشنده برای خرید آن از وام گرفته و قبل از تسویه حساب با بانک، قصد فروش خانه خود را داشته باشد. در این گونه موارد سند ملک در گرو بانک است و تا زمان پرداخت کامل اقساط امکان انتقال سند وجود ندارد. در این موارد یا فروشنده باید مبلغ وام را به صورت کامل به بانک بپردازد و سند را آزاد کند، که این کار بسیاری اوقات به صرفه نیست، یا شما باید خانه را به صورت قول‌نامه‌ای و با وکالت بلاعزل خریداری کنید.

گذشته از مشکلاتی که در معاملات وکالتی و قول‌نامه‌ای پدید می‌آید، نحوه پرداخت پول نیز در این معاملات تفاوت خواهد داشت. در این شرایط امکان انتقال وام وجود دارد. یعنی فروشنده و خریدار به بانک مراجعه می‌کنند و پس از پر کردن فرم‌های مربوطه، وام از فروشنده به خریدار انتقال می‌یابد. به این ترتیب شما بخشی از مبلغ خانه را به فروشنده پرداخت می‌کنید و بخش دیگر را طی اقساطی به بانک پرداخت خواهید کرد.

البته هنگام انتقال وام، با توجه به نوع وام دریافتی، مبلغی بین یک تا ده درصد از وام باید به صورت یک‌جا به بانک پرداخت شود که در نهایت این مقدار از کل مبلغ وام کسر خواهد شد.

 

پرداخت پول در معاملات مسکن

 

در همین رابطه بخوانید:

نکات حقوقی مهم به هنگام خرید خانه

 

جمع‌بندی

 • یکی از مواردی که ممکن است باعث بروز مشکلات و اختلافات متعددی بین طرفین معامله شود، نحوه پرداخت پول است.
 • پول در این معاملات مسکن به صورت در چند مرحله پرداخت می‌شود.
 • در مرحله اول طرفین توافق اولیه را انجام می‌دهند و مبایعه‌نامه را امضا می‌کنند. در این مرحله مبلغی به عنوان بیعانه پرداخت می‌شود.
 • مبلغ بیعانه و تاریخ تنظیم قرارداد اصلی، با توافق طرفین تعیین می‌شود.ه است.
 • بخش دوم پول در هنگام تحویل ملک و دریافت کلید، پرداخت خواهد شد.
 • در معاملات خرید ملک و مسکن مرحله سومی نیز وجود دارد. در این مرحله باقی‌مانده پول در هنگام انتقال سند و در محضر پرداخت می‌شود.
 • بهترین روش پرداخت وجه معامله، استفاده از چک‌های رمزدار تضمین‌شده بانکی و بین بانکی است.
 • استفاده از چک‌های معمولی شخصی در معاملات توصیه نمی‌شود چرا که در این موارد، به جز اعتبار شخص صاحب حساب، هیچ گونه تضمینی برای پاس شدن چک وجود ندارد.
 • در برخی موارد بخشی از پول به صورت کارت به کارت، یا از طریق دستگاه کارت‌خوان یا POS بنگاه یا محضر پرداخت می‌شود اما این روش‌ها امنیت کافی ندارند و بهتر است تا حد ممکن از آن‌ها استفاده نشود.
 • در هنگام خرید خانه‌های وام‌دار می‌توانید به بانک مراجعه کنید و وام را به نام خود انتقال دهید و به این ترتیب مقداری از مبلغ خانه را به صورت اقساطی به بانک پرداخت کنید.

20
دیدگاه بگذارید

avatar
15 Comment threads
5 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
17 Comment authors
رایانمرادیایسوفتاحیپری Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
رایان
Guest
رایان

یه خونه خریدیم که وام جانبازی داره و خودمونم میخایم وام مسکن بگیریم قرار بوده فروشنده فک رهن کنه و همکاری کنه برای گرفتن وان مسکن الان میگه فک رهن نکردم و تلفتشم دیگه جواب نمیده ده روز مونده ب تاریخ سند چکار باید بکنیم

مرادی
Guest
مرادی

در بحث اجاره
اجاره نامه نوشته میشود نه مبایعه نامه لطفا تصحیح کنید
با سپاس

ایسو
Guest
ایسو

سلام
ی خونه اپارتمانی وقتی ک تازه دیوارهاشو اجربندی میکردن خریداری کردیم ، بانگاه نرفتیم و قلنامه ننوشتیم ، چون اعتماد دو طرفه بود دست نویس داریم.فروشنده موافقت کردن ک خورد خورد بپردازیم پول رو . الان نصف بیشتر پول رو دادیم . بخاطر ی مشکلی میخوایم بفروشیم. الان ک مقداری از پول مونده ک بدیم، عرف ش برای فروخت چجوریه؟؟

پری
Guest
پری

با عرض سلام و ادب
اگه مبلغ پرداختی به فروشنده مسکن بیشتر از مبلغ مبایعه نامه باشه…و بشه ثابت کرد چون در هر چک خرید از بابت مسکن نوشته شده آیا میتوان مبلغ اضافی را پس گرفت ؟

فتاحی
Guest
فتاحی

سلام بله بدوا از طریق اظهارنامه رسمی و اگرپرداخت نکرد از طریق تقدیم دادخواست مطالبه وجه را بنمایید

امیر علی
Guest
امیر علی

سلام من مبایعه نامه ای در دفتر املاک امضا کردم وسه دونگ خانه مال من هست ‌نسخه از مبایعه نامه به من نداد قراربود در مورد مراحل پرداخت ‌موارد دیگر بعدا شریکم را ببرم ‌توافق شود وایشان بهدا امضا کند اگر توافق داشت پولی هم رد وبدل نشد شریکم راضی به امضا ‌فروش با شرایط که بعدا صحبت سد نبست مشاور املاک قصد فشار آوردن ‌دارد وتهدید می‌کند باید خسارت بدهید به خریدار .از امضایی که من کردم داره سو استفاده می‌کنه و شرایط سختی برای پرداخت گذاشته که من ‌شریکم قبول نداریم روز قرارداد نوشتن مشاوراملاک سندهای من ‌شریکم… Read more »

مهساد
Guest
مهساد

با سلام. ملکی میخواهم معامله کنم که فروشنده مقداری بابت وام بدهکار است. در تغییر سند از فرم قدیم به جدید ادعا کرده که انباری در سند جدید نیست و ملک را فک رهن کرده است. در روز معامله برای پرداخت پول خانه چطور میتوانم مطمئن شوم که او بدهکار نیست. از کل مبلغ330 مبلغ 250 را تا تحویل کلید میخواهد.

فتاحی
Guest
فتاحی

سلام
اگر همان سند در رهن بانک بوده است با فک رهن و آزاد شدن آن دیگر آن سند بازداشت نیست اما در موردبدهی های دیگر هم در زمان انتقال سند ملزم به ارائه مفاصا الحساب از مراجع مربوطه است!

ذاتی
Guest
ذاتی

سلام من ملکی خریده ام ‌مبلغی برای سندزدن بدهکارم اگرروز سند نتونم مبلغ روبپردازم چی میشه

فتاحی
Guest
فتاحی

سلام
از طرفی بستگی به شروط ضمن عقد دارد که حق فسخ یا موارد دیگر ذکر شده است یا خیر…

Mohamad
Guest
Mohamad

سلام.آیا زمان فروش خانه مبلغ بیعانه در بنگاه بعنوان امانت میمونه یا باید به فروشنده تحویل داده شود?

علی اصغر قنبری
Guest
علی اصغر قنبری

سلام جهت خرید خانه ای مبلغی با این عنوان : بابت تنظیم مبایعه نامه،به شخص ثالثی داده ام که به بنگاه بدهد ورسید گرفته و انرا امضا کرده،حال با توجه به اینکه املاکی قولنامه ای نوشته و فروشنده انرا امضا کرده اما من هنوز امضا نکرده ام و اکنون با توجه به شواهد و قراین این مبایعه نامه را به ضرر خود میدانم ،ایا بنگاه معاملاتی میتواند ادعای حق کمیسیون خود کند ،یا همینطور فروشنده

اص.....
Guest
اص.....

سلام.احتراما به افرادي كه خانه مي خرند توصيه ميكنم به استعلام اداره ثبت اعتماد نكنند واگر در پي اطمينان از اصالت و سنديت مدارك ملك هستند،به بنياد مستضعفان يا …هم مراجعه كنند.زيرا ممكن است برخي املاك مورد دعوي اداراتي مانند بنياد ها يا سازمان هايي باشد و بنگاهي ها طي تباني با فروشنده و گرفتن استعلام ثبت به طرق نامشروع با فريب خريدار ؛شما را در بحران قراردهند. اين اتفاق براي من در استان البرزرخ داده و متاسفانه هيچ مرجعي رسيدگي نمي كند و فروشنده وبنگاهي هم از كارشان خوشحالند.بنياد هم مرتب و پس از سال ها بعد از معامله… Read more »

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: