قوانین شارژ ساختمان

همه باید قوانین شارژ ساختمان را بدانند!

همه باید قوانین شارژ ساختمان را بدانند!


با این که بیش از پنجاه سال از ورود آپارتمان به ایران می‌گذرد، به نظر می‌رسد که هنوز ایرانیان نتوانسته‌اند با این نوع سبک زندگی به راحتی کنار بیایند. بسیاری از ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند در خانه‌ی ویلایی به سبک سنتی زندگی کنند اما به دلایل مختلف از جمله قیمت، مجبور می‌شوند به سبک زندگی آپارتمانی روی آورند. برخی از افراد جامعه‌ی ما با آنکه سبک زندگی آپارتمانی را انتخاب کرده‌اند، هنوز با اقتضائات آن آشنا نیستند و با قوانین آن به خوبی کنار نیامده‌ و حتی ممکن است از این قوانین اطلاعی نداشته باشند. یکی از مسائلی که معمولاً در مجتمع‌های آپارتمانی مشکل‌ساز می‌شود، پرداخت حق شارژ ساختمان است.

این مسئله هنوز در بسیاری از مجتمع‌ها بعنوان یک چالش اصلی به شمار می‌رود و بعضی از افراد آن را یک هزینه‌ی اضافی می‌دانند. در این مقاله قصد داریم نکاتی را درباره‌ی اهمیت پرداخت هزینه‌های مشترک ساختمان و بعضی از قوانین وصول شارژ ساختمان را توضیح دهیم.

 

شارژ ساختمان چیست؟

در هر مجتمع مسکونی هزینه‌های مشترکی وجود دارد که همه‌ی ساکنان مجتمع باید سهم خود را از آن پرداخت کنند. به این هزینه‌های مشترک در اصطلاح شارژ گفته می‌شود. میزان این هزینه‌ها بسته به نوع مجتمع مسکونی و امکانات آن تعیین می‌شود و به صورت ماهیانه باید پرداخت شود. این موضوع بر اساس قوانین شارژ ساختمان در قانون تملک آپارتمان‌ها که در سال 1343 به تصویب رسیده، در نظر گرفته می‌شود و باید به مدیر مجتمع پرداخت گردد.

 

شارژ ساختمان باید صرف چه مواردی شود؟

بر اساس ماده 28 قانون تملک آپارتمان‌ها شارژ ساختمان باید صرف هزینه‌های مربوط به سرایدار، هزینه‌ی آب، برق و گاز مشترک، هزینه‌ی تعمیرات و نگهداری از قسمت‌های عمومی آپارتمان، هزینه‌ی نگهداری از گیاهان در محوطه‌ی عمومی و رسیدگی به باغچه و هزینه‌ی اقلام مورد نیاز برای استفاده در بخش‌های عمومی(مانند تجهیزات نظافت، تجهیزات الکتریکی و…) گردد. تشخیص این موارد و سایر مواردی که جزو موارد بالا نیستند، بر عهده‌ی هیئت مدیره خواهد بود. ذکر این نکته نیز لازم است که در صورتی که ساکنان هر واحد به هر نحوی به بخش عمومی خسارت وارد کنند، جبران این خسارت باید از هزینه‌ی شخصی آن واحد صورت گیرد و در این مورد مبلغ شارژ مورد استفاده قرار نخواهد گرفت.

قوانین شارژ ساختمان

 

آیا واحدهایی هم که خالی از سکنه هستند، باید شارژ بپردازند؟

بر اساس ماده 4 قانون تملک آپارتمان‌ها تمام واحدهای یک مجتمع آپارتمانی اعم از اینکه مورد استفاده واقع شوند یا نشوند، باید به صورت ماهیانه مبلغ شارژ را پرداخت کنند. البته واحدهایی که مورد استفاده قرار نمی‌گیرند از پرداخت هزینه‌های مشترک ساختمان معاف هستند.

 

اگر واحدی شارژ خود را پرداخت نکرد، چاره چیست؟

پرداخت حق شارژ قبل از اینکه یک امر توافقی باشد، یک امر قانونی است؛ یعنی مشکلات مربوط به آن از طریق حقوقی قابل پیگیری هستند. بر اساس قوانین شارژ ساختمان در ماده 10 قانون تملک آپارتمان‌ها در صورتی که واحدی از پرداخت شارژ ماهیانه سر باز زد، هیئت مدیره می‌تواند با پر کردن اظهارنامه مبنی بر عدم پرداخت حق ماهیانه و درج مبلغ بدهی به طور حقوقی درخواست پرداخت شارژ کند.

در صورتی که فرد بدهکار باز هم بدهی خود را نپرداخت، هیئت مدیره می‌تواند به مراجع قضایی شکایت کند و دادگاه‌ها ملزم هستند که به این دسته از پرونده‌ها بصورت سریع و خارج از نوبت رسیدگی کنند. بر اساس حکم دادگاه بر اساس قوانین وصول شارژ ساختمان تا زمانی که فرد به عدم پرداخت حق شارژ ماهیانه ادامه دهد، از هرگونه استفاده از امکانات عمومی مجتمع محروم خواهد بود.

 

بر اساس قوانین شارژ ساختمان در ماده 10 قانون تملک آپارتمان‌ها در صورتی که واحدی از پرداخت شارژ ماهیانه سر باز زد، هیئت مدیره می‌تواند با پر کردن اظهارنامه مبنی بر عدم پرداخت حق ماهیانه و درج مبلغ بدهی به طور حقوقی درخواست پرداخت شارژ کند

 

قوانین شارژ ساختمان

آیا کسی که مستأجر است هم باید شارژ پرداخت کند؟

چیزی که مهم است، آن است که هر واحد باید در هر ماه شارژ خود را بپردازد. در واحدهایی که اجاره داده شده‌اند، این موضوع در قرارداد اجاره باید مشخص شود؛ به عبارت دیگر پرداخت حق شارژ از طرف مستأجر یا مؤجر یک امر توافقی است. در صورتی که بر اساس قرارداد، مستأجر مسئول پرداخت شارژ باشد ولی از پرداخت آن خودداری کند، هیئت مدیره می‌تواند علاوه بر پیگیری از مستأجر، مالک را نیز مورد خطاب قانونی قرار دهد؛ زیرا در هرحال مسئولیت نهایی پرداخت شارژ متوجه مالک خواهد بود.

 

آیا در صورت تولد نوزاد باید حق شارژ اضافه‌تر پرداخت شود؟

در بعضی از مجتمع‌های آپارتمانی مبلغ شارژ بر اساس تعداد ساکنان هر واحد مشخص می‌شود. در این صورت این سؤال همیشه مطرح است که آیا بعد از تولد نوزاد نیز باید برای او مبلغ اضافی در نظر گرفت؟ به طور کلی می‌توان گفت که این موضوع بسته به نظر هیئت مدیره و توافق فی ‌ما بین دارد؛ اما از آنجایی که با ورود نوزاد هزینه‌های مربوط به او مانند آب، برق و… نیز افزایش می‌یابد، افزایش پرداخت حق شارژ و هزینه‌های مشترک ساختمان امری غیرمنطقی به نظر نمی‌رسد.

 

بعنوان نکته‌ی پایانی ذکر این نکته نیز لازم است که در بعضی از مجتمع‌ها ممکن است به دلایل مختلف از قبیل کم بودن تعداد ساکنان، بالا بودن سطح فرهنگ و… شارژهای ماهیانه برای چند ماه مورد استفاده قرار نگیرند. در این صورت این مبالغ باید در صندوق مالی مجتمع ذخیره شوند و این مسئله مانع از پرداخت شارژ در ماه‌های بعدی نخواهد شد؛ به عبارت دیگر تمامی ساکنان بدون درنظر گرفتن موجودی صندوق، موظف هستند که در هرماه مبلغ شارژ خود را بپردازند تا در صورتی که مجمع با یک مشکل بزرگ روبرو شد، بتوان آن را به ‌سادگی حل نمود.

50
دیدگاه بگذارید

avatar
32 Comment threads
18 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
42 Comment authors
اسفندیاریاسفندیاریاسفندیاریاصلانیمجید Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
اصلانی
Guest
اصلانی

براساس کدام قانون بایستی مالکین طبقه اول شارژ کمتر پرداخت کنند؟

اسفندیاری
Guest
اسفندیاری

طبق قانون شارژ کلیه واحدها یکسان و یا بر طبق متراژ تعیین میشود و به نوع طبقه ارتباطی ندارد.

مجید
Guest
مجید

سلام.آیا شارژ برای افراد مجرد و تنها آیا با یک خانواده متفاوت است؟

اسفندیاری
Guest
اسفندیاری

مبلغ شارژ هر واحد یا برطبق متراژ یا تقسیم بر تعداد واحدها یا به تعداد نفرات تعیین میشود بسته به قانون تعیین شارژ ساختمان شما مبلغ شارژ تعیین میشود

حسین
Guest
حسین

سلام.هیات مدیره میتونه بدون اعلام تو مجمع عمومی برای مدیر بلوک حقوق و برای نوسازی لابی از هر واحد درخواست ۵۰۰ هزار تومان بکنه ممنون پاسخ بدین.

اسفندیاری
Guest
اسفندیاری

در مجتمع های دارای هیئت مدیره ملاک تصمیم هیئت مدیره میباشد حتی بدون اعلام قبلی به سایر ساکنین منتها درصورت وجود شبهات در هزینه ها هیئت مدیره موظف به پاسخگویی میباشد

جهانگیر
Guest
جهانگیر

با سلام
دوستان ممنون میشم کسی بتونه دقیق راهنماییم کنه
من ۱آپارتمان خریدم در مجتمع ۲۱واحدی که آیفون رو قطع کردن،پنل درب ورودی ۲۰ تایی هستش
ظاهرا با مالک قبلی بدلیل پرداخت نکردن پول آیفون توافق نداشتن و قطعش کردن و امتیاز آیفون را دادن به واحدی که درش جدا از ورودی ساختمانه
با توجه به اینکه هنوز پنل آیفون هست و امتیاز آیفون رو داشته این آپارتمان آیا این سلب امتیاز آیفون توسط مدیر و اهالی قانونی بحساب میاد؟

اسفندیاری
Guest
اسفندیاری

بله کاملا قانونی هست بعلت عدم پرداخت هزینه از مالک قبلی . شما یا باید با مالک قبلی به توافق برسید و هزینه را دریافت کنید یا مجدد خودتان هزینه کنید

احمدی
Guest
احمدی

من مدیر ساختمان ۱۵ واحدی هستم یکی دو نفر از ساکنین شارژ ماهانه خود را که تا پنجم هر ماه تعیین شده را بموقع پرداخت نمیکنند و معمولا اواخر آن ماه پرداخت میکنند ، چه باید کرد

اسفندیاری
Guest
اسفندیاری

هیچ کاری نمیشود کرد کار ایشون غیر قانونی نیست

فرزاد
Guest
فرزاد

سلام
در ساختمان ما بعضی از همسایگان دو پارکینگ دارند آیا بابت پارکینگ دوم که دارند باید شارژ اضافی پرداخت کنند

اسفندیاری
Guest
اسفندیاری

بله صددرصد
مگر اینکه توافقی در ابتدای تعیین قانون ساختمان شکل گرفته باشد.

حسيني زاده
Guest
حسيني زاده

سلام خسته نباشيد ممنون از پاسخگويي- بنده هم ماه شارژ ساختمان رو پرداخت ميكنم ليكن اسانسور به تعمير داشت ،هزينه تعمير با توجه به قانون مالك و مستاجر بايد مالك پرداخت كند اما مالك ميگويد كه اين هزينه بر عهده مستاجر ميباشد لطفاً پاسخ دهيد متشكرم

رضا
Guest
رضا

سلام عزیزم
اینگونه هزینه ها دراصل بامالک هست ولی معمولامالکین سربازمیزنن وبهتون پیشنهاد بصورت توافقی ونصف نصف پرداخت کنین

مژگان حسینی
Guest
مژگان حسینی

خسته نباشید مستأجر هستم و 4 سال هست در جای فعلی سکونت دارم در این 4 سال شاید 1 سال هم من آیفون نداشتم برای تعمیر چندین بار با صاحبخانه های قبلی صحبت و آیفون برای مدت کوتاهی درست شد ولی مجدد خراب شد بار اول گفتن از گوشی داخل واحد هست که خب صاحبخانه اقدام و مشخص شد که از باکس درب ورودی بعلت بهم ریختگی سیمها آیفون واحد من قطع میشده، آیفون از طرف خود صاحبخانه درست شد و باز مدیریت ساختمان بدلیل خرابی آیفون های سایر واحدها باز آیفون قطع شد که مدتی از این موضوع گذشت… Read more »

مدنی
Guest
مدنی

بنام خدا – اگر طبق قرارداد اجاره ، مستاجر موظف به پرداخت شارژ ماهیانه باشد ، ولی کمتر از مبلغ معین شده توسط مدیر ساختمان بپردازد ، آیا مدیر ساختمان میتواند قانونا بدهی شارژ مستاجر را از مالک طلب کند یا از مالک شکایت کند ؟

موسی
Guest
موسی

سلام
مشاور املاک یک واحد از مجتمع ما را فروخته و در حال حاضر مستاجر پول شارژ نمیدهد و مشاور املاک اطلاعات مالک را به مدیر ساختمان نمیدهد لطفا اگر قانونی هست که مشاور را مکلف کند شماره تلفن مالک را بدهد راهنمایی کنید

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
  • Email Address: