قوانین شارژ ساختمان

همه باید قوانین شارژ ساختمان را بدانند!

همه باید قوانین شارژ ساختمان را بدانند!


با این که بیش از پنجاه سال از ورود آپارتمان به ایران می‌گذرد، به نظر می‌رسد که هنوز ایرانیان نتوانسته‌اند با این نوع سبک زندگی به راحتی کنار بیایند. بسیاری از ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند در خانه‌ی ویلایی به سبک سنتی زندگی کنند اما به دلایل مختلف از جمله قیمت، مجبور می‌شوند به سبک زندگی آپارتمانی روی آورند. برخی از افراد جامعه‌ی ما با آنکه سبک زندگی آپارتمانی را انتخاب کرده‌اند، هنوز با اقتضائات آن آشنا نیستند و با قوانین آن به خوبی کنار نیامده‌ و حتی ممکن است از این قوانین اطلاعی نداشته باشند. یکی از مسائلی که معمولاً در مجتمع‌های آپارتمانی مشکل‌ساز می‌شود، پرداخت حق شارژ ساختمان است.

این مسئله هنوز در بسیاری از مجتمع‌ها بعنوان یک چالش اصلی به شمار می‌رود و بعضی از افراد آن را یک هزینه‌ی اضافی می‌دانند. در این مقاله قصد داریم نکاتی را درباره‌ی اهمیت پرداخت هزینه‌های مشترک ساختمان و بعضی از قوانین وصول شارژ ساختمان را توضیح دهیم.

 

شارژ ساختمان چیست؟

در هر مجتمع مسکونی هزینه‌های مشترکی وجود دارد که همه‌ی ساکنان مجتمع باید سهم خود را از آن پرداخت کنند. به این هزینه‌های مشترک در اصطلاح شارژ گفته می‌شود. میزان این هزینه‌ها بسته به نوع مجتمع مسکونی و امکانات آن تعیین می‌شود و به صورت ماهیانه باید پرداخت شود. این موضوع بر اساس قوانین شارژ ساختمان در قانون تملک آپارتمان‌ها که در سال 1343 به تصویب رسیده، در نظر گرفته می‌شود و باید به مدیر مجتمع پرداخت گردد.

 

شارژ ساختمان باید صرف چه مواردی شود؟

بر اساس ماده 28 قانون تملک آپارتمان‌ها شارژ ساختمان باید صرف هزینه‌های مربوط به سرایدار، هزینه‌ی آب، برق و گاز مشترک، هزینه‌ی تعمیرات و نگهداری از قسمت‌های عمومی آپارتمان، هزینه‌ی نگهداری از گیاهان در محوطه‌ی عمومی و رسیدگی به باغچه و هزینه‌ی اقلام مورد نیاز برای استفاده در بخش‌های عمومی(مانند تجهیزات نظافت، تجهیزات الکتریکی و…) گردد. تشخیص این موارد و سایر مواردی که جزو موارد بالا نیستند، بر عهده‌ی هیئت مدیره خواهد بود. ذکر این نکته نیز لازم است که در صورتی که ساکنان هر واحد به هر نحوی به بخش عمومی خسارت وارد کنند، جبران این خسارت باید از هزینه‌ی شخصی آن واحد صورت گیرد و در این مورد مبلغ شارژ مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

قوانین شارژ ساختمان

 

آیا واحدهایی هم که خالی از سکنه هستند، باید شارژ بپردازند؟

بر اساس ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها تمام واحدهای یک مجتمع آپارتمانی اعم از اینکه مورد استفاده واقع شوند یا نشوند، باید به صورت ماهیانه مبلغ شارژ را پرداخت کنند. البته واحدهایی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند از پرداخت هزینه‌های مشترک ساختمان معاف هستند.

 

اگر واحدی شارژ خود را پرداخت نکرد، چاره چیست؟

پرداخت حق شارژ قبل از اینکه یک امر توافقی باشد، یک امر قانونی است؛ یعنی مشکلات مربوط به آن از طریق حقوقی قابل پیگیری هستند. بر اساس قوانین شارژ ساختمان در ماده 10 قانون تملک آپارتمان‌ها در صورتی که واحدی از پرداخت شارژ ماهیانه سر باز زد، هیئت مدیره می‌تواند با پر کردن اظهارنامه مبنی بر عدم پرداخت حق ماهیانه و درج مبلغ بدهی به طور حقوقی درخواست پرداخت شارژ کند.

در صورتی که فرد بدهکار باز هم بدهی خود را نپرداخت، هیئت مدیره می‌تواند به مراجع قضایی شکایت کند و دادگاه‌ها ملزم هستند که به این دسته از پرونده‌ها بصورت سریع و خارج از نوبت رسیدگی کنند. بر اساس حکم دادگاه بر اساس قوانین وصول شارژ ساختمان تا زمانی که فرد به عدم پرداخت حق شارژ ماهیانه ادامه دهد، از هرگونه استفاده از امکانات عمومی مجتمع محروم خواهد بود.

 

بر اساس قوانین شارژ ساختمان در ماده 10 قانون تملک آپارتمان‌ها در صورتی که واحدی از پرداخت شارژ ماهیانه سر باز زد، هیئت مدیره می‌تواند با پر کردن اظهارنامه مبنی بر عدم پرداخت حق ماهیانه و درج مبلغ بدهی به طور حقوقی درخواست پرداخت شارژ کند

 

قوانین شارژ ساختمان

آیا کسی که مستأجر است هم باید شارژ پرداخت کند؟

چیزی که مهم است، آن است که هر واحد باید در هر ماه شارژ خود را بپردازد. در واحدهایی که اجاره داده شده‌اند، این موضوع در قرارداد اجاره باید مشخص شود؛ به عبارت دیگر پرداخت حق شارژ از طرف مستأجر یا مؤجر یک امر توافقی است. در صورتی که بر اساس قرارداد، مستأجر مسئول پرداخت شارژ باشد ولی از پرداخت آن خودداری کند، هیئت مدیره می‌تواند علاوه بر پیگیری از مستأجر، مالک را نیز مورد خطاب قانونی قرار دهد؛ زیرا در هرحال مسئولیت نهایی پرداخت شارژ متوجه مالک خواهد بود.

 

آیا در صورت تولد نوزاد باید حق شارژ اضافه‌تر پرداخت شود؟

در بعضی از مجتمع‌های آپارتمانی مبلغ شارژ بر اساس تعداد ساکنان هر واحد مشخص می‌شود. در این صورت این سؤال همیشه مطرح است که آیا بعد از تولد نوزاد نیز باید برای او مبلغ اضافی در نظر گرفت؟ به طور کلی می‌توان گفت که این موضوع بسته به نظر هیئت مدیره و توافق فی ‌ما بین دارد؛ اما از آنجایی که با ورود نوزاد هزینه‌های مربوط به او مانند آب، برق و… نیز افزایش می‌یابد، افزایش پرداخت حق شارژ و هزینه‌های مشترک ساختمان امری غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد.

 

بعنوان نکته‌ی پایانی ذکر این نکته نیز لازم است که در بعضی از مجتمع‌ها ممکن است به دلایل مختلف از قبیل کم بودن تعداد ساکنان، بالا بودن سطح فرهنگ و… شارژهای ماهیانه برای چند ماه مورد استفاده قرار نگیرند. در این صورت این مبالغ باید در صندوق مالی مجتمع ذخیره شوند و این مسئله مانع از پرداخت شارژ در ماه‌های بعدی نخواهد شد؛ به عبارت دیگر تمامی ساکنان بدون درنظر گرفتن موجودی صندوق، موظف هستند که در هرماه مبلغ شارژ خود را بپردازند تا در صورتی که مجمع با یک مشکل بزرگ روبرو شد، بتوان آن را به ‌سادگی حل نمود.

63
دیدگاه بگذارید

avatar
45 Comment threads
18 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
54 Comment authors
رضالادنریحانهاحسانمیثم Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
رضا
Guest
رضا

سلام مدیر قبلی ساختمان۵سال مدیریت داشته برای شارژ نوزاد تا یکسال مبلغی نمیگرفت اکنون یکسالی است که مدیر ساختمان شدم یکی از واحدها نوزاد سه ماهه دارد ومن هم طبق روال ۵ساله قبل شارژ نگرفتم که این مورد اعتراض یکی دیگر از واحدها شده و اکنون دو ماهی است که شارژ پرداخت نمی کند . بفرمائید چه کنم

لادن
Guest
لادن

آیا مدیر ساختمان از دادن شارژ و قبض میتواند معاف باشد لطفا جواب میدید سپاس

لادن
Guest
لادن

آیا مدیر ساختمان میتواند از پرداخت قبضو شارژ دادن معاف باشد لطفا اگر امکان داره جواب بنده رو میدید

ریحانه
Guest
ریحانه

در ساختمانی چهار واحده زندگی میکنم ، که دو واحد پارکینگ دارند و دو واحد پارکینگ ندارند، سهم نظافت ساختمان رو تقسیم بر چهار میکنند، مگه واحدی که پارکینگ نداره باید پول نظافت پارکینگ رو پرداخت کنه ؟
می تونم اعتراض کنم به این مسئله ؟
که سهم نظافت ساختمان رو باید به ۶ تقسیم کنند؟

احسان
Guest
احسان

سلام آیا گرفتن دیرکرد قانونی است؟ اگر هست نهایتا تا چند درصد؟ و آیا نوع محاسبه درصد به ماه بعد اضافه می‌شود (یعنی درصد سود روی سود محاسبه می‌شود؟) و آیا شارژ فورس ماژور قانونی هست بدون گرفتن مجمع و رای‌گیری از ساکنین؟ *من داخل آپارتمان زندگی می‌کنم و مدیریت ۱۴درصد دیرکرد پرداخت شارژ گذاشتن و سبک دیرکرد سود رو سود هست و آپارتمان ما نوساز ساز هست اومدن توی هیئت مدیره خودشون تصویب کردن که واحدی جدا از شارژ مبلغ ۲میلیون باید شارژ فورس‌ماژور پرداخت کنن که اومدن لابی را مبلمان کردن و حدود ۱۸۰ واحد ما داریم که… Read more »

میثم
Guest
میثم

سلام وقت بخیر
6 ماه از سال ساکن در واحد هستیم و 6 ماه بعدی بدلیل مسافرت واحد خالی و قفل…حق شارژ چگونه باید حساب شود باتشکر

احسان
Guest
احسان

سلام جناب اسفدياري بنده مالك يك واحد از آپارتمان ١٠ واحده هستم سال پيش و سال قبلش ملك بنده خالي از سكنه بوده در حدي كه بنده هفته اي يك بار براي سركشي به اسباب هايم به منزلم رفتم تا امسال كه مستاجر در منزل من سوكنت دارد و پس از پايان قرداد و تصويه حساب ها با مدير ساختمان توسط مستاجر ، مدير ساختمان مدعي شده اند كه اون دوسالي كه شما سكونت نداشتيد براي شما شارژ كامل محاسبه شده است و شما پرداخت پراكنده داشتيد البته در اين مورد حق با ايشان است ولي من ميخواهم كه نصف… Read more »

امان افخمی
Guest
امان افخمی

اگر به دلیل اهمال مسٸولان ساختمان و تذکر ۵ بار لوله پارکینگ سوراخ و به اموال من در انباری یا پارکینگ آسیب فراوان برسد، آیا من می توانم از دادن شارژ تا روشن شدن اوضاع خودداری کنم؟

محمد عبدلی
Guest
محمد عبدلی

سلام بنده مدیره ساختمانی ۱۰طبقه هستم که دارای دو بلوک میباشد هر بلوک۴۰واحد دارد که نزدیک به ۷۰واحد در حال سکونت هستن بنده به عنوان مدیر ساختمان قانونی را برای حل مشکل پرداخت نکردن شارژ با امضای اکثریت صاحبخانه ها تعریف کردم که در صورت پرداخت نشدن شارژ در۲ماه متوالی این امکان را مدیر ساختمان داشته باشد تا بتواند با قطع مشاعات ساختمان نظیر برق و یا اب واحد به عنوان اهرم فشار برای پرداخت شارژ را داشته باشم ایا میتوانم با این صورتجلسه اقدام به قطع کنتورهای مشاع واحد مورد نظر اقدام کنم یا خیر ممنون

علی
Guest
علی

با سلام
ما توی یه ساختمان ۶ واحدی زندگی میکنیم که فقط ۳ واحد پارکینگ دارن ایا برای شستشو و برق مصرفی نباید این واحدها هزینه ای رو پرداخت کنن در صورتیکه برای شستوشو و نظافت از هزینه مشترک شارژ استفاده میشه و لازم به ذکر هست که این پارکینگها جزء مشاعات نیست طبق گفته های صاحبین پارکینگها و صاحب یکی از اونها هم مدیر ساختمان میباشد ایا برای این مساله راهکاری هست

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
  • Email Address: