محاسبه حق کمیسیون بنگاه

همه آنچه که باید درباره حق کمیسیون بنگاه بدانید

همه آنچه که باید درباره حق کمیسیون بنگاه بدانید


حق‌الزحمه مشاورین املاک که به حق کمیسیون معروف است در قدیم بنا به اختیار خریدار و فروشنده به آژانس املاک پرداخت می‌شد، اما از سال 1379 بر اساس قانون فرمول خاصی برای محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک وجود دارد.

محاسبه حق کمیسیون بنگاه‌های املاک یک فرمول ساده دارد که برای تمامی معاملات اجرا می‌شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه‌های املاک تخلف محسوب می‌شود.

حق‌الزحمه مشاورین املاک یکی از مواردی است که در تمام معاملات ملکی پرداخت می‌شود. با توجه به رونق بازار املاک، افزایش فروش و خرید ملک و اجاره ملک، حق‌الزحمه املاک بر اساس مصوبه صنف برای هر معامله بر اساس فاکتورهای خاصی محاسبه می‌شود.

محاسبه حق کمیسیون بنگاه بر اساس ارزش ملک محاسبه و تعیین می‌شود و طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستند.

 

حق کمیسیون بنگاه

 

محاسبه حق کمیسیون بنگاه‌های املاک یک فرمول ساده دارد که برای تمامی معاملات اجرا می‌شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه‌های املاک تخلف محسوب می‌شود.

 

محاسبه حق کمیسیون بنگاه

 • بر اساس قانون تصویب شده، معامله‌هایی که در دفاتر مشاورین املاک انجام شود، در صورتی که تا سقف ارزش مالی پانصد میلیون تومان باشد، 0.5 درصد از ارزش معامله به عنوان حق‌الزحمه بنگاه معاملاتی باید در نظر گرفته شود.
 • در صورت بالاتر رفتن ارزش معامله، مبلغ اضافه 0.25 درصد نیز به مبلغ قبلی افزوده خواهد شد.
 • در مورد معاملات رهن و اجاره، محاسبه حق کمیسیون بنگاه بر اساس ارزش ملک خواهد بود. در این صورت بنگاه مشاورین املاک یک چهارم مبلغ اجاره مورد توافق را از طرفین به عنوان حق‌الزحمه بنگاه معاملاتی دریافت می‌کند.
 • در معاملات رهن، بنگاه به ازای هر یک میلیون تومان مبلغ رهن، 30 هزار تومان اجاره در نظر می‌گیرد. بر اساس رقم معادل اجاره، مطابق با فرمول قبلی، حق الزحمه املاک محاسبه می‌شود.

 

در همین رابطه بخوانید:

حق کمیسیون مشاورین املاک چگونه محاسبه می‏شود؟

 

محاسبه مالیات برای حق‌الزحمه بنگاه معاملاتی

 • بر اساس قانون تصویب‌شده در اتحادیه صنف مشاورین املاک، 8 درصد مالیات به حق کمیسیون بنگاه تعلق می‌گیرد که طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستند.
 • در صورتی که طی یک معامله حق کمیسیون بنگاه معاملاتی، مبلغی بیشتر از ارزش واقعی آن برآورد شود، طرفین معامله می‌توانند از طریق مراجع قانونی این مورد را پیگیری کنند.
 • اتحادیه مشاورین املاک در تهران به عنوان ناظری عادل بر کار مشاورین املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی نظارت می‌کند، ارجاع شکایات به اتحادیه منجر به پیگیری این امر از طرف این واحد خواهد شد.
 • طرفین معامله باید از بنگاه معاملاتی بابت حق‌الزحمه املاک رسید دریافت کنند، همچنین مشاورین املاک باید مبلغ دریافت شده بابت حق کمیسیون بنگاه را در اجاره‌نامه عنوان کنند.

 

حق کمیسیون بنگاه

 

بر اساس قانون تصویب شده در اتحادیه صنف مشاورین املاک، 8 درصد مالیات به حق کمیسیون بنگاه تعلق می‌گیرد که طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستند.

 

مشکلات محاسبه حق‌الزحمه املاک

محاسبه حق‌الزحمه مشاورین املاک بر اساس قوانین تصویب‌شده در اتحادیه انجام می‌شود و هر گونه تخلفی از این امر می‌تواند توسط مشاورین املاک و طرفین معامله قابل پیگیری باشد.

از جمله اختلافاتی که در معاملات پیش می‌آید این است که بنگاه ادعا دارد، ارزش ملک چیزی بیشتر از رقم معامله شده است و به این صورت درخواست مبلغ بالاتری برای حق کمیسیون بنگاه در نظر می‌گیرد. در صورت بروز چنین مواردی طرفین معامله باید بدانند که ملزم به پرداخت هزینه‌ای بیش از مبلغ تصویب‌شده از طرف اتحادیه نخواهند بود.

 

حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و همه طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند.

 

بی‌اطلاعی افراد از نحوه محاسبه مبلغ حق‌الزحمه املاک باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شود. اما اگر طرفین معامله نیز آگاهی کامل از نحوه محاسبه حق کمیسیون بنگاه داشته باشند، به طور قطع تخطی از قوانین صادرشده برای هیچ کس امکان‌پذیر نخواهد بود.

یکی دیگر از موارد، پرداخت نکردن حق کمیسیون بنگاه است. گاهی پیش می‌آید که افراد به شیوه‌های مختلفی ملک خود را اجاره می‌دهند یا می‌فروشند و تنها برای نوشتن قرارداد به بنگاه املاک مراجعه می‌کنند. تفاوتی ندارد که مشتری را بنگاه برای معامله پیدا کند، یا فروشنده به صورت شخصی با فرد خریدار آشنا شود. در صورت انجام معامله، هزینه حق‌الزحمه مشاورین املاک باید پرداخت شود.

حق کمیسیون بنگاه حق عرفی و قانونی و صنفی است و همه طرفین قرارداد ملزم هستند بلافاصله پس از امضای عقد قرارداد به صورت نقد پرداخت کنند.

 

حق کمیسیون بنگاه

 

 تخلفات در حق کمیسیون بنگاه

اتحادیه مشاورین املاک و بنگاه‌های معاملات ملکی، بر اساس قانون صادرشده از طرف اتحادیه صنف، موظف هستند نحوه محاسبه حق کمیسیون بنگاه را در دفتر خود نصب کنند تا مشتریان با آگاهی کامل اقدام به پرداخت مبلغ حق‌الزحمه مشاورین املاک کنند.

اما با توجه به رشد دفاتر املاک نظارت درستی بر این امر از طرف اتحادیه صنف انجام نمی‌شود و همین موضوع بروز تخلفات در نحوه محاسبه و پرداخت حق کمیسیون بنگاه می‌شود.

 • دفاتر املاکی که بدون مجوز صادر شده از طرف اتحادیه اقدام به انجام معاملات کنند، به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد.
 • پیش از انجام هر گونه معامله، از داشتن مجوز‌های لازم بنگاه اطمینان حاصل کنید.
 • گرفتن مبالغ اضافی از طرف بنگاه به عنوان شیرینی یا عیدی کارمندان نیز جزو تخلفات است.
 • هیچ فردی، اعم از خریدار یا فروشنده موظف به پرداخت هزینه‌ای مازاد بر حق‌الزحمه بنگاه معاملاتی که بر حسب معامله و ارزش ملک تعیین‌شده، نیستند.

 

دفاتر املاکی که بدون مجوز صادر شده از طرف اتحادیه اقدام به انجام معاملات کنند،  به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد. پیش از انجام هر گونه معامله، از داشتن مجوز‌های لازم بنگاه اطمینان حاصل کنید.

 

صدور قبض رسید توسط بنگاه معاملات ملکی امری ضروری است، اما بسیاری از مشاورین املاک از ارائه رسید به مشتریان پرهیز می‌کنند. این مورد بر اساس قانون اتحادیه مشاورین املاک تخلف محسوب می‌شود.

مشاورین املاک در ازای دریافت حق کمیسیون بنگاه ملزم به ارائه رسید به مشتری هستند. همان‌طور که گفته شد در معاملات اجاره، ذکر مبلغ حق کمیسیون بنگاه در اجاره‌نامه الزامی است.

اتحادیه مشاورین املاک تمام فرم‌های مربوط به محاسبه حق‌ کمیسیون بنگاه را در اختیار تمام بنگاه‌ها و مشاورین املاک قرار داده و مشاورین املاک بر اساس قانون نظام صنفی ملزم به نصب این فرم هستند. اتحادیه به صورت منظم به بنگاه‌ها سرکشی می‌کند تا تخلفی از طرف بنگاه صورت نگیرد.

به منظور سهولت در رسیدگی به تخلف‌های بنگاه‌های مشاورین املاک، سامانه تلفنی 7334 نیز در سراسر کشور آماده دریافت شکایت‌های مشتریان است.

 

حق کمیسیون بنگاه

 

اتحادیه صنف بنگاه‌های معاملات ملکی

لازم به ذکر است که اتحادیه صنف بنگاه‌های معاملات ملکی در هر شهری موظف به ارائه فرم‌های مربوط به محاسبه حق کمیسیون بنگاه است. همچنین این اتحادیه موظف است تا سرکشی‌های لازم در خصوص داشتن مدارک معتبر و نحوه محاسبه حق‌الزحمه املاک در بنگاه‌ را به صورت منظم انجام دهد تا هیچ تخلفی در این موارد صورت نگیرد.

مشاورین املاک هر شهر ملزم به رعایت دستورالعمل محاسبه کمیسیون معامله در شهر خود هستند و مشتریان در صورت مشاهده تخلف در دریافت حق‌الزحمه مشاورین املاک، می‌توانند به اتحادیه مشاورین املاک شهر خود مراجعه کنند.

نرخ حق کمیسیون بنگاه در شهر تهران بر اساس فرمول ذکرشده محاسبه می‌شود، اما در سایر شهرهای کشور سایت اتحادیه مشاورین املاک آن شهر نحوه محاسبه حق‌الزحمه مشاورین املاک را اطلاع‌رسانی می‌کند.

 

حق کمیسیون بنگاه

 

اتحادیه صنف املاک موظف است تا سرکشی‌های لازم در خصوص داشتن مدارک معتبر و نحوه محاسبه حق‌الزحمه املاک در بنگاه‌ را به صورت منظم انجام دهد تا هیچ تخلفی در این موارد صورت نگیرد.

 

حق‌الزحمه مشاورین املاک در صورت فسخ معاملات ملکی

اگر معامله ملکی بر اساس درخواست طرفین معامله یا بر اساس یکی از بندهای ذکر شده در معامله فسخ شود، بنگاه معاملات ملکی حق کمیسیون بنگاه را دریافت می‌کند.

با توجه به شرایط در هر مرحله از معامله ممکن است طرفین و بنگاه رقمی کمتر را با یکدیگر توافق کنند، اما پرداخت حق‌الزحمه مشاورین املاک همچنان باید انجام گیرد.

 

اگر معامله ملکی بر اساس درخواست طرفین معامله یا بر اساس یکی از بندهای ذکرشده در معامله فسخ شود، بنگاه معاملات ملکی حق کمیسیون بنگاه را دریافت می‌کند.

 

دفاتر ثبت حق‌الزحمه مشاورین املاک

هر بنگاه معاملات ملکی موظف است تا معاملات انجام شده در املاک را در دفتر مالی خود ثبت کند. در این دفتر باید نام طرفین معامله، موضوع معامله، شرایط معامله و امضای طرفین آورده شود.

حق کمیسیون بنگاه نیز جزو مواردی است که باید در این دفتر ثبت شود و به امضای طرفین قرارداد برسد.

یکی از مواردی که توسط بازرس اتحادیه صنف معاملات ملکی بازرسی می شود، دفتر ثبت معاملات است.  ثبت نکردن معاملات در این دفتر جزو تخلفات و سرپیچی از قوانین محسوب می‌شود.

 

حق کمیسیون بنگاه

 

هر بنگاه معاملات ملکی موظف است تا معاملات انجام شده در املاک را در دفتر مالی خود ثبت کند. در این دفتر باید نام طرفین معامله، موضوع معامله، شرایط معامله و امضای طرفین آورده شود.

 

جمع‌بندی

 • محاسبه حق کمیسیون بنگاه‌های املاک یک فرمول ساده دارد که برای تمامی معاملات اجرا می‌شود و رعایت نکردن این فرمول از سوی بنگاه‌های املاک تخلف محسوب می‌شود.
 • در مورد معاملات رهن و اجاره آپارتمان، محاسبه حق کمیسیون بنگاه بر اساس ارزش ملک خواهد بود.
 • بر اساس قانون تصویب‌شده در اتحادیه صنف مشاورین املاک، 8 درصد مالیات به حق کمیسیون بنگاه تعلق می‌گیرد که طرفین معامله ملزم به پرداخت آن هستند.
 • محاسبه حق‌الزحمه مشاورین املاک بر اساس قوانین تصویب شده در اتحادیه انجام می‌شود و هر گونه تخلفی از این امر می‌تواند توسط مشاورین املاک و طرفین معامله قابل پیگیری باشد.
 • بی‌اطلاعی افراد از نحوه محاسبه مبلغ حق‌الزحمه املاک باعث بروز تخلفات از سوی بنگاه‌های معاملات ملکی می‌شود.
 • اگر معامله ملکی بر اساس درخواست طرفین معامله یا بر اساس یکی از بندهای ذکرشده در معامله فسخ شود، بنگاه معاملات ملکی حق کمیسیون بنگاه را دریافت می‌کند.
 • هر بنگاه معاملات ملکی موظف است تا معاملات انجام‌شده در املاک را در دفتر مالی خود ثبت کند.

 

 

10
دیدگاه بگذارید

avatar
8 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
حامدافشینsaeedابوالفضل جعفری زادرضا اتابکی Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
حامد
Guest
حامد

سلام بابت معامله ای که فسخ شده مبلغ ۶۰ میلیون کمیسیون پرداخت کرده ام با توجه به اینکه مبلغ حق کمیسیون بسیار زیاد است آیا قسمتی از کمیسیون قانونا قابل عودت است؟

افشین
Guest
افشین

باسلام
مورد آخر را مستندا به قانون می فرمایید
باتشکر

ابوالفضل جعفری زاد
Guest
ابوالفضل جعفری زاد

سلام من یه خونه رهن کردم و قرارداد بستم به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومن و من فقط ۲۰ میلیون تومن پرداخت کردم و پشیمون شدم از رهن کردن و حق بنگاه را پرداخت کردم الان پشیمون شدم کمیسیون که پرداخت کردم رو میتونم از بنگاه بگیرم یا نه ؟

saeed
Guest
saeed

سلام
خیر

رضا اتابکی
Guest
رضا اتابکی

سلام
من آپارتمانخودم را با آپارتمان گرانتر معاوضه کردم و مابقی را نقدی به طرف مقابل پرداختم در این حالت حق کمیسیون چطور محاسبه میشود ؟

مهدی
Guest
مهدی

با سلام بنده مورخ پانزدهم دیماه جهت عقد قرارداد اجاره نامه به اژانس املاک نگین واقع در بلوار ایت الله کاشانی مراجعه و پس از نوشتن قرارداد که ساعت ده شب بود از اژانس املاک خارج شدیم و من مورخ شانزدهم یعنی فردای قرارداد متاسفانه در تهیه پول پیش دچار مشکل شدم و تصمیم به فسخ اجاره نامه گرفتم ولی اژانس املاک بابت فسخ اجاره نامه چهل میلیون ریال از بنده دریافت کرد در صورتیکه اصلا کد رهگیری هم نگرفته در کمتر. از بیست و چهار ساعت ایا بنده میتوانم برای اجحاف در حقم از اژانس املاک شکایت کنم؟؟

مهدی
Guest
مهدی

سلام میخواستم بدانم اگر بنگاه دار حق الزحمه بیشتری طلب کند و از فروشنده بخواهد که حق الزحمه بیشتر بگیرد و فروشنده بعد از امضا بخاطر این درخواست از فروش منصرف شود آیا حق الزحمه ای به بنگاه تعلق میگیرد؟

مجیدی
Guest
مجیدی

سلام و عرض ادب: معامله انجام و مبلغی تحت عنوان ثمن معامله رد و بدل شده است و خریدار پس از 24 ساعت از ادامه معامله منصرف و از پرداخت حق کمیسیون امتنان می نماید، راه کار قانونی جهت دریافت کمیسیون چیست؟

saeed
Guest
saeed

کمیسیون به بنگاه تعلق میگیرد

علیرضا
Guest
علیرضا

با سلام تکلیف با کسانی که بعداز معامله برای حق کمیسیون مثلا ۵۰۰هزار تومانی ۱۰۰ هزار تومان پرداخت میکنن ودر صورت قبول نکردن و اعتراض ناراحت میشن چیست اگه جواب بدین ممنون میشم

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
 • Email Address: