عقد قرارداد اجاره خانه

10 نکته برای عقد قرارداد اجاره خانه

10 نکته برای عقد قرارداد اجاره خانه


این روزها قیمت مسکن به گونه‌ای است که بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که به جای خرید خانه، اجاره‌نشین شوند. بر اساس آمار حدود ۳۰ درصد از مردم کشور مستأجر هستند و این روند در سال‌های اخیر رو به رشد بوده است. با در نظر گرفتن آمار صاحب‌خانه‌ها و روابط آن‌ها با مستأجران خود، می‌توان گفت که طیف وسیعی از جمعیت کشور با مسئله‌ای تحت عنوان اجاره درگیر هستند. به همین خاطر آگاهی از قوانین مربوط به اجاره مسکن؛ هم برای صاحب‌خانه‌ها و هم برای مستأجران امری ضروری است. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و ۱۰ نکته‌ی مهم درباره‌ی عقد قرارداد اجاره خانه را توضیح دهیم:

1. چرا باید قوانین عقد قرارداد اجاره را بدانیم؟

بعضی از افراد تصور می‌کنند که آگاهی از قوانین اجاره برای مستأجران ضرورت چندانی ندارد و تنها صاحبخانه‌ها که اصطلاحا «مؤجر» نامیده می‌شوند، باید از قوانین اطلاع داشته باشند. این تصور نادرست است؛ زیرا اجاره خانه یک موضوع دوطرفه است و مسائل مربوط به قرارداد اجاره با هردو طرف قرارداد ارتباط دارد. بنابراین فرقی ندارد که مستأجر باشید یا مؤجر؛ در هر صورت باید نسبت به این قوانین بخصوص در هنگام عقد قرارداد اجاره خانه آگاه باشید تا در صورت وجود مشکلات احتمالی بتوانید از حق خود دفاع کنید.

2. قولنامه چیست؟

این عبارت همان طور که از نامش هم پیداست، برگه‌ای است که در آن طرفین قول‌ها و یا به عبارت بهتر، تعهدات خود را نسبت به یکدیگر در آن ذکر کرده و پای آن را امضا می‌کنند. قولنامه دستی در سه نسخه تنظیم می‌شود که دو نسخه‌ی آن نزد طرفین معامله و نسخه‌ی سوم نزد املاکی محفوظ می‌ماند. قولنامه‌ها از اعتبار قانونی در دادگاه برخوردار هستند و می‌توانند مورد استناد قرار بگیرند. به همین خاطر باید در تنظیم آن‌ها دقت شود و تمام جزییات بصورت شفاف و دقیق آورده شوند.

عقد قرارداد اجاره نامه

3. قرارداد رسمی به چه قراردادی گفته می‌شود؟

قراردادهای رسمی قراردادهایی هستند که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شوند. ممکن است برخی افراد فقط به انعقاد قرارداد نزد بنگاه مسکن اکتفا کنند؛ در این صورت، طرفین باید جزییات قرارداد را در برگه‌های مخصوصی که از طرف اتحادیه به املاکی‌ها داده شده، ثبت و پای آن را امضا کنند. به قراردادهایی که بر روی کاغذ و بدون مراجعه به دفاتر ثبت اسناد منعقد می‌شوند، قراردادهای عادی یا قولنامه دستی گفته می‌شود. در زیر نمونه قرارداد رهن و اجاره در قالب قولنامه دستی آورده شده است.

4. کد رهگیری چیست؟

از سال 87 به بعد بر اساس قانون تصویب شده توسط هیئت دولت، تمام مشاوران املاک موظف هستند معاملات انجام شده را در سامانه‌ای به نام سامانه‌ی ثبت معاملات و املاک کشور ثبت کنند. این کار از یک سو درستی معامله‌ی انجام شده را تضمین کرده و از سوی دیگر امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به مسکن را برای دولت و نهادهای نظارتی و آماری فراهم می‌کند. هر معامله‌ای که در بنگاه‌ها انجام شود، در این سامانه ثبت شده و پس از آن یک کد رهگیری دریافت می‌کند. اگرچه کد رهگیری بیشتر برای خرید و فروش املاک کاربرد دارد و از جرم‌هایی مانند فروش چندباره‌ی یک ملک جلوگیری می‌کند، با این حال طبق قانون، تمام معاملات اعم از اجاره و خرید باید در سامانه مربوطه ثبت و دارای کد رهگیری باشند. در شکل زیر نمونه قرارداد رهن و اجاره الکترونیکی آورده شده است که می‌توانید برای عقد قرارداد اجاره خانه از آن کمک بگیرید.

عقد قرارداد اجاره نامه

5. هنگام عقد قرارداد اجاره مشخص کنید که چه کسی باید هزینه‌ی شارژ را پرداخت کند؟

در این مورد قانون خاصی وجود ندارد و خود مستأجر و مؤجر باید بر روی آن به توافق برسند. به طور کلی پرداخت هزینه‌های مشترک موضوعی است که تکلیف آن باید در هنگام بستن قرارداد مشخص شود. از آنجایی که هزینه‌ی شارژ صرف مخارج عمومی و جاری یک مجتمع مسکونی می‌شود، معمولاً از سوی اجاره‌نشین پرداخت می‌شود.

6. آیا مستأجر باید هزینه‌ی تعمیرات را پرداخت کند؟

به طور کلی دو دسته تعمیرات وجود دارد؛ تعمیرات جزیی و تعمیرات اساسی. تعمیرات جزیی به تعمیراتی گفته می‌شود که مربوط به استفاده‌های کوتاه مدت است. مواردی مانند تعویض لامپ، تعویض پوشال‌های کولر و… جزو مصارف جاری محسوب می‌شوند و به همین خاطر مستأجر باید هزینه‌های مربوطه را بپردازد. تغییر در ساخت ساختمان، هزینه‌ی رنگ‌آمیزی دیوارها، خرابی کلی سیستم گرم‌کننده و… مواردی هستند که جزو تعمیرات اساسی محسوب می‌شوند و صاحب‌خانه باید هزینه‌های آن را پرداخت کند.

7. تمدید قرارداد چگونه انجام می‌شود؟

مهم‌ترین نکته برای تنظیم متن تمدید قرارداد آن است که ابتدا مفاد قرارداد اولیه مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شود که کدام یک از بندها قرار است تغییر کند. برخی قراردادها در دوره‌ی دوم نسبت به دوره‌ی اول هیچگونه تغییری نمی‌کنند، به همین خاطر نیازی نیست که به صورت مجدد یک قرارداد تکراری و از نو نوشته شود؛ بلکه همان قرارداد قبلی با ذکر یک پاراگراف در پشت همان قرارداد مبنی بر تمدید قرارداد شماره x (شماره قرارداد اولیه)، ذکر تاریخ تمدید در متن تمدید قرارداد و امضای طرفین تمدید می‌شود و این کار از نظر حقوقی نیز معتبر و مورد استناد است. در صورتی که در هرکدام از بندهای قرارداد مانند اجاره بها، مدت قرارداد و… تغییری ایجاد شود، باید تغییرات مربوطه در همین پاراگراف آورده شوند و در پایان نیز مورد تایید طرفین قرارداد قرار گیرد.

عقد قرارداد اجاره نامه

 

8. چرا باید در ازای پرداخت اجاره بها رسید گرفت؟

ممکن است برخی تصور کنند که أخذ رسید در ازای پرداخت اجاره بها کار درستی نیست و نشانه‌ی بی‌اعتمادی است؛ اما حقیقت آن است که دریافت رسید تنها مدرک معتبر برای پرداخت اجاره بها است و اگر روزی صاحب‌خانه به هر دلیلی ادعایی مبنی بر عدم پرداخت اجاره بها از سوی مستأجر طرح کرد، می‌توان به این رسیدها استناد نمود.

9. تغییر اجاره بها به چه صورت انجام می‌گیرد؟

بر اساس قانون، مؤجر حق ندارد که در طول مدت قرارداد قیمت مورد توافق را که در قرارداد قید شده، تغییر دهد؛ اما پس از پایان دوره‌ی قرارداد ممکن است مؤجر قصد افزایش اجاره بها را داشته باشد. معمولاً مؤجران تقاضای افزایش قیمت و مستأجران تقاضای کاهش قیمت دارند؛ به همین خاطر در صورت بروز این گونه اختلافات، باید به شوراهای حل اختلاف به عنوان مرجع رسیدگی جهت تعدیل اجاره بها مراجعه شود؛ این شورا بر اساس مسائل کارشناسی قیمت‌گذاری منصفانه را انجام خواهد داد.

10. اگر مستأجر ملک را تخلیه نکرد، چه کنیم؟

مؤجر در دو حالت می‌تواند از مستأجر درخواست تخلیه ملک را کند؛ حالت اول زمان اتمام قرارداد اجاره است و حالت دوم زمانی است که مستأجر اجاره بها را به مدت حداقل سه ماه پرداخت نکرده باشد؛ در این صورت مؤجر می‌تواند با نوشتن درخواست تخلیه ملک به نزدیک‌ترین شورای حل اختلاف ملک خود را از تصرف مستأجر بیرون آورد. در قراردادهای عادی به سرعت می‌توان دستور تخلیه ملک را از مقامات قضایی دریافت کرد؛ اما این کار در حالتی که عقد قرارداد اجاره به صورت رسمی انجام شده باشد، زمان بیشتری خواهد گرفت؛ زیرا به مستأجر نیز فرصتی به عنوان تجدیدنظر داده خواهد شد.

25
دیدگاه بگذارید

avatar
18 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
23 Comment authors
سعینیار اسپرتملیحهسیداحمد حسینینوشین Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
سعی
Guest
سعی

سلام
میخواستم بدونم برای اجاره دادن ملک بعد از رویت سند توسط مسئول املاک ،سند یا کپیش باید در املاک بماند

نیار اسپرت
Guest

سلام و عرض ادب
یک سوالی داشتم، اگر مستاجر منزل مسکونی را بعد از به اتمام رسیدن مدت قرارداد، تخلیه نکند، آیا در روند تخلیه ملک از سوی شورای حل اختلاف، اینکه منزل سندار است یا قولنامه ایست، در رابطه با حکم، فرقی میکند؟

ملیحه
Guest
ملیحه

با سلام و احترام
بنده یک خونه ای را پیش خرید کردم البته از دست دوم یعنی از کسی که از سازنده خونه رو خریده بود و قرار بستیم و کد رهگیری هم گرفتم .و موقع تحویل خونه اون رو رهن دادم .سند خونه هنوز آماده نیست .آیا قرار داد اجاره من با مستجر معتبر هست ؟ و اگر مستجر بلند نشود میشود اقدام قانونی کرد .ممنون میشم راهنمایی کنید .

سیداحمد حسینی
Guest
سیداحمد حسینی

سلام بند ۹ ظاهرا صحیح نیست با توجه به قوانین فعلی موجر پس از پایان قرارداد میتونه مبلغ اجاره رو به هر میزان که بخواد تعیین کنه و رجوع به شورای حل اختلاف هیچ مستند قانونی نداره،شاید منظور املاک تجاریی بوده که حق کسب و پیشه هم داشتند که این بحث جدایی رو میطلبه و ربطی به مطلق اجاره نداره

نوشین
Guest
نوشین

سلام حدود 11 سال است که منزلمان را به شخصی اجاره دادیم ودر بنگاه قرار دادبستیم .در طی این 11 سال دوبار قرار داددر بنگاه نوشته شده و چند بار هم برای تمدید اجاره ملک قرار داد را خودمان (بدون مراجعه به بنگاه )با امضا دو شاهد پشت نویسی کردیم و چندین بار هم فقط تلفنی انرا تمدید کرده ایم . 1-ایا این تمدید ها وجه قانونی دارد ؟ وبرای بلند کردن مستاجر دچار مشگل نخواهیم شد؟یا ایشان میتوانند ادعای حق اب وگل داشته باشند ؟ 2-گرفتن کد رهگیری چه نفعی برای موجر دارد ؟ امیدوارم که به سئوالات من… Read more »

سعید
Guest
سعید

سلام. ما یه خونه میخوایم اجاره کنیم. نمیخوایم بریم بنگاه. یه قولنامه دستی بین خودمون میخوایم رد و بدل کنیم. ایا مشکلی پیش میاد

رضا
Guest
رضا

سلام
بعداز اتمام سال تلفنی تمدید کردیم و ۲۰٪اجاره آپارتمان اضافه کردیم بعداز ۲ماه صابخونه دبه کرده
الان شکایت کرده باید چ کنم ؟؟؟؟
اجاره آپارتمان هرمان به حساب ریختم

حسین
Guest
حسین

سلام وقت بخیر:سوال داشتم من یک خونه رهن کردم حدود ۹ماه میشه صاحب خونه خونه رو فروخت به یکی دیگه بعد صاحب خونه دوم ما دوباره به یکی دیگه فروخته صاحب خونه جدید برای تکمیل قولنامه من به یه بنگاه دیگه خواست بنگاه که رفتم میگه به صاحب خونه اول احتیاج نیست بیاد سند به اسم این آقا است دیگه اون احتیاج نیست بیاد.
میشه راهنمائی کنید باید چه جوری پیش برم

علیرضا
Guest
علیرضا

سلام شما قرار دادتون ب نام صاحب خونه اول هست باید صاحب خونه اول بیاد قرار داد و واگذار کنه به صاحب خونه جدید
مگر اینکه قرارداد شما تموم شده باشه دیگه لازم نیست صاحب خونه اولی بیاد

امیر
Guest
امیر

سلام خوبین من یک خانه دارم دارم که دست مستاجر هستش و حدودا ۹ ماه دیگر قرار داد دارد.
الان هم خانه رو فروختم متاسجر هم تخلیه نمیکند ایا راه دارد که من بتونم خونه رو بگیر از مستاجر

علیرضا
Guest
علیرضا

سلام
حق مستاجر تا زمان پایان قرار داد ثابت است شما باید به فروشنده وجود مستاجر و قید میکردید و این کارو اگه نکرده باشید خریدار میتونه از شما خسارت بگیره

محمود قاسمی
Guest
محمود قاسمی

باسلام.بنده ۶سال پیش ملکی رو اجاره کردم ودرسال۹۷تخلیه .ماهیانه۲۵هزارتومان کرایه اولیه بوده که سال اول یکجا پرداخت شد اما سال دوم به بعد هرزمان برای تمدید به موجر گفته شد با این دلیل که ما رفیق هستیم و این حرفها نیست تا سال ۹۷ قرداد تمدید نشد اما ۳سال پیش به غیر از پول پیش۲۵۰۰۰۰۰تومان ۲۰۰۰۰۰۰دستی به حساب وی واریز شد .حال طرح دعوی درشورا شده …اولا تمدیدقرداداز چه کسی باید صورت میپذیرفت ثانیا اجرت المثل این ایام بر اجاره هست یا کل مورد اجاره ثالثا ایا بابت پول دستی حقی برای من وجود دارد یا خیر.با تشکر

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
  • Email Address: