عقد قرارداد اجاره خانه

10 نکته برای عقد قرارداد اجاره خانه

10 نکته برای عقد قرارداد اجاره خانه


این روزها قیمت مسکن به گونه‌ای است که بیشتر افراد ترجیح می‌دهند که به جای خرید خانه، اجاره‌نشین شوند. بر اساس آمار حدود ۳۰ درصد از مردم کشور مستأجر هستند و این روند در سال‌های اخیر رو به رشد بوده است. با در نظر گرفتن آمار صاحب‌خانه‌ها و روابط آن‌ها با مستأجران خود، می‌توان گفت که طیف وسیعی از جمعیت کشور با مسئله‌ای تحت عنوان اجاره درگیر هستند. به همین خاطر آگاهی از قوانین مربوط به اجاره مسکن؛ هم برای صاحب‌خانه‌ها و هم برای مستأجران امری ضروری است. در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و ۱۰ نکته‌ی مهم درباره‌ی عقد قرارداد اجاره خانه را توضیح دهیم:

1. چرا باید قوانین عقد قرارداد اجاره را بدانیم؟

بعضی از افراد تصور می‌کنند که آگاهی از قوانین اجاره برای مستأجران ضرورت چندانی ندارد و تنها صاحبخانه‌ها که اصطلاحا «مؤجر» نامیده می‌شوند، باید از قوانین اطلاع داشته باشند. این تصور نادرست است؛ زیرا اجاره خانه یک موضوع دوطرفه است و مسائل مربوط به قرارداد اجاره با هردو طرف قرارداد ارتباط دارد. بنابراین فرقی ندارد که مستأجر باشید یا مؤجر؛ در هر صورت باید نسبت به این قوانین بخصوص در هنگام عقد قرارداد اجاره خانه آگاه باشید تا در صورت وجود مشکلات احتمالی بتوانید از حق خود دفاع کنید.

2. قولنامه چیست؟

این عبارت همان طور که از نامش هم پیداست، برگه‌ای است که در آن طرفین قول‌ها و یا به عبارت بهتر، تعهدات خود را نسبت به یکدیگر در آن ذکر کرده و پای آن را امضا می‌کنند. قولنامه دستی در سه نسخه تنظیم می‌شود که دو نسخه‌ی آن نزد طرفین معامله و نسخه‌ی سوم نزد املاکی محفوظ می‌ماند. قولنامه‌ها از اعتبار قانونی در دادگاه برخوردار هستند و می‌توانند مورد استناد قرار بگیرند. به همین خاطر باید در تنظیم آن‌ها دقت شود و تمام جزییات بصورت شفاف و دقیق آورده شوند.

عقد قرارداد اجاره نامه

3. قرارداد رسمی به چه قراردادی گفته می‌شود؟

قراردادهای رسمی قراردادهایی هستند که در دفاتر اسناد رسمی ثبت می‌شوند. ممکن است برخی افراد فقط به انعقاد قرارداد نزد بنگاه مسکن اکتفا کنند؛ در این صورت، طرفین باید جزییات قرارداد را در برگه‌های مخصوصی که از طرف اتحادیه به املاکی‌ها داده شده، ثبت و پای آن را امضا کنند. به قراردادهایی که بر روی کاغذ و بدون مراجعه به دفاتر ثبت اسناد منعقد می‌شوند، قراردادهای عادی یا قولنامه دستی گفته می‌شود. در زیر نمونه قرارداد رهن و اجاره در قالب قولنامه دستی آورده شده است.

4. کد رهگیری چیست؟

از سال 87 به بعد بر اساس قانون تصویب شده توسط هیئت دولت، تمام مشاوران املاک موظف هستند معاملات انجام شده را در سامانه‌ای به نام سامانه‌ی ثبت معاملات و املاک کشور ثبت کنند. این کار از یک سو درستی معامله‌ی انجام شده را تضمین کرده و از سوی دیگر امکان تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به مسکن را برای دولت و نهادهای نظارتی و آماری فراهم می‌کند. هر معامله‌ای که در بنگاه‌ها انجام شود، در این سامانه ثبت شده و پس از آن یک کد رهگیری دریافت می‌کند. اگرچه کد رهگیری بیشتر برای خرید و فروش املاک کاربرد دارد و از جرم‌هایی مانند فروش چندباره‌ی یک ملک جلوگیری می‌کند، با این حال طبق قانون، تمام معاملات اعم از اجاره و خرید باید در سامانه مربوطه ثبت و دارای کد رهگیری باشند. در شکل زیر نمونه قرارداد رهن و اجاره الکترونیکی آورده شده است که می‌توانید برای عقد قرارداد اجاره خانه از آن کمک بگیرید.

عقد قرارداد اجاره نامه

5. هنگام عقد قرارداد اجاره مشخص کنید که چه کسی باید هزینه‌ی شارژ را پرداخت کند؟

در این مورد قانون خاصی وجود ندارد و خود مستأجر و مؤجر باید بر روی آن به توافق برسند. به طور کلی پرداخت هزینه‌های مشترک موضوعی است که تکلیف آن باید در هنگام بستن قرارداد مشخص شود. از آنجایی که هزینه‌ی شارژ صرف مخارج عمومی و جاری یک مجتمع مسکونی می‌شود، معمولاً از سوی اجاره‌نشین پرداخت می‌شود.

6. آیا مستأجر باید هزینه‌ی تعمیرات را پرداخت کند؟

به طور کلی دو دسته تعمیرات وجود دارد؛ تعمیرات جزیی و تعمیرات اساسی. تعمیرات جزیی به تعمیراتی گفته می‌شود که مربوط به استفاده‌های کوتاه مدت است. مواردی مانند تعویض لامپ، تعویض پوشال‌های کولر و… جزو مصارف جاری محسوب می‌شوند و به همین خاطر مستأجر باید هزینه‌های مربوطه را بپردازد. تغییر در ساخت ساختمان، هزینه‌ی رنگ‌آمیزی دیوارها، خرابی کلی سیستم گرم‌کننده و… مواردی هستند که جزو تعمیرات اساسی محسوب می‌شوند و صاحب‌خانه باید هزینه‌های آن را پرداخت کند.

7. تمدید قرارداد چگونه انجام می‌شود؟

مهم‌ترین نکته برای تنظیم متن تمدید قرارداد آن است که ابتدا مفاد قرارداد اولیه مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شود که کدام یک از بندها قرار است تغییر کند. برخی قراردادها در دوره‌ی دوم نسبت به دوره‌ی اول هیچگونه تغییری نمی‌کنند، به همین خاطر نیازی نیست که به صورت مجدد یک قرارداد تکراری و از نو نوشته شود؛ بلکه همان قرارداد قبلی با ذکر یک پاراگراف در پشت همان قرارداد مبنی بر تمدید قرارداد شماره x (شماره قرارداد اولیه)، ذکر تاریخ تمدید در متن تمدید قرارداد و امضای طرفین تمدید می‌شود و این کار از نظر حقوقی نیز معتبر و مورد استناد است. در صورتی که در هرکدام از بندهای قرارداد مانند اجاره بها، مدت قرارداد و… تغییری ایجاد شود، باید تغییرات مربوطه در همین پاراگراف آورده شوند و در پایان نیز مورد تایید طرفین قرارداد قرار گیرد.

عقد قرارداد اجاره نامه

 

8. چرا باید در ازای پرداخت اجاره بها رسید گرفت؟

ممکن است برخی تصور کنند که أخذ رسید در ازای پرداخت اجاره بها کار درستی نیست و نشانه‌ی بی‌اعتمادی است؛ اما حقیقت آن است که دریافت رسید تنها مدرک معتبر برای پرداخت اجاره بها است و اگر روزی صاحب‌خانه به هر دلیلی ادعایی مبنی بر عدم پرداخت اجاره بها از سوی مستأجر طرح کرد، می‌توان به این رسیدها استناد نمود.

9. تغییر اجاره بها به چه صورت انجام می‌گیرد؟

بر اساس قانون، مؤجر حق ندارد که در طول مدت قرارداد قیمت مورد توافق را که در قرارداد قید شده، تغییر دهد؛ اما پس از پایان دوره‌ی قرارداد ممکن است مؤجر قصد افزایش اجاره بها را داشته باشد. معمولاً مؤجران تقاضای افزایش قیمت و مستأجران تقاضای کاهش قیمت دارند؛ به همین خاطر در صورت بروز این گونه اختلافات، باید به شوراهای حل اختلاف به عنوان مرجع رسیدگی جهت تعدیل اجاره بها مراجعه شود؛ این شورا بر اساس مسائل کارشناسی قیمت‌گذاری منصفانه را انجام خواهد داد.

10. اگر مستأجر ملک را تخلیه نکرد، چه کنیم؟

مؤجر در دو حالت می‌تواند از مستأجر درخواست تخلیه ملک را کند؛ حالت اول زمان اتمام قرارداد اجاره است و حالت دوم زمانی است که مستأجر اجاره بها را به مدت حداقل سه ماه پرداخت نکرده باشد؛ در این صورت مؤجر می‌تواند با نوشتن درخواست تخلیه ملک به نزدیک‌ترین شورای حل اختلاف ملک خود را از تصرف مستأجر بیرون آورد. در قراردادهای عادی به سرعت می‌توان دستور تخلیه ملک را از مقامات قضایی دریافت کرد؛ اما این کار در حالتی که عقد قرارداد اجاره به صورت رسمی انجام شده باشد، زمان بیشتری خواهد گرفت؛ زیرا به مستأجر نیز فرصتی به عنوان تجدیدنظر داده خواهد شد.

16
دیدگاه بگذارید

avatar
12 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
حمیدرضاحسیناحسانامیر Recent comment authors
  Subscribe  
جدیدترین قدیمی ترین
Notify of
رضا
Guest
رضا

سلام
بعداز اتمام سال تلفنی تمدید کردیم و ۲۰٪اجاره آپارتمان اضافه کردیم بعداز ۲ماه صابخونه دبه کرده
الان شکایت کرده باید چ کنم ؟؟؟؟
اجاره آپارتمان هرمان به حساب ریختم

حسین
Guest
حسین

سلام وقت بخیر:سوال داشتم من یک خونه رهن کردم حدود ۹ماه میشه صاحب خونه خونه رو فروخت به یکی دیگه بعد صاحب خونه دوم ما دوباره به یکی دیگه فروخته صاحب خونه جدید برای تکمیل قولنامه من به یه بنگاه دیگه خواست بنگاه که رفتم میگه به صاحب خونه اول احتیاج نیست بیاد سند به اسم این آقا است دیگه اون احتیاج نیست بیاد.
میشه راهنمائی کنید باید چه جوری پیش برم

امیر
Guest
امیر

سلام خوبین من یک خانه دارم دارم که دست مستاجر هستش و حدودا ۹ ماه دیگر قرار داد دارد.
الان هم خانه رو فروختم متاسجر هم تخلیه نمیکند ایا راه دارد که من بتونم خونه رو بگیر از مستاجر

محمود قاسمی
Guest
محمود قاسمی

باسلام.بنده ۶سال پیش ملکی رو اجاره کردم ودرسال۹۷تخلیه .ماهیانه۲۵هزارتومان کرایه اولیه بوده که سال اول یکجا پرداخت شد اما سال دوم به بعد هرزمان برای تمدید به موجر گفته شد با این دلیل که ما رفیق هستیم و این حرفها نیست تا سال ۹۷ قرداد تمدید نشد اما ۳سال پیش به غیر از پول پیش۲۵۰۰۰۰۰تومان ۲۰۰۰۰۰۰دستی به حساب وی واریز شد .حال طرح دعوی درشورا شده …اولا تمدیدقرداداز چه کسی باید صورت میپذیرفت ثانیا اجرت المثل این ایام بر اجاره هست یا کل مورد اجاره ثالثا ایا بابت پول دستی حقی برای من وجود دارد یا خیر.با تشکر

محمد رضا
Guest
محمد رضا

با عرض سلام میتوان در قولنامه امضا و اثر انگشت صاحب خانه به صورت فکس باشد صاحب ملک در ایران حضور ندارد

فرزانه عبادی
Guest
فرزانه عبادی

با سلام اگر از عقد قرارداد اجاره منزل 5 ماه باقی باشد صاحبخانه به دلیل فروش منزل می تواند خریدار برای دیدن ملک به منزل بفرستد ؟ در زمان عقد قرارداد صحبتی از فروش منزل نشده بود و در قرارداد نیز چیزی در این خصوص ذکر نشده است

حمید
Guest
حمید

سلام برای فروختن بگید عکس بگیرن ازمنزل دیگه مزاحم شما نشوندمگه میشه هرروزبیان مزاحم بشن درست نیست

صمد
Guest
صمد

سلام مستاجر پمپ آب پکیچ دیواری رو در حدود 10 ماه حضورش در ملک خراب شده حالا هزینه اونو مستاجر میده یا موجر؟

مجید
Guest
مجید

سلام دوست عزیز پمپ آب پکیج یکی از اساسی ترین قطعات پکیچ میباشد و اگر خراب شود هزینه آن باید توسط موجر پرداخت شود چون امکان دارد پکیج بعد از پنج سال کار کردن پمپش خراب شود چیزی نیست که هر چند ماه یکبار اتفاق بیفتد

ojdanesh
Guest
ojdanesh

باسپاس از متن خوبتان!!!!!

انجام پروژه های مهندسی خود را به ما بسپارید

مهرزاد
Guest
مهرزاد

سلام خونمون رو با مستاجر فروختيم ولي بنگاه در پيش نويس نام مستاجر رو قيد نكرده و به خريدار هم اطمينان داده منزل را بدون مستاجر تحويل ميگيره الان قولنامه نهايي امضا نشده ميتونيم بدون اينكه ضرر زيان بديم بخاطر تخلف بنگاه قرارداد را فسخ كنيم؟؟

فرهاد
Guest
فرهاد

سلام وقت بخیر….خونه ایی 70 متری دارم که دادمش اجاره….به بنگاه اعتماد داشتیم و فقط بابت امضا قولنامه رفتیم بنگاه…بنگاه به ما گفت که خونه رو به یه زوج اجاره داده…بعد از دوماه متوجه شدیم که زوج نیستن و دوتا جوون مجرد هستن طرف بنگاهی هم گفت که مارو هم گول زده…به بنگاه گفتیم که بگه بهشون خونه رو تا یکماه اینده تخلیه کنن ولی تخلیه نمیکنن و گفته که تا یکسالش میمونه…چه راهکاری پیش روم هس بزرگوار؟؟؟ممنون میشم کمکم کنید

احسان
Guest
احسان

برو شورای حل اختلاف یه استشهادنامه هم پر کن دوتا شاهد هم امضا کنن بگو اینا دوتا جوونن زوج نیستن البته باید ببینی توی قولنامه نوشته به زوج اجاره داده میشود یا نه اینجوری قرارداد باطل میشه ولی اگه اذیت نمی کنن گناه دارن بیرونشون کنی

مقاله های مرتبط

کیلیدی‌ترین اخبار مسکن را در ایمیل خود دریافت کنید   (رایگان)  

با عضویت در خبرنامه کیلید هر روز از جدیدترین اخبار بازار مسکن و املاک کشور باخبر شوید
Subscribe to our Newsletter
  • Email Address: